GROCHOLSKI Stanisław | Portret kobiety

Stanisław GROCHOLSKI (1858-1932)

Portret kobiety

olej/tektura, 53 x 44 cm
sygnowany l. śr.: `St. Grocholski | Monachium`
na odwrocie papierowa naklejka: `Muzeum Okręgowe | im. J. Malczewskiego | ul. Rynek 11 | 26 - 600 Radom, tel 36 - 243 - 29 | wystawa: "Józef Brandt - | uczniowie i przyjaciele" | grudzień 1998 - lipiec 1998 | Autor Stanisław Grocholski | Tytuł Portret kobiety | własność prywatna`

Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1877 - 80 u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Uczył się także w Wiedniu i Paryżu. 18.X. 1881 roku zapisał się do akademii monachijskiej; studiował u Alexandra Wagnera, gdzie został nagrodzony dwoma brązowymi medalami. Przez ponad 20 lat mieszkał i pracował w Monachium. Zapewne w 1891 roku otworzył w Monachium prywatną szkołę malarstwa i rysunku, która działała do 1901 roku; w latach 1891 - 93 prowadził ją wraz z Wacławem Szymanowskim. W pracowni tej uczyli się m.in. M. Trzebiński, G. Gwozdecki i H. Szczygliński. Był członkiem ugrupowania Münchener Sezession. Współpracował jako rysownik z wieloma czasopismami niemieckimi - `Jugend`, `Moderne Kunst` oraz polskimi: `Kłosy, Tygodnik Ilustrowany, Świat. Swoje prace przesyłał na wystawy do warszawskiej Zachęty i Salonu Krywulta oraz TPSP we Lwowie i Krakowie. W 1901 roku przeniósł się do USA, gdzie osiadł na stałe w Buffalo i prawie całkowicie zerwał kontakty z krajem. Malował sceny rodzajowe i religijne oraz portrety.

GROCHOLSKI Stanisław
Rozpoczął studia malarskie u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a kontynuował je w Akademii wiedeńskiej, w Paryżu u L. Bonnata oraz w Akademii monachijskiej u A.Wagnera. W Monachium pozostał na stałe. Jego obrazy cieszyły się tu znacznym powodzeniem, były często wystawiane i kupowane do zbiorów prywatnych i publicznych. Często także nadsyłał wówczas swoje prace na wystawy krajowe w Warszawie, Krakowie i we Lwowie. W r. 1891 otworzył własną, cieszącą się dużą renomą, szkołę rysunku i malarstwa, w której kształcili się, m.in. G. Gwozdecki, K. Wierusz-Kowalski, H. Szczygliński. W r. 1901 artysta przeniósł się do USA. Grocholski malował portrety, obrazy religijne i sceny rodzajowe. Był jednym z pierwszych malarzy, którzy zainteresowali się motywem wsi huculskiej.