marmur (płaskorzeźba), 28,5 x 21 cm, sygnowana [na stołeczku] "LIPIŃSKI".
Rzadkość antykwaryczna.
"Mistrzem kierunku romantycznego" i "Grottgerem rzeźby" nazywali go współcześni krytycy. Uczeń Konstantego Hegla w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, odbył podróże artystyczne do Francji i Włoch. Brał udział w powstaniu styczniowym, powrócił z zesłania do Krakowa w 1869 r. W l. 1870-1871 mieszkał we Florencji, gdzie przebywał wówczas Teofil Lenartowicz. Poeta poświęcił wiersz rzeźbie Lipińskiego Tęsknota (1871); starał się też dla niego o zamówienie na marmurowe popiersie Romana Zmorskiego, pisząc do wdowy: rzeźbiarz Polak, Sybirak, zdolny bardzo pod moim okiem [może je] wykonać... Lipiński jest rzeźbiarz całą gębą, robi prześlicznie, a wykańcza jak tu żaden we Włoszech (Słownik artystów polskich..., t. V). Z następnego roku pochodzi Opuszczona, rzeźba wystawiona na Wystawie Światowej w Wiedniu (1873) i na Salonie paryskim (1877). Dwie tu wymienione, jak niemal wszystkie rzeźby artysty, zaginęły.
Uczeń Konstantego Hegla w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, odbył podróże artystyczne do Francji i Włoch. Brał udział w powstaniu styczniowym, powrócił z zesłania do Krakowa w 1869 r.
W l. 1870-1871 mieszkał we Florencji, gdzie przebywał wówczas Teofil Lenartowicz. Poeta poświęcił wiersz rzeźbie Lipińskiego Tęsknota (1871); starał się też dla niego o zamówienie na marmurowe popiersie Romana Zmorskiego, pisząc do wdowy: "rzeźbiarz Polak, Sybirak, zdolny bardzo pod moim okiem [może je] wykonać... Lipiński jest rzeźbiarz całą gębą, robi prześlicznie, a wykańcza jak tu żaden we Włoszech".
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl