Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Piotrkowska 282
93-034 Łódź
tel.: (+48 42) 683 26 84, 684 61 42
fax (+48 42) 684 33 55

tel.:
e-mail: ctmustex@muzeumwlokiennictwa.pl
www: muzeumwlokiennictwa.pl

Jest rzeczą naturalną, że w Łodzi - mieście będącym centrum przemysłu włókienniczego w Polsce - powstało muzeum o takim właśnie profilu. Otwarto je w 1960 r. w tzw. Białej Fabryce - pierwszym w Polsce zmechanizowanym zakładzie wielowydziałowym, zbudowany w XIX w. przez Ludwika Geyera - nazwanym tak z powodu biało tynkowanych ścian, wyróżniających się z typowej dla ówczesnej Łodzi zabudowy ceglanej.

Muzeum gromadzi narzędzia i maszyny włókiennicze służące do przerobu bawełny; próbki i większe fragmenty tkanin z wszystkich ośrodków produkcyjnych (jest to największa w Polsce kolekcja tego rodzaju - liczy około 70 000 eksponatów); przykłady tkactwa ludowego (w tym koronki, hafty, dywany i kilimy); tkaniny zabytkowe i współczesne z najsłynniejszych centrów Europy, Azji, środkowej i południowej Ameryki, Afryki. W Muzeum znajduje się cenny, drugi co do wielkości i znaczenia (po Muzeum Narodowym w Krakowie) zbiór ponad 200 kilimów polskich z XVIII-XX w. Uwagę przyciąga też zbiór ubiorów damskich i męskich oraz dodatków do nich (pantofli, kapeluszy, torebek, a także biżuterii), który pozwala prześledzić główne tendencje mody począwszy od XIX w. do współczesności. Stosunkowo liczne są wśród nich stroje dzienne, wieczorowe i toalety balowe z lat 20. XX w., jest też kolekcja wachlarzy z przełomu XIX i XX w., malowanych i haftowanych szali oraz bardzo interesujące archiwum słynnego francuskiego fryzjera i stylisty polskiego pochodzenia - Antoine'a (Antoniego Cierplikowskiego), a w nim odzież i akcesoria jego projektu.

Największy jednak podziw budzą zbiory tkaniny artystycznej powstałej po 1945 r., i to one głównie zapewniają Centralnemu Muzeum Włókiennictwa wysoką rangę w świecie. Zbiór ten tworzą unikatowe, wykonane w tradycyjnych technikach prace Eleonory Plutyńskiej, Heleny Bukowskiej, Anny Ślendziewskiej oraz dzieła artystów tej miary, co Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley, Jolanta Owidzka, Maria Chojnacka, Józef Łukomski, Andrzej Rajch, Jolanta Rudzka-Fabisiak i wielu jeszcze innych twórców, których gobeliny, tkaniny trójwymiarowe, obrazy i rzeźby tkackie sprawiły, że poczynając od lat 60. do dziś tzw. polska szkoła tkacka jest obecna i wysoko ceniona na międzynarodowym rynku sztuki. Muzeum prezentowało wystawy polskiej tkaniny współczesnej w najbardziej prestiżowych ośrodkach i galeriach Europy, Ameryki i Azji, zawsze odnosząc sukcesy. W jego własnej siedzibie natomiast organizowane są Międzynarodowe Triennale Tkaniny, które są niezmiennie wydarzeniem artystycznym dużej rangi.


Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i świąt;
wtorek, środa, piątek 9.00-17.00;
czwartek 11.00-19.00;
sobota, niedziela 11.00-16.00.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl