Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Stanisław Młodożeniec
(ur. 1953)
Urodzony w 1953 roku w Warszawie, od 1984 roku mieszka w Nowym Jorku. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej - wnuk poety, syn i brat malarzy. W latach 1972-78 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego (dyplom). W 2010 roku związał się z Domem Aukcyjnym Abbey House S.A.

Jego twórczość łączy wiele rozmaitych technik i form artystycznych, jest malarską kroniką miasta będącego w nieustannym ruchu. Przestrzeń Nowego Jorku, jego mieszkańcy, energetyczny klimat i atmosfera miasta to wielka inspiracja dla malarza.

Wypowiedzi i recenzje
„Na tej interesującej wystawie przede wszystkim rzucała się w oczy różnorodność dokonań, bogactwo twórczości Młodożeńca. Jakby artysta ciągle nie zadowalał się jedną formą, jedną techniką, jednym sposobem twórczej ekspresji, tylko przerzucał się z jednej w drugą, wszędzie demonstrując sprawność techniczną i artystyczną, ale w żadnej nie znajdując pełnego spełnienia; albo jakby chciał zademonstrować wszechstronne umiejętności, pokazując co może (mógłby) malować, w czym jest jednakowo dobry, sugestywny.
Drugą cechą obrazów młodożeńca jest wrażliwość na kolory. Jego dzieła są zwykle bardzo barwne, ale jednocześnie utrzymane w stonowanej postaci, choć przy bliższym spojrzeniu mienią się i lśnią różnokolorową paletą: cieniowanie, dodawanie oraz zestawianie plam i plamek barwnych powodują, iż z daleka jego obrazy uzyskują jednolitą tonację. […] Młodożeniec zaprezentował się jako wszechstronny twórca – sprawny technicznie i znakomity artystycznie w różnych formach malarskich”. 
Czesław Karkowki, „Nowy Dziennik” recenzja wystawy w nowojorskiej Galerii Kurier Plus w 2009

„Malarstwo Młodożeńca charakteryzuje dwoiste podejście do koloru: artysta buduje nastrój poprzez sięganie po śmiałą mocną barwę, nie pozostawiającą wątpliwości co do przynależności do miejsca na palecie, albo przeciwnie  - sięga po „antykolor” obracając się w monochromatycznej stonowanej tonacji szarości i czerni. I w jednym i w drugim przypadku prace artysty emanują energią, wydając niemal słyszalny dźwięk. Emanują także ciepłem i życzliwością, jaką Młodożeniec obdarza swoich bohaterów: miasto, jego pejzaż, nieznanych mu ludzi. Malarz nie zadaje pytań o sens egzystencji; on ją akceptuje starając się pokazać jej głębię i piękno”
Izabela Joanna Bożek, „Kurier Plus” recenzja wystawy w nowojorskiej Galerii Kurier Plus w 2009

„Nowy Jork ze swoją energetyzującą atmosferą, dostępnością dzieł wielkich mistrzów sztuki nowoczesnej, wpłynął w dużym stopniu na malarstwo Stanisława. Ikonosfera miasta, jego graffiti, popularni twórcy i naładowana atmosfera, możliwości i pokusy podziałały katalizująco na to, co już było obecne i ukształtowane w twórczości artysty. Do jego prac przeniknęły proste i brutalne obrazowanie ulicznego graffiti, ornamentalna ikonografia Haringa czy oszczędna kreska późnego Picassa. […] Malarska wrażliwość, wyczucie na wartości formalne i niezwykła otwartość w wyborze motywów sprawiają, że wszystkie prace Stanisława Młodożeńca są autentyczne”. 
Krzysztof Żwirblis w katalogu wystawy BWA Sopot w 1999
Historia wystaw
Wystawy indywidualne:
2011 - Malarstwo, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
2011 - Rysunek (z ojcem Janem i bratem Piotrem), Muzeum w Zakopanem
2011 - Rysunek (z Janem i Piotrem), Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa
2009 - Galeria Kurier Plus, Nowy Jork
2007 - Galeria Yam, Zakopane
2006 - Malarstwo, Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa
2003 - Galeria Kurier Plus, Nowy Jork   
2002 - Malarstwo (z Janem i Piotrem), Kaziemierz Dolny
1999 - Malarstwo (z Piotrem), BWA Sopot
1997 - Malarstwo (z Piotrem), Stefania Gallery, Nowy Jork; Malarstwo (z Piotrem), A.G. Ornoch Gallery w Art 80 Spadina, Toronto
1995 - Malarstwo i rysunek, Galeria „Nowego Dziennika”, Nowy Jork
1994 - Malarstwo i rysunek, A.G. Ornoch Gallery w Art 80 Spadina, Toronto; Młodożeńcy (z Janem i Piotrem), Muzeum Xawerego Dunikowskiego, Warszawa; Malarstwo, Galeria Nowy Świat, Warszawa; Signiert Młodożeniec (z Janem i Piotrem), Polski Instytut Kultury, Berlin; Jeden i kilka, Galeria Przyjaciół A.R., Warszawa
1993 - Rysunek, Laverie Repassage, Paryż
1991 i 1989 - Malarstwo i rysunek, Polish American Artist Society (PAAS), Nowy Jork
1989 - Malarstwo i rysunek, Polish Institute of Arts and Ssiences (PIASA), Nowy Jork
1987 - Rysunek, Anna Baumritter studio, Nowy Jork
1984 - Malarstwo, Armand Bartos Jr. studio, Nowy Jork
1981 - Malarstwo i rysunek, Galeria Nowy Świat, Warszawa
1980 - Malarstwo, Galeria Teatru „Nowego”, Poznań
1978 - Malarstwo, Galeria „Krzywe Koło”, Warszawa

Wybrane wystawy zbiorowe:
2012 - Wizje pejzażu, Centrum Wystawowe Petersburskiego Związku Artystów Plastyków, Sankt Petersburg
2011 - Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
2004 - New New Yorkers, Fabryka Trzciny, Warszawa
1996 - Galeria Przyjaciół A.R. Lata 1992-1996, Muzeum Xawerego Dunikowskiego, Królikarnia, Warszawa
1991 - Jesteśmy, Zachęta, Warszawa
1985 - East Europeans, El Bahia Gallery, Nowy Jork
1982 - Jeune Expression, Grand Palais, Paryż
1982 - Świadectwo obecności, Kościół św. Krzyża, Warszawa
1980 - 30 lat malarstwa w Polsce Ludowej, Poznań, Warszawa
1978 - Premi Internacionale de Dibujo, Fundació Joan Miró, Barcelona
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl