Tuż po Świętach, w skróconym tygodniu przed majówką, aukcje przeprowadzą trzy domy aukcyjne o długich tradycjach: Rempex, Rynek Sztuki i Desa Unicum. Najpierw, już 24 i 25 kwietnia, swoją ofertę, od pewnego czasu ponownie rozdzieloną na część dawną i współczesną, zaprezentuje Rempex. W katalogu sztuki dawnej i antyków wyróżniają się z pewnością pastel Teodora Axentowicza i pejzaż Jana Stanisławskiego, ale to przecież nie wszystko. Można będzie licytować między innymi oleje Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Tadeusza Ajdukiewicza, Antoniego Kozakiewicza, olej na papierze Eugeniusza Zaka, rysunek Józefa Mehoffera, a także ofertę rzeźby i rzemiosła artystycznego. W sesji ze sztuką współczesną 25 kwietnia będzie świetne otwarcie aukcji olejem Jana Lebensteina (w katalogu jeszcze doskonałe ilustracje do "Folwarku zwierzęcego" tego artysty), a potem plejada wielkich nazwisk (Jerzy Tchórzewski, Władysław Hasior, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Dominik, Stanisław Fijałkowski, Erna Rosenstein, Jan Dobkowski i wielu innych. Uwagę zwraca doskonały obraz Ewy Kuryluk z lat 60. Tego samego dnia w Desie Unicum odbędzie się aukcja sztuki współczesnej w wersji na papierze. Wielką ciekawostką jest  gwasz Edwarda Krasińskiego, a wśród bardziej spodziewanych atrakcji: rysunek ołówkiem Władysława Strzemińskiego, rysunek kredką Wojciecha Fangora, portretowe rysunki syna artysty autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, akwarele Jana Tarasina, Piotra Potworowskiego, Jacka Sienickiego, gwasze Alfreda Lenicy oraz ciekawe prace innych mistrzów tego medium, takich jak Jan Lebenstein, Kazimierz Mikulski czy Zbigniew Makowski. Z katalogu łódzkiego Rynku Sztuki nie można przegapić świetnego oleju Henryka Płóciennika, ale oferta obejmuje też prace m.in. Edwarda Dwurnika, Andrzeja Gieragi, Henryka Haydena, Stanisława Kamockiego, grafiki Mojżesza Kislinga. ciekawą pracę Konstantego Mackiewicza czy rzemiosło artystyczne.  Gwóźdź programu to chyba socrealistyczny obraz Aleksandra Kobzdeja.

Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:

- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać

- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji

- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

24.04.2019, Rempex, 263 Aukcja Sztuki Dawnej i Antyków -     zobacz więcej >

lot 6

Teodor Axentowicz, Dziewczyna z dzbanem -   zobacz więcej >

Efektowny portret słynnej młodopolskiej piękności, Anny Zakrzewskiej. Jest to jedno z kilku przedstawień kobiety z dzbanem, które przyczyniły się do stworzenia polskiego ideału piękna swego czasu. Oferowany pastel należy do najważniejszych i najlepszych prac tego typu oferowanych dotąd na aukcji.

Cena wywoławcza 80 000 zł

lot 14

Jan Stanisławski, Ogród kwiatowy w Pustowarni -   zobacz więcej >

Ważna pozycja w katalogu, dzieło jednego z najsłynniejszych polskich pejzażystów, w pełni zasługujące na wysoką wycenę. Kwiaty Stanisławskiego, malowane w dużym, jak na tego artystę, formacie, zostały przedstawione w zgodzie z ideami epoki, która chciała wniknąć w ducha przyrody, a nie tylko przedsatwić jej formy.

Cena wywoławcza 160 000 zł

lot 20

Jan Styka, Scena biblijna, 1884 -   zobacz więcej >

Bardzo ciekawa oferta XIX-wiecznego malarstwa w cenie, którą można uznać za wyjątkowo okazyjną. Bogata kompozycja wielofiguralna oparta na  wątkach biblijnych, należy do ważnego nurtu twórczości Jana Styki.

