Nie od dzisiaj wiadomo, że z leżaka na plaży lub łódki warto przeglądać katalogi wakacyjnych aukcji. Tryb letni nie udziela się domom aukcyjnym, które prezentują nie tylko lżejszą i tańszą ofertę, ale także obiekty wybitne i wyjątkowe. Takich nie zabraknie w pierwszym tygodniu lipca, który zacznie się w warszawskim Rempeksie. W katalogu ze sztuką współczesną, który idzie pod młotek jako pierwszy, wyróżnia się wspaniały obraz Henryka Stażewskiego (w bardzo dobrej cenie wywoławczej). Dalej wielu współczesnych mistrzów,  w tym Erna Rosenstein, Witold-K, Jan Dobkowski. Jak zwykle bardzo dobre prace na papierze Jerzego Tchórzewskiego i Jana Tarasina znalazły się w pierwszej części katalogu. Uwaga na obrazy artystów młodszego pokolenia, reprezentowanych przez bardzo dobre obrazy (Andrzej Tobis, Rafał Borcz). Na sesji ze sztuką współczesną, następnego dnia, licytowany będzie bardzo dobry "Satyr" Wlastimila Hofmana (jeden z dwóch dobrych obrazów tego twórcy w tym katalogu), ale wśród najważniejszych obiektów są jeszcze: ważny olej Wojciecha Kossaka, oleje Alicji Halickiej, Henryka Berlewiego i Włodzimierza Tetmajera, rysunek ołówkiem Artura Grottgera. Nie należy zapominać o szerokiej ofercie rzemiosła artystycznego. 4 lipca Desa Unicum przeprowadzi aukcję typu outlet sztuki współczesnej. Obrazu Jerzego Nowosielskiego nie powstydziłyby się czołowe katalogi z całego roku, nie tylko aukcji wyprzedażowych. Warto zwrócić uwagę na efektowny obraz Józefa Hałasa w dobrej cenie, niedrogi a ciekawy obraz Witolda-K. Amatorów sztuki młodej zainteresuje twórczość Zofii Błażko oraz Katarzyny Karpowicz. 6 lipca odbędzie się cieakwe wydarzenie, charakterystyczne dla momentu sezonu - aukcja kolekcji w Grand Hotelu w Sopocie, której organizatorem jest Desa Unicum. W katalogu wiele obiektów-pamiątek, związnaych z hotelem, bogaty zestaw malarstwa Mariana Mokwy, Eugeniusza Dzierzenckiego, Stanisława Chlebowskiego, Stanisława Michałowskiego. Perełką jest tempera na papierze Marii Epstein-Wlazowskiej.

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

2.07.2019, Rempex, 78 Aukcja Sztuki Współczesnej -   zobacz więcej >

lot 301

Henryk Stażewski, Bez tytułu, 1977 -   zobacz więcej >

Ceny poniżej 40 tysięcy złotych bardzo rzadko widywane są przy akrylowych obrazach Stażewskiego. Warto pamiętać o pracy z 1977 roku, którą licytować będzie można od 38 tys. zł, tym bardziej, że obraz z okresu zainteresowania szerszą paletą barw jest po prostu bardzo dobry.

Estymacja 44 000 - 58 000 zł

lot 316

Krystyn Zieliński, Panorama Sandomierza, 1955 -   zobacz więcej >

Wśród wczesnych prac polskcih artystów współczesnych, które zdradzają fascynację kolejnymi kierunkami sztuki XX wieku, wiele ma znaczenie historyczne, inne są ciekawostkami. Praca Zielińskiego z lat 50. bardzo się w tej grupie wyróżnia - jest udaną wariacją na polski temat, doskonale prezentującą się po ponad półwieczu.

Estymacja 7 000 - 9 000 zł

lot 409

Rafał Borcz, Bez tytułu, 2003 -   zobacz więcej >

Jeden z najjaśniejszych punktów katalogu, zarówno z racji samego obrazu, jak i ceny. Imponujące płótno Rafała Borcza, bez wątpienia bardzo dobry współczesny  obraz, zaoferowano zdecydowanie poniżej jego wartości artystycznej i rynkowej. Artysta uzyskał nieczęsto spotykaną dynamikę, a także oryginalny efekt kompozycyjny i barwny.

Estymacja 5 000 - 7 000 zł

3.07.2019, Rempex, 265 Aukcja Sztuki Dawnej i Antyków -   zobacz więcej >

lot 30

Wlastimil Hofman, Satyr, 1927 -   zobacz więcej >

Satyr, figurujący w katalogu z numerem 30 jest jednym z najważniejszych dzieł tej aukcji. Jeden z koronnych tematów Hofmana otrzymał tu bardzo piękne, staranne wykonanie. W rezultacie , od jedynych 25 tysięcy złotych będzie można licytować jeden z bardzo dobrych obrazów tego popularnego i poszukiwanego artysty.

Estymacja 30 000 - 35 000 zł

4.07.2019, Desa Unicum, Art Outlet: Sztuka Współczesna -   zobacz więcej >

lot 3

Jerzy Nowosielski, Akt z oknem, 1979 -   zobacz więcej >

W dorobku Nowosielskiego wyróżnia sie grupa prac, w których malarz stoi na pograniczu figuracji i abstrakcji. Wyjątkowe artystyczne napięcie tego "pogranicza" jest z dzisiejszej perspektywy bardzo interesujące i można powiedzieć - szczególnie wartościowe artystycznie.

Estymacja 80 000 - 120 000 zł

lot 42

Józef Hałas, Mi 'S' -   zobacz więcej >

Kolejny oferowany na aukcji w ostatnich latach ciekawy obraz Józefa Hałasa. Malarz bardzo korzystnie zaprezoentował się w ofercie aukcyjnej, uzyskując przy tym wiele wysokich cen. Cenę początkową, kryjącą się za estymacją  Desie Unicum trzeba uznać za bardzo okazyjną.

Estymacja 20 000 - 28 000 zł

4.07.2019 (data zakończenia), Aukcja Sztuki Współczesnej - aukcja internetowa -   zobacz więcej >

lot 14

Kajetan Sosnowski, Obraz chemiczny z cyklu Metalepsis, 1968-1987-   zobacz więcej >

Interesująca praca innnego klasyka polskiej sztuki XX wieku, w tym przede wszystkim malarstwa abstrakcyjnego. Wyrafinowana, wstrzemięźliwa koncepcja artysty nie jest dana raz na zawsze. To jeden z obrazów, które wykorzystują upływ czasu jako jeden ze składników zmieniającego się końcowego efektu artystycznego. Czy zatem w cenie jednego obrazu licytuje się wiele różnych?

Cena wywoławcza 10 000 zł

6.07.2019, Desa Unicum, Grand Hotel, Sopot. Aukcja kolekcji -   zobacz więcej >

lot 106

Maria Epstein-Wlazowska, Wodowanie, 1961 -   zobacz więcej >

Bardzo efektowny obraz, wyróżniający się niepowtarzalnym klimatem polskiego wybrzeża, ale przede wszystkim stylistyki lat 60. i dorobku najlepszych polskich ilustratorów. Umiarkowanie wyceniona tempera na papierze na pewno ma potencjał, by wywołać ożywioną licytację.

Estymacja 2 000 - 2 500 zł

Powrót