1 zł
2 600 000 zł

MICHAŁOWSKI Piotr (Kraków 1800 - Krzyżtoporzyce k. Krakowa 1855)

Studium koni z jeźdźcem, ok. 1835 r.

ołówek, papier, 25 x 19 cm w świetle passe-partout; na odwrocie odręczny napis: P. MICHAŁOWSKI circa 1835 - ze szkicownika w zbiorach wnuka artysty JAGNIŃSKiego -/zakupiony od Jagnińskiego/.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Studium konia

ołówek, papier, 15,5 x 16 cm; napis ołówkiem l. g.: (...) nieregularny, na odwrocie napis odręczny: P. MICHAŁOWSKI - ex kollekcja Unrugów - krewnych artysty

A VALIANT KNIGHT

olej, płótno
70.5 x 58 cm

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Polska

wystawiany
Piotr Michałowski, 1800 - 1855, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000 r.

Jaździec na koniu

akwarela, papier, tusz, 53 x 43 cm,
niesygn. opinia pani Anny Zeńczak

Konie w zaprzęgu

akwarela, ołówek, papier; 20,2 x 35,7 cm w św. p-p.;
na odwrocie studium araba oraz napis l. g.: Kamdan (nazwa własna konia?)

Studium portretowe

ołówek, papier, 21 × 16 cm w świetle passe-partout
na odwrocie szkice dwóch postaci
Kolekcja Jerzego Panka

Huzar, ok. 1850-55

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
42 x 31 cm (w świetle oprawy).

Przedstawiona postać huzara w austriackim umundurowaniu przywodzi skojarzenia z inną pracą Piotra Michałowskiego, wykonaną piórkiem znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (nr inw. Rys. Pol. 1957).

Lit.: Piotr Michałowski 1800 - 1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000, s. 308, kat. 309 - reprodukcja "Huzara" piórko, tusz.

Koń

akwarela/papier, 41,5 x 52 cm (w świetle passe-partout)

OFICER KAWALERII POWSTANIA LISTOPADOWEGO NA CZELE ODDZIAŁU, po 1832

Tusz, sepia na szkicu ołówkowy, papier; 38 x 26 cm (w świetle p-p)
Ekspertyza Jerzego Sienkiewicza z 18.12.1974 r.

Mohort, 1852-1855

akwarela na szkicu ołówkiem, papier, 49,5 x 35,5 cm,
sygn. monogramem p.d.: PM.

Huzar, ok. 1850-55

Lit.: Piotr Michałowski 1800 - 1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetna rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000, s. 308, kat. 309 - reprodukcja "Huzara" piórko, tusz.

Zaprzęg / Studium konia araba

akwarela, papier, 20 x 35,3 cm, nie sygn.
Obraz dwustronny. Po konserwacji.

Huzar, ok. 1850-55

Lit.: Piotr Michałowski 1800 - 1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetna rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000, s. 308, kat. 309 - reprodukcja Huzara piórko, tusz.

Perszerony zaprzężone do wozu z gipsem, ok. 1833

akwarela, papier; 21,5 x 30,4 cm w św. p-p.;
sygn. p. d.: P Michalowski;
na odwrocie odręczny napis: Weiüer Rand;
na brystolu, na którym umieszczono akwarelę dopisek: R. Michalowski (błędnie odczytana litera imienia) oraz napis po niemiecku: Schimmel u. Brauner an der Deichsel / Aquarell. (czyli: "siwek i kasztan u dyszla")

Officier a cheval

ołówek, papier
18,4 x 25,6 cm
sygn., dat. i opisany na dole: 19 janv 1832 P.... Michalowsky

proweniencja: Album amicorum, Duc Decazes

Kirasjerzy - Kirasjerzy francuscy, przed 1835

olej, płótno; 55 x 67,5 cm

Literatura:
Katalog Ilustrowany wystawy "Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej", Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków lipiec 1913, s. 29, nr kat. 140 - tu jako "Kirasjerzy francuscy", własność hr. Teresy Morstin, Kraków;
Sto lat malarstwa polskiego 1800-1900, [katalog wystawy], oprac. F. Klein, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1929, s. 47, nr kat. 197 - tu własność L. H. Morstina;
M. Sterling, Piotr Michałowski, Warszawa 1932, s. 85 - własność L. H. Morstina;
Wystawa zbiorowa prac Piotra Michałowskiego 1800-1855, Instytut Propagandy Sztuki, Warszawa maj 1934, s. 8, nr kat. 116;
J. Sienkiewicz (współpraca J. Zanoziński, J. M. Michałowski), Piotr Michałowski, Warszawa 1959, s. 61, nr kat. 7, repr. 7;
Piotr Michałowski 1800-1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, (kat. oprac. A. Zeńczak, B. Studziżba, artykuły wstępne J. K. Ostrowski, J. Szpor, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2000, s. 158, nr kat. 106, il.

Studium rycerza w zbroi

akwarela, papier, 41,5 x 28 cm,
nie sygn.
Praca reprodukowana w publikacji J. Sienkiewicz, Piotr Michałowski, 1950, il. 150. Szkic wykonany w pracowni Charleta, Paryż

Konie w zaprzęgu, 1844-45

20,5 x 35,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie: Siwy koń (tusz lawowany);
u góry z lewej napis ołówkiem, częściowo nieczytelny: K(...) Adam.

Książe Józef na koniu

akwarela, papier; 41 x 40,5 cm;
na odwrocie nalepki wystawowe: z ZPAP w Krakowie z 1925 z numerem 24 oraz z TPSP w Krakowie z wystawy Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej z 1913 z numerem 101

Studium konia

olej, płótno; 51,5 x 63,2 cm

I.Korwin-Milewski; E.Merwin, Wiedeń; Antykwariat Bednarczyk Wiedeń, 1979;
Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków.

Wystawiany: Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie; 23 maja - 9 sierpnia 1992 r.; Muzeum Narodowe w Poznaniu; 22 sierpnia - 25 października 1992 r.
Reprodukowany : Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, WAiF - Auriga, Warszawa 1992, il. s.8

Estymacja: 250000 - 300000 PLN

liczba obiektów: 191