1 zł
2 600 000 zł

STAROWIEYSKI Franciszek (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa)

Sklep z modelkami

gwasz, tempera, papier, 29 × 20 cm w świetle passe-partout
na odwrocie szkic ołówkiem
na odwrocie okrągła pieczątka ze spuścizny po artyście: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego z inicjałem wiązanym w środku oraz pieczątka Potwierdzam autentyczność/T.Starowieyska (odręczny podpis)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Rogi Porucznika Astete ,

gwasz, tempera, 21 × 14 cm w świetle passe-partout
na odwrocie podpis: T.Starowieyska

Przed dniem pierwszym, Historia zniszczenia społeczeństwa ludzkiego, 1986

Pierwsza część monumentalnego dzieła powstałego podczas „Teatru Rysowania” w Domu Sztuki w Créteil w 1986 roku
olej, węgiel, kreda, płótno, 292 × 195 cm
sygn. L. śr.: F. S. 1686, cyfra 1 w okręgu

Teatr Rysowania nr 20. Przeciw Beckettowi, 1995 r.

pastel, węgiel, technika mieszana/płótno,praca składa się z ośmiu paneli, każdy o wymiarach 300 x 200 cm
sygnowany, datowany i opisany na czwartym panelu: 'FECIT MANUI SATANIS | STAROWIEYSKI | 1695', opisany na drugim panelu: 'DZIEŃ PIERWSZY | 11.MARCA | ZDYCHAJĄCE | ŁANIE', opisany na trzecim panelu: 'DZIEŃ DRUGI | 12 MARCA | PANIKA', opisany na czwartym panelu: 'T.R no. 20 PRZECIW BEKETTOWI | 11-14 III', opisany na piątym panelu: 'DZIEŃ TRZECI | 13 MARCA | ŚMIERĆ-ZBAWCA', opisany na szóstym panelu: 'DZIEŃ CZWART Y | 14 MARCA | ZGNIECENIE | JAJA WIECZNŚCI'; na odwrociu każdego z paneli papierowa metka Kolekcji Galerii Studio z opisem pracy

Wojna Chłopska, 1979 r.

offset/papier, 94,5 x 67 cm
sygnowany i datowany w druku l.d.: 'F. R. B. Starowieyski. 79'
Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole, Jonasz Kofta, reż. Marcel Kochańczyk

Don Giovanni, 1979 r.

offset/papier, 95 x 67 cm
sygnowany w druku l.d.: 'F. STAROWIEYSKI'
Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole

Lothe Lachmann Teater Video Teatr, 1989 r.

offset/papier, 91,5 x 63,5 cm
sygnowany i datowany w druku p.d.: '1689 F. STAROWIEYSKI'

XIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych From, 1984 r.

offset/papier, 93 x 66 cm
sygnowany w druku p. śr.: 'F. STAROWIEYSKI'

Jak Wam się podoba, 1976 r.

offset/papier, 94,5 x 66,5 cm
sygnowany w druku p.d.: 'Fr. B. STAROWIEYSKI'
Teatr Narodowy, Warszawa, William Shakespeare, reż. Tadeusz Minc

Krzysztof Gierałtowski. Polen portrats, 1983 r.

offset/papier, 97 x 66 cm
sygnowany i datowany w druku p.d.: 'STAROW.83'

Projekt plakatu do spektaklu Szczęśliwa przystań, 1971 r.

długopis/papier, 29,5 x 21 cm
Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Wrocław, John Arden, reż. Andrzej Witkowski

Szczęśliwa Przystań, 1971 r.

offset/papier, 84,5 x 58,5 cm

Karta ze szkicownika ze szkice postaci

węgiel, papier; 29,9 x 20,9 cm;
na odwrocie okrągły stempel z inicjałem wiązanym artysty w środku i napisem w otoku: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego poniżej stempel: Potwierdzam autentyczność z odręcznym podpisem J. M. Starowieyski.

Karta ze szkicownik z projektem do publikacji Juliusza Chrościckiego „Sztuka i Polityka...”

ołówek, długopis, papier; 29,9 x 20,9 cm;

Plakat do filmu Antyki (reż. Krzysztof Wojciechowski), 1978

druk WDA, offset barwny; 92 x 67 cm. ;
nakład 5.100 egz.
Ślady składania, drobne naddarcia marginesów.

SEBASTIANA, 1995

pastel, akwarela, karton
100 x 70 cm
sygn. p.g.: SEBASTIANA | 16 FS 95 [data przedzielona monogramem wiązanym]

Bez tytułu, 1998

węgiel, biel tytanowa, płótno, 210 x 130 cm

Bez tytułu, 2007

Węgiel, sangwina, papier, 20 x 29 cm

Bez tytułu, 2007

pastel, papier, 34,5 x 26,5 cm

Erotyk

Pastel, papier, 47 x 29,5 cm,
sygn. d. śr.: Starowieyski 1684.

Akty nowojorskie, 1685 (19850)

Ołówek, papier, 21,5 x 28 cm,
sygn. monogramem wiązanym "FBS" i dat. "1685 / NY".
Na odwrocie pieczęć "Z rysunków Franciszka Starowieyskiego" i potwierdzenie autentyczności Teresy Starowieyskiej. Obraz prezentowany podczas wystawy Franciszek Starowieyski 1930-2009 Autoportret: ja jako Saturn. W 2009r. w Salonie Wystawowym "Marchand" w Warszawie.

KOMPOZYCJA 1691, (1991 r.)

olej/papier naklejony na płótno, 80 x 100 cm
sygnowany i datowany u dołu: F.S.T.A.R.O.W.I.E.Y.S.K.I 1.6.9.1 P

Brzoza i Grab, 2002

węgiel, kreda / papier
49 × 34 cm (w świetle passe-partout)
73 × 57 cm (w oprawie)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: FS [monogram wiązany] | 1702 | BRZOZA | I GRAB | W

Czaszka, 1995

gwasz, olej, papier; 29 x 20,6 cm w św. p-p.;
sygn. u dołu: F. B. S. 1695. P.;
na odwrocie oznaczenie: Res Nr 1 poz. 3

Białe małżeństwo - szkic do plakatu

ołówek, papier; 30 x 41,5 cm;
na odwrocie okrągła pieczątka ze spuścizny po artyście: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego z inicjałem wiązanym w środku oraz pieczątka Potwierdzam autentyczność / J.M.Starowieyski (odręczny
podpis);

Młodość - starość

ołówek, papier; 20,5 x 15 cm;
na odwrocie okrągła pieczątka ze spuścizny po artyście: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego z inicjałem wiązanym w środku oraz pieczątka Potwierdzam autentyczność / J.M.Starowieyski (odręczny podpis).

Żona Lota, 1991

olej, płyta, 100 x 128 cm

Bez tytułu, 1999

węgiel, biel tytanowa, papier, 35 x 60 cm

HALUCYNA, 1978

Projekt kostiumu do spektaklu ‘Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza w teatrze Ateneum w Warszawie
Ołówek, akwarela, srebrna farba, papier; 40 x 26 cm (w świetle p-p)
Sygnowany, opisany u góry: Halucyna / P.TERLECKA / FS / 1678; opis u dołu: Piotr Paradowski r. 1975 - „Oni” St.I. Witkiewicz - teatr „Ateneum” Warszawa

Bezsens zwierzęcej huci!, 2006

pastel, papier ciemnobrązowy; 76 x 109,5 cm;
sygn. i dat. l. g.:17 FS [inicjał wiązany] 06 / R oraz po środku u góry tytuł: bezsens zwierzęcej HUCI! [sic!]

Bez tytułu, 1987 r.

pastel, papier, 50 x 64,5 cm,
sygn. l. d.: monogram FS | 1687/ W

Szatan i święty

pastel, papier, 19 x 27,5 cm,
sygn. monogramem p.d. oraz opisany u dołu: szatan&święty

Kompozycja, 1986 r.

technika mieszana, karton, 64 x 49 cm w świetle passe-partout,
sygn. u dołu: Starowieyski 1686 P

Paskudztwo świata po upadku antyku, 2008

pastel, papier, 73 x 110 cm
sygn. monogramem wiązanym: FS1708

Akt, 1988

ołówek/papier, 23,5 x 17 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.śr.: monogram wiązany, 1688

Studium aktów

ołówek/papier, 20,5 x 28,5 cm
pieczęć p.g.: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego (monogram wiązany)', 'potwierdzam autentyczność' oraz podpis: 'T.Starowieyska'

Szkic koncepcyjny

węgiel/papier, 19 x 21 cm (arkusz)

bez tytułu

ołówek, papier, 31 x 37 cm (arkusz), sygn. u dołu monogramem artysty, na odwrocie okrągła pieczęć: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz potwierdzenie autentyczności: J.M. Starowieyski

Plakat Muzeum Sztuki Złotniczej - Oddział Muzeum Kazimierza Dolnego, 1979

druk na czarnym tle, złotem i srebrem, karton; 67,5 x 48 cm;
sygn. /wdłuż prawego boku, drukiem/ "F. Starowiejski 1979". Rzadkość.

Głowa, 1975

akwarela, ołówek, papier; 30,5 x 22 cm;
sygn. i dat. śr. d.: FStarowiejski 1675;
na odwrocie pieczątka z inicjałem F. Starowieyskiego
i napisem w otoku: z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz stempel potwierdzający autentyczność z podpisem T. Starowieyskiej.

Szkicownik Franciszka Starowieyskiego zawierający 39 kart

ołówek, długopis, akwarela, technika mieszana, papier;
42 x 30 cm (wymiar szkicownika);
(trzy karty z oddarciem ich fragmentu; brak okładki).

Dwa rysunki, 1988

ołówek, piórko/papier, 19,5 x 28,5 cm; 14 x 23,5 cm w świetle passe-partout

Akt, 1988

DE PROFUNDIS, 2008

pastel, papier jasnobrunatny żeberkowy
98,5 x 69 cm (w świetle ramy)
sygn. p.g.: DE PROFUNDIS. | 17 FS 08 [monogram wiązany połączony z datą] | W [w kółku]

MIŁOŚĆ DO GEOMETRII III, 2007

pastel, papier brązowy
91 x 80 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.g.: MIŁOŚĆ DO | GEOMETRII | NO III | 17 FS 08 [monogram wiązany połączony z datą] | W [w kółku]

Erotyk

Pastel, papier, 47 x 29,5 cm,
sygn. d.śr.: Starowieyski 1684

Kompozycja surrealistyczna GI GII, 1964 r.

gwasz, tusz, tempera/papier, 74,5 x 56,5 cm (arkusz)
sygnowany i datowany u dołu.: 'Jan Byk 1864. F.Starowieyski1.V.1964.'
opisany wśród kompozycji: 'GI | GII'

rysunek długopisem, 30 x 21 cm, sygn.
Dar Pani Teresy Starowieyskiej.

HALUCYNA, 1978

Projekt kostiumu do spektaklu „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza w teatrze Ateneum w Warszawie
Sygnowany, opisany u góry: Halucyna / P.TERLECKA / FS / 1678; opis u dołu: Piotr paradowski r. 1975 - „oni” St.I. Witkiewicz - teatr „ateneum” Warszawa

Akt - dwie kobiety

ołowek, papier, 34 x 27 cm,
pieczęć p.d.: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego, potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty: T.Starowieyska

Akt-szkic

ołówek, papier, 24,5 x 17,8 cm,
sygn. p.d.: FS (monogram wiązany), na odwrocie okrągła pieczęć: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego, pieczęć: Potwierdzam autentyczność oraz napis: T. Starowieyjska

Projekt plakatu do wystawy Antoniego Uniechowskiego, 1974 r.

akwarela, ołówek, papier, 29,5 x 21 cm,
sygn. śr.d.: 1674

Bez tytułu, 1989

olej, płyta, 100 × 130 cm
sygn. l. śr. F.S. 1689, litera P w okręgu

LA FUREUR DE LA MERE NATURE, 1989

tusz sepia, pastel, papier pakowy beżowy naklejony na płótno
98,5 x 159 cm
sygn. p.śr: la fureur de la mere nature | FS 1689 [monogram wiązany z datą] | P [w kółku]
sygn. oł. p.d.: STAROWIEYSKI
sygn. na odwr. na płótnie l.d. do góry nogami: F. STAROWIEYSKI | LA FUREUR de la MERE | NATURE | 1688 | P. [w kółku]
na poprzecznej żerdzi blejtramu po lewej nalepka z nadrukiem: FARIN GUY ET FILS S.A. i napisem dłg.: SLAVIESKY
na pionowej żerdzi druga nalepka z tym samym nadrukiem i zamazanymi napisami

WSZECHOGARNIAJĄCE WSZECHZŁO, 2004

pastel, papier jasnobrunatny
48 x 62,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. śr.d.: wszechogarniające wszechzło, wyżej p.: FS 1704 [monogram wiązany z datą] | R [w kółku]

akwarela, papier, 20,7 x 29,9 cm,
sygn. na dole: F. Starowieyski 1695.

Halucyna - Projekt kostiumu do spektaklu w teatrze Ateneum - Oni, St. I. Witkieiwcz, 1978

ołówek, akwarela, papier; 40 x 26 cm;
sygn. i dat. p. g.: 16[monogram artysty]78,
ponadto liczne napisy w tym: Halucyna (czerwoną kredką) B. TERLECKA (flamastrem) oraz wtórny napis u dołu z błędną datą: r 1975 - „Oni” St. I. Witkiewicz - teatr „Ateneum” Warszawa (długopisem).

Porwanie Europy - Studium, 1984

węgiel, sangwina, papier; 29,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. śr. d.: 16 [monogram wiązany] 84 (ołówkiem).

Karta ze szkicownika nr 26 [szkic dwustronny], 1981

długopis, akwarela, papier; 22,5 x 29 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p. d.: 16 [monogram wiązany] 81 NY [w kole] / 26 (ołówkiem);
na odwrocie okrągły stempel z inicjałem artysty i napisem w otoku: z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz pieczątka z miejscem na podpis: Potwierdza autentyczność / T. Starowieyska (imię i nazwisko wypisane odręcznie).

Bez tytułu, 1694 (1994) r.

kredka, węgiel/papier, 102 x 145 cm
sygnowany i datowany p.śr.: '16 [monogram wiązany] 94'

Kompozycja , 1982 (1982) r.

ołówek/papier, 29,5 x 41,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany wśród kompozycji: ' 16 [monogram wiązany] 82'
pieczęć p.g.: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego [monogram wiązany]', 'potwierdzam autentyczność' oraz podpis: 'T. Starowieyska'

Akt leżący

kredka/papier, 21 x 28,5 cm
na odwrociu pieczęć: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego [monogram wiązany]', 'potwierdzam autentyczność' oraz podpis: 'T. Starowieyska W-wa 20 VIII 09''

Projekt plakatu - Galeria Plakatu

akwarela, kredka, ołówek/papier, 29,3 x 42 cm
opisany wewnątrz kompozycji oraz p.d.: ' G.A.L.E.R.I.A. | P.L.A.K.A.T.U. | WARSZAWA | HORZA 21/37'

Ateny Atlanta - 100 lat plakatu olimpijskiego - projekt plakatu

ołówek, papier, na odwrocie okrągła pieczęć: "Z rysunków Franciszka Starowiejskiego" oraz pieczęć: "Potwierdzam autentyczność J.M. Starowiejski"

Akt

ołówek/papier, 20,5 x 21,5 cm
po prawej dwie pieczęcie: 1) okrągła: z rysunków Franciszka Starowieyskiego, 2) Potwierdzam autentyczność z podpisem T. Starowieyska

Szkice, 1985 r.

kredka, papier, 39,5 x 29,5 cm
sygn. i dat. p. d.: monogram wiązany FS 1685

Anioł, l. 50/60.

tusz, papier, 41,5 x 29,5 cm
na odwrocie: Potwierdzam autentyczność T. Starowieyska oraz pieczęć autorska

Huśtawka

akwarela, papier, 28,5 x 41 cm
na odwrocie potwierdzenie autentyczności, podpisane przez żonę artysty, Teresę Starowieyską

Klęczący akt

gwasz, papier, 29,5 x 21 cm

Akt

ołówek, papier; 27 x 18 cm (w świetle passe-partout)
l.d.: pieczęć: "z rysunków Franciszka Starowieyskiego | potwierdzam autentyczność" oraz odręczny podpis artysty: "F. Starowieyski"

Czaszki, 1986

ołówek, papier; 41 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany: "FBS, 86", p.d: pieczęć: "z rysunków Franciszka Starowieyskiego | potwierdzam autentyczność" oraz odręczny podpis artysty: "F. Starowieyski"

Projekt plakatu

ołówek, flamaster, papier; 29,5 x 21,5 cm
na odwrociu pieczęć "z rysunków Franciszka Starowieyskiego" z monogramem wiązanym "FBS" oraz pieczęć "potwierdzam autentyczność" z odręcznym podpisem: "J. M. Starowieyski"

Kochanek

technika mieszana, papier; 16,4 x 11,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie:
- pieczątka: z rysunków Franciszka Starowieyskiego;
- napis: Potwierdzam autentyczność / T. Starowieyska

Odlot duszy

sitodruk papier, 70 x100 cm

AKT Z WĘŻEM, 1995

pastel, gwasz, papier
99 x 68,5 cm (w świetle ramy)
sygn. p.g.: 16 FS 95 [monogram wiązany]
niżej P [w kółku]
na odwr. oprawy nalepka Galerii Wahl w Warszawie

Plakat, Krzysztof Gruszczyński, QUIZ, 1965

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 84,5 x 57,5 cm

Plakat Puccini, CYGANERIA, 1966

Teatr Wielki, Warszawa
Druk, papier; 97 x 67,5 cm

Plakat do filmu TAK BLISKO NIEBA, 1964

Druk, papier; 85 x 59 cm

Bez tytułu, 1988

pastel, papier 101,5 x 70,5 cm
sygn. l. g.: monogram FS |1688 W

Bez tytułu, 1988

pastel, papier 101,5 x 71 cm
sygn. l. g.: monogramem FS | 1688 W

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 32,5 x 50 cm
sygn. u dołu: monogram FS | 1688 P

Boska noga (La jambe divine), 1988

pastel, papier, 49,5 x 64,5 cm
sygn. u dołu: FStarowieyski 1688 | LA JAMBE| DIVINE | P

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 64 x 50 cm
sygn. p. bok: F.S. 1688

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 50 x 64,5 cm
sygn. l. d.: monogram FS | 1688

Bez tytułu, 1987

pastel, papier, 50 x 64,5 cm

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 50 x 32,5 cm
sygn. p. d.: F.B. /1688

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 50 x 32,5 cm
sygn. p. d.: P 1688 FStarowieyski

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 54,5 x 74,5 cm
sygn. u dołu: FStarowieyski 1688 P

Na Boże Narodzenie!, 1994

akwarela, ołówek, papier, 39,5 x 50 cm
sygn. p. d.: FStarowieyski | 1694 |P | A! NOEL

après PUGET , après moi, 1988

flamaster, papier, 21,1 x 29,6 cm
sygn. l.d.16 F.S. 86 | P

W powietrzu, 1988

kredka, papier, 21,1 x 29,7 cm
sygn. p. śr. 16 F.S. 88 P

Bez tytułu, 1988

ołówek, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. u dołu: 1688 | P FStarowieyski

Bez tytułu, 1988

technika mieszana, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. p. d. 16 FS 88 | P

Smutek życia (La tristesse de la vie)

kredka, papier, 21 x 29,7 cm
niesygnowany, na odwrocie u dołu napis: la tristesse de la vie

Kaligrafia - projekt dla B+A, 1982

tusz, papier, 20,9 x 29,8 cm
niesygnowany
praca dwustronna

Bez tytułu, 1988

sygn. l. d.: 16 FS 88

Bez tytułu, 1982

technika mieszana, papier, 20,9 x 29,6 cm
sygn. l. d.: 16 FS 82

Bez tytułu (szkice), 1985

węgiel, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. śr. d.: 16 FS 85

Bez tytułu, 1980

długopis, papier, 22,9 x 29,4 cm
sygn. u dołu: 16 FS 80 N.Y| oraz dwukrotnie: (1930 - ∞)

La Grande Betiseuse, 1988

p. g. LA GRANDE BETISEUSE, sygn. p. g. 16 FS 88 / P

Bez tytułu, 1980

długopis, papier, 22,9 x 30,40cm
sygn. u dołu: 16 FS 80

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 21x 29,7 cm
sygn. śr. d. 16 inicjał 88

Jajo wieczności, 1988

pastel, ołówek, papier, 21x 29,7 cm
sygn. l. g.: 16 FS 88 | P

Bez tytułu, 1980

ołówek, papier, 21x 29,7 cm
niesygnowany
praca dwustronna

Bez tytułu, 1990

ołówek, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. śr. g.: F.B.S. | 1690

Omfale o wschodzie słońca (Omphale au lever du solei), 1993

pastel, papier,32 x 24 cm
sygn. u dołu: Omphale a'leve de solei FStarowiejski 1693

Bez tytułu, 1986

pastel, papier, 100 x 69,5 cm
sygn. l. d.: 16 FS 88 P

Bez tytułu, 1986

pastel, papier 99,5 x 69,5 cm
sygn. l. śr.: 16 FS 86 P

Bez tytułu, 1986

pastel, papier, 99,5 x 69,5 cm
sygn. u dołu: FStarowieyski / 1686 P

Bez tytułu,

sygn. p. g.: F.S. /1688 / P

Troja, 1988

technika mieszana, papier, 21x 29,7 cm
sygn. p. d.: FBS /1688 / P

Bezt tytułu, 1987

technika mieszana, papier, 21x 29,6 cm
sygn. p. śr.: FS 1687

Alegoria, 1988

sygn. p. d.: FS 1688 P

Bez tytułu, 1989

akwarela, papier, 21x 29,7 cm
sygn. l. d.: FS 1689 P

La Pest Rouge Arvé, 1988

sygn. p. d.: LA PEST ROUGE ARRVÉE / F.B.S 1688 P / śr. d.: MON PERE

Ostatni pochód

kredka, papier, 21 x 29,7 cm
niesygnowany

Bez tytułu, 1988

ołówek, flamaster, papier, 21 x 29,7 cm
sygn.: l. d. F.B.S / 1688 / P

ołówek, papier, 21 x 29,7 cm
niesygnowany

Bez tytułu, 1993

długopis, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. p. d.: F.B.S. 1693

Bez tytułu, 1988

pastel, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. p. śr.: FS 1688

Bez tytułu, 1988

ołówek, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. śr. d.: FS 1688 P

Bogini śmierci korali (La deese de la mort des coraux), 1989

olej, płyta, 131 x 101 cm
sygn. l. śr.: LA DEESSE |DE LA MORT | DES COREAUX |FS 1689 P

Oko i ucho czerwonej zarazy, 1989

olej, płyta, 102 x 131 cm
sygn.: p. śr. FS 1689 | OKO i UCHO | CZERWONEJ | ZARAZY

Tromba św. Ząba, 1996

pastel, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. p. d.: F.B.S. 1696

Bez tytułu, 1988

sygn. p. d.: F.B.S. | 1688 P

Bez tytułu, 1982

ołówek, papier, 30,3 x 22,7 cm
sygn. p. śr.: FS 1682

Bez tytułu, 1995

akwarela, papier, 21 x 29,7 cm
niesygnowany

Bez tytułu, 1996

sygn.: śr. d. JEBIHAAL, FStarowieyski 1696 | P

Gówno, 1995

akwarela, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. śr. d.: FS 1695

Dąb, z cyklu Pejzaże akwitańskie, 1991

akwarela, pastel , papier, 21 x 29,7 cm
sygn. śr. g.: FS 1691

Bez tytułu, 1986

akwarela, ołówek, kredka, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. śr. d.: FS 1686 KAZ

Bez tytułu, 1987

flamaster, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. p. d.: FS 1687

Bez tytułu, 1987

ołówek, długopis, flamaster, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. śr. d.: FS 1687

Bez tytułu, 1987

sygn. p. d.: FS 1687

La Grande Betiseuse, 1984

technika mieszana, papier, 29,7 x 21 cm
sygn. p. g.: FS 1684 | P; u dołu napis: LA GRAND BETISEUSE

Bez tytułu, 1987

akwarela, ołówek, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. l. d.: FS| 1987

Bez tytułu, 1987

ołówek, akwarela, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. l. d.: FS 1687

Mówca, 1988

technika mieszana, papier, 29,7 x 21,2 cm
sygn.: p. śr. F.B.S. | 1688 | P

Bez tytułu, 1987

długopis, papier, 21,1 x 29,8 cm
sygn. u dołu: F.S. 1687

Bez tytułu, 1988

ołówek, kredka, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. śr. d.: FS 1688 P

Bez tytułu, 1986

flamaster, ołówek, papier, 21 x 29,7 cm
sygn. p. śr.: FS 1686 | P

Bez tytułu, 1988

pastel , papier, 21x 29,7 cm
sygn. p. śr.: FS 1688 | P

Bez tytułu, 1991

ołówek , papier, 21x 29,7 cm
sygn. p. d.: FS 1691

Bez tytułu, 1985

węgiel , papier, 29,7 x 21 cm
sygn. śr. d.: FS 1685

Bez tytułu, 1988

ołówek, papier, 21x 29,7 cm
sygn. p. śr.: FS 88 | P

Bez tytułu (szkice do pejzażu idealnego), 1985

węgiel, papier, 29,6 x 21 cm
sygn. śr.: FS 1685

węgiel , papier, 29,7 x 21 cm
niesygnowany

Bez tytułu, 1988

olej, prześcieradło, 180 x 275 cm
sygn. l. śr.: F.B.S. | 1688

Bez tytułu, 1988

olej, prześcieradło, 177 x 272 cm
sygn. l. śr.: F.B.S.| 1688 | P

Bez tytułu, 1988

olej, prześcieradło, 182 x 280 cm

Erotyk, 1985

rysunek, ołówek, papier, 30 x 21 cm, w oprawie, sygn. monogramem p.d.: FS 1685, certyfikat autentyczności

Ucieczka w wieczność, 2005

pastel, papier, 100 x 70 cm,
sygn. monogramem wiązanym, data i tytuł p.g.: Ucieczka w wieczność / 17 FS 05
Na odwrocie nalepka Galerii Grafiki i Plakatu, Warszawa ul. Hoża 40.

*opłata droit de suite

Projekt plakatu Lokis, 1970 r.

gwasz/tektura, 62 x 45 cm
sygnowany wśród kompozycji: 'F.Starowieyski'
na odwrociu sygnowany i datowany: 'F.Starowieyski | 29.V.70' oraz wskazówki dla drukarni'

Szkic do plakatu Lokis, około 1970 r.

ołówek/papier, 28,5 x 20 cm (w świetle passe-partout)

La bestialisation des femmes volantes, 1690 (1990) r.

akwarela, olej, technika mieszana/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany, datowany oraz opisany u dołu: 'LA BESTIALISATION DES FEMMES VOLANTES | F.B.S. 1690'

1.2.3.4.5., 1692 (1992) r.

pastel/papier, 26,8 x 35,7 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'F. Starowieyski 1692'

Bez tytułu, 1983 r.

ołówek/papier, 28 x 40 cm w świetle passe - partout, oprawiony, sygnowany i datowany monogramem wiązanym u dołu,

* praca podlega opłacie Droit de suite

Cztery kompozycje

ołówek, papier, 20 x 27 cm w świetle passe-partout

Studium aktów kobiecych

ołówek, papier, 20 x 28 cm w świetle passe-partout

węgiel, ołówek, kredka, papier, 29,7 x 42,3 cm

Kompozycja fantazyjna

kredka, papier, 20 x 21,5 cm

olej na płótnie niegruntowanym, 158 x 261 cm, 1988, sygn po lewej stronie 'FBS 1688 P

Bez tytułu, 1988

olej, płyta, 130 x 138 cm
sygn. l. bok: F.S. 1688

Kobieta z zamkami, 1999

pastel, gwasz, papier, 69 x 49 cm w świetle passe-partout
sygn. p. b.: F.S. 1699

Projekt plakatu - Dziady

ołówek/papier, 29 x 20,2 cm

- kolekcja Józefa Chrobaka, Kraków

Akty, 1689 (1989) r.

ołówek/papier, 39,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: '16 [monogram wiązany] 89'

Kompozycja , 1702 (2002) r.

węgiel/papier, 20,5 x 29 cm
sygnowany i datowany p.d.: '17 [monogram wiązany] 02'
na odwrociu pieczęć 'z rysunków Franciszka Starowieyskiego' z monogramem wiązanym 'FBS' oraz pieczęć 'potwierdzam autentyczność' z odręcznym podpisem: 'J. M. Starowieyski'

rysunek
29,5 x 21 cm
Praca ofiarowana przez żonę - Teresę Starowieyską

rysunek
42 x 29,5 cm

Bezsens zwierzęcej chuci!, 2006

sygn. i dat. l. g.:17 FS [inicjał wiązany] 06 / R oraz po środku u góry tytuł: bezsens zwierzęcej
HUCI! [sic!]

Scena biblijna, 2007

pastel, papier; 100 x 70 cm;
sygn., dat. i opisany l. d.: SCENA BIBLIJNA / W / FS [inicjał wiązany] 1707.

Szkice twarzy i ust

tusz, papier, 29 × 41 cm w świetle passe-partout
Kolekcja Józefa Chrobaka, Kraków

Postać

pastel, papier, 21 × 30 cm
na odwrocie pieczęć Teresy Starowieyskiej - żony artysty
Kolekcja rodziny artysty. Kolekcja prywatna, Polska.

Nike

serigrafia, papier, 72 × 44,5 cm (odcisk płyty),
99 × 69 cm w świetle passe-partout
sygn. u dołu: Starowieyski, l. d.: 66/79

Kompozycja - projekt okładki Graphis

akwarela, ołówek, papier, 29,5 × 21 cm
na odwrocie pieczęć Teresy Starowieyskiej
Kolekcja rodziny artysty.
Kolekcja prywatna, Polska

Oczy, 1978

kredka, papier; 24 x 16 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Starowieyski / 1678 (ołówkiem);
na odwrocie oprawy autorski inicjał wiązany i data białą farbą: FS /1702 [2002] oraz dwie nalepki: A / G / Classy / 1991 z odręcznie dopisanymi numerem: 4 i informacjami o rysunku.

Cztery kompozycje

ołówek, papier, 20 x 27 cm w świetle passe-partout, niesygnowany

Studium aktów kobiecych

ołówek, papier, 20 x 28 cm w świetle passe-partout, niesygnowany

Kompozycja fantazyjna

kredka, papier, 20 x 21,5 cm, niesygnowany

Studium aktów męskich

kredka, papier, 29 x 20 cm w świetle passe-partout, niesygnowany

Projekt plakatu

Projekt plakatu na 9 Międzynarodowe Biennale Plakatu,1984 r.
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, gwasz, papier, 30 x 21 cm
Praca pochodzi od rodziny artysty

rysunek dwustronny kredką, 18 x 25 cm, potwierdzona autentyczność.

Bomba

technika mieszana, papier; 27,2 x 18,6 cm w św. p-p.;
na odwrocie:
- napis z odręczną sygnaturą: Potwierdzam autentyczność / T. Starowieyska

Bez tytułu, 1691 r. (1991) r.

kredka/papier, 31 x 49 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany monogramem wiązanym i datowany l.d.: '16 FS 91'

Miłosne zapasy, 1692 r. (1992) r.

kredka/papier, 27 x 36 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany monogramem wiązanym i datowany p.śr.: '16 FS 92 | P'

Erotyk (rysunek dwustronny)

ołówek/papier, 29 x 49 cm
na odwrociu pieczęć z monogramem wiązanym 'FBS' oraz potwierdzenie autentyczności z podpisem: 'T. Starowieyska | W-wa 20 VIII 09'

Projekt plakatu do sztuki teatralnej Dziady, 1984 r.

ołówek/papier, 29,4 x 42 cm - kolekcja Józefa Chrobaka, Kraków

Rozmowa, 1691 r. (1991) r.

gwasz, tempera/papier, 24,5 x 32 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.g.: '16 FS 91 | P'

Rozmowa języków

akwarela, ołówek, papier, 29 × 41 cm w świetle passe-partout

* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Uskrzydlona, 1973 r.

ołówek, papier, 27 × 21 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem i dat. p. śr.: FS 1673
Kolekcja żony artysty - Teresy.

Zwierzęca czaszka - karta ze szkicownika

ołówek, papier, 28 × 21,5 cm
na odwrocie pieczątka: z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz Potwierdzam
autentyczność T. Starowieyska (podpis)

Pugna coelestris. Janowiec [Niebiańska wojna nad Janowcem], 1996

Technika mieszana [olej], papier; wym.: 22,8 x 30 cm (w świetle pp.); sygn. drapana w obrębie kompozycji, dół: F. Starowieyski 1696 [1996]. W tytule Pugna coelestis. Janowiec "autorska" literówka.

Drzewo śmiertelnie piorunem rażone, 1991

Technika mieszana [olej], papier; wym.: 41 x 31 cm (w świetle pp.); sygn. poniżej kompozycji p.d. oł.: F. Starowieyski 1691 [1991], tyt. l.d.

Kompozycja fantastyczna z dwoma aktami, 1988

Ołówek, kredka akwarelowa; wym.: 20 x 29 cm (w świetle pp.); sygn. oł. p.g. monogram wiązany: FBS / 1688 [1988].

Stara jabłoń (bukówka), 1993

Ołówek, papier; wym.: 31,5 x 23,7 cm; sygn. oł. z p. strony: FS/1693, powyżej tytuł. "Portrety drzew" stanowią ważny ele­ment twórczości Starowieyskiego.

Potrawa człowiekokształtna, 2007

pastel, akwarela, papier; 20 x 28 cm (w świetle oprawy);
u dołu sygn., dat. i napis: POTRAWA CZŁOWIEKOKSZTAŁTNA F.B.S. 1707.

Rym do alleluja, 2007

u dołu sygn., dat. i napis l. d.: RYM . DO ALLELUJA p. d.: F.B.S.1707.

Corpus coelestris, 1993

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p. bok: F.S. 1693 oraz litera P w okręgu, na odwrociu: F. STAROWIEYSKI |CORPUS COELESTRIS |1693 litera P w okręgu

Miłość ziemska i piekielna w oczekiwaniu na zbawienie niebieskie, 1986

olej, płótno, 130 x 100 cm
sygn. z lewej strony monogramem F.S. 1686

Bykowi chwała, lata '60 XX w.

tusz/papier, 29.50 x 20.80 cm, oprawiony, na odwrociu pieczęć z monogramem: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego' oraz potwierdzam autentyczność: 'T. Starowieyska'

- DESA Unicum, 2013

*opłata droit de suite

Bez tytułu, lata '60 XX w.

tusz/papier, 21.50 x 30.50 cm, oprawiony, na odwrociu pieczęć z monogramem: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego' oraz potwierdzam autentyczność: 'T. Starowieyska'

- DESA Unicum, 2013

*opłata droit de suite

Moralli z okazji pokazywania cycków, 1965 r.

tusz/papier, 29.50 x 21 cm, oprawiony, sygnowany i opisany l.d: 'Moralli z okazji pokazywania cycków | SALZBURG 1965 | F. v. B. S. Byk. 'na odwrociu pieczęć z monogramem: 'Z rysunków Franciszka Starowieyskiego' oraz potwierdzam autentyczność: 'T. Starowieyska'

- DESA Unicum, 2013

*opłata droit de suite

Bez tytułu,1988 r.

pastel/papier, 56 x 75 cm, oprawiony, sygnowany p.d: 'Starowieyski 1688 | P (w kółku)'

- Galeria Sztuki Współczesnej ESTA, Gliwice, 2016

*opłata droit de suite

Ugięcie jaja wieczności, 2007

pastel, papier jasno brązowy;
70 x 100 cm (wymiar arkusza);
sygn. i dat. przy prawej krawędzi po środku: 17 [monogram] 07, opisany po środku u góry: ugięcie jaja wiecznosci (sic!).

Niebyt w walce z rozpustą, 2007

sygn. i dat. p. g.: 17 [monogram] 07, u góry opisany: niebyt w walce z rozpustą.

Kamień przydrożny, 1692 (1992) r.

pastel/papier, 28 x 37,5 cm
sygnowany, datowany i opisany p.śr.: '16 [monogram wiązany] 92 | KAMIEŃ | PRZYDROŻNY'

Chutted Ikar, 1692 (1992) r.

pastel/papier, 27 x 36 cm
opisany, sygnowany i datowany p.g.: 'chutted IKAR | FS 1692 P'

akwarela, kredka, ołówek/papier, 29,4 x 21 cm

Projekt plakatu - Fra. Starowieyski. Plakaty, 1985 r.

flamaster, kredka/papier, 24,9 x 17,8 cm

Kompozycja dla żony (Alle Menschen werden Brüder), 1964 r.

akwarela/papier, 41 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany w obrębie kompozycji: 'Jan Byk', opisany u dołu: 'F. STAROWIEYSKI pinx PETRY & --> 25.X.1964 W-wa --> Teraesae. JAN BYK'

sygn. i dat. l. g.:17 FS [inicjał wiązany] 06 / R
oraz po środku u góry tytuł: bezsens zwierzęcej HUCI! [sic!]

Scena biblijna, 2007

pastel, papier; 100 x 70 cm;

13. F. 14. 14. PL 13.

pastel/papier naklejony na płótno, 64 x 44,5 cm
opisany w obrębie kompozycji: '13. F. 14. 14. PL 13.'
na odwrociu, na blejtramie słabo widoczna pieczątka i napisy inwentarzowe

- kolekcja prywatna, Włochy

Chronos i Thanatos, 1988 r.

olej/papier naklejony na płótno, 70 x 99 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'STAROWIEYSKI' oraz sygnowany, datowany i opisany p.g.: 'ΧΡΩΝΟΣ | ΘΆΝΑΤΟΣ | 16 [monogram wiązany] FS 88 | P'
na odwrociu słabo czytelna pieczęć z Galleria D'Arte

Szkice twarzy i ust

długopis/papier, 29,4 x 42 cm

Projekt plakatu - Dziady

akwarela, ołówek/papier, 29,5 x 41,8 cm

Rozmowa języków

akwarela, ołówek/papier, 29,5 x 42 cm

Projekt plakatu - Molier, Don Juan, około 1983 r.

akwarela, ołówek/papier, 29,5 x 18 cm

Projekt plakatu - Franciszek Starowieyski. Plakaty, 1984 r.

flamaster, kredka/papier, 24,6 x 17,6 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'FBS [monogram wiązany]1684'

akwarela, ołówek/papier, 29,3 x 21 cm

7/6000000000 part de L'humanité, 1692 (1992) r.

olej, ołówek, węgiel/papier, 35 x 50,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem: '7/6000000000 part de L'humanité FStarowieyski 1692 P'

- kolekcja prywatna, Włochy

Kompozycja z piramidą, 1688 (1988) r.

pastel/papier, 32 x 50 cm
sygnowany i datowany l.d.: '16 [monogram wiązany] 88 P''

- kolekcja prywatna, Włochy

Zona Noego

Akwarela, kredka, papier, 24x32 cm,
sygn. p.g.: Żona Noego, monogram wiązany, 1698.

Akt, 1988

pastel, papier; 49 x 63,5 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. u dołu: FS [inicjał wiązany] / 1688 w [litera w kółku]

Ewa Starowieyska

gwasz, ołówek, papier; 60 x 17,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie:
- pieczątka: z rysunków Franciszka Starowieyskiego
- napis: Potwierdzam autentyczność / T. Starowieyska / 19 01 2010

Szkice, 1985 r.

Szkice,1979 r.

ołówek, papier, 30 x 42 cm
sygn. i dat. po lewej: monogram wiązany FS 1679

DLA BOGA, CZYJA NOGA..., 1975

pastel, papier pakowy beżowy
161 x 119 cm
napisy po p.: dla | Boga | czyja noga
po l.: urwana | dla Pana | Boga
sygn. białym pastelem p.d.: FStarowieyski
niżej czarnym pastelem: a. d. 1675

Proweniencja:
Praca pochodzi z kolekcji Everson Museum of Art w Syracuse, N.Y., powstała prawdopodobnie podczas pobytu artysty w Stanach Zjednoczonych.

RAMIRO, 1966

Technika mieszana, papier; 50 x 36 cm
Napisy autorskie p.d.: Ramiro | Andrzejowi | Franek | 2.IX.1867 | …; na odwrocie: opis postaci; dwukrotnie stempel własnościowy: Własność Andrzeja Majewskiego; sygnatura: Jan …. | 8.VI.66
Projekt kostiumu mulnika Ramira do opery Godzina hiszpańska Maurice’a Ravela, Teatr Wielki, Warszawa, 1966. Podarowany w 1967 r. przez autora scenografowi teatralnemu Andrzejowi Kreutz-Majewskiemu

Le papillon de la morte, 1988

pastel, papier fioletowy;
42,5 x 33 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisany przy lewej krawędzi: LE PAPILLON / DE LAMORTE / 16 (inicjał wiązany)88 / P (w okręgu).

GRZYBICE, 2000

pastel, papier
98,5 x 68,3 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: GRZYBICE | 17 FS [monogram wiązany] 00 | R [w kółku]

Szkice - praca dwustronna, ok. 1994/1995

węgiel, kredka, papier; 20,3 x 57 cm w św. p-p.;
na odwrocie:
- pieczęć: z rysunków Franciszka Starowieyskiego;

Według kantaty Bacha, 1973

akwarela, kredka, papier; 52 x 38 cm w św. p-p.;
sygn. u dołu: F Starowieyski.;
napis u dołu (częściowo czytelny): nach de cantate Bach's / Gott ist mein König in der nacht / 23.IX.1673 903eichet?

Cztery akty kobiece

ołówek/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany p.śr.: 'monogram wiązany'

Pejzaż z czaszką, 1973

akwarela, tusz, papier, 30 x 44 cm w świetle passe-partout,
sygn. u dołu: Fr. Starowieyski 1673 / Koln

W objęciach czarnej huci, 2000

pastel, karton, 69 x 50 cm,
sygn. monogramem wiązanym: FS 1700

Kompozycja figuralna

akwarela, ołówek/papier, 30 x 42 cm

Die Winterlandschaft, 1674 (1974 r.) r.

akwarela, ołówek/papier, 30 x 22 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Die Winterlandschaft. FStarowieyski pinx in N.Y. 1674'

Prawo ulicy, 1957 r.

offset/papier, 82 x 58,5 cm
sygnowany i datowany w druku l.d.: 'STAROWIEYSKI 57.'
stan zachowania: bardzo dobry

O-bi, O-ba, 1984 r.

offset/papier, 90,5 x 66,2 cm
sygnowany w druku p.g.: 'F. STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry

Paryż nie istnieje, 1970 r.

offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany w druku wśród przedstawienia: 'F.STAROWIEYSKI.70'
stan zachowania: bardzo dobry

Tak blisko nieba, 1964 r.

offset/papier, 85 x 58 cm
sygnowany i datowany w druku p.d.: 'F.STAROWIEYSKI.64.'
stan zachowania: bardzo dobry

Lokis, 1970 r.

offset/papier, 80 x 58 cm
sygnowany w druku wśród przedstawienia: 'F.Starowieyski'
stan zachowania: bardzo dobry

Słońce i cień, 1962 r.

offset/papier, 84 x 58,5 cm
sygnowany i datowany w druku p.śr.: 'F.STAROWIEYSKI. 62'
doklejona informacja p.śr.: 'Nagroda za eksperyment | NAGRODA FIPRESCI | KARLOVE VARY 1962'
stan zachowania: bardzo dobry

Samson, 1961 r.

offset/papier, 84 x 59 cm
sygnowany i datowany w druku l.śr.: 'F. STAROWIEYSKI. 61.'
stan zachowania: bardzo dobry

Sklep z modelkami, 1970 r.

offset/papier, 78,5 x 57 cm
sygnowany i datowany w druku l.g.: 'F.STAROWIEYSKI 70'
stan zachowania: bardzo dobry

Kłótnia

węgiel, kreda, sangwina; płótno; 195 x 255 cm;

Malum Vincit Pescis, 1997 r.

pastel, papier, 100 × 69,5 cm
sygn. monogramem wiązanym i dat. l. g.: 1697
oraz powyżej opis pracy: Malum Vincit Pescis

ROSYJSKI ŚW. SEBASTIAN, 1991

olej, papier, płótno, 195 x 100 cm
sygn. l.g. monogramem artysty: FS 1991
op. na odwrocie: F. STAROWIEYSKI/ 1691/ ROSYJSKI/ ŚW. SEBASTIAN

ZACHÓD SŁOŃCA KOŁO JANKOWCA, 1992

pastel, tektura jasnobeżowa
54 x 74 cm (w świetle ramy)
sygn. l.d.: zachód słońca koło Jankowca
p.d.: FStarowieyski 1692 P [w kółku]

Sebastiana, 1994

technika mieszana, płótno, 200 x 120 cm
sygn. l. d.: monogramem 1694, u góry autorski napis S.E.B.A.S.T.I.A.N.A. , na dole F.S.T.A.R.O.W.I.E.Y.S.K.I. 1.6.9.4.
Na odwrocie szkic autorski

"Franciszek Starowieyski", Muzeum Lubelskie, Lublin 2009

Szatan ma huja krótkiego ale b. grubego, 1686 r. (1986) r.

ołówek/papier, 40 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'szatan | dyabeł ma huja | krótkiego ale b. grubego | FBS (monogram wiązany) | 1686'

Szkice nowojorskie, 1685 r. (1985) r.

węgiel/papier,27 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany: '[monogram wiązany] 1685 NY'

Bez tytułu, 1962 r.

akwarela/papier, 40 x 27,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany wśród przedstawienia: 'JAN BYK PINX. 1962. F.STAROWIEYSKI.SC'

- "Franciszek Starowieyski. Bykowi chwała! Prace z lat 1959-1968", Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa 6-26.03.2010

kredka na papierze, 21 x29,5 cm, sygn.

Kłótnia

Lit. Magdalena Czubińska, Katalog wystawy "Franciszek Starowieyski (1930-2009). Wirtuoz formy / A Master of Form", Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013 Franciszek Starowieyski, Plakaty. Retrospektywa. Z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i Agnieszki Kulon, Muzeum Warmii i Mazur. Olsztyn 2003

Szkice do portretu Magdy Umer

węgiel/papier, 30 x 21,5 cm

Szkic do Teatru Rysowania, 1989

tempera (błękit paryski, kobalt, biel, srebro), papier, 70 × 100 cm
sygn. p. g.: monogram wiązany 1689 (P)

Spicchi dell’Est, Galleria d’Arte, Rzym 1990;
Franciszek Starowieyski. Prace paryskie, Galeria Artemis, Kraków 2008

Trędowata, 1976

Druk offsetowy; wym.: 580 x820 cm; Wydawnictwo ZRF; nakład: 9600 egz.; sygn. monogramem w obrębie komp.: FS; stan zachowania: ślady złożenia.

ROZPŁYWANIE SIĘ PRASAMIC, 2005

kredka sepiowa, akwarela, papier
29,7 x 21 cm
sygn. wzdłuż górnej krawędzi: ROZPŁYWANIE SIĘ PRASAMIC. przy lewej krawędzi śr.: FS [monogram wiązany | 17 05; niżej R [w kółku, czerwoną farbą]

DWA AKTY, 2005

kredka sepiowa, akwarela, pastel, papier
29,7 x 21 cm
sygn. l.g.: FS [monogram wiązany] | 1705 | R [w kółku, czerwoną kredką]

JAZDA NA STARYM CENTAURZE, 2005

29,7 x 21 cm
sygn. kredką l.d.: jazda na starym centaurze
p.d.: R [w kółku, czerwoną farbą] FS [monogram wiązany] | 17 05

PEJZAŻ Z CAŁĄ LUDZKOŚCIĄ I PEJZAŻ Z CAŁĄ DZIKOWATOŚCIĄ

kredki barwne, papier
29,2 x 40,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. pomarańczową kredką p.g.: pejzaż z całą | ludzkością A. [w kółku] | i pejzaż z całą | B [w kółku] dzikowatością niżej: FS [monogram wiązany] | W [w kółku]

Geometria plam niebieskich, 1691 (1991 r.)

pastel, papier,
30,5 × 48 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. u doły: Starowieyski 1691
oraz opisany l. d.: geometria plam niebieskich

Akty, 1689 (1989 r.)

pastel, papier,
27 × 34 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem i dat. pośr.: FBS 1689

Nieuchwytny morderca, 1974 r.

offset/papier, 83 x 56,5 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'F.v.B.STAROWIEYSKI.74.'
stan zachowania: bardzo dobry

Dyskretny urok burżuazji, 1975 r.

offset/papier, 80,5 x 56 cm
sygnowany i datowany l.śr.: 'F.STAROWIEYSKI.75.'
stan zachowania: bardzo dobry

Życie rodzinne, 1971 r.

offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'STAROWIEYSKI. 71.'
stan zachowania: bardzo dobry

Takich dwóch jak nas trzech, 1958 r.

offset/papier, 83 x 58 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'F.STAROWIEYSKI.58.'
stan zachowania: bardzo dobry

Łagodna, 1970 r.

offset/papier, 81 x 57,5 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'STAROWIEYSKI 70'
stan zachowania: bardzo dobry

Wyspa na lądzie, 1969 r.

offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'F.vB.S.69'
stan zachowania: bardzo dobry

Znak Panny, 1969 r.

offset/papier, 84,5 x 59 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'F.STAROWIEYSKI. 69.'
stan zachowania: bardzo dobry

Sanatorium pod Klepsydrą, 1973 r.

offset/papier, 79,5 x 57 cm
sygnowany i datowany l.śr.: 'F.STAROWIEYSKI.73'
stan zachowania: bardzo dobry

Barwy ochronne, 1977 r.

offset/papier, 81,5 x 58 cm
sygnowany, datowany i opisany l.śr.: 'A.B.C.D.5221F.GHIJK F.F.S.S.T.T.A.A.R.R.O.O.W.W.I.I.E.E.Y.Y.S.S.K.I.I.77.I.'
stan zachowania: bardzo dobry

Wszystko na sprzedaż, 1968 r.

offset/papier, 81,5 x 57,5 cm
stan zachowania: bardzo dobry

1.2.3.4.5.6.7., 1698 r. (1998) r.

pastel/papier, 99,5 x 69,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany p.śr.: 'F.B.S. (monogram wiązany) 1698 | no. III'

OPINIE:
- potwierdzenie autentyczności podpisane przez Teresę Starowieyską

Dusza, 1698 r. (1998) r.

ołówek/papier, 28,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany śr.d.: 'F.B.S. (monogram wiązany) 1698'

OPINIE:

Bez tytułu, 1695 r. (1995) r.

ołówek/papier, 29 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany śr.: 'F.B.S. (monogram wiązany) 1695'

OPINIE:

Szkic do Porwania Europy

pastel, papier, wym. arkusza 44 × 29,7 cm; na odwrocie pieczęć Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz podpis: potwierdzam autentyczność /T. Starowieyska/Warszawa 2.9.2013

Szkice, 1985 r.

ołówek, papier, 20,8 x 29,6 cm;
sygn. i dat. po prawej: monogram wiązany FS 1685

Bez tytułu, 1985 r.

ołówek, węgiel, gwasz, papier, 39 x 30 cm w świetle passe-partout;
sygn. i dat. p. d.: monogram wiązany FS/1685

Akt, 1985 r.

kredka, gwasz, papier, 39 x 30 cm w świetle passe-partout;

Akt tyłem

węgiel, tusz lawowany, papier (znak wodny: DOM/ ESCO), 29,6 x 20,9 cm,
sygn. l. monogram wiązany: FS niżej w kółku litera: Ł, na odwrocie: okrągła pieczęć ze stylizowanym monogramem artysty i napisem: z rysunków Franciszka Starowieyskiego, poniżej pieczęć: Potwierdzam autentyczność, niżej podpis: T. Starowieyska oraz numer: 222/10/713

Szkice aktów, 1984 r.

ołówek, karton, 40 x 29,5 cm,
sygn. p.d.: FBS i dat.: 1684

GRZYBICE, 2000

pastel, papier

WŁADCZYNI PIORUNÓW, 2005

pastel, węgiel, papier szary
63,5 x 49 cm (w św. passe-partout)
sygn. p.g.: 17 FS [monogram wiązany] 05 | W [w kółku]
wzdłuż dolnej krawędzi: władczyni piorunów rys. z natury w czasie | burzy 13 września

LA FUREURE DE LA MÈRE NATURE, 1989 r.

tempera, kredka, kreda/papier naklejony na płótno, 100 x 160 cm
sygnowany p.śr.: monogram wiązany 1689 [sic]
sygnowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: F. STAROWIEYSKI | LA FUREURE DE LA MÈRE NATURE| 1689 | monogram wiązany artysty

LES 4 CARACTÈRES, 1989 r.

tempera, gwasz/papier naklejony na płótno, 100 x 160 cm
sygnowany l.g.: F.B.S. 1689 [sic]
sygnowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: STAROWIEYSKI | LES 4 CARACTÈRES | 1689 | monogram wiązany artysty

1.2.3.4.5., 1692 r. (1992) r.

