JÓZEFCZYK Zygmunt (1881-1966)

Pejzaż zimowy – sanie, Olej , 1926

Drukuj

Sygnatura umieszczona w lewym dole Z.Józefczyk 26. Płótno oraz warstwa malarska w stanie dobrym. W górnym pasie kompozycji po prawej stronie na ośnieżonym dachu widnieje niewielki ubytek farby. Nie umniejsza on jednak wartości kompozycji.
Technika: Olej na płótnie
Wymiary w świetle ramy: 150 cm x 65 cm
Praca emanująca bielą śnieżnego krajobrazu jest typowym dziełem dla tego artysty. Na obrzeżach niewielkiego sioła wśród pokrytych śniegiem wiejskich strzech pędzą drogą trzy konne zaprzęgi. Autor poprzez znakomite uchwycenie ruchu wprowadza nutę ekspresji do tej jakże pełnej spokoju i mroźnego chłodu scenerii. Obraz zdaje się być doskonałym dopełnieniem kolekcji nie tylko miłośników twórczości Józeczyka, ale również osób ceniących sobie piękno polskiego,zimowego krajobrazu.

Malarz żyjący i tworzący na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się 8.V.1881 roku w Krakowie, gdzie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje prace wystawiał min. w Towarzystwie Zachęta Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w krakowskim Domu Artysty. W latach 1912-1914 jego prace reprodukowano w czasopismach. Artysta szczególnie ukochał malarstwo pejzażowe czemu dawał wyraz w swojej twórczości.
Skontaktuj się z nami w sprawie tej oferty.

cena: *

03-12-2013
data dodania

JÓZEFCZYK Zygmunt
Syn Stanisława i Honoraty z domu Swolkień. W latach 1909-1910 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Leona Wyczółkowskiego; studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1911-1914 (Studium, W ucieczce, Na jarmark, Handlarz koni). W latach 1912-1914 reprodukowano w czasopismach jego prace, m.in. Bajka, Marzenie artysty, Zasmucona. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Krakowie. Od 1933 r. był członkiem ZZPAP. Wystawiał w Krakowie w Domu Artysty w 1921 r., w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1926 r., w lokalu ZZPAP w 1928 i 1939 r. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się dwa obrazy (oleje, sygnowane) przedstawiające Hucułki; w Muzeum Narodowym w Warszawie - Zaprzęg, 1922, olej, sygnowany, oraz Sanie na polnej drodze, 1931, olej, sygnowany; w zbiorach prywatnych w Warszawie - Bryczka przed dworkiem i Wieśniak z końmi (oleje, sygnowane).
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Pod Gryfami
Rynek 2
50-106 Wrocław
71 34 44 193 w.11
biuro@podgryfami.pl
antyki.podgryfami.pl
pon.-pt. 11:00 - 17:00
sob. 11:00 - 15:00
Inne obiekty na sprzedaż:
Brosza z diamentami – Tiffany & Co.
data dodania: 11-12-2013
Pejzaż leśny z jeziorem i górami w tle, Olej
PIPPEL Otto Eduard
data dodania: 06-12-2013
data dodania: 12-12-2013
Pierścionek z brylantami
data dodania: 02-01-2014
data dodania: 09-12-2013
Kolczyki z szafirami i diamentami – Art Deco
data dodania: 13-12-2013