1 zł
2 600 000 zł

DÜRER Albrecht (Norymberga 1471 - Norymberga 1528)

Rysunki Albrechta Dürera, 1929

Druk bibliofilski: Rysunki Albrechta Dürera w Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie. Wydali Mieczysław Gębarowicz Hans Tietze, Lwów 1929 (była także edycja w jęz. niemieckim - Wien 1929). Folio; s. 22, [1] tabl. XXIV; elegancka oprawa współczesna. W latach 20. wybitni historycy sztuki, dr Mieczysław Gębarowicz i dr Hans Tietze, podjęli się analizy rysunków mistrza Albrechta ze zbiorów Ossolineum i opracowania naukowego ich katalogu. Zespół rysunków europejskich malarzy był chlubą Muzeum Lubomirskich. Zrabowane przez Niemców podczas okupacji stały się darem dla Adolfa Hitlera. Odnalezione po wojnie przez Amerykanów, bezprawnie wydane w prywatne ręce, zostały sprzedane na licytacji w Szwajcarii, mimo że w świetle prawa były własnością publiczną). Rzadkie.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Maria Królowa Aniołów (Maria als Koenigen der Engel), XVIII w.

drzeworyt, papier żeberkowy, 30 × 21,5 cm (kompozycja)
sygn. i dat. l.d.: AD (monogram) 1518
na odwrocie nalepka z gdańskiego antykwariatu Emila Siegisimunda z adresem: Danzig Johannisgasse 56

Dwunastoletni Jezus w świątyni, 1503

Drzeworyt; wym.: 298 x 210 mm; sygn. pł. p.d. monogramem wiązanym AD. Grafika z "Życia Maryi", wydanego drukiem przez Benedictusa Chelidoniusa w 1511; praca datowana na ok. 1503. Stan zachowania: drzeworyt obcięty do granic kom- pozycji, w p.d. rogu ubytek o powierzchni poniżej 1 cm kw.
Lit.: Meder 203G, Hollstein 1775.

Drzeworyt; wym.: 298 x 210 mm; sygn. pł. p.d. monogramem wiązanym AD. Grafika z "Życia Maryi", wydanego drukiem przez Benedictusa Chelidoniusa w 1511; praca datowana na ok. 1503. Stan zachowania: drzeworyt obcięty do granic kompozycji, w p.d. rogu ubytek o powierzchni poniżej 1 cm kw. Lit.: Meder 203G, Hollstein 1775.

Nawiedzenie (z cyklu Życie Marii)

Drzeworyt; wym.: 298 x 210 mm. Edycja łacińska bez tekstu na odwrociu (wydana po raz pierwszy w 1511); ten egz. prawdopodobnie odbito ok. 1540-1550 z oryginalnego klocka dürerowskiego (stan drugi); papier z epoki z filigranem "wąska wysoka korona". Dobra odbitka. Egz. po konserwacji - retuszowane pęknięcie klocka pod górną ramką w centrum, ślad zaplamienia w prawym górnym narożniku, marginesy nowe. Lit. Katalog PAN 5035, Hollstein, stan II.

Chrystus ukazujący się Marii Magdalenie (z cyklu Mała Pasja)

Drzeworyt; wym.: 126 x 96 mm. Kopia Johanna Mommarda z 1587 (osiem linii na szu

Chrystus opuszczający Matkę (z cyklu Mała Pasja), 1511

Drzeworyt; wym.: 126 x 97 mm. Edycja łacińska bez tekstu na odwrociu (tzw. typ a lub b) z 1511, z oryginalnego klocka dürerowskiego. Dobra odbitka. Niewielkie zaplamienie w lewym dolnym narożniku, odbitka obcięta - pozostawiono margines szer. ok. 1 mm. Rycina, bez znaku wodnego, zamontowana na papierowym podkładzie. Lit.: Hollstein, s. 118.

Wizja św. Eustachego

Heliograwiura z reprodukcją miedziorytu powstałego ok. 1501; znakomita kopia rzadkiej pracy Dürera; wym.: 350 x 258 mm; na odwrocie stempelek paryskiej kopiarni G. Rapilly (XIX w.).

ŚWIĘTA Barbara.

Drzeworyt form. 24x16,2 cm (Kopia wykonana w epoce przez Hansa Baldunga (Griena), ucznia Albrechta Dürera. Stan drugi (sygnatura Dürera na spodniej części krzesła), papier z epoki (XVI w.) - bez znaku wodnego. Egz. dość mocno obcięty - wokół ramki pozostał margines szer. ok. 1-2 mm)

NAWIEDZENIE - z cyklu Życie Marii.

