Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Henryk Jan Baca
(ur. 1946 Wrocław)
Mieszka i tworzy w Legnicy. Absolwent wrocławskiej ASP, Wydział Malarstwa, pracownia Z. Karpińskiego i A. Mazurkiewicza (1964-70) r. Bezpośrednio po studiach zaliczał się do wrocławskiej awangardy artystycznej. Z upływem czasu z przyjemnością porzucił jej idee. Od roku 1970 brał czynny udział w życiu artystycznym. W latach 70-tych i 80-tych prace prezentował na 17 wystawach indywidualnych oraz w ponad 50-ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W roku 1982 był stypendystą Centro Inconti e Studi Europei w Rzymie. W l. 1971-83 był członkiem zwyczajnym ZPAP.
Część obrazów artysty znajduje się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Skandynawii, Włoszech, Niemczech i innych krajach.

Poza malarstwem sztalugowym Henryk Baca realizuje także malarstwo monumentalne, freski, witraże i mozaiki. Zajmuje się też konserwacją dzieł sztuki. W latach dziewięćdziesiątych powierzono mu renowację m.in. fresku na plafonie w przedsionku Holu Starego Ratusza (1995), ołtarzy bocznych w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (1995, 2000), ołtarza w kościele parafialnym w Węglińcu Starym (1996), neogotyckiego ołtarza z pocz. XX w. w Konarach (1998-99), a także prace renowacyjne w kościele parafialnym w Imbramowicach (barokowy ołtarz oraz epitafium o funkcji ołtarza bocznego, schody i kosz ambony, chrzcielnica, rzeźby, 1995-97).
Henryk Jan Baca jest autorem m.in. mozaiki znajdującej się w Rynku, na ścianie przy ul. Partyzantów (obok wejścia do Biblioteki Publicznej), a także obrazów, rzeźb i witraży w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ostatnia wystawa indywidualna Henryka Jana Bacy miała miejsce jesienią 2004 r., w legnickiej Galerii Sztuki. Aktualna ekspozycja prezentuje 60 obrazów powstałych w latach 2005-2011, z czego dwie trzecie artysta namalował w przeciągu ostatnich dwóch lat.

Twórczość Bacy określono mianem symbolizmu parafialnego. Jego płótna pozostawiają duże pole do interpretacji. Autor tłumaczy: nie pragnę wyjaśniać moich obrazów, chciałbym tylko pobudzić wyobraźnię innych ludzi, ponieważ malarstwo jest niczym innym jak tylko sposobem istnienia...

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl