Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

ŻYWIECKI Aleksander

JESIEŃ

Zaloguj się i korzystaj z funkcji OBSERWUJĘ.

Wybrane pozycje umieścimy w osobnej liście.
W ten sposób zapamiętasz najciekawsze obiekty, sprawdzisz wyniki sprzedaży po aukcji.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Zaloguj się i dodaj artystę do listy POSZUKUJĘ.

Wyślemy Ci informację, jeśli artysta ponownie pojawi się na aukcjach lub w ofercie sprzedaży.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Drukuj

olej na płótnie, 22x30 cm

Aleksander Żywiecki - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filia w Katowicach w latach 1982-88. Malarstwo w pracowni prof.  Jacka Rykały. Dyplom z projektowania graficznego w pracowni prof. Adama Romaniuka, z zakresu grafiki warsztatowej w pracowni prof. Stanisława Gawrona. Aleksander Żywiecki uprawia ten rodzaj twórczości, która nie sili się na programowe nowatorstwo, a przeciwnie sięga do sztuki tradycyjnej, realistycznej w formie i o jasnym przesłaniu, powracając tym samym do tego wszystkiego co w sztuce wzrusza, zachwyca pięknem i bogactwem otaczającego nas świata. W jego obrazach odnaleźć można tak charakterystyczną dla malarzy przełomu wieków, sugestywną wizję nieskażonego jeszcze ludzką egzystencją krajobrazu szerokiej, nieokiełznanej natury i otwartych przestrzeni, ale i krajobrazu dostrzeżonego pośród zupełnie prozaicznych fragmentów bujnej polskiej przyrody.

"Podobieństwo twórczości Aleksandra Żywieckego do sztuki jego poprzedników nie jest podobieństwem przypadkowym, ani też powierzchownym. Tak oni bowiem, jak on wypowiadają się przy pomocy tego samego języka: języka piękna i ciszy. Nie jest bowiem rzeczą przypadku, że Żywiecki maluje pejzaż bezludny, pozbawiony ongiś modnego sztafażu, a nawet choćby tylko śladów ludzkiej egzystencji. Ważnym w pejzażu jest wybór punktu obserwacji i narzucona przez niego perspektywa, z której artysta ogląda świat. Żywiecki stosuje różne perspektywy i różne plany. W równym stopniu pasjonuje go pejzaż widziany z góry, z władczej perspektywy ptasiej, jak pełnej pokory perspektywy dolnej i naszej, obiektywnej “na wprost” i w równym stopniu potrafi dostrzec piękno dalekich widoków, jak małego - zdało by się - nie wartego uwagi szczegółu. Z równym pietyzmem maluje skłębione obłokami lub czyste niebo, jak źdźbło trawy. Tym samym w jego malarstwie przestaje obowiązywać jakakolwiek hierarchia wartości. Ważnym, a raczej - równie ważnym jest wszystko, boć to przecież z fragmentów składa się całość. W tym wszystko, co cenne lub nawet najcenniejsze dla człowieka, czyli natura, którą z taką pasją niszczymy. Może dla tej właśnie przyczyny pejzaże Żywieckiego są bezludne, może nie chce on zestawiać ze sobą kata i ofiary ? Może. . Żywiecki rozumie pejzaż i słyszy jego wymowę, z jego obrazów emanuje prawdziwy zachwyt nad bezludną i nieskażoną cywilizacją naturą ...w, której bogactwie i różnorodności odnajduje siebie i nie jest odosobniony w tym względzie" (…)
Jerzy Madeyski /ze wstępu do katalogu retrospektywnej wystawy w Muzeum Śląskim/

cena: 600 zł

19-05-2010
data dodania
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŻYWIECKI Aleksander
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filia w Katowicach w latach 1982-88. Malarstwo w pracowni prof.  Jacka Rykały. Dyplom z projektowania graficznego w pracowni prof. Adama Romaniuka, z zakresu grafiki warsztatowej w pracowni prof. Stanisława Gawrona. Aleksander Żywiecki uprawia ten rodzaj twórczości, która nie sili się na programowe nowatorstwo, a przeciwnie sięga do sztuki tradycyjnej, realistycznej w formie i o jasnym przesłaniu, powracając tym samym do tego wszystkiego co w sztuce wzrusza, zachwyca pięknem i bogactwem otaczającego nas świata. W jego obrazach odnaleźć można tak charakterystyczną dla malarzy przełomu wieków, sugestywną wizję nieskażonego jeszcze ludzką egzystencją krajobrazu szerokiej, nieokiełznanej natury i otwartych przestrzeni, ale i krajobrazu dostrzeżonego pośród zupełnie prozaicznych fragmentów bujnej polskiej przyrody.
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Dom Aukcyjny Polonia Art. Antyki, Galerie
ul. Kochanowskiego 18
40-035 Katowice
505 830 599
polonia@polonia-art.pl
polonia-art.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 11.00 - 17.00
sobota: 10.00 - 13.00
Inne obiekty na sprzedaż:
CHMURY NA UKRAINIE
ŻYWIECKI Aleksander

700 zł

data dodania: 19-05-2010
DNIESTR O ZMIERZCHU W OKOLICY WSI HORYHLADY
ŻYWIECKI Aleksander

500 zł

data dodania: 19-05-2010
LATO
ŻYWIECKI Aleksander

1 400 zł

data dodania: 19-05-2010
MARCOWE ROZTOPY
ŻYWIECKI Aleksander

800 zł

data dodania: 19-05-2010
NA ŁĄCE
ŻYWIECKI Aleksander

500 zł

data dodania: 19-05-2010
POLNY STRUMIEŃ
ŻYWIECKI Aleksander

1 400 zł

data dodania: 19-05-2010
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Dodaj do ulubionych
Dodawać aukcje do ulubionych mogą tylko zalogowani użytkownicy
zaloguj się i skorzystaj z tej opcji
Dodaj do obserwowanych
Obserwować aukcje mogą tylko zalogowani użytkownicy serwisu
zaloguj się i obserwuj wybraną akucję
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl