NIKIĆ Ivo (ur. 1974)

Ptak, 2008

Drukuj

technika mieszana, płótno, 18x24 cm

Ivo Nikić - urodzony w 1974 roku w Pristinie (Serbia), mieszka i pracuje w Warszawie. Dyplom z malarstwa w warszawskiej ASP. Instynkt malarza, wrażliwość pulsująca miejskim żywiołem, chłopięca ciekawość, baczna, drobiazgowa obserwacja - to ważne cechy jego twórczości. Maluje zniszczone, używane przedmioty, uliczne brudy bezwolnie unoszone podmuchem wiatru, zakamarki mieszkań, ślady zdarzeń. Wybierając fragmenty, charakterystycznie kadruje pole obrazu, patrząc w głąb, do środka, jakby zaglądał w sen. Cicho, spokojnie, nostalgicznie. Nikić tropi najdrobniejsze znaki działalności człowieka, które w swojej lakoniczności są bardzo wiarygodne. Przeprowadza uważny proces analizy, pytając o najdrobniejsze szczegóły: dlaczego? Tropy prowadzą go do nieoczekiwanych odkryć, które dokumentuje w swoich obrazach. Tworzą one spójną opowieść o nadrealnym świecie pomijanych fragmentów rzeczywistości. Często w śledzeniu i tropieniu przyczyn cofa się w przeszłość, co sprawia, że poprzez udokumentowanie przebiegu czasu odnosimy wrażenie, że jego obrazy opowiadają o spokojnym i logicznym, egzystencjalnym procesie starzenia i destrukcji. Nikić łączy klasyczne pojęcie malarstwa z konceptualnie zaaranżowaną całością. Każdy z jego obrazów z osobna obdarzony jest niezwykłą poetyką malarską, stanowiąc integralną całość. Jednak są one jedynie "dowodem rzeczowym" w długim procesie dochodzenia do odkrywania prawdy. Obrazy Iva są zjawiskowe, malowane lekko, zwykle w opanowanej kolorystyce, formą kontrastują mocno z wybranym tematem. Są przedstawieniem stanu rzeczy takim, jaki on jest. Nie stanowią jednak dokumentacji, są wyraźnie poetyckim odniesieniem do bliskiej, doświadczanej codzienności. Cennymi refleksjami o świecie, który czasami żyje zbyt szybko, konsumuje za dużo, zbyt wiele żąda. Ivo Nikić posługuje się w swoich pracach malarstwem, fotografią, filmem wideo, tworzy obiekty i instalacje. Aktywny na wielu płaszczyznach: współtworzy latającą galerię szu szu, był jednym z organizatorów projektu Nowa Polska 70-80 w Lille (Francja 2004). Otrzymał nagrodę Ministra Kultury. Był w grupie artystów proponowanych przez kuratorów do nagrody Paszporty Polityki 2010.

cena: 2 600 zł

03-02-2011
data dodania

NIKIĆ Ivo
Urodzony w Pristinie (Serbia), mieszka i pracuje w Warszawie. Dyplom z malarstwa w warszawskiej ASP. Realizuje się w malarstwie, fotografii, filmach wideo, tworzy obiekty i instalacje. Jest aktywny na wielu płaszczyznach: współtworzy latającą galerię szu szu; był jednym z organizatorów projektu Nowa Polska 70-80’, Lille, Francja (2004); redaktor naczelny miesięcznika „Laifstyle” (2004-2006). Nagroda Ministra Kultury „promocje 2004”. Pobyt twórczy „artist In rezident” w Centrum Produkcji Sztuki „Progr”, Berno, Szwajcaria (2006). W 2008 roku wraz z grupą szu szu uczestniczył w „Bat-Yam international biennale of landscape urbanisim” (Izrael). Nagroda Prezydenta miasta Szczecina w II Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2009). Za spot dla organizacji WWF, wraz z Agencja Change Integrated otrzymał nagrodę Silver Drum na festiwalu w Portoroż w 2009 roku.
Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Galeria Senatorska
ul. Senatorska 11
00-075 Warszawa
22 826 64 82
biuro@artinfo.pl

Inne obiekty na sprzedaż:
Sówka, 2010
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011
Predator, 2010
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011
Elvis, 2009
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011
Ćma, 2008
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011
Dziewczyna hoola-hoop, 2009
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011
Junky Monky, 2011
NIKIĆ Ivo

3 500 zł

data dodania: 03-02-2011