Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BĄKOWSKI Stanisław | PROJEKT SCENOGRAFII

Stanisław BĄKOWSKI (1929 - 2003)

PROJEKT SCENOGRAFII

Akwarela, gwasz, papier; 46 x 62 cm
Na odwrocie stempel: Państwowa Opera we Wrocławiu | Przedsiębiorstwo Państwowe Wydziału Technicznego;
napis: "Pierścień Wielkiej Damy" - opera wrocławska |
premiera 22.II.1974 | reżyser Maria Straszewska | scenograf Stanisław Bąkowski

Praca jest projektem scenografii dla opery wrocławskiej, w której wystawiono utrzymaną w formie melodramu trzyaktową operę "Pierścień Wielkiej Damy". Premiera odbyła się w 1974 roku. "Pierścień wielkiej Damy czyli Ex - Machina Durejko. Tragedia we trzech aktach - z opisaniem dramatycznego ciągu scenicznych gestów - i ze wstępem" jest przykładem norwidowskiej "białej tragedii" bez patosu i rozlewu krwi, lecz niszczącej. Bohaterem jest ubogi artysta, bezmyślnie i niesłusznie oskarżony przez hrabinę Harrys o kradzież pierścienia. Postać hrabiny jest jedną z najbarwniejszych w galerii "wielkich dam", jakie stworzył Norwid w swoich dramatach. Dzieło napisane zostało w 1872 roku (pierwodruk 1933).
W dwóch częściach ustawiona kolumnada jońska, między którą rozwieszona została tkanina, tworzy z sofą i dwoma fotelami subtelne acz kontrastowe zestawienie barwne z dominanta bieli i delikatnego fioletu. Za balustradą rozpościera się gąszcz parku o silniejszym nasyceniu kolorystycznym, ciemnego fioletu i szafiru.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BĄKOWSKI Stanisław
Studiował scenografię w warszawskiej ASP w latach 1950-1956. Po 1956, wraz z reprezentantami swojej generacji, m. in. Łucją Kossakowską, Ewą Starowieyską, Januszem Adamem Krassowskim współtworzył zjawisko tzw. szkoły warszawskiej, adaptującej w scenografii zdobycze nowych kierunków sztuki, jak surrealizm, taszyzm, malarstwo materii. Uczestniczył w przeglądowej "Wystawie scenografii" z cyklu "Polskie dzieło plastyczne w XV-leciu PRL", Pałac Kultury i Nauki, Warszawa 1962. Od lat 60. współpracował m. in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projektował też dekoracje dla Teatru Telewizji oraz zajmował się scenografią filmową (m. in. "Popioły", 1964, "Śmierć gubernatora", 1970, "Most", 1982).
Jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych scenografów powojennej Polski. Autor wielu projektów scenografii teatralnych, operowych, telewizyjnych. Laureat wielu prestiżowych nagród za projekty scenograficzne.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl