Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Antoni Kawałko
(1938 Majdan Ruszowski - 2015 Kraków)

Antoni Kawałko urodził się 15 lipca 1938 roku w Majdanie Ruszowskim koło Zamościa. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu ukończył w roku 1957. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu studiów podjął samodzielną działalność artystyczną, która owocowała szeregiem wystaw, głównie w Krakowie. Odbył wyjazdy zagraniczne do większości krajów Europy, a następnie podróże artystyczne i wystawy w krajach Dalekiego Wschodu i Australii. Ciekawość świata była impulsem do tworzenia obrazów i rysunków, których tematem byli ludzie i przyroda.
Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnikiem i laureatem wielu konkursów. Jest malarzem Małopolski, ale wiele z jego pejzaży powstało na rodzinnej Zamojszczyźnie, w Wielkopolsce i w wielu innych miejscach Polski. W ostatnich latach malował też w Szwajcarii, we Francji, na Białorusi i na Łotwie. Był inspiratorem, organizatorem i uczestnikiem plenerów krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą. W Krakowie jest kilkanaście dużych kolekcji prywatnych jego obrazów. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia IAA-AIAP-UNESCO.


Wypowiedzi i recenzje

Krakowski krytyk sztuki, Adam Warzecha napisał:
"Malarstwo Antoniego Kawałki ma całkiem inne ambicje niż współczesna sztuka, która nie stara się wzruszyć odbiorcy, a tylko go zadziwić, zaszokować, przeciwstawić się jego wiecznym potrzebom, nastrojowi, czy też przedziwnej zgoła potrzebie oglądania tego, co stale nam towarzyszy, ale bywa przecież podług naszego nastroju, widzenia i kreatywności różnorodne, rozmaite... W tym sensie Kawałko jest malarzem tradycyjnym.
Po tym stwierdzeniu nie sposób zapytać: a jakaż to tradycja? Gdzie jej rodowód, czym się posiłkuje? Odpowiedź jest dość prosta. To tradycja malarstwa polskiego, najlepszych jego wzorów i dokonań. Antoni Kawałko równie chętnie po swojemu nawiązuje do polskiego malarstwa wieku XIX, przełomu wieków, jak i do tradycji działających już na profesorskich stołkach kolorystów. Niektóre z jego obrazów urzekają nie tylko rozległym roztoczańskim pejzażem, są i takie, co bliskie są poetyckiej metaforze, symbolowi, który przenosi nas z rzeczywistości realnej ku czemuś, co bliskie jest metafizycznym uniesieniom. No tak, a przecież to widoki dolin, starych chałup, krakowskie zaułki, zdziczałe sady, a nawet znane nam z codziennych wędrówek miejsca, które widujemy w coraz to nowej konfiguracji.
Krakowski malarz ma w sobie nieco widocznej dumy. Czym ona jest powodowana? Myślę, że z pewnością tym, iż jako twórca pozostał niezależnym artystą, a może i tym, że zdaje sobie sprawę z tego, że w jego liczącej około 8 tysięcy obrazów kolekcji znajdują się dzieła, które powinny zdobić muzealne galerie, ale i takie, które chciałby z pewnością namalować raz jeszcze, i jeszcze... Antoni Kawałko mimo, iż wydawać się może malarzem do końca ukształtowanym, a wiec takim, który już wie, co i jak malować, dzień w dzień dość krytycznie patrzy na swoje obrazy. Pewnie dziś malowałby je inaczej, lecz przecież malował je w zupełnie innym czasie. Publiczności jego dzieło podoba się niezaprzeczalnie, ale czy mogą nie podobać się obrazy, które osadzone są mocno w naszej rodzimej tradycji."

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl