Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KORZENIEWSKI Stanisław | IRYSY

Stanisław KORZENIEWSKI (1882 Kowieńszczyzna - 1942 Monachium)

IRYSY

Olej na tekturze 71 x 29 cm
Sygnowany l.d. - "KORZENIEWSKI"
Na odwrocie napis - "St. Korzeniewski... 49 München"

Od 1895 r. studiował w Monachium, gdzie był uczniem K. Rauppa. W 1896 r. został nagrodzony listem pochwalnym za rysunek, a w 1897 wyróżniony. Aktywnie działał w artystycznym środowisku Monachium jako prezes Kółka Artystów oraz członek Kunstverein i Münchener Künstler-Genossenschaft.
Działał w stowarzyszeniach demokratycznych zaboru pruskiego, wspomagał tajne biblioteki i szkoły ludowe z okolic Kowna i Mińska, a po wybuchu I wojny światowej działał w Komitecie Kościuszkowskim. Uczestniczył także w Powstaniu Wielkopolskim jako dowódca jednego z oddziałów. Po wojnie ponownie zamieszkał w Monachium. S. Korzeniewski zasłynął jako malarz pejzaży, głównie z Polesia oraz znad Morza Czarnego. Był znakomitym portrecistą. Wśród podejmowanych przez artystę tematów były także martwe natury oraz kwiaty. W epoce uważany był za typowego przedstawiciela niemieckiego impresjonizmu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KORZENIEWSKI Stanisław
Stanisław Korzeniewski był malarzem związanym głównie ze środowiskiem monachijskim, większość życia spędził nad Izarą, choć kilkakrotnie przyjeżdżał do Polski na dłużej. Studia artystyczne rozpoczął prawdopodobnie jeszcze w Polsce, natomiast w 1895 r. wstąpił do monachijskiej ASP, gdzie kształcił się do ok. 1900 r. pod kierunkiem K. Rauppa. W 1903 r. wstąpił do Kunstvereinu; był także członkiem Münchener Künstler-Genossenschaft. Po wybuchu I wojny światowej ze względu na swą polityczną działalność musiał opuścić Monachium. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Za zakończeniu działań wojennych powrócił do Monachium.Prowadził aktywne życie artystyczne. Przyjaźnił się ze Stanisławem Przybyszewskim (w MNW znajduje się portret Przybyszewskiego jego pędzla). Brał żywy w polskim ruchu wystawienniczym; prezentował swe prace z warszawskim TZSP, Salonie Krywulta, lwowskim i krakowskim TPSP oraz w Poznaniu. Wielokrotnie wystawiał - przede wszystkim w Monachium, Berlinie, a także w Warszawie (Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Salon Krywulta), Lwowie, Krakowie, Poznaniu. W twórczości Korzeniewskiego dominują portrety, choć na początku często malował także polskie pejzaże.  We wczesnej fazie twórczości Korzeniewskiego dominowało malarstwo pejzażowe i rodzajowe, w tym leśne motywy z Polesia, a także wtopione w krajobraz sceny z życia rybaków szczególnie cenione przez zaprzyjaźnionego z artystą Stanisława Przybyszewskiego. Z czasem Korzeniewski skoncentrował się na malarstwie portretowym, głównie w jego salonowej odmianie. Artysta podejmował też w swym malarstwie wątki baśniowo-fantastyczne. Martwe natury należą w jego dorobku do rzadkości.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl