Technika mieszana, papier, 68 x 47,5 cm, sygn. l.d.: Ventzi oraz na odwrocie Venzi'98.
Ventzislav PIRIANKOV (1971) Ventzislav Piriankov jest artystą, który inspiruje się ikoną. Wychował się w prawosławnej Bułgarii i zawsze fascynował się sztuką bizantyjską w architekturze i wystroju cerkwi. A sercem każdej cerkwi są właśnie ikony. Niezmiennie przyciągają one pięknem, dostojeństwem i warsztatem. Do dziś jednym z najbardziej podziwianych motywów i elementów w obrazach Piriankova pozostają oczy. W czasach reżimu komunistycznego w prywatnym kręgu sztuka tworzenia ikony pozostawała żywa, mimo iż religia oficjalnie była zakazana. Malarstwo Piriankova wymyka się jednoznacznym ocenom. Te prace intrygują, zmuszają do zastanowienia i szukania odpowiedzi na odwieczne pytanie o filozofię bytu. Carski przepych złota, czerwieni i szafiru podkreśla afirmację życia, szarości zwracają uwagę na jego ulotność. To właśnie dzięki tym obrazom w 2000 roku Piriankov w Gorzowie Wielkopolskim wygrywa Biennale Sztuki Sakralnej. Natomiast w 2007 na Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji nagrodę otrzymuje jego monumentalny dyptyk "Presence".
PIRIANKOV Ventzislav
Od najmłodszych lat uczył się u znanego bułgarskiego malarza Anastasa Konstantinova. Studiował przez rok na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, po czym wyjechał do Polski aby kontynuować studia na poznańskiej ASP. Ukończył studia w 1995r dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. Piriankov już jako bardzo młody człowiek osiągnął dojrzałość artystyczną i jeszcze w liceum zaczęto wystawiać jego obrazy w galeriach w Plovdiv, mieście artystów z którego pochodził, w którym się uczył. W Polsce jego twórczość, przepojona duchem kultury południa, została wzbogacona o elementy ascetyzmu, wyciszenia, stabilności i porządku. Kontynuując swą działalność artystyczną Ventzislav Piriankov spotkał się z uznaniem wielu sławnych osobistości, m.in. znakomitego dyrygenta Jerzego Maksymiuka, który przyrównał jego malarstwo do duchowych uniesień twórczości Chagalla (J. Maksymiuk przemawiał na wernisażu w galerii Adi-Art w Łodzi). Malarstwo V. Piriankova zachwyciło Panią Jolantę Kwaśniewską, która określiła jego twórczość jako hymn na chwałę miłości, piękna i światła. Gratulowali mu osiągnięć prezydent Niemiec Johannes Rau i minister kultury Julian Nida-Ruemelin. Malarstwo Piriankova to zaskakujące połączenie dwóch obszarów: erotyki i sacrum. Jeden nurt są to obrazy sięgające głęboko do podłoża ikonowego, w połączeniu z surowością monochromatycznej kolorystyki. Emanuje z nich stabilność i spokój, umysł widza prześwietla jedynie zarysy konturów postaci, nie jest rozpraszany żadnymi detalami. Drugi kierunek to ucieleśnienie sfery związanej z erotyką. Powstają obrazy pełne namiętności zarówno w formie, jak i kolorze. Jednak nawet obrazy pojawiającej się pary małżeńskiej, czy pary kochanków mają w sobie coś z zastygłości, statyczności, zatrzymania się w chwili, która na obrazie zmienia się w wieczne trwanie. Zamiłowanie Ventziego do ikon ujawnia się także poprzez ciepłą, często złocisto-czerwoną kolorystykę obrazów. Znakomity warsztat widoczny jest zarówno w formie jak i estetyce obrazów.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl