Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RYDZ-ŚMIGŁY Edward | Portret Mariana Dąbrowskiego, 1916 r.

Edward RYDZ-ŚMIGŁY (1886 Łapszyn - 1941 Warszawa)

Portret Mariana Dąbrowskiego, 1916 r.

akwarela/papier, 21,8 x 17 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'ERydz'

Malarz, marszałek Polski, jeden z najwybitniejszych polityków II Rzeczypospolitej. W latach 1905-1912 studiował malarstwo w krakowskiej ASP u Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Jednocześnie studiował na Wydziale Filozoficznym UJ, ukończył także austriacki kurs oficerów rezerwy oraz szkolenie oficerskie prowadzone przez Związek Strzelecki. Był współtwórcą Związku Walki Czynnej i Drużyn Strzeleckich. Używał wówczas pseudonimu "uŚmigły". W okresie I wojny światowej w zastępstwie J. Piłsudskiego dowodził I Brygadą Legionów. Był Komendantem Głównym Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 1918-1921 - w randze generała dywizji - dowódcą Okręgu Generalnego WP w Lublinie, a następnie w Warszawie i w Wilnie (jako inspektor armii). Pełnił funkcję ministra wojny w rządzie I. Daszyńskiego, wykazał się wybitnymi zdolnościami operacyjnymi podczas wojny bolszewickiej, dowodząc kontrofensywą znad Wieprza. W 1935 r., po śmierci J. Piłsudskiego, został mianowany Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Edward Rydz zajmował się malarstwem w okresie studiów i bezpośrednio po ich ukończeniu. Tworzył niewielkie, ekspresyjne krajobrazy (często o motywach tatrzańskich i podhalańskich), zdecydowane w kolorystyce i wyraziste w rysunku. Zaznaczał się w nich wpływ zarówno postimpresjonistycznego realizmu "szkoły Stanisławskiego", jak i kolorystycznych poszukiwań Wyczółkowskiego i Pankiewicza. Można przypuszczać iż większość z nich powstała podczas organizowanych przez ASP wyjazdów plenerowych. Jak się zdaje, w późniejszym okresie pochłonięty działalnością wojskową i polityczną marszałek, całkowicie zarzucił działalność artystyczną aż do czasu internowania w Rumunii, kiedy ponownie wrócił do malowania pejzaży. Jego prace z okresu przed I wojną światową znajdują się w zbiorach MNK i MNW oraz w kolekcjach prywatnych. Po roku 1918 kontakty E. Rydza-Śmigłego z Podhalem były sporadyczne - wiadomo że w styczniu 1937 r. był on na odpoczynku w Kościelisku, mieszkając w dawnym domu Dłuskich (tzw. Willi z odrzewia, nazywanej też Dworkiem Prezydenckim na pamiątkę pobytu tamże prezydenta Mościckiego). Podczas tej wizyty odbył kilka wycieczek w góry, wsparł też prywatną dotacją fundusz budowy Podhalańskiego Domu Ludowego. W latach 1938-1939 jego imię nosiła obecna ul. Bronisława Czecha w Zakopanem.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RYDZ-ŚMIGŁY Edward

Malarz, marszałek Polski, jeden z najwybitniejszych polityków II Rzeczypospolitej. W latach 1905-1912 studiował malarstwo w krakowskiej ASP u Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Józefa Pankiewicza. Jednocześnie studiował na Wydziale Filozoficznym UJ, ukończył także austriacki kurs oficerów rezerwy oraz szkolenie oficerskie prowadzone przez Związek Strzelecki. Był współtwórcą Związku Walki Czynnej i Drużyn Strzeleckich. Używał wówczas pseudonimu "Śmigły". W okresie I wojny światowej w zastępstwie J. Piłsudskiego dowodził I Brygadą Legionów. Był Komendantem Głównym Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 1918-1921 - w randze generała dywizji - dowódcą Okręgu Generalnego WP w Lublinie, a następnie w Warszawie i w Wilnie (jako inspektor armii). Pełnił funkcję ministra wojny w rządzie I. Daszyńskiego, wykazał się wybitnymi zdolnościami operacyjnymi podczas wojny bolszewickiej, dowodząc kontrofensywą znad Wieprza. W 1935 r., po śmierci J. Piłsudskiego, został mianowany Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Edward Rydz zajmował się malarstwem w okresie studiów i bezpośrednio po ich ukończeniu. Tworzył niewielkie, ekspresyjne krajobrazy (często o motywach tatrzańskich i podhalańskich), zdecydowane w kolorystyce i wyraziste w rysunku. Zaznaczał się w nich wpływ zarówno postimpresjonistycznego realizmu "szkoły Stanisławskiego", jak i kolorystycznych poszukiwań Wyczółkowskiego i Pankiewicza. Można przypuszczać iż większość z nich powstała podczas organizowanych przez ASP wyjazdów plenerowych. Jak się zdaje, w późniejszym okresie pochłonięty działalnością wojskową i polityczną marszałek, całkowicie zarzucił działalność artystyczną aż do czasu internowania w Rumunii, kiedy ponownie wrócił do malowania pejzaży. Jego prace z okresu przed I wojną światową znajdują się w zbiorach MNK i MNW oraz w kolekcjach prywatnych. Po roku 1918 kontakty E. Rydza-Śmigłego z Podhalem były sporadyczne - wiadomo że w styczniu 1937 r. był on na odpoczynku w Kościelisku, mieszkając w dawnym domu Dłuskich (tzw. Willi z odrzewia, nazywanej też Dworkiem Prezydenckim na pamiątkę pobytu tamże prezydenta Mościckiego). Podczas tej wizyty odbył kilka wycieczek w góry, wsparł też prywatną dotacją fundusz budowy Podhalańskiego Domu Ludowego. W latach 1938-1939 jego imię nosiła obecna ul. Bronisława Czecha w Zakopanem.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl