PŁOŃSKI Michał (1778 Warszawa - 1812 Warszawa)
akwaforta/papier, 17,8 x 28,5 cm
sygnowany trzykrotnie na płycie: 'mPlonski f no1.', 'mPlonski f 1802 a Amsterdam 2.' oraz 'mPlonski f 3.'
Portret starej kobiety, wymiar odcisku: 5,2 x 4 cm;
Czytający książkę, wymiar odcisku: 8,3 x 6,3 cm;
Portret starca, wymiar odcisku: 5,3 x 4,2 cm
Praca pochodzi z teki: "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d’apres nature,a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril’uellement al’eau forepar M. Płoński a Paris", wydanej po 1802 roku
cena wywoławcza: Wykup abonament
akwaforta, papier
odcisk płyty: 29,8 x 22,8 cm (w świetle passe-partout: 28,7 x 22,2 cm)
sygn. na płycie po lewej, pod sceną centralną: M Płoński f 1805
Na odwrocie oprawy dwukrotnie odbity stempel kolekcji: ZBIORY | St. Szenica.
Szlachcic polski, 1802, Pies, 1802
Szlachcic polski, 1802
akwaforta/papier, 10,5 x 6,5 cm
sygn. l.d.: M. Płoński f/1802
literatura: Wł. Tatarkiewicz, Michał Płoński, Warszawa 1926.
Pies, 1802
akwaforta/papier, 6,2 x 8 cm
sygn. l.d.: M. Płoński f/1802
akwaforta, papier; 30,5 x 23,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. na płycie: M. Płoński f 1805 (po konserwacji).
ołówek/papier, 15 x 9 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i opisany l.g.: 'Drażinar. (?) | M.P.'
akwaforta/papier, 16,7 x 12,6 cm
sygnowany na płycie l.d.: 'M. Płoński'
akwaforta/papier, 16 x 13 cm (zadruk)
sygnowany i opisany na płycie p.d.: 'M. Płonski no 10', opisany śr.d.: 'Juif d'Amsterdam'
Praca pochodzi z teki Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spirituellement a l`eau fore par M. Płoński a Paris
- Edward Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886, nr. kat. 13, s. 244
- Władysław Tatarkiewicz, Michał Płoński, Warszawa 1926, s. nienumerowane, (il.)
Typy ludzkie (w dwóch rzędach), 1802
Akwaforta;
wym.: 95 x 184 mm;
sygn. pł. l.g.: M. Płonski f. / 1802. Kompozycja z "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spirituellement a l`eau fore par M. Płoński a aris, po 1802".
Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886.
Akwaforta; wym.: 160 x 130;
sygn. pł. p.d.: M.Plonski f oraz no 10, śr. d. tytuł w jęz. francuskim. Na odwrocie nota kolekcjonerska z 1808; praca po konserwacji. Plansza z teki "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spirituellement a l`eau fore par M. Płoński a Paris". Lit. : Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886, kat. 13, s. 244; W. Tatarkiewicz, "Michał Płoński", Warszawa 1926, il. na tabl.
akwaforta, 10,7 x 6,3 cm
sygnowana l.d.
"M. Płoński f/1802".
Reprodukcja: Wł. Tatarkiewicz, Michał Płoński, Warszawa 1926.
akwarela, gwasz, papier;
11,5 x 15,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: MPłoński
Rzadkość antykwaryczna.
Zestaw trzech akwafort odbitych na jednym arkuszu; 1. Portret starej kobiety; wym.: 52 x 40 mm;
sygn. pł. l.d.: M. Płoński no 1; 2. Czytający książkę; wym.: 83 x 63 mm;
sygn. l.d.: M. Płoński f 1802 am Amsterdam 2; 3. Portret starca, wym.: 53 x 42 mm;
sygn. pł.: M. Płoński 3. Grafiki z teki "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński a Paris", po 1802. Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886.
Akwaforta; wym.: 95 x 184 mm; sygn. pł. p.d.: M. Płonski f / 1802. Grafika z teki "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees dapres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiriluellement a leau fore par M. Płoński a aris", po 1802. Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886.
Mężczyzna w wielkim kapeluszu, ok. 1802
Ołówek, papier czerpany; wym.: 14,7 x 11cm; nie sygn. Stan zachow.: rysunek naklejony na tekturkę. Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886, kat. 1, s. 243.
Dziecko siedzące przy klatce, pocz. XIX w.
Akwaforta; wym.: 75 x 105 mm; sygn. na pł. p.d.: m Plonsky f, l.d.: 12. Lit.: E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886, kat. 13, s. 244.
Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802)
en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński a Paris, po 1802.Teka zawiera kartę tytułową i 18 akwafort na 5 planszach (tytuły wg E. Rastawieckiego):