Drzeworyt form. 29,8x21 cm (Edycja łacińska bez tekstu na odwrociu (wydana po raz pierwszy w 1511); ten egz. prawdopodobnie odbito ok. 1540-1550 z oryginalnego klocka Dürerowskiego (stan drugi); papier z epoki z filigranem "wąska wysoka korona". Dobra odbitka. Egz. po konserwacji - retuszowane pęknięcie klocka pod górną ramką w centrum, ślad zaplamienia w prawym górnym narożniku, marginesy nowe)

CHRYSTUS ukazujący się Marii Magdalenie - z cyklu Mała Pasja.

Drzeworyt form. 12,6x9,6 cm (Kopia Johanna Mommarda z 1587 (osiem linii na szufli trzymanej przez Chrystusa - oryginał Dürerowski posiadał ich dziewięć). Papier bez widocznego znaku wodnego. Niewielki ubytek lewego dolnego narożnika, odbitka obcięta - pozostawiono margines szer. ok. 1 mm. Rycina zamontowana na papierowym podkładzie)

CHRYSTUS opuszczający Matkę - z cyklu Mała Pasja.

Drzeworyt form. 12,6x9,7 cm (Edycja łacińska bez tekstu na odwrociu (tzw. typ a lub b) z 1511 z oryginalnego klocka Dürerowskiego. Dobra odbitka. Niewielkie zaplamienie w lewym dolnym narożniku, odbitka obcięta - pozostawiono margines szer. ok. 1 mm. Rycina zamontowana na papierowym podkładzie)

Der zwölfjährige Jesus im Tempel [Dwunastoletni Jezus w Świątyni], 1503

Drzeworyt;
wym.: 293 x 210 mm;
sygn. na pł. monogramem wiązanym AD. Grafika z cyklu "Das Marienleben" (Żywot Maryi), wydanego drukiem przez Benedictusa Chelidoniusa w 1511. Grafika z kolejnej edycji (między 1540 a 1580). Stan zachowania: odbitka obcięta do granic kompozycji, zdublowana na XVIII-wiecznym manuskrypcie.
Lit.: Meder 203. (il. s. 4)

Verspottung Christi [Naigrywanie], 1510

Drzeworyt;
wym.: 127 x 98 mm;
sygn. na pł. monogramem wiązanym AD. Grafika z cyklu "Die Kleine Passion" (Mała Pasja), wydanego drukiem przez Benedictusa Chelidoniusa w 1510. Stan zachowania: odbitka obcięta do granic kompozycji.
Lit.: Bartsch 30, Meder 139c. (il. s. 4)

Die Hl. Familie mit Joachim und Anna [Święta Rodzina ze św. Anną i św. Joachimem], 1511

Drzeworyt, papier czerpany;
wym.: 236 x 158 mm; odbitka przycięta do granic kompozycji;
sygn. pł. l.g.: AD (monogram wiązany) 1511. Samoistna grafika, nie pochodząca z książki; odbitka z epoki. Rzadkie. Stan zachowania: niewielkie naddarcia planszy oaz podklejenie, przetarcia na odwrocie. Na odwrocie opisy własnościowe (m.in. J. Storch a Milan 1797). Lit.: Bartsch 96, Meder 226.

Der Martyrium der zehntausend Christen [Męczeństwo 10 tysięcy chrześcijan], 1497

Drzeworyt, papier czerpany;
wym. komp.: 388 x 285 mm;
sygn. na pł. monogramem wiązanym AD. Grafika samoistna, nie była częścią publikacji zwartej. Rzadkie (odbitka z 1. poł. XVI w.). Stan zach.: wyraźny ubytek w p.d. rogu. Lit.: Bartsch 117; Meder 218; A. Deguer, "Albrecht Dürer. Samtliche Holzschnitte", Burghaus 1981 poz. 108.

Die Geisselung Christi [Biczowanie Chrystusa], przełom XV i XVI w.

Drzeworyt, papier czerpany;
wym.: 386 x 273 mm;
sygn. na pł. monogramem wiązanym AD.

Głupiec na rozstaju dróg.

Drzeworyt; 11,5 x 10,3
(karta 20,6 x 14,8) z zespołu 112 ilustracji do dzieła Sebastiana Branta "Statek głupców" ("Das Narrenschiff").

Dobra odbitka z nieuszkodzonego klocka.

Matka Boska z Dzieciątkiem koronowana przez anioła, 1. Połowa XVI w.

Miedzioryt;
wym.: 135 x 97 mm (odbitka obcięta);
sygn. p.d.: 1520 AD; kopia grafiki A. Dürera wykonana w epoce; bardzo dobry stan zachowania, częściowo przycięta do odbicia płyty. Lit.: B. 37, THB, s. 89. C7 (kopia nr 7).

Święty Hieronim

miedzioryt, papier czerpany,
26,5 x 20,5 cm (odcisk płyty);
sygn. z prawej: 1519 / AD (monogram wiązany);
odbitka współczesna

liczba obiektów: 32