Chronos i Thanatos, 1688 r. (1988) r.

olej/płótno, papier, 70 x 99 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'STAROWIEYSKI' oraz sygnowany, datowany i opisany p.g.: [alfabetem greckim] 'CHRONOS | THANATOS | 16 FS 88 | P'
olej/papier naklejony na płótno
sygnowany, datowany i opisany l.g.: '[greka] | FS {monogram wiazany] 1688'
na odwrociu słabo czytelna pieczęć galeryjna

Bez tytułu, 1690 r. (1990) r.

grafit, ołówek/papier, 18 x 25 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l.d.: ‘F.S. (monogram wiązany) 1690 P’

Zwierz rewolucji zróżowiał i sparszywiał, 1694 r. (1994) r.

kredka/papier, 19 x 28 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'F.B.S. | 1694'

Miejscowi lekarze kroją p. Jolantę Marschall, 1988

kreda, węgiel, sangwina, olej, płótno, 200 x 300 cm
opisany z prawej strony: MIEJSCOWI LEKARZE/ KROJĄ P. JOLANTĘ/ MARSCHAL
oraz sygn. monogramem wiązanym artysty/ 1688

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa

U Byka w pałacu , Galeria Opera, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Warszawa, wrzesień - listopad 2015.

olej, płótno, 130 x 100 cm
sygn. z lewej strony monogramem 1686

Beznadzieja wieczności, 1994

tech. mieszana, papier, 170 x 115 cm
sygn. p.g.: BEZNADZIEJA / WIECZNOŚCI / 1694

Cztery zmysły i dwa upadłe anioły, 2006

suchy pastel, papier, płótno, 319 x 146 cm
sygn. u góry: F. Starowieyski /1706/ A.B.C.D. cztery zmysły i dwa upadłe anioły R .

Ogniste wiorsty, 1958 r.

offset/papier, 58,5 x 85 cm
sygnowany p.d.: 'F.STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry; niewielkie ubytki na prawej krawędźi

Złodziej, 1957 r.

offset/papier, 61 x 86 cm
sygnowany p.d.: 'STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry; niewielkie naddarcia dolnej krawędzi

Na polu chwały, 1958 r.

offset/papier, 58,5 x 83,5 cm
sygnowany l.d.: 'F.STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry

Parasol św. Piotra, 1961 r.

offset/papier, 59 x 85 cm
opisany l. śr.: 'FRANCISZEK STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry

- Ach! Plakat filmowy w Polsce, Dorota Folga – Januszewska, Olszanica 2009, s. 158, poz. 335 (il.)

Nieboska komedia, 1982 r.

offset/papier, 66,5 x 91 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'F. STAROWIEYSKI '82'
stan zachowania: bardzo dobry

Czerwona magia, 1971 r.

offset/papier, 57 x 81 cm
sygnowany l.d.: 'F.Starowieyski', p.d.: 'Jan Byk' i datowany śr.d.: '1971'
stan zachowania: bardzo dobry

- Polski Plakat Teatralny 1899 - 1999, katalog wystawy, red. Krzysztof Dydo, Kraków 2000, poz. 234 (il.)
- Mistrzowie polskiej sztuki plakatu, Krzyszof Dydo, Bielsko-Biała 1995, s. 31 (il.)

Adalen 31, 1972 r.

offset/papier, 83 x 58 cm
stan zachowania: bardzo dobry

Kozacy, 1961 r.

offset/papier, 85 x 58 cm
sygnowany l.d.: 'F. STAROWIEYSKI'
stan zachowania: bardzo dobry; nieznaczne ślady po złożeniu, śr.d. napisy czerwoną kredką

Iwan Groźny, 1959 r.

offset/papier, 85 x 58,5 cm
sygnowany l.d.: 'STAROWIEYSKI'
stan zachowania: dobry; widoczne ślady po złożeniu

Wiatr w oczy, 1960 r.

offset/papier, 85 x 58,5 cm
stan zachowania: bardzo dobry

Polowanie na mężczyznę, 1969 r.

offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'F.STAROWIEYSKI.69.'
stan zachowania: bardzo dobry; nieznaczne ślady po złożeniu

Stworzenia, 1969 r.

offset/papier, 84 x 57 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'F.v.B.STAROWIEYSKI 69'
stan zachowania: bardzo dobry

Kompozycja z aniołem

długopis, papier, 29,8 x 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Scena figuralna

węgiel, papier, 21 x 29,5 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Scena figuralna

Scena dwupostaciowa

węgiel, papier, 29,8 x 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Kłótnia

Salome, 1990

olej, płótno, 195 x 97 cm
sygn. l. g. monogram wiązany 1690 (p), na odwrocie: 'F.STAROWIEYSKI | (p) | 1690 | MICHELOSALOME | AVEC LATETE | DE ST. JOHANNES'
Reprodukowany i wystawiany: P. Dmochowski, Visions des Tenebres. 50 obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Muzeum Archidiecezjalne w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Częstochowa - Warszawa - Gdańsk 2004, s. 50

The Burden of Life, 1978

pastel, papier, 188 x 99 cm
sygn. u dołu: 'Starowieyski | 1678', na odwrocie nalepka: 'The Burden of LIFE | 73" x 38" | 1978' oraz naklejka ABERBACH FINE ART New York

La mort vient chercher la grand mangeur des pommes, 1990

pastel, papier, 31,5 x 23,5 cm
sygn. l. d. monogram wiązany 1690 (p) oraz opisany: la mort vient chercher la grand mongen des pommes

Bez tytułu, 1990

pastel, papier, 32 x 23,5
sygn. l. d. monogram wiązany 1690 (p)

La grand paleomemoire, 1990

pastel, akryl, papier, 31,5 x 24 cm
sygn. l. g. monogram wiązany 1690 i wzdłuż górnej krawędzi: 'LA GRAND PALEOMEMOIRE'

Szkice

technika mieszana, papier; 29,2 x 41,5 cm w św. p-p.;
oznaczenie l. d.: 10;
na odwrocie nalepka galeryjna i ramiarska;
na odwrocie napis: Potwierdzam autentyczność / T. Starowieyska / 09092010 oraz pieczęć: z rysunków Franciszka Starowieyskiego

Kobieta z zamkami, 1999

technika mieszana, papier
69 x 49 cm (w świetle passe-partout)
sygn. monogramem i dat. p. d.

CZARNOBYLSCY JEŹDŹCY, 1990

olej, płótno
146,5 x 116,5 cm
sygn. l.g.: CZARNOBYLSCY | JEŹDŹCY | F. B. S. 1690 P [ostatnia litera w kółku]

Scena dwupostaciowa

węgiel, papier, wym. 21 x 29,5 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Kompozycja z ornamentami

długopis, papier, wym. 29,8 x 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Upadły anioł

ołówek, papier, wym. 32,5 x 22,5 cm,
sygn. p.śr. monogramem wiązanym, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

rysunek
28 x 22 cm

rysunek
29,5 x 21 cm

Kłótnia

węgiel, kreda, sangwina; płótno;
195 x 255 cm

Kredka, papier, 35,5 x 27,5 cm,
sygn. p.śr.: FS 1699

Beatyfikacja Quasimoda

Kredka, papier, 64,5 x 49,5 cm,
sygn. l.d.: FS 1694, dół napis: Beatyfikacja Quasimoda

Kobieta zwyciężająca zło

Kredka, papier, 40 x 59,5 cm,
sygn. l.g.: FS 1649, góra napis: Kobieta zwyciężająca zło

Postać z zegarem (1973)

sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
41.5x29.5 cm

Anatomia czasu, 1979 r.

druk, papier, 32 × 23 cm w świetle passe-partout

Akt, 1989

gwasz, papier naklejony na płótno, 100 x 70 cm
sygn. monogramem i dat.1689

Trzy Gracje walczące o wyrok Apollina, 1996

pastel, węgiel, kreda, papier, 191 x 168 cm w świetle oprawy
sygn. p.g. monogramem artysty oraz: 1696/ trzy gracje/ walczące o wyrok/Apollina

Ewangelia wg. Harryego/ Lech Maiewski

pastel, papier, wym. 21 x29,8 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty, praca dwustronna

Kompozycja figuralna

długopis, papier kredowy, wym. 29,5 x 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Akt tyłem

węgiel, tusz lawowany, papier (znak wodny: DOM/ ESCO), wym. 29,6 x 20,9 cm,
sygn. po lewej monogram wiązany: FS niżej w kółku litera: Ł, na odwrocie: okrągła pieczęć ze stylizowanym monogramem artysty i napisem: z rysunków Franciszka Starowieyskiego poniżej pieczęć: Potwierdzam autentyczność niżej podpis: T. Starowieyska oraz numer: 222/10/713

Szkice aktów, 1984

ołówek, karton, wym. 40 x 29,5 cm,
sygn. p.d.: "FBS" i dat. 1684

Studium dwóch postaci

węgiel, papier, wym. 29,5 x 21 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Hermafrodyta, 1968

ołówek , papier, wym. 42 x 30 cm,sygn. i dat. śr.d. : F,B,S, 1668, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

MON AMOURE

ołówek, papier żółty, wym. 30,5 x 19,5 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Szatan z grubym, 1986

ołówek, papier, wym. 42 x 29,5 cm,
sygn. i dat. p.d. : monogram wiązanym, 1686

Dysputa

węgiel, papier, wym. 24 x 32 cm, na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty

Kompozycja figuralna, 1985

ołówek, karton, wym. 30 x 21 cm,
sygn. i dat. śr. d.: monogramem wiązanym i 1685

La bestialisation des femmes volantes, 1690 r. (1990) r.

Pojedynek, 1691 r. (1991) r.

technika własna, kredka, olej/papier, 24 x 31,6 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'F.S. 1691 P'

Mężnej głowie dość po słowie., 1960 r.

technika własna/papier, 54,5 x 43 cm
sygnowany oraz datowany u dołu: 'F. Starowieyski pinx, Jan Byk sc., VII.60'
Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990,
- 10.XII.1990-2.II.1991, Galeria Spicchi dell’Est, Rzym
- Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990,
katalog wystawy, Galeria Spicchi dell’Est, Roma 10.XII.1990-2.II.1991,
[teksty: Enrico Crispolti, Jean-Louis Ferrier, Jacek Werbanowski], [tłumaczenia:
Xavier Tabet, Marzenna Mussi Smolenska], Rzym 1990, (il. strona
nienumerowana)

Kroczące akty, 1992 r.

węgiel, pastel, biel tytanowa/papier, płyta, 54 x 73 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. śr.: 'FS [monogram wiązany] 1692'

Szkice (1981)

sygn. dat. śr.d.
ołówek, akwarela, papier
23x30.5 cm

Szkice, 1998

tusz, papier; 21 x 29,5 cm;
sygn. l. d.: F.B.S. 1698

Portret Pendereckiego, 1987 r.

węgiel, kredka, papier, 29,5 x 20,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. p. d.: monogram wiązany FS oraz 1687; autorski opis u dołu: PENDERECKI

Scena figuralna, 1987 r.

węgiel, kredka, papier, 28,5 x 41 cm w świetle passe-partout; sygn. i dat. u dołu: FStarowieyski.1687

Bez tytułu, 1988 r.

pastel, papier, 49 x 64 cm w świetle passe-partout; sygn. i dat. śr. d.: monogram FS 1688

Kłótnia

węgiel, kreda, sangwina; płótno; 194 x 255 cm

ołówek, papier, 28 x 21,5 cm,
sygn. monogramem wiązanym "FBS" i dat. "1685 / NY"
na odwrocie pieczęć "z rysunków Franciszka Starowieyskiego" i potwierdzenie autentyczności Teresy Starowieyskiej.

Obraz prezentowany podczas wystawy Franciszek Starowieyski 1930-2009 Autoportret: Ja jako Saturn. W 2009 r. w Salonie Wystawowym "Marchand" w Warszawie.

Szkic do teatru rysowania (1989)

sygn. dat. p.g.
tempera, pastel, papier/płótno
70x100 cm

LA VIE SOUTERENNE [ŻYCIE PODZIEMNE], Nowy Jork 1980

węgiel, pastel, papier brunatnoszary
196 x 145 cm (w świetle ramy)
sygn. p. śr.: FStarowieyski | NY 1680 | LA VIE SOUTERENNE

Obraz reprodukowany i opsany w albumie:
- J. Madeyski (tekst), Franciszek Starowieyski. Rok 1699, Oficyna Wyd. Kwadrat, Kraków 1999.

KLĘCZĄCY ANIOŁ, 1988

węgiel, pastel, papier
34,5 x 27 cm (w świetle passe-partout)
sygn. kredką p.g.: 16FS88 | W [w kółku]

PROJEKT POMNIKA WILLIAMA BLAKE’A, 1988

węgiel, pastel, papier, 34,5 x 27 cm (w świetle passe-partout)
sygn. kredką śr.d.: 16FS88 W [w kółku]
na odwr. oprawy nalepka z napisem ręką artysty (białą kredką na czarnym kartonie): projekt pomnika WILIAMA BLAKE’A. rzeźba di Andrei | + projekcja. pomnik wystawiany nocą

KOMPOZYCJA, 1986 R

srebrna kredka/papier, 50 x 43,5 cm w świetle passe-partout
sygnowany: Starowieyski 1689

Scena zbiorowa, 2003 r.

pastel, węgiel, papier, 60 × 80 cm
sygn. i dat. p. g.: FrStarowieyski/1703

Tors 1689, 1689 (1989) r.

sangwina/papier przyklejony na płótno, 100 x 69 cm
sygnowany monogramem wiązanym i datowany śr.p.: `FS | 1689 | P`

- Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, 10.XII.1990-2.II.1991, Galeria Spicchi dell´Est, Rzym

- Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell´Est, Roma 10.XII.1990-2.II.1991, [teksty: Enrico Crispolti, Jean-Louis Ferrier, Jacek Werbanowski], [tłumaczenia: Xavier Tabet, Marzenna Mussi Smolenska], Rzym 1990, (il. strona nienumerowana)

kredka na papierze, 21 x 30 cm
(potwierdzona autentyczność)

ŁANIA ŚMIERTELNIE TRAFIONA OSZCZEPEM, 1989

gwasz, akryl, papier naklejony na płótno
99 x 69 cm (w świetle ramy)
sygn. l.g.: 16 FS 89 [monogram wiązany], niżej P [w kółku; oznacza, że obraz malowany był w Paryżu] i tytuł: UNE BICHE | TOUCHÉE | MORTELLE | MENTE | AVEC UN | JAVELOT

AKT Z DZIOBEM, 1988

100 x 69,5 cm
sygn. kredką l.śr.: 16 FS 88 [monogram wiązany], niżej P [w kółku; oznacza, że obraz malowany był w Paryżu],
l.d. napis oł.: STAROWIEYSKI

KOMPOZYCJA FIGURALNA, 1988

gwasz, tusz pędzel, papier pakowy beżowy
69,7 x 98 cm
sygn. p.g.: 16 FS 88 | p [w kółku]

Plakat wystawy KALIOPE, MELPOMENE, ERATO, POLIHYMNIA, KLIO, 1966

Muzeum Mickiewicza, Warszawa
Druk, papier; 80 x 58 cm
Pochodzenie: ze zbiorów Mateusza Garbowskiego

Plakat PUCCINI, CYGANERIA, 1966

Teatr Wielki, Warszawa
Druk, papier; 97 x 67,5 cm

Plakat KRZYSZTOF GRUSZCZYŃSKI, QUIZ, 1965

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 84,5 x 57,5 cm

Plakat MAKSYM GORKI, LETNICY, 1965

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 85 x 58 cm

Plakat FRIEDRICH DÜRRENMATT, FRANK V, 1962

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 85,5 x 58,5 cm

Plakat T. S. ELIOT, ZJAZD RODZINNY, 1963

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 55,5 x 68,5 cm

Plakat MICHEL DE GHELDERODE, WĘDRÓWKA MISTRZA KOŚCIEJA, 1965

Teatr Dramatyczny, Warszawa
Druk, papier; 85 x 60 cm

Plakat JERZY JASIONOWSKI, WYPRAWA PO ZIELONY METAL, 1964

Teatr Klasyczny, Warszawa
Druk, papier; 85,5 x 58 cm

Plakat FRANZ KAFKA, ZAMEK, 1965

Teatr Ateneum, Warszawa
Druk, papier; 84 x 56 cm

Panna młoda w żałobie, po 1969 r.

offset/papier, 82 x 57,5 cm
sygnowany l.d.: `F.v.B.STAROWIEYSKI.69.`

STAN ZACHOWANIA:
bardzo dobry, niewielkie naddarcia

-"III Międzynarodowe Biennale Plakatu", Warszawa 1970

- Franciszek Starowieyski, katalog wystawy, [red.] Zdzisław Schubert, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1975, il. 71
- Dorota Folga-Januszewska, Ach! Plakat filmowy w Polsce, s. 173, il. 396

Gigi, 1961 r.

offset/papier, 84,5 x 57,5 cm
sygnowany p.ś.: `F. STAROWIEYSKI 61`

STAN ZACHOWANIA:
bardzo dobry, widoczne ślady po złożeniu

- Franciszek Starowieyski, katalog wystawy, [red.] Zdzisław Schubert, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1975, il. 26

KOMPOZYCJA, 1986

technika mieszana, karton; 64 x 49 cm w świetle passe-partout

DIE ROTHE SCHWANZEN FRESSERN 1699 (1999)

pastel, papier; 95.5 x 65.5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. śr.: FBS [monogram wiązany] 1699 [1999] oraz tytuł autorski

Szkic z Bazylei (Basel), 1683 (1983) r.

grafit, kredka/papier, 62 x 48 cm
sygnowany i datowany u dołu: `F. Starowieyski BASEL | 1683`

Amor amoris, 1688 (1988) r.

pastel, sangwina/papier naklejony na płótno, 100 x 69 cm
sygnowany monogramem wiązanym, datowany i opisany p.g.: `amor amoris | FBS 1688 | P`

Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell´Est, Roma 10.XII.1990-2.II.1991, [teksty: Enrico Crispolti, Jean-Louis Ferrier, Jacek Werbanowski], [tłumaczenia: Xavier Tabet, Marzenna Mussi Smolenska], Rzym 1990, (il. strona nienumerowana)

Plakat do sztuki WOJNA CHŁOPSKA Jonasza Kofty, 1979

Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Druk, papier; 94 x 67 cm

Plakat do filmu DWAJ MUSZKIETEROWIE, 1965

Druk, papier; 85 x 68,5 cm
Pochodzenie: zbiory Mateusza Grabowskiego

Druk, papier; 85 x 59 cm
Pochodzenie: z kolekcji Mateusza Grabowskiego

Plakat do filmu UPIÓR Z MORRISVILLE, 1967

Druk, papier; 83 x 58,5 cm

Plakat do filmu OPERACJA ŚW. JANUARY, 1968

Druk, papier; 81,5 x 57,5 cm

Plakat do filmu ZAKOCHANA WIEDŹMA, 1968

Druk, papier; 82,5 x 58 cm

Dorota

ołówek, papier, 21 × 30 cm
sygn. pośr. monogramen: FS
na odwrocie pieczątka: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego

Kolekcja żony artysty - Teresy Starowieyskiej.

