ABAKANOWICZ Magdalena (1930 Falenty - 2017 Warszawa)
tusz lawowany/papier; 29,5 x 42 cm (arkusz);
sygn. i dat. p. d.: "M. Abakanowicz 1989" (ołówkiem)
na odwrocie oznaczenia: "115515 KA 14544" (ołówkiem)
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Polska
Studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej ASP. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze - Abakany.
Rzeźby wykonywała w wielu technikach i różnych materiałach: ceramice, drewnie, brązie, materiałach syntetycznych - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne.
Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-1990 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką wielu erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii i religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową jest zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.