1 zł
2 600 000 zł

LACHOWICZ Andrzej (1939 Wilno - 2015 Wrocław)

Energia upadku 2 arkusze, 1981 r.

serigrafia/papier, 28 x 69 cm (arkusz)
każdy arkusz sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem:

1) 'Energia upadku II serigrafia 12/15 [sygnatura nieczytelnie] 18.09.1981'
2) 'Energia upadku III serigrafia 11/15 [sygnatura nieczytelnie] 25.09.1981'
stan zachowania: bardzo dobry

cena wywoławcza: Wykup abonament

Pyramid power, 1981 r.

technika własna/papier, 55 x 62 cm (arkusz) 40 x 50 cm (zadruk)
sygnowany i datowany p.d.'[sygnatura nieczytelnie]10.09.1981', opisany l.d.: ''"Pyramid power" 7/15'
stan zachowania: bardzo dobry

Na ukos, 1987 r.

fotografia czarno- biała na płótnie, 100 x 100 cm, sygn.

Struktura 7

1971
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 29 x 29,5 cm,
sygn., dat. i tytuł na odwrocie,
vintage print

Od początku lat 70. artysta zajmuje się analizą fotograficznego medium. W jego pracach widoczne jest badanie wizualnego języka fotografii. Prezentowana praca to znakomity przykład twórczych poszukiwań Lachowicza, dla którego w fotografii ważny jest moment "niekończenia się". Marek Grygiel, w tekście towarzyszącym wystawie Andrzej Lachowicz. Obserwacje i notacje, (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008), pisał: "Chodzi mu raczej o ukazanie pewnego nieuchwytnego, złożonego, w ciągłym ruchu stanu. Ta permanentność trwania wywodzi się z dążenia do przedstawienia złożonego obrazu rzeczywistości, stąd pozorna powtarzalność gestów, zachowań i wybranych motywów".

Structure 7

1971
gelatin silver print, 29 x 29.5 cm,
signed, dated and titled on the reverse,
vintage print

Since the early 1970s, the artist has dedicated himself to analysing the photographic medium. Clearly, his works are an examination of the visual language of photography. The featured work is an excellent example of the artistic quest made by Lachowicz, who seeks the moment of "neverendingness" in photography. In his text for the exhibition Andrzej Lachowicz. Observations and Notations, CCA Ujazdowski Castle, Warsaw (2008), Marek Grygiel observes: "Rather he aims at revealing an elusive, complex and ever-moving state. This permanence of existence evolves from the artist`s effort to present the complex picture of reality, hence the apparent recurrence of gestures, behaviours and motifs".

Dłoń

fotografia czarno-biała, papier; 28 x 28 cm w św. p-p.;

The Shadow. Danmark Sept. 1971

1971
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 29,5 x 29,2 cm,
sygn., dat. i opis na odwrocie

Lachowicz skoncentrowany na badaniu języka sztuki rozpoczął serię Cienie w 1964 r. i jest ona jedną z bardziej rozpoznawalnych w twórczości artysty. Prace przedstawiają niezmiennie cień postaci na tle różnorodnego pejzażu. Współcześnie artysta kontynuuje ten cykl w kolorze.

1971
gelatin silver print, 29.5 x 29.2 cm,
signed, dated and described on the reverse

Lachowicz, who is dedicated to investigating the language of art, started working on his Shadows series - one of his most recognisable collections of work - in 1964. All the photographs show
a shadow cast by a figure against different landscapes. In recent years, the artist has continued the series in colour.

Topologie

1968-1988
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 29,2 x 29,2 cm,
sygn., dat. i tytuł na odwrocie

Artysta rozpoczął serię Topologie w 1966 r. i kontynuował ją do końca lat 80., kiedy prace przybrały charakter autocytatu. "Wartość konceptualna cyklu polega na tym, że choć mamy do czynienia z fotografią, nigdzie nie znajdziemy czegoś, co mogłoby być pierwowzorem oglądanych kompozycji. Jest to sztuka w pełni zrodzona "w głowie", jednakże nie jest to sztuka abstrakcyjna, lecz mentalna, dążąca nie do odrealnienia, ale poszerzenia naszej rzeczywistej świadomości." - pisał o pracach Lachowicza Piotr Krakowski, przy okazji prezentacji cyklu Topologie w Galerii Starmach w 1992 r.

Topologies

1968-1988
gelatin silver print, 29.2 x 29.2 cm,
signed, dated and titled on the reverse

The artist started the Topolgies series in 1966 and kept working on it until the 1980s when his works started to turn into self-quotes. As Piotr Krakowski commented about Lachowicz`s work when the series was presented in the Starmach Gallery in 1992, "the conceptual value of the series lies in the fact that even though the works are photographs, one is unable to identify any objects that could potentially underlie the images. The art is fully born in the artist`s mind, yet it is not abstract, but mental, it does not aim towards the unreal, but rather broadens our consciousness."

