DOBROWOLSKI Odo (1883 - 1917)
"Widok na cerkiew Wołoską i wieżę Korniakta". Pastel na papierze o wym. 49,5 x 29 cm.(w świetle passe-partout) Sygnowany i datowany l/d "ODobrowolski/Lwów 912". Na odwrocie napis kredką "Odo Dobrowolski/Lwów Wołoska cerkiew/80 koron"
Do gimnazjum uczęszczał we Lwowie. Studia plastyczne odbywał początkowo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz, następnie, w latach 1908-09, przebywał w Paryżu korzystając tam z opieki Jana Styki. Po przelotnym pobycie w Monachium osiadł we Lwowie. W 1915 wyjechał do Rosji. Pozostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim akwarel niewielkich rozmiarów, gwaszy, pasteli, szkiców tuszem. Są to głównie pejzaże z motywami architektury. W 1912 brał udział w wystawie szkiców Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. Wydał cykl autolitografii barwnych "Lwów".