1 zł
2 600 000 zł

HOLLAR Wenzel (Praga 1607 - Londyn 1677)

Album z rycinami kostiumów kobiecych: Aula Veneris sive Varietas Foeminini. Ornatus Muliebris Anglicanus.

oprawa półskórek, kaliko, tłoczenia, grzbiet z 5 zwięzami i złoconym tytułem;
18 kart, 94 ryciny - akwaforty na papierze żeberkowanym z filigranem, wym. 9,3 x 5,8 cm; wymiar oprawy 48 x 34 cm.
Londyn, 1644 i 1640

cena wywoławcza: Wykup abonament

Popiersie kobiece, 1646

Akwaforta wg kompozycji Lorenza di Credi;
wym.: 95 x 65 mm;
sygn. pł. p.g.: W. Hollar fecie / 1646 2 Ianuary, l.g.: Lorenzo di Credi inv.
Lit.: Pennington, s. 268 (Burst of a Woman, 1533).

Studia fizjonomiczne - para rycin, 1645

wg Leonardo DA VINCI (1452-1519)
1. miedzioryt, papier, 9 x 11,7 cm (górna w świetle oprawy);
7,2 x 10,7 cm (odcisk płyty);
napis u góry: Leonardo da Vinci inv. W. Hollar fecit (na płycie);
nr planszy p. d.: 5
2. miedzioryt, papier, 6,9 x 10,5 cm (w świetle oprawy);
napis u góry: W Hollar fecit 1645 (na płycie), nr planszy p. d.: 3

7,2 x 10,7 cm (odcisk płyty);
nr planszy p. d.: 5

Małe widoki morza

(seria 8 akwafort), XVII w. Akwaforty o wym. średnio 4,5 x 12 cm (przycięte z pozostawieniem niewielkiego marginesu), numerowane od 1 do 8 na płycie; ryciny 1 i 2 sygnowane na płycie l.d. "W. Hollar fecit."; rycina 8 sygnowana na płycie l.d. "Wenceslaus Hollar inv: et fc." (pozostałe grafiki nie sygnowane): 1. Harlem; 2. Potrójny przybój; 3. Cztery statki na wzburzonym morzu; 4. Vesep, Muyen, Amsterdam; 5. Puste piaszczyste wydmy; 6. Naerden; 7. Liczne statki na spokojnym morzu; 8. Palisada i płaski brzeg.

Satyr wśród chłopstwa, 1644

Akwaforta;
wym.: 76 x 105 mm;
sygn. pł.: AElsheimer inv.; W. Hollar fecit 1644; F. Van den Wyngarde excudit; grafika oprawiona; pieczęć kolekcjonerska z monogramem ME.

Typy głów postaci - karykatury wg L. da Vinci

miedzioryt, papier, 7,1 x 10,6 cm;
dolna: 7,3 x 10,2 cm (odcisk płyty,
arkusz obcięty po bokach);
napisy na płycie: górna - Leonardo da Vinci inv W. Hollar fecit, p.d. 5;
dolna - Leonardo da Vinci inv W. Hollar fecit 1645, p.d. 3

Pejzaże morskie

Plansza z 8 rycinami - ryciny numerowane w prawym dolnym rogu.
miedzioryt, 12 x 5 cm (w świetle oprawy, każda rycina);
ryciny nr 1 i 2 sygn.: WHollar fecit, nr 8: Wenceslaus Hollar inv: et fc:

Aula Veneris sive Varietas Foeminini, 1644

"akwaforty, 69 sztuk (pierwsza tytułowa), wąskie marginesy, wym.: 93 x 58 mm, papier żeberkowy ze znakiem wodnym (widocznym we fragmentach); "
"sygn. na płycie l.d.: W. Hollar; na płycie pod ryciną napisy w j. łacińskim, na 38 rycinach l.g. i p.g. napisy w j. angielskim i niemieckim. Sprzedawane razem z pozycją 89b."

Ornatus Muliebris Anglicanus or the Several Habits of English Woman from the Nobility to Country Woman as they are in these time

akwaforty, 25 sztuk ( pierwsza tytułowa), brak nr 16, wąskie marginesy, wym.: 132 x 70 mm, papier żeberkowy ze znakiem wodnym herbem Amsterdamu (widocznym we fragmentach)
sygn. na płycie: W. Hollar, ryciny numerowane na płycie. Oprawa otarta przy narożnikach i na grzbiecie, na wew. stronie okładki okleinowy papier marmoryzowany, blok lekko poluźniony, plansze przyklejone wzdłuż prawego marginesu, ogólny stan bardzo dobry. Sprzedawane razem z pozycją 89a.

SCENA RODZAJOWA WE WNĘTRZU, 1649 r.

Akwaforta na papierze 8,2 x 10,2 cm (w świetle passe-partout), 7,6 x 10,5 cm (odcisk płyty)
Sygnowany l.d. - "aElsheimer inu."; śr.d. - "W: Hollar fecit, 1649."; p.d. - "F: van den Wyngarde excudit."

PORTRET KOBIETY, 1646 r.

Akwaforta na papierze 10 x 7,2 cm (w świetle passe-partout), 9,8 x 6,8 cm (odcisk płyty)
Sygnowany l.g. - "Lorenzo di / Credi inu:",
p.g. - "W: Hollar fecit. / 1646. 2 january."

liczba obiektów: 13