Szkice aktów, 1974 r.

grafit, ołówek/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany monogramem wiązanym `FBS` i datowany `1674`

Szkic ilustracji do Chwastów polskich, 1694 (1994) r.

ołówek, tusz/papier, 20 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'F. Starowieyski 1694'

Szkice nowojorskie, 1681 (1981) r.

piórko, ołówek/papier, 28,5 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany monogramem wiązanym i datowany p.d.: 'FSB 1681 NY'

Zachód słońca koło Jankowca 1692 (1992) r.

pastel/papier, 55,5 x 75 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Starowieyski 1692 P' opisany l.d.: 'zachód słońca koło Jankowca'

Kompozycja, lata 60. XX w.

akwarela/papier, 39 x 29 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu potwierdzenie autentyczności

Composition

węgiel, kredka, papier
65 x 49 cm
sygn. i dat.: Starowiesky 1686 P

Św. Ewa

pastel, gwasz, papier, 19x13 cm
sygn. l. d: "ŚW EWA F.B.S"
na odwrociu pieczątka:
z rysunków Franciszka Starowieyskiego, potwierdzam autentyczność: F. Starowieyski

GERARD DEPARDIEU w roli DANTONA, 1982-1983

offset dwubarwny, 35,5 x 27 cm,
sygnowany odręcznie u dołu, pośrodku, fantazyjnym autografem artysty; po lewej data "1683 [= 1983]"; po prawej "69/100" - odbitka 69 ze stu numerowanych.
Na odwrocie drukiem tytuł rysunku oraz informacja: wykonany 8 czerwca 1982 roku w Paryżu w czasie realizacji filmu Andrzeja Wajdy Danton.

GOŁĄBEK POKOJU, 1956

litografia na papierze, 42 x 29,5 cm
W tym egzemplarzu dolny pas grafiki pomalowany dodatkowo czarnym tuszem. Pod odbitką napis ołówkiem "ASP Jan Byk (Franciszek Starowiejski) 1956 wypadki węgierskie".
Praca wielokrotnie reprodukowana w krajowych i światowych publikacjach książkowych i prasowych.

Z kolekcji Haliny Eysymontowej.

SŁOŃCE I CIEŃ, 1963

Druk, papier; 84 x 58,5 cm
Pochodzenie: kolekcja Mateusza Grabowskiego

DWAJ MUSZKIETEROWIE, 1965

Druk, papier; 84 x 58,5 cm

Kompozycja (2003)

sygn. dat. p.g.
pastel, papier
60x80 cm

Szkice

technika mieszana, papier; 29,5 x 41,5 cm w św. p-p.

Akt leżący

grafit/papier, 21 x 28,5 cm
ODWROCIE: potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Odlot duszy, 2008 r.

serigrafia barwna/papier, 50 x 70 cm
sygnowana u dołu: `F. Starowieyski`, l.d.: `1/75` oraz tytuł autorski, sygnatura i data wewnątrz przedstawienia: `ODLOT DUSZY` F. Starowieyski | 1708 | P`

Fugere in aeternitas superema lex esto, 2008 (2008 r.) r.

serigrafia barwna/papier, 72 x 44 cm
sygnowana ś.d.: `F. Starowieyski`, l.d.: `27/79`

Anatomia czasu, 1978 r.

offset/papier, 100 x 70 cm
sygnowany monogramem wiązanym: `FBS 1702`
Plakat do wystawy "Anatomia czasu" w Muzeum Tecniki NOT i Muzeum im. Przypkowskic w Jędrzejowie

Wszystko na sprzedaż, 1968 r.

offset/papier, 81 x 58 cm
sygnowany i datowany p.g.: `F.Starowieyski 68`

Bez tytułu - Profile, 1978

węgiel, biel tytanowa (?), płótno;
135,5 x 190 cm;
sygn. i dat. u dołu: FSB 1678

Oni 1/2 akt, 1978

Węgiel, pastel, papier; wym.: 83 x 101 cm; sygn. monogramem wiązanym d.: FS oraz tyt. Praca podklejona bibułką japońską; pod i nad kompozycją opisy inscenizatorskie. Rysunek stano- wi projekt scenografii do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ate- neum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski). Po konserwacji.

Oni 2 akt, 1978

Węgiel, pastel, papier; wym.: 84 x 100 cm; sygn. mono- gramem wiązanym d.: FS oraz tyt. Praca stanowi projekt scenografii do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski). Po konserwacji.

Oni. Intermedium po I akcie, 1978

Węgiel, pastel, papier; wym.: 78 x 101,5 cm; sygn. monogramem wiązanym d.: FS oraz tyt. Praca podklejona bibułką japońską; pod i nad kompozycją opisy inscenizatorskie. Rysunek stanowi projekt scenografii do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski). Po konserwacji.

Oni. Finał, 1978

Pastel, papier; wym.: 78,5 x 100 cm; sygn. śr.d. monogramem wiązanym FS; praca podklejona bibułką japońską; pod kom- pozycją opis inscenizatorskie. Rysunek stanowi projekt scenografi do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski). Po konserwacji.

AKT

Węgiel, biel tytanowa, płótno,
sygn pr.śr. monogram wiązany FS, 1684

Projekt plakatu dla The Tyler Offset Workshop, 1979 r.

pastel, karton, 48 x 68 cm
sygn. u dołu: F. Starowieyski 1679

GŁOWA PEWNEGO ANGIELSKIEGO AKTORA, 1979

pastel, papier, 226 x 141 cm w swietle oprawy
sygn. u dołu:monogram wiązany /N.1679.Y.

Myśliciel

węgiel, papier; 20 x 28 cm w św. p-p.;
cyfra p. g.: 13

Języki

ołówek, kredka, papier; 27,7 x 40,3 cm w św. p-p.

Szkic do Teatru Rysowania, 1689 (1989) r.

olej, akryl/papier naklejony na płótno, 70 x 100 cm
sygnowany monogramem wiązanym i datowany p.g.: `FBS | 1689 | P.`
- Franciszek Starowieyski, Prace paryskie, Kraków 2008, praca reprodukowana na okładce katalogu.

Die Rothe Schwanzen fressern, 1699 (1999) r.

pastel/papier, 95 x 65 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.śr: `FBS [monogram wiązany] 1699 [1999]` oraz tytuł autorski

Projekt plakatu do opery Mozarta Don Giovanni

pastel, gwasz, papier;
29 x 20 cm (w świetle oprawy);
Praca brała udział w wystawie Franciszek Starowieyski i jego życiowe pasje w Muzeum Miejskim i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli, zorganizowanej przez Tomasza Juszkiewicza i Artura Buttlera w kwietniu 2012 roku

Spotkanie, 1985

pastel, węgiel, papier;
59 x 79 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: F.Starowieyski /1685

Sonata św.Sebastiana (2000)

sygn. dat. śr.d.
pastel, tektura
72x52

Studia aktu

ołówek, papier, 20,5 x 29 cm w świetle passe-partout; praca dwustronna;
p. d.: pieczęć artysty potwierdzająca autentyczność: Z RYSUNKÓW FRANCISZKA STAROWIEJSKIEGO oraz podpis: F. Starowieyski/09 09 10

Szkice

kredka, papier, 29 x 41 cm w świetle passe-partout

Akt, 1984 r.

flamaster, papier, 33 x 23 cm w świetle passe-partout;
sygn. i dat. śr. d.: monogram wiązany FRS 1684

Bez tytułu - Profile, 1978

135,5 x 190 cm;
sygn. i dat. u dołu: FSB 1678

Kompozycja, 1991 r.

pastel, sangwina/papier, 65 x 49 cm
sygnowany mogramem artysty p.g. oraz datowany 1691`

Kompozycja, 1996 r.

olej/papier naklejony na płótno, 98 x 162 cm
sygnowany w obrębie kompozycji monogramem artysty l.g.

Jajo wieczności (1998)

sygn. dat. l.g.
pastel, papier
47x36 cm

Szkic do Porwania Europy

pastel, papier, 44 × 29,7 cm (wymiar arkusza)
na odwrocie pieczęć "Z rysunków Franciszka Starowieyskiego"
oraz podpis: potwierdzam autentyczność |T.Starowieyska |Warszawa 2.9.2013

Bez tytułu,

kredka na papierze, 25 x 18 cm, sygn.

Rycerz

sygn. p.d.
kredka, papier
29.5x20 cm

Skrzydlaci

ołówek / papier, 20 x 28 cm

Chrystus

ołówek / papier , 20 x 28 cm

Koniec świata

tusz, akwarela, papier;
41 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opis: finis mundi (...) z lewej: FStarowieyski PINX. Z prawej Jon Byk sc.;
na odwrocie owalna pieczątka: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską z października 2004.

Dyptyk, 1692 r. (1992 r.)

pastel, węgiel, technika mieszana/płótno, 250 x 200 cm (x2), 250 x 400 cm (całość)
sygnowany i datowany na lewym panelu u dołu: `F.Starowieyski | 1692 G`

Nike nr 120, 1998

pastel, papier; 100 x 69 cm
sygn. z lewej strony: monogram wiązany 1698 NIKE no. 120

Nike, 1991

olej, płótno; 100 x 80 cm
sygn. l.g.: monogram wiązany 1691

Szkice aktów (1991)

sygn. dat. śr.d.dedykacja "Pani Doktor" (na odwrociu szkice aktów)
ołówek, papier
21x29.7 cm

niesygnowany (na odwrociu 3 szkice)
pastel, papier
29.5x21 cm

Jednooki, 1973 r.

akwarela/papier, 39,5 x 28,5 cm (w świetle passe - partout)
opisany u dołu: `F.B.S | 1673`
na odwrociu stempel z potwierdzeniem autentyczności przez żonę artysty `T. Starowieyska`

Wspomnienie Chwały, 1693 r. (1993) r.

pastel/papier, 100 x 70 cm
sygnowany, datowany oraz tytuł autorski p.g.: `Souvenire de la Gloire | F.B.S. 1693 W`

Zuzanna, 1692 r. (1992) r.

pastel/papier, 26,8 x 35,7 cm
sygnowany i datowany oraz tytuł autorski p.d.: `F.B.S. 1692 | Susanna`

1.2.3.4.5., 1692 r. (1992) r.

sygnowany i datowany p.d.: `F.B.S. 1692`

Skrzydła brak, 1691 r. (1991) r.

technika własna/papier, 51,5 x 31 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `F.B.S. 1691 P`

Wypędzenie z Raju (Wróżba z Adamowej ręki), 1993 r.

technika własna/papier, 100 x 70 cm
sygnowany, datowany oraz tytuł autorski l.g.: `Wypędzenie z Raju (Wróżba z Adamowej ręki) | F.B.S. 1693 | W`

Bez tytułu, 1690 r. (1990) r.

olej, kredka/papier, 24 x 31,6 cm
sygnowany i datowany p.g.: `F.B.S. 1690 P`

Triumvirat, 1693 r. (1993) r.

pastel/papier, 51 x 71,2 cm
sygnowany, datowany oraz tytuł autorski u dołu: `TRIUMVIRAT. F. Starowieyski 1693 w`

Zbydlęcenie latających kobiet, 1690 r. (1990) r.

olej, akwarela/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany, datowany oraz tytuł autorski u dołu: `La bestialisation des femmes volantes | F.B.S. 1690

Pojedynek, 1691 r. (1991) r.

sygnowany i datowany l.g.: `16 F. S. 91 P`

Bez tytułu, 1960 r.

akwarela, gwasz, tusz/papier, 55 x 42,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `F. Starowieyski pinx VIII 1960.` oraz p.d.: `Jan Byk sc.`

Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 10.XII.1990-2.II.1991, [teksty: Enrico Crispolti, Jean-Louis Ferrier, Jacek Werbanowski], [tłumaczenia: Xavier Tabet, Marzenna Mussi Smolenska], Rzym 1990, (il. strona nienumerowana)

Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, 10.XII.1990-2.II.1991, Galeria Spicchi dell`Est, Rzym

Mężnej głowie dość po słowie.

sygnowany l.d.: `F. Starowieyski pinx` oraz p.d.: `Jan Byk sc.` i d.śr. data: `VII.60`

Do re mi fa so la..., 1960 r.

akwarela, gwasz, tusz/papier, 43,5 x 54 cm
sygnowany l.d.: `F. Starowieyski pinx` oraz p.d.: `Jan Byk sc.` i datowany d.śr.: `7.60`

Bez tytułu, 1690 r. (1990 r.)

grafit, ołówek/papier, 18 x 25 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `F.B.S. (monogram wiązany) 1690 P`

Nogi, 1986 r.

ołówek/papier, 21 x 29,5 cm
sygn. monogramem wiązanym: `F.B.S.` i dat.: `1686`

Akt

węgiel, tusz lawowany, papier (znak wodny: DOM/ ESCO);
29,6 x 20,9 cm;
sygn. po lewej monogram wiązany: FS niżej w kółku litera: Ł
na odwrocie: okrągła pieczęć ze stylizowanym monogramem artysty i napisem: z rysunków Franciszka Starowieyskiego poniżej pieczęć:
Potwierdzam autentyczność niżej podpis: T. Starowieyska oraz numer: 222/10/713

Wszechogarniające wszechzło, 2004

węgiel, kreda, pastel, kredka czerwona, papier jasnoszary;
48 x 62,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. z prawej: 17 / FS (monogram wiązany) / 04

Kompozycja z dwoma aktami

węgiel, pastel/papier, 29 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)

pastel, papier; 73x110 cm

Estymacja: 30 000 - 40 000 zł

Wolność prowadzi lud, 2008

pastel, papier; 70x100 cm
sygnowany

Estymacja: 30 000 - 40 000 zł

Żona Lota, 1691 (1991) r.

olej/płyta masonitowa, 100 x 128 cm
sygnowany, datowany i opisany p.g.: `LA FEMME DE LOTH / FBS (monogram wiązany) / 1691`

Estymacja: 45 000 - 55 000

Pan i małpa

rysunek, tusz/papier, 22,5 x 15,5 cm
u góry kaligrafowane: `IMR` oraz `PC de la B`
Rysunek dwustronny: na odwrociu kaligrafie, na oprawie potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Estymacja: 2 500 - 3 500 zł

Intensywne spojrzenie martwego weneckiego malarza, 1689 r. (1989 r.)

gwasz, tempera/papier naklejony na płótno, 100 x 70 cm
sygnowany i datowany po środku z lewej: monogram wiązany `FBS 1689 | P`, powyżej tytuł ołówkiem: `REGARD INTENSIV | D`UN PENTRE MORT VENETIENE`

Estymacja: 9 000 - 15 000 zł

Szkice do portretu Magdy Umer

węgiel/papier, 30 x 21,5 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską (pieczęć)

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Wielki grzyb i eksplozja w obserwatorium, 1679 r. (1979 r.)

akwarela, ołówek, flamaster/papier, 28 x 41 cm
sygnowany i datowany u dołu: `Starowieyski WROCŁ | 1679` oraz tytuł autorski l.d.: `wielki grzyb i eksplozja w obserwatorium`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Walka ważek, 1703 r. (2003 r.)

litografia/papier, 39 x 50 cm (arkusz), 29 x 41 cm (odbitka)
sygnowana i opisana u dołu: `27/96 Walka ważek 1703 (monogram wiązany) edycja specjalna - Dar Natury`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Głowa w pejzażu

pastel
30 x 21 cm

Światowida, 2003

olej, płyta; 120 x 100 cm
sygn. monogram artysty p.śr. Światowida/ [monogram artysty]/ 17..07
l.d.Smocze Nasienie

Estymacja: 30000 - 35000 PLN

Autoportret Ja sam moim światem, 1693 (1993) r.

Kredka, sangwina/papier, 50 x 69 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `FBS (monogram wiązany) 1693` oraz tytuł: `ego ipse mundus muum`

Estymacja: 14 000 - 18 000 zł

Kaligrafia - Podpis, 1703 (2003) r.

tusz/papier, 37,5 x 50 cm

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Fala, 1703 (2003) r.

litografia/papier, 34,5 x 44,5 cm
opisany l.d.: `Art`, śr.d.: monogram wiązany, l.d.: `Fala`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Olaboga urwana noga, 1974

akwarela, ołówek, papier;
28,5 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: F.S. N.Y. 1674 napis u dołu z prawej czerwonym cienkopisem: Olaboga urwana noga

węgiel, kreda, pastel, kredka czerwona, papier
jasnoszary; 48 x 62,5 cm (w świetle oprawy);

Szkice aktów, 1994

ołówek, akwarela, papier;
20,8 x 29,5 cm;
sygn. u dołu: 16. F.B.S. 94

Erotyk, 1960

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
31 x 23,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d. monogram wiązany artysty: FBS/1660
na odwrocie u dołu z lewej - okrągła pieczęć z napisem wokół z rysunków Franciszka Starowieyskiego w środku ozdobny monogram wiązany FSB; niżej pieczątka Potwierdzam autentyczność, pod nią podpis wdowy po artyście T. Starowieyska / 20 04 [20]10 (ołówkiem).

