Kolejny czerwcowy tydzień, podobnie jak poprzednie, obfituje w wydarzenia kolekcjonerskie. 3 czerwca, w warszawskim domu aukcyjnym Libra po raz kolejny pojawią się prace Marka Włodarskiego, w tym olejny "Posiłek" z 1938 roku. Zaraz potem w katalogu znalazł się wysoko wycenione gwasz z lat 50. Andrzeja Wróblewskiego i niewielki olej Erny Rosenstein. Jedną z ozdób katalogu jest wspaniały obraz Stefana Gierowskiego z lat 80., który ma szanse sprostać wysokiej estymacji. Towarzyszą mu dwa obrazy innego klasyka polskiej współczesności, Ryszarda Winiarskiego, wycenione w dość umiarkowany sposób, a także olej Jana Tarasina. Interesująca, także cenowo, jest oferta obrazu "Dźwięki" Jana Dobkowskiego. Warto zwrócić uwagę na interesującą późną pracę Bronisława Kierzkowskiego. 4 czerwca Desa Unicum przeprowadzi aukcję sztuki współczesnej pod hasłem "Black and White". Zawartość katalogu w całej rozciągłości uzasadnia tytuł. Oprócz awangardowej fotografii czarno-białej (np. doskonały Zbigniew Dłubak), w ofercie nie mogło zabraknąć sztuki Ryszarda Winiarskiego i Tomasza Tatarczyka. Z numerem 223 licytowany będzie kolejny wysoko szacowany obraz Juliana Stańczaka. Dwa dni później warszawska Desa Unicum licytowaļ będzie ofertę aukcji sztuki dawnej, a w katalogu nie brakuje arcydzieł. Do tych zaliczyć można przede wszystkim płótno Franciszka Żmurki z palącymi opium, ale również wybitny obraz Tadeusza Makowskiego. Nie zabrakło szkoły monachijskiej (np. Jan Chełmiński) i dobrych aktów Wojciecha Weissa. Tego samego dnia na Nowym Mieście w Warszawie odbędzie się kolejna aukcja domu aukcyjnego Antiqua et Moderna. Wśród nazwisk na przykład Witkacy, Alfred Lenica, Zbigniew Makowski, Kiejstut Bereźnicki. Ciekawie prezentują się oferty malarstwa Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej i gobelin Tadeusza Dominika. Jak zwykle wysokiej klasy jest oferta abstrakcji (Jan Ziemski, Zbigniew Dłubak, Jerzy Kałucki, Zofia Artymowska, Jan Berdyszak). Nie należy zapomnieć o świetnej grafice (Jerzy Panek i Józef Gielniak reprezentowani przez doskonałe, klasyczne prace). W sobotę kolekcjonerzy skierują swoją uwagę poza Warszawę, w kierunku Lodzi i Krakowa. W łódzkim Rynku Sztuki ponownie licytować będzie można malarstwo Konstantego Mackiewicza, Henryka Szczyglińskiego (uwaga na wspaniały portret starego górala!), Bronisławy Rychter-Janowskiej, ciekawy obraz Lecha Kunki, grafiki Jana Lebensteina, Henryka Płóciennika czy Leszka Rózgi. Wyjątkową wymowę ma oferta pracy tuszem Jeana Peske'go przedstawiająca katedrę Notre Dame w Paryżu. Oprócz tego, jedna z niewielu w tym tygodniu okazji licytowania rzemiosła artystycznego. Druga nadarzy się już w kilka godzin później na aukcji w Desie w Krakowie. W gronie nazwisk z katalogu znaleźli się m.in. Teodor Axentowicz, Zygmunt Ajdukiewicz, Rafał Malczewski, Jan Chełmiński, Eugeniusz Eibisch i Czesłąw Rzepiński, a także (w postaci prac na papierze): Jan Matejko i Stanisław Wyspiański. Interesująco prezentuje się takżę abstrakcja Kazimierza Mikulskiego. W miłe niespodzianki obfituje koniec katalogu, z rysunkiem ołówkiem Franciszka Starowieyskiego, drzeworytem Jerzego Panka i kilkoma propozycjami z zakresu rzemiosła artystycznego.

Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:

- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać

- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji

- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

3.06.2019, Libra, Aukcja Sztuki Nowoczesnej -     zobacz więcej >

lot 3

Marek Włodarski (Henryk Streng), Posiłek, 1938 -   zobacz więcej >

O ile prace na papierze Włodarskiego pojawiaja się na aukcjach, oleje na płótnie to rzadkość. Szczególną wartośc mają wielofiguralne kompozycje we wnętrzach z lat 30. i 40., w których objawia się fascynacja sztuką Picassa z wcześniejszych okresów twórczości.

Estymacja 120 000 - 150 000 zł

lot 13

Stefan Gierowski, CDLXXXIV, 1982 -   zobacz więcej >

Doskonały, lecz nietypowy obraz klasyka polskiego malarstwa abstrakcyjnego. Cykl "brązowy" z lat 80. pojawiał się już na rynku, lecz oferowany obraz wyróżnia się w niej ciekawą dynamiką i jest chyba najbardziej interesujący i efektowny z prac z tej serii, które wystawiano dotąd na aukcjach.

Estymacja 220 000 - 250 000 zł

lot 38

Andrzej Adam Sadowski, Alfa-Sud, 1977 -   zobacz więcej >

Czołowy przedstawiciel fotorealizmu w polskiej sztuce, Andrzej Sadowski, sięgnął także po kanoniczny motyw tego malarstwa, czyli lśniące karoserie samochodów. Lazurowa maska auta z lat 70. dzięki intensywnej czerwonej barwie tła zostaje odrealniona aż do poziomu symbolu.

Estymacja 22 000 - 26 000 zł

lot 45

Edward Dwurnik, Lament -   zobacz więcej >

W obecnej sytuacji rynkowej, gdy słynnego artysty nie ma już wśród nas, estymowany poziom cenowy tej pracy, a więc i cenę początkową licytacji trzeba uznać za niskie. Bardzo duże płótno z lat 80., należące do grupy prac najwyżej cenionych, będzie licytowane od kwoty niższej niż 40 tys. zł.

Estymacja 45 000 - 65 000 zł

4.06.2019, Desa Unicum, Sztuka Współczesna: Black and White -     zobacz więcej >

lot 245

Andrzej Rajch, Gracje A 41 -   zobacz więcej >

Jedna z największych okazji cenowych w katalogu tej aukcji. Gobeliny Rajcha regularnie sprzedawane są za ceny powyżej 20 tys. zł. Duża, ciekawie i dość regularnie "udrapowana" oferowana praca. Po raz kolejny artysta, dzięki mistrzowskiej technice, z powodzeniem zwodzi widza, tworząc iluzję optyczną.

Estymacja 10 000 - 15 000 zł

lot 219

Tomasz Tatarczyk, Bez tytułu, 2009 -   zobacz więcej >

Bardzo dobry, imponujący (także formatem) obraz Tomasza Tatarczyka, wyceniony wysoko, ale artysta już od wielu lat cieszy się wysoką i rosnącą pozycją na rynku aukcyjnym. Warto przypomnieć sekret sztuki malarza - ograniczenie kolorów i motywów zawsze podyktowane było chęcią uzyskania jak najmocniejszego efektu.

Estymacja 200 000 - 250 000 zł

6.06.2019, Antiqua et Moderna, Aukcja Sztuki Nowoczesnej -   zobacz więcej >

lot 11

Ewa Łunkiewicz-Rogoyska, Hutnicy, 1961 -   zobacz więcej >

Bardzo interesująca propozycja z lat 60. Zbliżona do awangardy malarka w tematyce socrealistycznej prezentuje efektowną, rzadko osiągalną syntezę formy i treści. Ciekawy dobór kolorów i przemyślana kompozycja wykorzystująca doświadczenia figuralne i abstrakcyjne malarki, przyniosły interesujące dzieło, o wysokich walorach artystycznych i bardzo dekoracyjne.

Estymacja 24 000 - 30 000 zł

lot 49

Stanisław Wójtowicz, Pejzaż włoski, 1958 -   zobacz więcej >

Piękny drzeworyt o tematyce włoskiej, ale potraktowanej nowocześnie, jako źródło motywów formalnych. Stanisław Wójtowicz, był razem z Jerzym Pankiem czołowym przedstawicielem ruchu odnowy drzeworytu w Krakowie i w rezultacie także czołowym przedstawicielem polskiej grafiki lat 60.

Estymacja 3 500 - 4 500 zł

6.06.2019, Desa Unicum, Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie -   zobacz więcej >

lot 5

Tadeusz Makowski, Dziewczynka z kapeluszem i kwiatami, 1925 -   zobacz więcej >

Wybitny obraz Tadeusza Makowskiego z lat 20. Artysta odszedł od tendencji prymitywistycznych, jednak nie porzucił ulubionego motywu - portretu dziecięcego. Przytłumiona, subtelna paleta barwna obrazów, takich jak oferowany, była nową drogą artysty, który poszukiwał sztuki, która odpowiadać będzie stanowi jego duszy w tym czasie.

Estymacja 900 000 - 1 400 000 zł

lot 10

Franciszek Żmruko, W oparach opium, 1887 -   zobacz więcej >

Muzealnej klasy dzieło Żmurki, owoc fascynacji Bliskim Wschodem w europejskim malarstwie akademickim końca XIX wieku. Ogromne płótno, w zgodzie z wytycznymi sztuki swego czasu i środowiska, tworzyło przy pomocy mistrzowsko oddanych detali imitację innego świata, dalekiego od tego, w którym żyli XIX-wieczni polscy mieszczanie. W ten sposób kusiło nie tylko bogactwem, ale także nagością i występkiem.

Estymacja 500 000 - 700 000 zł

lot 13

Jan Chełmiński, Sanna, przed 1911 -  zobacz więcej >

Jeden z najlepszych, największych obrazów Jana Chełmińskiego, oferowanych na polskim rynku aukcyjnym. Pod wieloma względami, w tym przede wszystkim tematycznie i z racji sposobu ukazania oświetlenia, dzieło jest kwintesencją stylu szkoły monachijskiej.

Estymacja 130 000 - 190 000 zł

lot 42

Wojciech Weiss, Akt kobiecy z motylem, lata 20. XX w. -   zobacz więcej >

Bardzo efektowny akt Weissa, harmonijną kompozycją i piękną kolorystyką wyróżnijący się wśród najciekawszych dzieł artysty w tym gatunku malarskim. Upozowanie modelki odwołuje się wprost do tradycji malarstwa europejskiego, która w wielu swoich odmianach obecna była w twórczości malarza.

Estymacja 65 000 - 95 000 zł

8.06.2019, Rynek Sztuki, 204 Aukcja Dzieł Sztuki -   zobacz więcej >

lot 40

Jean Peske, Katedra Notre Dame w Paryżu, 1926 -   zobacz więcej >

Rysunek tuszem, przedstawiający perłę francuskiego gotyku, ale także jedno z serc Paryża i całej Francji. Tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni, pokazały, że znaczenie uchwyconej przez Peske'go świątyni sięga znacznie dalej i głębiej.

Estymacja 2 500 - 4 000 zł

lot 55

Henryk Szczygliński, Portret górala na tle Tatr -   zobacz więcej >

Pełna charakteru podobizna starego górala, wzmocniona ciekawie dobraną kolorystyką. To jeden z najciekawszych obrazów w tej tematyce, które pojawiały się w ostatnich latach na krajowym rynku aukcyjnym. Błękity i fiolety nie tylko poslużyły artyście do ukazania śniegu i gór w tle, ale także w zaskakująco współczesny sposób podkreśliły lodowate spojrzenie mężczyzny.

Estymacja 9 000 - 13 000 zł

8.06.2019, Desa, Kraków, Aukcja 178, malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne -     zobacz więcej >

lot 23

Stanisław Wyspiański, Studium postaci młodzieńca -   zobacz więcej >

Elektryzująca oferta: ołówkowe studium portretowe autorstwa czołowego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku. Zakończona wystawa w Krakowie dobitnie ukazała porażającą skalę talentu Wyspiańskiego. Szczególnie w tych okolicznościach cena wywoławcza 18 tys. złotych to jak "oferta nie do odrzucenia".

Cena wywoławcza 18 tys. zł

lot 57

Jerzy Panek, Kopozycja -   zobacz więcej >

Twórczość Jerzego Panka zajmuje jedno z najwyższych miejsc w panteonie polskiej grafiki XX wieku. Rozpoznawalny styl, będący efektem głęboko przemyślanej strategii wykorzystującej możliwości figuracji, geometrii, w tym liniia, a szczególnie punktu, w Krakowie będzie można licytować od bardzo zachęcającej kwoty.

Cena wywoławcza 2 500 zł

Powrót