1 zł
2 600 000 zł

SKOCZYLAS Władysław (1883 Wieliczka -1934 Warszawa)

Powrót z polowania

akwarela/papier, 54,5 x 72,5 (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: `W. SKOCZYLAS`

Estymacja: 10 000 - 15 000

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kościół św. Anny, 1917

Akwaforta, sucha igła; wym. komp.: 175 x 135 mm; planszy: 240 x 265 mm;
niesygn.

Gazda, 1910

Akwaforta; wym.: 170 x 120 mm;
sygn. i dat. oł. p.d.: W Skoczylas 1910. Stan zachow.: widoczne zaplamienie papieru w lewym, dolnym narożniku, bez szkody dla kompozycji. Lit.: "Wystawa pośmiertna prac Wł. Skoczylasa", Kraków 1935.

PEJZAŻ GÓRSKI Z RUINAMI ZAMKU, 1928

akwarela na kartonie, 44 x 60 cm,
sygnowana p.d. "W. Skoczylas /14. 09. 1928".

Zaloty, 1922

drzeworyt kolorowany akwarelą, papier;
18,5 x 26,5 cm (wymiar kompozycji);
sygn. p. d. ołówkiem: WSkoczylas, l. d.: 30/60
Bibl.: Wystawa pośmiertna Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 42. (il. s. 36)

Dziewki przy pracy

drzeworyt barwny, papier; 27,7 x 39,5 (wymiar kompozycji);
sygn., p. d.: WSkoczylas,
śr. d.: Dziewki przy pracy

Baca, 1920

drzeworyt z "Teki zbójnickiej", 1920, 25,1 x 15,8 cm.
"Tekę zbójnicką", z której pochodzi pochodzi powyższa grafika, zakupił ojciec obecnego właściciela z końcem lat 30. XX w. Krakowie.
Drzeworyt reprodukowany w: M. Grońska, "Władysław Skoczylas", Ossolineum, 1966, il. 7; I. Kossowska, "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917", Kraków, 2000, s. 268, il. 399.

Janosika imię nigdy nie zaginie, 1920

drzeworyt z "Teki zbójnickiej", 1920, 21,8 x 13,8 cm.
"Tekę zbójnicką", z której pochodzi powyższa grafika, zakupił ojciec obecnego właściciela z końcem lat 30. XX w. Krakowie.
Drzeworyt opisany i reprodukowany w: M. Grońska, "Władysław Skoczylas", Ossolineum, 1966, s. 25, il. IX.

Karczowanie lasu, 1923 (il. s. 23)

Drzeworyt na bibule; 150 x 123 mm; sygn. oł. p.d.: WSkoczylas. Grafika została wykorzystana jako ilustracja do książki S. Wasylewskiego "Klasztor i kobieta", Poznań 1923. Lit.: "Władysław Skoczylas (1883-1934)", Kraków 1935, poz. 53, s. 40.

Profil Janosika

niesygnowany
drzeworyt, tinta, 21.7x21.5 cm

Ukrzyżowanie

niesygnowany
drzeworyt, 13.6x8.7 cm

Krucyfiks

Drzeworyt sygn. ołówkiem: "W. Skoczylas". 1915. Wym.: 13,6 x 8,5 cm (ramka 23,0 x 16,5 cm). Postać Chrystusa na krzyżu wyra¼nie inspirowana góralską rze¼bą i ornamentyką ludową. Syntetyczna forma postaci czerpie ze wzorów kapliczek przydrożnych, a dyskretnie zaznaczony kształt krucyfiksu oplata bujny ornament kwiatów i kwitnących ostów. Znakomita kompozycja, przemyślana symbolika oraz dojrzałość artystyczna tej niewielkiej grafiki czynią ją jednym z najlepszych dzieł tego artysty. Grafika w oliwkowym passe-partout, w drewnianej ramca, za szkłem. Stan bardzo dobry. Skoczylas Władysław (1883-1934) - grafik, malarz, teoretyk sztuki, najwybitniejszy twórca drzeworytu w sztuce polskiej.

Święty Krzysztof, 1915

drzeworyt, papier; 18 x 13 cm (wymiar odbitki),
32,8 x 23,5 (wymiar arkusza w świetle oprawy);
odbitka nie sygnowana.
Bibl.: Wystawa pośmiertna Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 11.

Z Bożej Łaski

drzeworyt, papier; 30,5 x 25,5 cm (wymiar kompozycji);
u dołu drukowany napis l. d.: Oryg. drzeworyt, Wł. Skoczylas
p. d.: Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, śr. d.: "Z BOŻEJ ŁASKI"
Bibl.: Katalog Wystawa pośmiertna prac Wł. Skoczylasa, Kraków 1935, s. 38, poz. 15.

Ekslibris Ludwika Skoczylasa, lata 30.

Drzeworyt;
wym. komp.: 80 x 50 mm;
nie sygn. Konwoluta 4 odbitek (w dwóch wersjach kolorystycznych) ekslibrisu przygotowanego przez artystę dla brata, znanego polonisty.

Praczki

drzeworyt/papier, 23 x 32 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem p.d.: `W. Skoczylas`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Madonna

drzeworyt, bibułka; 26,5 x 13,5 (wymiar arkusza);
u dołu napis drukowany: WŁADYSŁAW SKOCZYLAS MADONNA (oryg. drzeworyt)

Pejzaż z kościołem

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
15 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: W.Skoczylas

KARUZELA, 1909

Akwarela, ołówek, papier; 22 x 29 cm w świetle p-p
Sygnowany l.d.: W.Skoczylas 09

Święty Krzysztof, 1915

Drzeworyt; wym.: 180 x 130 mm; nie sygn. Pod kompozycją opisy edytorskie (Święty Krzysztof / oryginalny drzeworyt W. Skoczylasa); odbitka przeznaczona dla czasopisma "Sztuki Piękne". Lit.: Katalog "Wystawa pośmiertna Wł. Skoczylasa", Kraków 1935, poz. 11.

liczba obiektów: 422