Olej na tekturze 71 x 29 cm Sygnowany l.d. - "KORZENIEWSKI" Na odwrocie napis - "St. Korzeniewski... 49 München"
Od 1895 r. studiował w Monachium, gdzie był uczniem K. Rauppa. W 1896 r. został nagrodzony listem pochwalnym za rysunek, a w 1897 wyróżniony. Aktywnie działał w artystycznym środowisku Monachium jako prezes Kółka Artystów oraz członek Kunstverein i Münchener Künstler-Genossenschaft. Działał w stowarzyszeniach demokratycznych zaboru pruskiego, wspomagał tajne biblioteki i szkoły ludowe z okolic Kowna i Mińska, a po wybuchu I wojny światowej działał w Komitecie Kościuszkowskim. Uczestniczył także w Powstaniu Wielkopolskim jako dowódca jednego z oddziałów. Po wojnie ponownie zamieszkał w Monachium. S. Korzeniewski zasłynął jako malarz pejzaży, głównie z Polesia oraz znad Morza Czarnego. Był znakomitym portrecistą. Wśród podejmowanych przez artystę tematów były także martwe natury oraz kwiaty. W epoce uważany był za typowego przedstawiciela niemieckiego impresjonizmu.
KORZENIEWSKI Stanisław
Stanisław Korzeniewski był malarzem związanym głównie ze środowiskiem monachijskim, większość życia spędził nad Izarą, choć kilkakrotnie przyjeżdżał do Polski na dłużej. Studia artystyczne rozpoczął prawdopodobnie jeszcze w Polsce, natomiast w 1895 r. wstąpił do monachijskiej ASP, gdzie kształcił się do ok. 1900 r. pod kierunkiem K. Rauppa. W 1903 r. wstąpił do Kunstvereinu; był także członkiem Münchener Künstler-Genossenschaft. Po wybuchu I wojny światowej ze względu na swą polityczną działalność musiał opuścić Monachium. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Za zakończeniu działań wojennych powrócił do Monachium.Prowadził aktywne życie artystyczne. Przyjaźnił się ze Stanisławem Przybyszewskim (w MNW znajduje się portret Przybyszewskiego jego pędzla). Brał żywy w polskim ruchu wystawienniczym; prezentował swe prace z warszawskim TZSP, Salonie Krywulta, lwowskim i krakowskim TPSP oraz w Poznaniu. Wielokrotnie wystawiał - przede wszystkim w Monachium, Berlinie, a także w Warszawie (Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Salon Krywulta), Lwowie, Krakowie, Poznaniu. W twórczości Korzeniewskiego dominują portrety, choć na początku często malował także polskie pejzaże. We wczesnej fazie twórczości Korzeniewskiego dominowało malarstwo pejzażowe i rodzajowe, w tym leśne motywy z Polesia, a także wtopione w krajobraz sceny z życia rybaków szczególnie cenione przez zaprzyjaźnionego z artystą Stanisława Przybyszewskiego. Z czasem Korzeniewski skoncentrował się na malarstwie portretowym, głównie w jego salonowej odmianie. Artysta podejmował też w swym malarstwie wątki baśniowo-fantastyczne. Martwe natury należą w jego dorobku do rzadkości.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl