ŁAPIŃSKI Tadeusz | Bez tytułu, lata 50/60. XX w.

Tadeusz ŁAPIŃSKI (1928 Rawa Mazowiecka - 2016 Floryda)

Bez tytułu, lata 50/60. XX w.

olej/płótno, 91,5 x 61 cm
sygnowany p.d.: 'T. ŁAPIŃSKI'

Zaprezentowana praca pochodzi z wczesnych czasów działalności Łapińskiego, zanim zwrócił się w stronę grafiki, a przede wszystkim - litografii barwnej. Malarskie realizacje sprzed 1960 pozwalają przestudiować jego drogę artystyczną. Dzieła z tego okresu ukazują formy na wpół biologiczne, a na wpół fantastyczne. Jak podkreśla Sławomir Bołdok w katalogu wystawy autora w 2006, duch lat 60. spowodował, że wielu ludzi sztuki tworzyło zarówno obrazy, jak i grafiki zbliżone do osiowych figur Jana Lebensteina. Wspomniane szkieletowe motywy, powstałe za pomocą grubo nakładanej farby olejnej, można bez trudu dostrzec w zaprezentowanej kompozycji. Podobne formalne zapożyczenia pojawiały się również w pracach m.in. Zbigniewa Tymoszewskiego, Hilarego Krzysztofiaka; można się ich doszukiwać w realizacjach Jonasza Sterna czy Józefa Szajny. Artystów tych, podobnie jak Łapińskiego, łączyła chęć oddziaływania na emocje widza. Źródeł szkieletowych kompozycji powstałych w tym okresie krytyk doszukuje się w duchu czasów i tłumaczy: "Ci ze starszego pokolenia chcieli wyrzucić z siebie wspomnienia z okupacji, młodsi - przestrzec przed pandemonium zagłady nuklearnej. Stąd w sztuce materii wiele odniesień do szkieletów, do rozrzuconych w pozornym nieładzie różnorakich przedmiotów, do grubej, wręcz 'ordynarnej' faktury. Te cechy miały widza porażać, walić go w łeb" (Sławomir Bołdok, katalog wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA, Gliwice 2006, s. 151).
W latach 1949-1955 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego i Józefa Pakulskiego. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu został członkiem ZPAP w uznaniu cyklu prac niefiguratywnych. Były to płótna dużego formatu z wykorzystaniem farb mieszanych z cementem lub piaskiem, tworzące struktury niemal trójwymiarowe. Jego malarstwo wpłynęło także na formę litografii, której artysta poświęcił się w głównej mierze od 1958 r. W 1963 wyjechał na stałe do USA, gdzie od 1972 jest profesorem zwyczajnym malarstwa na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland. Jest również członkiem senatu tejże uczelni. Jego prace znajdują się w zbiorach czołowych muzeów na całym świecie, m. in. Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Centralnym Instytucie Sztuki w Pekinie i Tienjin, Muzeum Albertina w Wiedniu, Bibliotece Narodowej Francji, Muzeum Narodowym w Ottawie, Muzeum Sztuki San Francisco. Głównym obiektem jego zainteresowań jest litografia wielobarwna, tęczowo drukowana, tzw. Split Color lub Rainbow.

PODATKI i OPŁATY:

ŁAPIŃSKI Tadeusz

W latach 1949-1955 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego i Józefa Pakulskiego. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu został członkiem ZPAP w uznaniu cyklu prac niefiguratywnych. Były to płótna dużego formatu z wykorzystaniem farb mieszanych z cementem lub piaskiem, tworzące struktury niemal trójwymiarowe. Jego malarstwo wpłynęło także na formę litografii, której artysta poświęcił się w głównej mierze od 1958 r. W 1963 r. Łapiński wyjechał do USA, gdzie zamieszkał na stałe. Od 1972 r. jest profesorem zwyczajnym malarstwa na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland w USA. Jest członkiem senatu tej uczelni. Głównym obiektem jego zainteresowań jest litografia wielobarwna, tęczowo drukowana, tzw. Split Color lub Rainbow. Eksperymenty graficzne w dużej ilości barw, z wykorzystaniem wielokrotnego drukowania przyniosły mu uznanie nie tylko w USA, ale także w wielu krajach świata, m. in. w Austrii, Francji, Włoszech, Niemczech, Brazylii, Meksyku, Chinach, Japonii, Australii. Zastosowana przez Łapińskiego technika barwnej litografii była odkryciem nowych możliwości w świecie sztuki. Wystawy jego grafik w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 1962 r., w Whitney Museum, a także w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Waszyngtonie utorowały Łapińskiemu drogę światowej kariery. W 1973 r. reprezentując Kennedy Gallery, wystawił swoje prace na Biennale Weneckim. Tadeusz Łapiński wystawiał swoje prace na przeszło 150 wystawach indywidualnych, m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej New York City, Narodowym Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Waszyngtonie DC, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Sao Paulo - Brazylia, Muzeum Tienjin - Chiny. W Polsce jego sztuka prezentowana była w muzeach okręgowych w Toruniu, Płocku, Koninie, Żyrardowie i Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Prace Łapińskiego znajdują się w zbiorach wielu czołowych muzeów na świecie, m. in. w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Centralnym Instytucie Sztuki w Pekinie i Tienjin - Chiny, Bibliotece Publicznej - New York City, Muzeum Albertina w Wiedniu, Bibliotece Narodowej Francji, Muzeum Narodowym w Ottawie - Kanada, Muzeum Sztuki Longview - Texas, Muzeum, Sztuki San Francisco i innych.