Rysunek feministyczny, 1993

pastel, papier szary;
31,5 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. g.: FS 1693/ rysunek feministyczny

WĄŻ ZJADAJĄCY

WŁASNY OGON i JAJO WIECZNOŚCI
rysunek na kartonie, 29 x 41 cm w świetle passe-partout, sygnowany u dolu "FStarowieyski"

Trzy akty, 1980 r.

ołówek, papier,
19,5 × 28 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. środkowy dół: FBS 1680

Ze zbiorów żony artysty - Teresy Starowieyskiej.

Estymacja: 3 500 - 4 000 zł

Szkice alegoryczne, 1982 r.

ołówek, papier,
27,5 × 41 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. środkowy dół: FBS 1682

Estymacja: 7 500 - 8 000 zł

Akt z owadami, 1703 (2003 r.)

węgiel, sangwina/papier, 29,5 x 42 cm
sygnowany z prawej strony monogramem: `FS` i datowany `1703`

Estymacja: 2 500 - 3 500 zł

Bogini światłości, 1691 r. (1991 r.)

olej/papier, 127 x 104 cm
sygnowany i datowany u dołu: `F.Starowieyski | 1691`

Estymacja: 10 000 - 13 000 zł

Kompozycja, 1678 r. (1978 r.)

pastel/papier naklejony na płótno, 28 x 21,5 cm
sygnowany i datowany u dołu: `F.Starowieyski | 1678`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

ołówek/papier, 21 x 29,5 cm, sygn.

Spotkanie, 2000 r.

technika mieszana, papier, 22 × 32cm
sygn. monogramem w l. g.: monogram wiązany, dat.1700

4 000 - 5 000 zł

Święty Jerzy walczący ze smokiem, 1973

akwarela, ołówek, papier;
29,6 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: der Kampf des Hl. Georg mit dem Drachen FStarowieyski COLONIAE AGRIPRE 1673

Olaboga urwana noga, 1974

akwarela, ołówek, papier;

Szkice, 1998

tusz, papier;
21 x 29,5 cm;
sygn. l. d.: F.B.S. 1698

Srebrna kotka, 1689 r. (1989 r.)

ołówek, sangwina/papier, 21 x 29,5 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.g.: `CHATTE D`ARGENT | F.S. (monogram wiązany) | 1689 | P`

Estymacja: 3 500 - 5 500 zł

węgiel, kreda, pastel, kredka czerwona,
papier jasnoszary; 48 x 62,5 cm (w świetle oprawy);

akwarela, tusz, papier, 29,5 × 21 cm w świetle passe-partout
na odwrocie okrągła pieczątka z kolekcji rodziny artysty: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz (podłużna) Potwierdzam autentyczność: T. Starowieyska/ 13.05.2010 (odręcznie)

Estymacja: 4 600 - 5 500 zł

Szkic do Porwania Europy

pastel, kredka, papier, 41,5 × 29,5 cm
na odwrocie pieczątki: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz: Potwierdzam autentyczność: T. Starowieyska (odręcznie)

Estymacja: 5 000 - 6 000 zł

Czaszka, lata 1980-90.

kredka, papier, 29,5 × 41,5 cm

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Kobieta z czaszką i kobieta z wężem

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

akwarela, ołówek, papier;

Olaboga urwana noga, 1974

akwarela, ołówek, papier;

Szkice, 1998

tusz, papier;
21 x 29,5 cm;
sygn. l. d.: F.B.S. 1698

Szkice aktów, 1994

ołówek, akwarela, papier;
20,8 x 29,5 cm;
sygn. u dołu: 16. F.B.S. 94

Bez tytułu, 1990 r.

kredka, grafit/papier, 21 x 29,5 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `F.B. S. 1690 P`

Estymacja: 4 000 - 5 000

Akt leżący

grafit/papier, 21 x 28,5 cm (arkusz)
na odwrociu potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Estymacja: 3 000 - 4 000

Wielki grzyb i eksplozja w obserwatorium, 1979

29 x 41 cm;
syg. śr. d.: FStarowieyski WROCŁ /1679, napis l. d; Wielki grzyb i eksplozja/ w obserwatorium

Serce

akwarela, papier, 29,8 × 21 cm
na odwrocie okrągła pieczątka z kolekcji żony artysty, Teresy: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego; oraz (podłużna) Potwierdzam autentyczność: T. Starowieyska/ 13 05 10 (odręcznie)

Estymacja: 5 000 - 6 000 zł

Pan i małpa

tusz/papier, 22,5 x 15,5 cm
rysunek dwustronny: na odwrocie kaligrafie, na odwrocie oprawy potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Estymacja: 3 500 - 4 500 zł

Pocałuj mnie

tusz/papier, 30 x 20,5 cm
sygnowany p.d.: `F.r.BS.`
na odwrociu pieczęć: `z rysunków Franciszka Starowieyskiego` oraz potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Bez tytułu, 1989

olej, karton, 97 x 67 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. g.: FS 1689
Potwierdzenie autentyczności obrazu podpisane przez żonę artysty, p. Teresę Starowieyską, z dnia 21.03.2013 r.

KOMPOZYCJA Z POSTACIĄ KOBIECĄ, 1984

Ołówek, papier; 28,7 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany śr.d.: FBS 1684

Etude de corps féminin

węgiel, biel, papier
39 x 32 cm (w świetle oprawy)
ded. i dat. p.d.: A Monsieur Yves Marchand 1683

Akt męski

ołówek, papier,
21 × 29 cm w świetle passe-partout
sygn. pośrodku: FrStarowieyski
u dołu napis: DOROTA LENIEC-LINCOW
po prawej pieczęć z kolekcji rodziny artysty: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego na odwrocie szkice oraz pieczęć: Potwierdzam autentyczność z dopiskiem: T.Starowieyska/W-wa 6.12.09

Estymacja:3 300 - 4 000 zł

Danse macabre, 1974

węgiel, akwarela, gwasz, karton; 36 x 27,2 cm;
opisany i sygn. u dołu: FS (monogram wiązany)/ 1674
Na odwrocie napis ołówkiem Orginał [sic!] autor Franciszek Starowieyski (potwierdzenie autentyczności wystawione przez wdowę po artyście, Teresę Starowieyską?)

Polifacius - versio tertia, 1977

ołówek, tusz lawowany; 25,7 x 17,2 cm;
opisany i sygn. u dołu: polifacius versio tertia/ F. Starowieyski/1677

Puchar szklany z monogramem królewski SR i kufel konchowy z cechami FS/ 12

ołówek, gwasz, papier szary; 35 x 25 cm;
sygn. na muszli: FS 12

Iluminacja, 1973 r., plakat filmowy

offset, papier, 80,5 x 57,5 cm

Estymacja: 600-800 zł

WSZYSTKIE TRZY GRACJE Z JABŁKIEM W GĘBIE, 1987

Kredka, papier; 28,7 x 40,5 cm
Sygnowany p.d.: FBS 1687

Oni. Finał, 1978

Węgiel, kredka, papier;
wym.: 78 x 101,5 cm;
sygn. monogramem wiązanym d.: FS oraz tyt.
Praca stanowi projekt scenografii do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski).

Oni 1/2 aktu, 1978

Węgiel, kredka, papier;
wym.: 83 x 101 cm;
sygn. monogramem wiązanym d.: FS oraz tyt. Praca stanowi projekt scenografii do spektaklu "Oni" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, wystawionego 30 I 1978 w teatrze Ateneum w Warszawie (reż. Piotr Paradowski).

Bykowi chwała

tusz/papier, 30,5 x 27 cm
na odwrociu pieczęć: `Z rysunków Franciszka Starowieyskiego` oraz potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

tusz/papier, 29,5 x 21 cm

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Morallit z okazji pokazywania cycków`

tusz/papier, 29,5 x 21 cm
sygnowany l.d.: `Byk`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Galeria plakatu - tryptyk, 1983

ołówek, kredki, akwarela, collage, papier;
29 x 39 cm (w świetle oprawy);
u góry autorskie oznaczenia: 12.-1.[2 lub ?]456310/ 6042 (ołówkiem); obraz
z lewej opisany przez artystę GALERIA PLAKATU, niżej ołówkiem: WARSZAWA
HORZA [sic!] 23.[…] 25; rysunek z prawej z opisem autorskim, ołówkiem: C/ O/
L/ E/ R/ I/ A - P/ L/ A/ K/ A/ T/ U. Poniżej "tryptyku" po środku sygnowanie autorskie
ołówkiem: 16 FS [monogram w charakterystycznej dla artysty manierze
barokowej] 83. Poniżej sygnatury, na licu szyby oprawy nalepiony fotograficzny
portret Franciszka Starowieyskiego (wycięty z kolorowej gazety).

Mesurerla la dimension du monde, 1988

Technika mieszana, karton
Sygn. p.g. Mesurerla la dimension du monde/ 1688 FS [monogram wiązany]

Estymacja: 18.000 - 20.000 zł

Monogram (1995)

sygn. dat. śr.d.
tusz, papier
21x29.5

Widok na zamek w Janowcu z apokalipsą

akwarela/tektura, 31,5 x 51 cm
opisany u dołu: `the view of the Castel Janowiec with the apocalipsa F. Starowieyski 1. 6. 75`

Estymacja: 10 000 - 15 000

Kobieta na krześle, 1965 r.

piórko, tusz/papier, 33 x 20 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Byk V. 1965`

Estymacja: 2 500 - 3 500

Bez tytułu, 1968 r.

piórko/papier, 30 x 21 cm
sygnowany i datowany l. d.: `F. Starowieyski 1968` l. d.: `Jan Byk sc.`

Estymacja: 2 500 - 3 500

Kobieta

piórko/papier, 30,5 x 20,5 cm

Estymacja: 2 500 - 3 500

Biskup

tusz/papier, 20,3 x 13 cm (w świetle passe-partout)

Estymacja: 3 000 - 4 000

Szkice dwu nagich torsów kobiecych oraz kobiety w różowej sukni, 1998

Rysunek ołówkiem, kredką; akwarela, 35 x 25 cm, sygnowany wiązanym monogramem artysty "FS" oraz datą (1698).

ołówek, praca dwustronna,
21 x 30 cm,
sygn.
Dar Pani Teresy Starowieyskiej

Projekt plakatu teatralnego, 1693 r. (1993 r.)

sangwina, pastel, biel tytanowa/papier, 50 x 70 cm (arkusz)
sygnowany i datowany l. g.: `F.Starowieyski 1693 W`

Estymacja: 8 000 - 10 000

Bez tytułu, 1690 r. (1990 r.)

ołówek, grafit/papier, 18 x 25 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `F.S. (monogram wiązany) 1690 P`

Estymacja: 4 800 - 5 800

Szkice koncepcyjne do Nike

ołówek, grafit/papier, 21 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)

Estymacja: 1 500 - 3 500

Szkice

ołówek, tusz, papier;
29 x 41,5 cm; (w świetle passe-partout);
Na odwrocie owalna pieczątka: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego
oraz potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską z dn.
9. września 2010 r.

Projekt scenografii do przedstawienia

Tadeusza Różewicza "Wyszedł z domu",
ok. 1976
węgiel, kreda, papier; 56 x 76 cm (w świetle oprawy)
Sztuka wystawiana w Teatrze Polskim, 1976.

Chmura nad N.Y. widziana z bagien Newark, 1696 r. (1996 r.)

kredka/papier, 50 x 65 cm
datowany i opisany u dołu: `Chmura nad N.Y. widziana z bagien Newark F. Starowieyski 1696 P`

Estymacja: 10 000 - 13 000

Akt kobiecy, 1688 r. (1988 r.)

akwarela, ołówek, pastel/papier, 21 x 14,5 cm
datowany i sygnowany monogramem wiązanym i dat.:`1688/W`

Estymacja: 2 800 - 3 200

Druga na lewej stronie, 1687 r. (1987)

węgiel, kredka/papier, 29,5 x 41,5 cm
sygnowany i datowany u dołu: `FBS (monogram wiązany) | 1687`, p. d.: `Dróga na lewej stronie`

Estymacja: 3 000 - 3 500

Opis walki, 1975

Plakat teatralny [spektakl wg F. Kafki];
wym.: 830 x 571 mm;
sygn. pł. w obrębie kompozycji p.b.: F. Satrowieyski. Praca naklejona na płótno.

Dyskretny urok burżuazji, 1975

Plakat filmowy [reż. F. Bunuel];
wym.: 808 x 573 mm;
sygn. pł. l.b.: F. Starowieyski. Praca naklejona na płótno.

Oni. Finał, 1978

Węgiel, kredka, papier;
wym.: 78 x 101,5 cm;

Oni, 1/2 akt, 1978

Węgiel, kredka, papier;
wym.: 83 x 101 cm;

Szkice

ołówek, tusz, papier;
Na odwrocie owalna pieczątka: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską z dn. 9. września 2010 r.

Szkice aktów, 1674 r. (1974 r.)

ołówek/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany monogramem wiązanym `FBS` i datowany: `1674`
ODWROCIE: pieczątka: `Potwierdzam autentyczność` oraz ołówkiem: `T. Starowieyska | W-wa 20 VIII 09`, okrągła pieczęć: `z rysunków Franciszka Starowieyskiego`

Estymacja: 3 500 - 4 500

Kompozycja, 1691 r. (1991 r.)

sygnowany i datowany u dołu: `F.S.T.A.R.O.W.I.E.Y.S.K.I. 1691 P`

Estymacja: 12 000 - 18 000

Kompozycja wielofiguralna

kredka, papier różowy,
21 x 29,5 cm;
Na odwrocie owalny stempel z rysunków Franciszka Starowieyskiego oraz napis odręczny:
Stwierdzam autentyczność/ T. Starowieyska

ołówek, papier,
29,5 x 21 cm;
Stwierdzam autentyczność/ F. Starowieyskiego/ T. Starowieyska

Kolorowe pończochy, 1960

(reż. Janusz Nasfeter); Plakat filmowy
wym.: 83,5 x 58 cm
sygn. l.d.: F. Starowieyski. Wyd. CWF. Stan zachow.: widoczne ślady złożenia plakatu.

Kr oczące akty, 1692 r. (1992 r.)

węgiel/papier,
54 x 73 cm
sygnowany i datowany p.śr. monogramem wiązanym: `FBS 1692`

Estymacja: 30 000 - 45 000

Jajo wieczności, 1694-95 r. (1994-95 r.)

pastel, węgiel, biel tytanowa/płótno,
300 x 200 cm
sygnowany i opisany p.g.: `(?) | F.B. Starowieyski 1694-5`

Estymacja: 40 000 - 60 000

bez tytułu

rysunek
21 x 29,7 cm

bez tytułu

rysunek dwustronny
20 x 29 cm
(dar żony artysty, pani Teresy Starowieyskiej)

Św. Patryk (1963)

sygn.dat.p.d.
kredka, tusz, papier
29.5x20.5

Upadek epoki wspaniałej rozpusty, 2002

pastel, węgiel, papier,
95,5 x 63,5 cm (w świetle oprawy);
napis wraz z sygnaturą p. d.: upadek epoki / wspaniałej rozpusty / IV / 17 SF (monogram wiązany) 02

Kompozycja postaciowa, 2003

technika mieszana (tusz, węgiel, pastel), papier,
29 x 41 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: F.B.S. 1703.

Srebrna kotka, 1689 (1989) r.

sangwina, ołówek/papier, 21 x 29,7 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. g.: `CHATTE D`ARGENT | F.S. (monogram wiązany) | 1689 | P`

Estymacja: 3 500 - 4 500 zł

Franciszek Starowieyski podczas Teatru Rysowania, 1692 (1992) r.

wydruk/papier, 100 x 70 cm
sygnowany i datowany u dołu ołówkiem: `25/45 | F. Starowieyski | 1692`
Do pracy doklejona jest oryginalna nitka z 17. Teatru Rysowania

Estymacja: 500 - 1 000 zł

Figury szachowe - rysunek dwustronny, 1677 (1977) r.

ołówek/papier, 29 x 19,5 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany w środku przedstawienia: `FS 1677`, na odwrociu dedykacja

Estymacja: 2 200 - 2 800 zł

ołówek, papier, 29,5 x 21 cm;
Na odwrocie owalny stempel z rysunków Franciszka
Starowieyskiego oraz napis odręczny:

Kompozycja wielofiguralna

kredka, papier różowy, 21 x 29,5 cm;

Erotyk (rysunek dwustronny )

flamaster/papier,
29 x 41 cm (w świetle passe-partout)
ODWROCIE: pieczęć z monogramem wiązanym `FBS` oraz potwierdzenie autentyczności z podpisem: `T. Starowieyska | W-wa 20 VIII 09`

Estymacja: 3 000 - 6 000 zł

Bez tytułu , 1685 r. (1985 r.)

flamaster/kalka,
20,5 x 30 cm
sygnowany i datowany l. g.: `F | B | S | 1685 | K` (monogram wiązany)

Estymacja: 6 000 - 8 000 zł

Bez tytułu, 1688 (1988)

rysunek, papier, 16x23 cm

ołówek/papier
30 x 21 cm
sygn.

Szkice

ołówek, kredki,
29 x 42 cm;

UPAŁ, 1964 R.

offset/papier
85 x 58,5 cm
sygn. i dat. p.d.: `F.Starowieyski 64`

FILM POLONAIS, lata 80-90 XX w

Czerwona i biała kredka;
wym.: 29,5 x 22,7 cm;
nie sygn.
Projekt plakatu, wpisujący się w cykl ikonograficzny personifikujący Polonię, zakończony obrazem "Divina Polonia" (1998).

Plakat oraz projekt plakatu

projekt: ołówek, papier, 28,5 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
plakat: druk, papier, 66,5 x 47 cm (w świetle ramy);
opisane u dołu: F. STAROWIEYSKI Galeria Bożeny i Alicji Wahl

Szkice aktów

ołówek, papier,
28,5 x 41 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie pieczątka i potwierdzenie autentyczności

ołówek, kredka, akwarela,
35 x 25 cm,
sygnowane fantazyjnym monogramem artysty "FS" oraz datą "1698".

JAJO WIECZNOŚCI, 1994-1995

technika własna na płótnie,
300 x 200 cm,
u góry ręką autora tekst: "nie ma już ziemi nie ma już słońca i nieba; nie ma już światła, przestrzeni i czasu zostało tylko JAJO WIECZNOŚCI. W Reszlu. FStarowieyski 1694-5". [Od 1970 r. artysta antydatuje wszystkie prace 300 lat wstecz]

Postacie, 1700 r. (2000 r.)

pastel, węgiel, sangwina, biel tytanowa/papier, 69 x 47 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d. monogramem autorskim: `FBS 1700 | W`

Akty, 1689 r. (1989 r.)

pastel, sangwina/papier, 28 x 35,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d. (monogramem autorskim) `FBS 1689`

Kompozycja postaciowa, 2003

sygn. l. d.: F.B.S. 1703.

Kompozycja Berlin 1680 (1980)

sygn. dat. p.d.
ołówek, papier
59.5x43.7

Geometria plam niebieskich, 1691 r. (1991 r.)

sangwina, pastel/papier,
32,5 x 50 cm
sygnowany i datowany śr. d.: `F. Starowieyski 1691` oraz l. d. tytuł autorski

Plakat oraz projekt plakatu

projekt: ołówek, papier,
28,5 x 20,5 cm (w świetle oprawy);

Ołówek, papier;
28,7 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany śr.d.: FBS 1684

Kompozycja postaciowa, 2003

sygn. l. d.: F.B.S. 1703.

ANIELICA Z ROZWICHRZONYMI WŁOSAMI, ok. 1970

rysunek piórem,
30 x 21 cm.
Dwa rysunki z kolekcji znakomitego znawcy historii złotnictwa, p. Michała Gradowskiego; artysta narysował je podczas jednej z licznych wizyt w domu kolekcjonera.

ANIOŁ ZE ZŁAMANĄ NOGĄ, ok. 1970

rysunek piórem,
30 x 21 cm

JAJO WIECZNOŚCI, 1994-1995

technika własna na płótnie,
300 x 200 cm,
u góry ręką autora tekst: "nie ma już ziemi nie ma już słońca i nieba; nie ma już światła, przestrzeni i czasu zostało tylko JAJO WIECZNOŚCI. W Reszlu. FStarowieyski 1694-5". [Od 1970 r. artysta antydatuje wszystkie prace o 300 lat wstecz]

Postać, 1986

czerwony flamaster, papier z zeszytu w kratkę,
20,5 x 14,2 cm
sygn. u dołu.: FStarowieyski / 1686 / k (w kole)
Prezentowaną prace wykonał artysta dla obecnej właścicielki podczas Teatru Rysowania na Małej Scenie katowickiego teatru im. St. Wyspiańskiego w 1986.

Bez tytułu, 1690 r. (1990 r.)

olej/płyta masonitowa,
63 x 71 cm
sygnowany i datowany l.g.: `FBS | 1690`
LITERATURA: Santa Conversazione, Franciszek Starowieyski, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, 10.12.1990 - 2.02.1991, Galeria Spicchii dell`Est, Roma, [teksty: Enrico Crispolti, Jean Lusi Ferrier, Jacek Werbanowski], Rzym 1990, reprodukcja barwna na stronie nienumerowanej.

Kompozycja, 1691 r. (1991 r.)

olej/papier naklejony na płótno,
80 x 100 cm

MOJE USTA, NOWA GŁOWA

Ołówek, kredka, gwasz;
63 x 49 cm w świetle passe-partout
Sygnowany: śr.d.: Ber/16 | monogram wiązany FSv.B | lin/80

Upadek epoki wspaniałej rospusty, 2002

pastel, węgiel, papier,

Narodziny Wenus, 2003

litografia, papier,
29,3 x 20,3 cm (odcisk płyty)
sygn. pośrodku u dołu: 17 FS (monogram wiązany) 03; oznaczenie l. d.: A/L;
tytuł p. d.: narodziny / Wenus

Akt, 1684

węgiel, biel tytanowa, płótno,
sygn. pr.śr. monogram wiązany FS

Kaligrafia

praca dwustronna, tusz, papier,
15 x 19,5 cm (w świetle oprawy)

PIETA, 1980

Gwasz, pastel, papier;
Sygnowany u dolnej krawędzi: (PIETA) WESPERBILD | wonder anderer | dimension | Starowieyski | BERLIN | 1680

TWARZ, 1684 R. (1984 R.)

grafit, akwarela/papier,
20 x 19 cm
sygnowany monogramem wiązanym `FBS` i dat.: `1684 / H`

TWARZE I BIUSTY

ołówek, grafit/papier,
29 x 20 cm
na odwrocie napis: `KLOKNER`

SKLEP Z MODELKAMI, 1970 R.

offset/papier
78,5 x 57 cm
sygn. l.g.: `F.Starowieyski 70`

KOCHANEK, LEKKI BÓL, 1970 R.

offset/papier
83,5 x 58,5 cm
sygn. l.śr.: `F.v.B. Starowieyski.70`

TERESA DESQUEYROUX, 1964 R.

offset/papier
83 x 57,5 cm
sygn. l.śr.: `F.Starowieyski`

Projekt plakatu do filmu Lokis. Rękopis profesofa Wittembacha, 1970 R.

gwasz/papier
62 x 45,5 cm
na odwrociu odręczne uwagi autora do sposobu drukowania oraz zapiski z drukarni o nakładzie

gwasz/papier
62 x 44,5 cm
na odwrociu zapiski z drukarni o nakładzie

FRANK V

offset/papier
83 x 57,5 cm
sygn. l.d.: `F. Starowieyski`

POLOWANIE NA MĘŻCZYZNĘ, 1969 R.

offset/papier
84 x 58 cm
sygn. l.g.: `F. Starowieyski 69`

Doktryna i Ideał 1693 r. (1993 r.)

technika mieszana, węgiel, sangwina, biel tytanowa, pastel/papier,
97 x 68 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `doktryna | i ideał | FBS (monogram wiązany) | 1693 | w`

Tej pani chwała co nam dziś dała!!!, 196

technika mieszana, papier,
40 x 27,4 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Jan Byk pinx. 1961. F. Starowieyski. sc./ tej pani chwała co nam dziś dała!!!

Okocyce i okolice, 1961

technika mieszana, papier,
39,4 x 26,4 cm;
sygn. i opisany u dołu.: f. Starowieyski sc. SOPOT 1961, p. d.: Jan Byk. pinx.

Postacie, 1969

kredka, papier kremowy,
22,4 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: FS/ 1669 (monogram wiązany fantazyjny)

1.2.3.4, 1967

ołówek, papier,
sygn.: FS 1667 (monogram wiązany fantazyjny)

Bez tytułu, 1968

tusz papier,
33 x 22 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu.: F v. B. S. 1968. VIENNAM FECIT

Bez tytułu, 1962

akwarela, papier,
49,5 x 27,4 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Jan BYK PINX. 1962. F. STAROWIEYSKI. SC.

AB=330

technika mieszana, papier,
38,5 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: Starowieyski pinx. oraz p. d.: Jan Byk fecit.

Bez tytułu, 1963

tusz, kredka, biały gwasz, papier,
28,5 x 40,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: FS 1663

Akt kobiecy

węgiel, biel tytanowa, grunt akrylowy , płótno wym. 150,5 x 120 cm
Sygn. p.śr monogram wiązany FS i data 1684

Justitia et Veritas, 1693 r. (1993 r.)

70 x 50 cm (arkusz)
sygnowany i datowany p. d.: `FBS (monogram wiązany) | 1693 | justitia & veritas`

Nike, 1671 r. (1971 r.)

litografia barwna/papier,
97,5 x 49,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany ołówkiem śr. d.: `F.Starowieyski`
opisany na dole: ` Fr. B.Starowieyski pinx. A. 1671 D. Jan Byk.sc.`

Mężczyzna i ważka

rysunek, długopis/papier,
23,5 x 17,5 cm (arkusz), 21 x 17 cm (w świetle passe - partout)

PROJEKT PLAKATU TEATRALNEGO, 1693 r. (1993 r.)

50 x 70 cm (arkusz)

AKTY, 1987

Pastel, akwarela, papier;
23 x 31 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p.d.: FBS 1687

ołówek,
29,5 x 21 cm,
sygn.

Akt, 1688 (1988) r.

kredka, sangwina/papier,
127 x 59 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.śr.: `FBS 1688 (monogram wiązany) P.`

Aspecta adorationis, 1690 r. (1990 r.)

olej/płyta masonitowa,
63 x 71 cm
sygnowany i datowany na odwrociu

Pan i małpa

tusz/papier,
22,5 x 15,5 cm
rysunek dwustronny: na odwrocie kaligrafie
na odwrocie oprawy potwierdzenie autentyczności przez Teresę Starowieyską

Akt manierystyczny, ok. 1960 r.

ołówek/papier,
40 x 29 cm (arkusz)
sygnowany u dołu.: `BYK`

Eviva Nicola, ok. 1960 r.

ołówek/papier, rysunek, ołówek/papier,
40 x 29 cm (arkusz)
sygnowany p.d.: `BYK`

Bez tytułu, 1697 (1997)

rysunek, ołówek, papier,
24,7x18 cm

Projekt kostiumu księcia Ramiro do opery

technika mieszana, papier,
50 x 35 cm (w świetle oprawy)
napisy autorskie p.g: Andrzejowi / Franek / 2 IX 1867

Kredka, papier;
28,7 x 40,5 cm
Sygnowany p.d.: FBS 1687

Ilustracja do Życia (1985)

sygn. dat. l.d.
tusz, papier
21x29.5

Dwie postacie, 1985

pastel, czarny papier,
70 x 61,5 cm
sygn. wzdłuż prawej krawędzi.: FStarowieyski / 1685

Powszechne ukrzyżowanie, 1991

pastel, papier w kolorze czarnym,
66 x 136 cm;
sygn. i dat. l. g.: FS 1691, poniżej tytuł pracy

Grzyboida, 2003

druk unikatowy, papier,
24,5 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Grzyboida 17FS03 edycja specjalna - Dar Natury

Multisebastian, 1990

olej, płyta;
65,5 x 71 cm
sygn. p.g. ST.MULTISEBA-/STIAN/ F.B.S/ 1690

Kompozycja nowojorska, 1985 r.

węgiel, kredka, biel tytanowa/papier,
49 x 64 cm (arkusz, w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `F. Starowieyski | 1985 NY`

Fala, 2003

druk unikatowy, papier,
29,5 x 41,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany u dołu: Fala 17FS03 edycja specjalna - Dar Natury

Robotnicy

akwarela/papier,
5 x 18 cm
na odwrociu: sygn. Jan Byk, opis: "Życie Literackie", nr 11/35/, 25.V.52

Krajobraz

akwarela/papier,
14,2 x 20,5 cm
na odwrociu opis: "Życie Literackie", nr 11/356, 25.V.52, rys. Franciszek Starowiejski

Odwrot duszy, 2008 (1708)

Serigrafia;
wym. komp.: 500 x 700,
sygn. złotym pisakiem śr.d.: FStarowieyski, na pł. śr.p.: Odlot duszy/FStarowieyski/1708; egz. 38/74; na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez żonę artysy Teresę Starowieyską. Praca oprawiona.

Bez tytułu, 1992

druk, kolaż, papier,
87 x 55
sygn. i dat.: FStarowieyski 1692;
numer odbitki: 18/45; z boku nitka z 17 Teatru Rysowania

Fala, 2003

druk unikatowy, papier,

Projekt plakatu, 1963

akwarela, papier,
49 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: F. Starowieyski del. oraz l. d.: Jan Byk sc. 63.; na odwrocie pieczątka

Projekt plakatu do filmu Lokis. Rękopis profesofa Wittemnacha, 1970 r.

gwasz/papier, akwarela/papier,
62 x 44,5 cm

62 x 45,5 cm

Chmura nad N.Y. widziana z bagien Newark, 1696 (1996) r.

kredka/papier,
50 x 65 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany u dołu: `Chmura nad N.Y. widziana z bagien Newark F. Starowieyski 1696 P`

Postać odwrócona, 1687 (1987 r.)

akwarela/papier,
24 x 32 cm
sygnowany i datowany p.śr.: `Starowieyski 1687`

Postać, 1687 (1987 r.)

akwarela/papier, kredka/papier,
29 x 41,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `16 FS 87` (monogramem wiązanym)

Akt, 1688 (1988) r.

kredka/papier, sangwina/papier,
sygnowany i datowany śr.p.: `FBS 1688 (monogram wiązany) P.`

Symbolika nieoznaczająca absolutnie nic!

pastel, papier,
30 x 41,8 cm;
sygn. p. d.: FS [monogram wiązany] / 1694

Z cyklu Polifacje, 2001

pastel, papier,
31 x 23,5 cm;
sygn. i dat. u dołu: FStarowieyski 1701;
na odwrocie, na oprawie napisy autorskie i sygnatura

Polifacje, 1990

węgiel, papier,
20 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. u dołu: F. Starowieyski 1690

Głowy

pastel, papier
30 x 21 cm

Przerażająca dupa (1990)

sygn. dat. p.d.
sangwina, papier
29.5x21

bez tytułu

tech.własna
21x30 cm
(pracę ofiarowała żona artysty Teresa Starowieyska)

Pieta, 1980

gwasz, pastel, papier;
sygn. u dołu (PIETA) WESPERBILD wonder another/ dimension. Starowieyski/BERLIN/ 1680

Bez tytułu, 1685 r. (1985 r.)

pastel/papier, kredka, węgiel, biel tytanowa,
47 x 30,5 cm (w świetle passe-parout)
sygnowany i datowany d. śr.: `F. Starowieyski 1685 W`

Ważka

ołówek, papier,

Rozwijanie Pana Thoneta, 1966

miedzioryt, papier,
31,5 x 20 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. wzdłuż lewej krawędzi: FStarowieyski 1666;
oraz z lewej na płycie: FS / 1965 rozwijania / Pana Thoneta

Postać, 1990

kredka, papier, 29 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p.g.: FS 1690

Postacie, 1978

węgiel, kreda, płótno,
135 x 190 cm;
sygn. u dołu po środku: monogram wiązany oraz data: 1678

Powszechne ukrzyżowanie, 1991

pastel, papier w kolorze czarnym, 66 x 136 cm;

Rysunek feministyczny, 1993

pastel, papier szary, 31 x 48,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: FS 1693

Przybycie Merkurego, 2005

pastel, papier, 70 x 50 cm;
sygn. p. g.: PRZYBYCIE MERKUREGO / 1705 oraz monogram wiązany

Przemiana Kentaurobyka, 1698 (1998 r.)

sangwina, biel tytanowa/płótno, 242 x 223 cm
dat. i sygn. u góry: `PRZEMIANA KENTAUROBYKA W RAPTUS EUROPAE F. Starowieyski 1698 ZG`

Wieczność jest dostępna dla niektórych, 1696 (1996 r.)

pastel, biel tytanowa, węgiel/papier , 53 x 73 cm (w świetle passe-partout)
sygn., dat. i opisany u dołu: `Wieczność jest dostępna dla niektórych / F. Starowieyski 1696`

IM MEINEN ELTERN GRAB, 1991

pastel, sangwina, papier szarozielony,
63 x 48.5 wymiary w świetle passe-partout
sygnowany l.g.: FS [monogram wiązany] | 1691

PROJEKT PLAKATU DO CASANOVY, 1989

pastel, papier,
100 x 68.5
sygnowany p.g. wzdłuż krawędzi: STAROWIEYSKI 89.

F.B.S., 1694, (1994)

bibułka japońska, rysunek pędzlem, 62,8x48 cm

rysunek ołówkiem, 21 x 28 cm,

Erotyk, 1988

pastel, papier szary, 49 x 63,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p.g.: 16FS88

Postać, 1990

sygn. i dat. p.g.: FS 1690

Kompozycja, 1985

technika własna, papier, 48 x 62,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: F. Starowieyski / 1685 I. V.;
napis: rysowane zeschła różą na otwarcie Galerii

Bez tytułu (projekt), 1993

flamaster, papier, 92 x 63 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: FrStarowieyski / 1693

Ważka

heliografia, 29,5 x 20,5 cm (odcisk płyty);
sygn. u dołu ołówkiem: A/A 17 (monogram wiązany) 03 Ważka

Bez tytułu, 1989 r.

tempera, biel tytanowa/papier naklejony na płótno,
100 x 71 cm
sygn. i dat. śr. l.: `F.B.S. / 1689`

Anielica zagłady o rozklekotanych skrzydłach

pastel, papier,
30,8 x 22,7 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: SBF 1701(monogram)

Szkice nagich postaci, 2006

ołówek, papier,
19,3 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: SBF/1706 (monogram)

Kompozycja (1995)

sygn. dat. p.d.
pastel, papier
23.5x31.5

Stworzenie

technika własna, papier, 20,5 x 38 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: F.B S. / 1694 / P

Bez tytułu (projekt), 1993

Autoportret, 2004

pastel, karton szaro różowy, 47,3 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: FrStarowieyski; z prawej u dołu: w / 1704; l. d.: V.B.

Narodziny Wenus

druk unikatowy, papier
31,3 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. pośrodku: FBS (monogram); p.d.: narodziny / wenus; l.d.: A/L

KOMPOZYCJA ANTROPOMORFICZNA, 1998

Rysunek piórkiem, papier
22 x 32 cm w świetle passe-partout
Sygnowany śr.d.: monogram wiązany FBS 1698
Na odwrocie szkice aktów.

KSIĘGA, 1982

Kredka, papier
29 x 20,3 cm
Sygnowany p.d.: FBS 1682

Olej, papier naklejony na płótno
wym.: 162 x 98 cm
sygn. monogramem wiązanym w obrębie kompozycji.