Cena wywoławcza 15 000 zł

25.04.2019, Rempex, 76 Aukcja Sztuki Współczesnej -     zobacz więcej >

lot 301

Jan Lebenstein, Sauterelle, 1970 -   zobacz więcej >

Wysokiej klasy obraz Lebensteina, a przy tym ciekawe, nieczęsto spotykane w jego malarstwie rozwiązanie formalne. Organiczny, niepokojący twór, typowy dla sztuki artysty z lat 70., wpisany został w tondo w bardzo eleganckiej kolorystyce. Końcowy efekt jest dużą atrakcją kolekcjonerską na rynku polskiego malarstwa XX wieku.

Cena wywoławcza 65 000 zł

lot 311

Ewa Kuryluk, Czarny trójkąt, 1968/69 -   zobacz więcej >

Nieczęsty gość na rynku aukcyjnym - bardzo dobra akrylowa praca Ewy Kuryluk z wcześniejszego okresu twórczości. Obok malarstwa Janusza Przybylskiego, stanowi jeden z najlepszych przykładów lekko surrealizującej, lecz silnie zindywidualizowanej wizji, o charakterystycznej, wyrafinowanej kolorystyce i rysunku.

Cena wywoławcza 20 000 zł

lot 366

Bronisław Chromy, Kolarze -   zobacz więcej >

Jeden z najbardziej efektownych brązów Bronisława Chromego. Genialnie pomyślana, dynamiczna, zwielokrotniona kompozycja ma wszelkie cechy nie tylko doskonałej rzeźby, ale także prawdziwego przeboju rynku aukcyjnego, który powininien dać impuls ożywionej licytacji.

Cena wywoławcza 20 000 zł

25.04.2019, Desa Unicum, Sztuka Współczesna. Prace na papierze -     zobacz więcej >

lot 11

Edward Krasiński, Bez tytułu, lata 50. XX w. -   zobacz więcej >

Filigranowy, ale jakże interesujący wczesny gwasz Krasińskiego. Sztuka tego ważnego twórcy jest w ogóle trudno dostępna na aukcjach, ale oferowana praca na papierze jest już bardzo dużą rzadkością. Niezbity dowód na to, że na wiele lat przed wykształceniem sie jego głównych idei, którymi zasłynął, był już wielką, oryginalną indywidualnością twórczą.

Estymacja 6 000 - 9 000 zł

lot 19

Andrzej Wróblewski, [Kitek, Kompozycja figuralna nr 509], praca dwustronna, 1954 -   zobacz więcej >

Wielki artysta w jednym z rysunków z serii rodzinnej, przedstawiającej pierworodnego syna, Andrzeja, zwanego przed rodziców "Kitkiem". Nawet te prace, o charakterze prywatnego notatnika, bywają tropem w poszukiwaniu genezy sztuki artysty, który stoi obecnie na samym szczycie panteonu polskich twórców XX wieku.

Estymacja 65 000 - 95 000 zł

27.04.2019, Rynek Sztuki, 203 Aukcja Dzieł Sztuki -   zobacz więcej >

lot 50

Henryk Płóciennik, Bez tytułu -   zobacz więcej >

Wartościowa propozycja autorstwa ważnego polskiego artysty współczesnego, jednego z najsłynniejszych przedstawicieli łódzkiego środowiska artystycznego. Wybitny grafik i rysownik niestety rzadko reprezentowany jest w katalogach aukcyjnych przez swoje malarstwo, a przecież zielona kompozycja oferowana w Rynku Sztuki powinna być warta znacznie więcej niż cena wywoławcza.

Cena wywoławcza 4 000 zł

lot 90

Figurka Zaklinacz węży [Fakir], Ćmielów, 2. poł. XX w. -   zobacz więcej >

Projekt Lubomira Tomaszewskiego doczekał się w tej figurce świetnej realizacji, która zawiera w sobie jakości, będące od lat znakiem rozpoznawczym Ćmielowa i dumą polskiego wzornictwa. To za sprawą taki dobrych artystycznie obiektów oferowanych w przystępnych cenach, porcelana polskich wytwórni przeżywa od kilku lat renesans zainteresowania na aukcjach.

Cena wywoławcza 400 zł

Powrót