Abstrakcyjny ogród, 1987 r.

olej/płótno, 41 x 38 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Andrzej 1987`
opisany na blejtramie: `"Abstrakcyjny ogród" olej na płótnie 1987`

Estymacja: 8 000 - 12 000 zł

Zmiana skali rzeczywistości, 1973

fotografia czarno-biała, brom,
papier na płycie pilśniowej; 49,7 x 49,8 cm;
Na odwrocie sygn., dat., naklejka oraz opis (ołówkiem); odbitka autorska,
nakład: 1/1, vintage print

Landscape from Samso (Denmark) from The Structures series

1968 / 1980s
gelatin silver print, 28.9 x 28.5 cm,
signature, date and title on the reverse,
edition: unspecified

The photograph comes from a series of works created on the Samso Island, Denmark. Lachowicz tried to deconstruct its landscape by making it unreal. The first shot was a typical landscape, then the artist gradually lowered the lens, making ever larger close-ups. The work was made by double negative exposure (straight forward view and its mirror reflection).
The work was shown at Lachowicz`s individual exhibition Resurrection, Art New Media Gallery, Warsaw (2009), which consisted of black-and-white photographs, produced mainly in the 1960s and 1970s and representing such series as Topologies, The Structures, Shadows.

Landscape from Samso (Danmark) z cyklu The Structures

1968 / lata 80. XX w.
brom, papier, 28,9 x 28,5 cm,
nakład: nieokreślony

Fotografia pochodzi z serii prac, które powstały w Danii na wyspie Samso. Lachowicz podjął próbę dekonstrukcji krajobrazu poprzez jego odrealnienie. Pierwsze zdjęcie było zwykłym pejzażem, następnie artysta stopniowo obniżał obiektyw i robił coraz większe zbliżenie. Prezentowana praca powstała z dwukrotnego naświetlenia negatywu - wprost i jako lustrzane odbicie.
Wystawa indywidualna: "Zmartwychwstanie" Galeria Art New Media, Warszawa (2009). Była to prezentacja czarno-białych fotografii, głównie z lat 60. i 70. XX w., m.in. z cykli "Topologie", "The Structures", "Cienie".

N.Y.C. Fotografia Konkretna, 1977

fotografia barwna,
papier fotograficzny, 17 x 17,5 cm,
sygn., dat. i opisana na odwrocie (ołówkiem), odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

The Structure 4 z cyklu The Structures, 1970/1990

brom, papier, 29,5 x 29,5 cm,
sygn., dat., opisana na odwrocie,
nakład: nieokreślony

Cykl powstał w Danii na wyspie Samso. Jest to próba destrukcji krajobrazu poprzez jego odrealnienie. Pierwsze zdjęcie było zwykłym pejzażem, następnie artysta stopniowo obniżał obiektyw i robił coraz większe zbliżenie. Prezentowana fotografia jest prawdopodobnie ostatnią pracą z tego cyklu czyli największym zbliżeniem. Powstała z dwukrotnego naświetlenia negatywu - wprost i jako lustrzane odbicie. Wystawa indywidualna: "Zmartwychwstanie" Galeria Art New Media, Warszawa (2009). Prezentacja czarno-białych fotografii, głównie z lat 60. i 70. XX w., m.in. z cykli "Topologie", "The Structures", "Cienie".

Z cyklu Topologie, 1968/1988

Odbitka autorska, fotografia czarno-biała, srebrowa, papier barytowy
Format: 29 x 29,5 cm
Nakład nieokreślony
Sygnowana - data, opisana na odwrocie ołówkiem,
Life time print

Z cyklu Topologie, 1968/1988

Format: 29 x 29,5 cm
Nakład nieokreślony
Life time print

Inferno, 1966

fotografia czarno-biała, srebrowa, papier barytowy, 29 × 116 cm; 4 odbitki 29 × 29 cm (każda); sygn., na odwrocie ołówkiem: Andrzej Lachowicz/INFERNO, 1/1966; Andrzej Lachowicz/INFERNO, 2/1966; Andrzej Lachowicz/INFERNO, 3/1966; Andrzej Lachowicz/INFERNO, 4/1966, odbitki autorskie, nakład: nieokreślony vintage prints

Topologie, 1968/1988

fotografia czarno-biała, srebrowa, papier barytowy, 29 × 29 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie ołówkiem; odbitka autorska, nakład: nieokreślony life-time print

liczba obiektów: 100