Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MUSIAŁ Antoni Wiktor | JAN III SOBIESKI NA KONIU

Antoni Wiktor MUSIAŁ (1884 Tarnów - 1950 tamże)

JAN III SOBIESKI NA KONIU

Kompozycja metali;
wys. 40 cm, dł. podstawy 35 cm
Na cokole napis: Wiedeń 1683 | Berlin

Studiował w krakowskiej Akademii u Floriana Cynka oraz Konstantego Laszczki (1901-04). W roku 1906 na wystawie zorganizowanej przez Musée du Travail et de Mutualité w Paryżu eksponował dwie rze¼by w kamieniu: Miłosierny Samarytanin oraz Wniebowzięcie Matki Boskiej, a także serię rysunków, za które uzyskał dyplom Grand Prix ze Złotym Medalem i Krzyżem. W latach 1906-1909 pracował jako rysownik w biurze architekta Adolfa Juliusza Stapfa. Następnie podjął studia architektonicznie na politechnice we Lwowie, które przerwał w roku 1915 na wieść o straceniu ojca oskarżonego o działalność antyaustriacką. Po powrocie jako syn skazańca więziony był w Talerhofie koło Wiednia. Po wyjściu z więzienia objął po ojcu pracownię rze¼biarską, pozłotniczą i kamieniarską w Tarnowie. Rze¼bił głównie w kamieniu figury religijne przeznaczone do kościołów i kapliczek oraz wykonywał rze¼by nagrobkowe, których liczne przykłady znajdują się na cmentarzu w Tarnowie. Prace artysty znajdują się w zbiorach rodziny. Prezentowana praca jest metalowym odlewem wykonanym na podstawie gipsowego bozetta, które oferowane było na naszej 74 aukcji (poz. kat. 41). Wyżej wymieniona rze¼ba jest wzmiankowana jako dzieło Antoniego Musiała w nocie biograficznej autorstwa P. Chrzanowskiej w: Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających, Wydawnictwo Krąg, Warszawa 1993, (tom V, s. 677).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MUSIAŁ Antoni Wiktor
Studiował w krakowskiej Akademii u Floriana Cynka oraz Konstantego Laszczki (1901-04). W roku 1906 na wystawie zorganizowanej przez Musée du Travail et de Mutualité w Paryżu eksponował dwie rzeźby w kamieniu: Miłosierny Samarytanin oraz Wniebowzięcie Matki Boskiej, a także serię rysunków, za które uzyskał dyplom Grand Prix ze Złotym Medalem i Krzyżem. W latach 1906-1909 pracował jako rysownik w biurze architekta Adolfa Juliusza Stapfa. Następnie podjął studia architektonicznie na politechnice we Lwowie, które przerwał w roku 1915 na wieść o straceniu ojca oskarżonego o działalność antyaustriacką. Po powrocie jako syn skazańca więziony był w Talerhofie koło Wiednia. Po wyjściu z więzienia objął po ojcu pracownię rzeźbiarską, pozłotniczą i kamieniarską w Tarnowie. Rzeźbił głównie w kamieniu figury religijne przeznaczone do kościołów i kapliczek oraz wykonywał rzeźby nagrobkowe, których liczne przykłady znajdują się na cmentarzu w Tarnowie. Prace artysty znajdują się w zbiorach rodziny. Prezentowana praca jest wzmiankowana jako dzieło Antoniego Musiała w nocie biograficznej autorstwa P. Chrzanowskiej w: Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających, Wydawnictwo Krąg, Warszawa 1993, (tom V, s. 677). Odlew tejże rzeźby w metalu sprzedany został na naszej 78 aukcji (poz. kat. 107).
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl