1 zł
2 600 000 zł

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kościółek, 1919

Akwaforta; wym.: 57 x 50 mm; sygn. pł. p.d. (nieczytelnie):

cena wywoławcza: Wykup abonament

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Orawka, kościół w pierwotnej formie, ok. 1927

Akwaforta; wym.: 148 x 108 mm, plansza: 307 x 236 mm; sygn. oł. p.d. - dedykacja autorska: Kochanemu P. Emilowi Zegadłowiczowi na pamiątkę w Gorzeniu Górnym 19/8 1933; l.d. tytuł; sygn. na płycie l.d.: Pieniążek. Grafika do planowanej teki "Spisz i Orawa"

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kapliczka na Podhalu

Akwatinta w sepii sygn. ołówkiem. [Lata 20-te XX w.] Wym.: 13,5 x 10,0 cm (ramka 27,5 x 22,0 cm). Ludowa kapliczka przydrożna z postacią Chrystusa na krzyżu na słupie osłoniętym wygiętym daszkiem i zwieńczonym ozdobnym krzyżykiem - charakterystyczna dla regionu Podhala, gdzie artysta od 1925 r. dokumentował zabytki architektury i sztuki góralskiej. Kapliczkę oplata krzew winny, symbolizujący w Nowym Testamencie Chrystusa. W tle bieleją skłębione obłoki, nadając przestrzenności kompozycji. W prawym dolnym rogu sygn. ołówkiem: "Józef Pieniążek". Pieniążek Józef (1888-1953) - grafik, malarz, pedagog, uczeń J. Pankiewicza, W. Skoczylasa i L. Wyczółkowskiego w krakowskiej ASP, tworzył głównie grafikę pejzażową, często z motywami architektury. Grafika w passe-partout i ramce drewnianej, za szkłem. Stan bardzo dobry.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kaplica Boimów we Lwowie

akwaforta, akwatinta, papier, 21,3 x 14,4 cm (odcisk płyty),
33 x 23,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J. Pieniążek (ołówkiem);
napis autorski l. d.: Lwów Kaplica Boimów (ołówkiem)

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

KOŚCIÓŁ W ŁUKOWICY, 1934

akwaforta z akwatintą,
22,5 x 26,5 cm,
sygnowana na płycie p.d. "J. PIENIĄŻEK", l.d. "ŁUKOWICA 1934".
Łukowica na Podhalu, k. Nowego Sącza.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

SIENIAWA, 1927

akwaforta, 15 x 10,5 cm,
sygnowana na płycie p.d.
"J. PIENIĄŻEK", l.d. "SIENIAWA"

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Józef Piłsudski, po 1926

Akwaforta;
wym.: 390 x 295 mm;
nie sygn. Unikatowa odbitka próbna, stanowa (wersja bez napisów i sygn. płyty). Portret zbliżony kompozycyjnie do portretu prez. Ignacego Mościckiego, tego samego autora. Rzadkość.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Lwowskie dachy i kopuła Dominikanów, 1941

Ołówek, karta ze szkicownika;
wym.: 28,5 x 20 cm;
sygn. oł. p.d.: JPieniężek, śr.d.: 18/XI 41. Widok od Pl. Strzeleckiego na domy przy ul. Skarbkowskiej i Ormiańskiej.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Boża Męka z Kamienicy [w Gorcach], 1933

Ołówek, papier;
wym.: 25,3 x 18,5 cm;
nie sygn. ;
l.d. (ręką J. Pieniążka): Kamienica 18/7 1933.
Scena rodzajowa, której oś stanowi drzewo z zawieszoną przydrożną kapliczką.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kapliczka Matki Boskiej, koniec lat 30.

Akwarela;
wym.: 36,2 x 28,8 cm;
nie sygn. Praca z cyklu przedstawiającego pomnikowe drzewa.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Orawka [przysiółek] Studzionki, 1929

Akwarela;
wym.: 30 x 23 cm;
sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Orawka na Studzionkach / 12.6 29;
dzwonnica tzw. burzowa (dźwięk dzwonu miał rozpędzać chmury), charakterystyczna dla Podhala i Orawy.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Jabłonka na Orawie, 1928

Akwarela, tusza lawowany;
wym. w świetle pp: 23 x 30 cm;
sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Jabłonka orawska / dn 21/7 1928;
na odwrocie dodatkowe opisy oł. i stara naklejka wystawiennicza. Praca przedstawia typowe dla regionu drewniane domy z tzw. wyżką (pięterkiem).

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Panorama Pińczowa, 1938

Akwarela, ołówek, karton;
wym.: 32 x 41 cm;
sygn. kredką p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Pińczów 22/8 1938. Widok ujęty od strony dawnego kwartału żydowskiego i XVI-wiecznej synagogi.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

ULICA W KRZEMIEŃCU, 1926

akwarela na tekturze, 23 x 28 cm,
sygnowana ołówkiem p.d. "Józef Pieniążek /Krzemieniec 20/3 926"

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

olej, tektura; 16 x 20 cm;
sygn. p. d.: Józef Pieniążek (ołówkiem)
Na odwrocie powtórzona sygnatura

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kraków, Podwórko na Kazimierzu, 1923

Akwaforta, akwatinta; wym.: 203 x 175 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Portret Ludomira Benedyktowicza, 1926

Akwatinta, akwaforta w sepii; wym.: 113 x 86 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Ludomir Benedyktowicz / + 1/12 1926.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kościół drewniany na Sądecczy¼nie, lata 30.

Akwarela, karton; wym.: 44 x 31,3 cm; nie sygn.; kompozycja naklejona na stary podkład.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Męka Pańska z Libuszy, 1939

Akwarela, karton; wym: 41,8 x 30,7 cm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek / Libusza 25/8 1939; kompozycja naklejona na stary podkład.

PIENIĄŻEK Józef (1888 - 1953)

Kapliczka [św. Marka] w Nowym Sączu, 1937

Akwarela, karton; wym. w świetle pp: 41 x 29,7 cm; sygn. piórem p.d.: J. Pieniążek, l.d. Nowy Sącz 1937; kompozycja naklejona na stary podkład. Akwarela przedstawia tzw. Kaplicę Szwedzką zbudowaną w 1771 na pamiątkę wypędzenia z miasta Szwedów w 1655.

liczba obiektów: 230