Nimfy

druk unikatowy, papier
21 x 29 cm (odcisk);
sygn. u dołu: 38/18 A Nimfy 17 FBS 03 edycja specjalna - Dar Natury

HIC TRANSIT GLORIA EQIUS, 1990 R.

olej/płyta pilśniowa
59 x 70 cm
sygn. i dat. u dołu monogramem wiązanym: `F.B. S. 1690`, w p.g. napis: `HIC TRANSIT GLORIA EQIUS`

STARY BRODACZ WPATRUJE SIĘ INTENSYWNIE W MOJź SYGNATURĘ, 1995 R.

kredka, węgiel, biel tytanowa/papier
73,5 x 53 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. l.g. monogramem wiązanym: `FBS 1695 / P`, u dołu napis: `LE VIEUX BARBEBOR REGARD INTENSIVEMENT MA / SIGNATURE F.B.S. 1695`

APRES, 1989

sangwina, pastel, papier naklejony na płótno,
100 x 70 cm
sygn. p.g.: APRES | 16 FS 89 [data przedzielona monogramem wiązanym] | P [w kółku]

LOCUM UBI DIABOLI POLONIA HABITANT, 1996

tusz, gwasz, tektura,
98,5 x 68,5 cm (w świetle ramy)
sygnowany l.g.: LOCUM UBI | DIABOLI POLONIAE | HABITANT | 16 FS 96 [data przedzielona monogramem wiązanym]

POLYFACIONIZM, 1988

akryl, olej, płótno,
100 x 81.5 cm
sygnowany l.śr.: POLYFA- / CIONIZM / 16 FS [monogr. wiąz.] 88 / p [w kółku]

Skóra, 1978

olej, płótno
92 x 73 cm
sygn. l. śr.: F.B.S. / 16 78

serigrafia, papier
29 x 41 cm (odcisk)
sygn. u dołu: 17 SFB (monogram artysty) 03 (ołówkiem)

Stworzenie

technika własna, papier
20,5 x 38 cm (w świetle oprawy)

Judyta z głową św. Jana, 1988

Olej, akryl, płótno
wym.: 100 x 81 cm
sygn. l.śr.: monogram wiązany.

Walka ważek

druk unikatowy, papier
29 x 41 cm (odcisk);
opisana u dołu: A/A 17 FRS 03 Walka Ważek (ołówkiem)

AKT, 1989 R.

sangwina, biel tytanowa/papier naklejony na płótno
100 x 70 cm
sygn. i dat. l.g.: `F.S.(monogramem wiązanym) 1689 P`

Ważka

heliografia,
29,5 x 20,5 cm (odcisk płyty);

AKT MĘSKI i KOBIECY, 1984

węgiel, biel tytanowa, grunt akrylowy/płótno,
150 x 118 cm
sygn. śr. p. monogramem wiązanym: `FS` i dat.: `1684`

PROJEKT PLAKATU do filmu BIAŁY REN, 1955

gwasz,
37 x 53,5 cm w świetle passe-partout,
sygnowany tuszem na odwrocie "F. STAROWIEYSKI / 1955"

gwasz,
sygnowany kredką na odwrocie "F. STAROWIEYSKI / 1955"

ODPOCZYWAJźCY POWSTANIEC, 1957

olej na płótnie,
89,5 x 124,5 cm,
sygnowany p.g. "f.s. 1957",
na odwrocie, na płótnie, monogram artysty i daty: "1957" i "1706"

Dobro i zło, 2001

Pastel, karton;
wym.: 70 x 49 cm;
sygn. monogramem wiązanym l. bok.

Istoty żywopodobne, 2001

Pastel, karton;
wym.: 100 x 69 cm;
sygn. monogramem wiązanym i tytuł p.d.

Żołnierz, 1957

olej, płótno,
90 x 124,5 cm;
sygn. p. g.: F.S. 1957
na odwrocie: 1954 / 17 / FS / 06

Biały Ren II - projekt, 1955

tempera, karton,
38,5 x 54,5 cm
na odwrocie napis: F. STAROWIEYSKI / 1955

Biały Ren - projekt, 1955

tempera, karton,
38,5 x 54,5 cm

Raptus belmerae, 1995

kredka, pastel, papier,
20,5 x 28,5 cm
(w świetle oprawy);
opis. u dołu: RAPTUS BELMERAE
FStarowieyski 1695

Szkice aktów, 1994

ołówek, akwarela, papier,
21 x 29,5 cm;
sygn. u dołu : 16 F.B.S 94

Szkice, 1998

tusz, papier,
21 x 29,5 cm;
sygn. l. d.: F.B.S. 1998

Nike II, 1971

serigrafia, papier,
98,5 x 52 cm (arkusz);
opisana u dołu: Fr. B. Starowieyski pinx. A. 1671.D. Jan Byk Sc. (na płycie)
sygn. u dołu: F Starowieyski (ołówkiem)

Mały podły człowieczek wobec wieczności

tech. własna
100x70 cm
2008 r.

technika mieszana/papier, 30 x 42 cm, sygn.

MOTYL ŚMIERCI, 1988

sangwina, technika mieszana, papier,
99 x 69 cm
sangwina, gwasz biały, papier beżowy nakl. na płótno
wymiary w świetle ramy
sygn. l.śr.: LE PAPILL`ON | DE LA MORTE | 16 FS 88 [data rozdzielona monogramem wiązanym] | P [w kółku]LE PAPILL`ON | DE LA MORTEsygn. oł. l.d.: STAROWIEYSKI

Impresje na temat filmu Danton A. Wajdy

druk podrysowany kredką, papier; 35,5 x 26,5 cm; sygn. ś: Franciszek Starowieyski
numerowany p.d.: 71/100

Akt, 2001

węgiel, kredka, papier,
29 x 20 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. z prawej: 17 FS (monogram wiązany) 01

Splendor Virtis

rysunek kredką, oryginał
36 x 28

Olaboga urwana noga !!

akwarela, węgiel/papier, 29,5 x 42 cm
sygn. oraz tytuł p. d.: `Olaboga urwana noga !! F.S.N.Y 1674`

Św. Jerzy walczący ze smokiem

akwarela, tusz, ołówek/papier, 29,5 x 42 cm
sygn. p. d.: `Starowieyski`

Nike II, 1971

serigrafia barwna, papier,
91 x 44 cm (wymiar odbitki),
100 x 52,5 cm (wymiar papieru);
sygn. u dołu ołówkiem: Fr Starowieyski oraz sygn. i dat. na kamieniu u dołu

Rodzinka burżuazyjna z synkiem batalistą (młodzieńczy projekt 1953 rok)

autolitografia, 36,5 x 28 cm;
sygn. ołówkiem p.d.: Byk

Projekt plakatu

Projekt plakatu Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, 1998
węgiel, kredka, papier, 20 x 27,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. u dołu: 1698 FStarowieyski

Projekt plakatu Polowanie na mężczyznę,1969

tusz, gwasz, ołówek, karton
70 x 50 cm; sygn. i dat. l.g.: F.STAROWIEYSKI`69

Projekt plakatu Polowanie na mężczyznę

tusz, gwasz, ołówek,
karton, 70 x 50 cm;
sygn. i dat. l.g.: F.STAROWIEYSKI`69

La Icaresse, 1996

węgiel, kredka, fiksatywa, papier,
48 x 68 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. śr. p.: LA ICARESSE / FS (monogram wiązany) / 1696

RACHITYCZNY SAMOCHÓD RACHITYCZNEGO PANA, przełom lat 50. - 60. XX w.

kredka na papierze, 21 x 29,6 cm,
sygnowana oł. na odwrocie "Fr. STAROWIEYSKI" oraz kredką tytuł

Nike II, 1971

serigrafia barwna, papier, 91 x 44 cm (wymiar odbitki), 100 x 52,5 cm (wymiar papieru); sygn. u dołu ołówkiem: Fr Starowieyski oraz sygn. i dat. na kamieniu u dołu

Nike, 1971

serigrafia barwna, papier, 91 x 44 cm (wymiar odbitki),
sygn. u dołu: Fr Starowieyski oraz sygn. i dat. na kamieniu u dołu

La Icaresse, 1996

sygn. i dat. śr. p.: LA ICARESESE / FS (monogram wiązany) / 1696

Kompozycja z inicjałem, 1995

akwarela, kredka, papier,
69 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p.d.: Fr. Starowieyski 1695;
u dołu napisy autorskie będące częścią kompozycji

ZDJĘCIE Z TEATRU RYSOWANIA, 1992

offset, arkusz numerowany 31/49,
33,5 x 51,5 cm (wym. wydrukowanej fotografii), 70 x 100 cm (wym. arkusza),
sygnowany ołówkiem u dołu "FStarowieyski 1692" oraz "31/49", dołączona "Oryginalna nitka z 17 T. R." tzn. z 17 Teatru Rysowania

Krajobraz z olbrzymimi kośćmi, 1976

akwarela na podrysowaniu ołówkiem,
22,5 x 34,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. u dołu.: 16 FStarowieyski 76 /
Krajobraz z olbrzymimi kośćmi

Rozwijanie Pana Thoneta

rysunek, 1665 (1965); F.S. rytowany przez Geta Stankiewicza w 2002 roku, jako miedzioryt Towarzyski dla Muzeum w Oszmianie,
sygnowany przez obu artystów
odbitka 7 z 25
18,5 x 29,5 cm

LA VIE SOUTERENNE, 1980

węgiel, pastel, papier brunatnoszary,
196 x 145 cm

Akt z anamorfozą czaszki, 1992

pastel, gwasz, papier,
20,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.g.: F. B. S. 1692

Panienki na wieszaku

technika mieszana, 33 x 45 cm, 2005r.

F.B. G. 1696 P. Ciapki na niebie

akryl/papier, 30 x 21 cm, sygn.,
wraz z albumem sygnowanym "Franciszek Starowieyski 1699".

Nimfy, 2003

wklęsłodruk, papier,
20,5 x 29 cm (odcisk płyty);
sygn. u dołu po środku monogramem wiązanym i dat.: 1703

Upadek epoki wspania?ej rozpusty IV, 2002

w?giel, pastel, papier
wym.: 96 x 64 cm
sygn. p.d.: upadek epoki / wspania?ej rozpusty / (w kó?ku) IV / (monogram wi?zany i data) 17 FS 02

Nimfy (2003)

sygnowany, datowany śr.d.
wklęsłodruk
20.8x29.2

Grzyboida (2003)

sygnowany, datowany śr.d.
wklęsłodruk
20.8x29.2

BEZ TYTUŁU

1981 r.
Pastel na papierze 204,5 x 147,5 cm
Sygnowany p.g. - "F Starowieyski N Y 1681"

BEZ TYTUŁU

1978 r.
Pastel na papierze 188 x 99 cm
Sygnowany śr. - "Starowieyski 1678"

Tryton

sygnowany śr.d. datowany "1703"
wklęsłodruk
19.5x28

LA VIE SOUTERENNE, 1980

196 x 145 cm

Sanatorium Pod Klepsydrą

film polski; reż. W. J. Has;
plakat barwny;
wymiary: 795 x 580 mm;
sygn.: F. Starowieyski 73;
wyd. CWF Warszawa 1973, nakład 15 000 egz.
Lit.: K. Dydo, Polski plakat filmowy, Kraków 2000, poz. 553

Lokis

film polski; reż. J. Majewski;
plakat barwny;
wymiary: 800 x 580 mm;
sygn.: F. Starowieyski; wyd. CWF Warszawa 1970, nakład 9 000 egz.

Iluminacja;

film polski; reż. K. Zanussi;
plakat barwny;
wymiary: 810 x 575 mm;
sygn.: F. Starowieyski 73;
wyd. CWF Warszawa 1973, nakład 14 700 egz.
Lit.: K. Dydo, Polski plakat filmowy, Kraków 2000,poz. 554

W KRĄŻENIU, 1988

Olej na krafcie; 92,6 x 65 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l. d.: STAROWIEYSKI
oraz wiązanym monogramem artysty p. śr.: FBS | 1688

Praca potwierdzona przez artystę, namalowana w Paryżu. Powstałe na żeberkowym papierze prace, artysta naklejał na płótno, które następnie nakładane było na blejtram.

KRAJOBRAZ Z OLBRZYMIMI KOŚĆMI, 1976

Akwarela, papier; 28,7 x 41,8 cm
Sygnowana po środku wzdłuż dolnej krawędzi ołówkiem: 16 FStarowieyski 76 | krajobraz z olbrzymimi kośćmi

Zjawa, 1959

pastel, papier, 68,5 x 48,5 ( w świetle passe partout)
sygn. l.d. monogramem wiązanym / 1659

Zjawienie się kolejnej twarzy (1998?)

sygnowany, datowany wzdłuż dolnej krawędzi
kredka, papier
29x20.5 (w św.p-p)

Chimera, 1982

litografia, kredka, papier, 48,8 x 69,8 cm;
sygn. i dat. p.d.: FStarowieyski 1682

W KRĄŻENIU, 1988

Olej na krafcie;
92,6 x 65 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l. d.: STAROWIEYSKI oraz wiązanym monogramem artysty p. śr.: FBS | 1688

Wdowa Ikarowa

kredka, papier,
wym.: 32 x 24 cm
sygn. p.g. monogram wiązany: FS

Akty, 1989

akryl, gwasz, pastel, papier pakowy żółtobrązowy,
94 x 68 cm (w świetle ramy)
sygn. l.g.: 16 FS 89 [data przedzielona monogramem wiązanym]

Rycerz, 1987

kredka, pastel, papier,
70 x 42 cm (w świetle passe-partout)
sygn. czerwoną kredką p. śr.: poczem zwracali się do | rycerza: czy już nad- | jeżdża: nie nie nadjeżdża | 16 FS 87 [data przedzielona monogramem wiązanym]

Uptaszenie, 2003 (1703)

ołówek, pastel,
41x29 cm

MADEMOISELLE JEAN MOREAU 1970 r.

Offset barwny na papierze
83,7 x 58 cm
Sygnowany p.g. wzdłuż pionowego boku "Fr. B. STAROWIEYSKI 70"

WIATR W OCZY 1960 r.

Offset barwny na papierze
85 x 58,5 cm
Sygnowany l.d. - "F. STAROWIEYSKI"

NA POLU CHWAŁY 1958 r.

Offset barwny na papierze
58,5 x 83,5 cm
Sygnowany l.d. wzdłuż pionowego boku "F. STAROWIEYSKI"

Której prawa natury nie dotyczą, 1996

olej, karton,
120 x 87 cm,
dat. i sygn. l.g.: 1696 FS (monogram wiązany) oraz napis: KTÓREJ PRAWA/NATURY NIE/DOTYCZĄ

Miejsce na niebie, 1988

rysunek kredką na papierze,
54,5 x 74,5 (w świetle ramy)
sygn. w polu rysunku: W FStarowieyski 1688
pod rysunkiem napis: "jest miejsce gdzie na niebie pokazują się wielkie rzeczy: oznaki wojen, /wielkiej wszechzagłady, ostatczności. Z rankiem wszystko wraca do dawnego porządku / 16 FS (monogram wiązany) 88"; na passe-partout z prawej strony napisy ze strzałkami: ZAMEK / JANOWIEC / WISŁA/ WIKLINA

Kompozycja, 1960

rysunek kredką na papierze,
68,5 x 48
sygn. monogramem wiązanym l. d.: F. Starowieyski / 1860

Wyludniacz 1993

3 płótna o wspólnym wymiarze: 590 x 290 cm,
kreda, węgiel, fiksatywa;
sygn., dat. opisany na środkowej części w p.g. : BECKETOWI CHWAŁA C.D. (WYLUDNIACZ) / FECIT MANUI SATANIS / Fr. Starowieyski / 1693 PO

Portret mężczyzny, 1988

akwarela, gwasz, papier,
93 x 65 cm (w świetle passe-partout);
sygn. l.d.: STAROWIEYSKI oraz z prawej strony po środku monogramem wiązanym, dat. 1688

Wyludniacz 1993

3 płótna o wspólnym wymiarze: 590 x 290 cm, kreda, węgiel, fiksatywa;

Anamorfoza mej twarzy do oglądania z lewej, 1994

pastel, karton,
29.5 x 41.5 cm
sygn. na odwr. l.g.: .R. ZAKRZEWSKI. | .V. 1989. AKRYL. | .15. [?]

ołówek, tusz, akwarela na papierze,
23 x 32,3 cm,
sygnowany u dołu "F Starowieyski"

Boginki w kaligrafii

olej, pastel, papier
60x83 cm

Akt z dusicielem, 1998

pastel, akwarela, papier,
69.5 x 49 cm
sygn. p.śr.: 16 FS 98 [monogram wiązany przedziela datę] | R [w kółku]

Głowy, 1987

pastel, papier,
66.8 x 49.3 cm
sygn. l.d.: FStarowieyski 1687 NY [litery w kółku]

Personifikacja towaru wiezionego na żaglowcu, 199

gwasz, pastel, papier,
63.5 x 45.7 cm
sygn. d.: personifikacja towaru wiezionego na żaglowcu. [innym kolorem:] FStarowieyski | 1695 P [w kółku]

Kobieta z pająkiem

pastel, papier, wym.: 29 x 21 cm
sygn. l.śr.: F B S 1698

Tajemnica ruchu szczęki, 1995

węgiel, kredka, papier
64,5 x 49,5 cm

Une vache sur les prés célestes

pastel, papier 53 x 73,7 cm w świetle passe-partout
sygn. dół: UNE VACHE SUR LES PRES CELESTES FR STAROWIEYSKI 1696
obraz repr.w katalogu wystawy: "Starowieyski. Rok 1699", Kraków 1999, str.75

Pocałunek

pastel, papier 29,5 x 21 cm
syg. dół: F.Starowieyski 1696

St. Multisebastian, 1960

olej, dykta, 64,5 x 71
sygn. p. g.: ST. MULTISEBA - / STIAN./ F.B.S./1690.

Monogram, 1699 (1999),

węgiel, pastel, papier,
35x35 cm

Bez tytułu, 1985

pastel, papier,
49.8 x 65 cm
sygn. p.d.: F Starowieyski | 1685 [nieokreślony znak w kółku]

pastel, karton,
29.5 x 41.5 cm
sygn. p.d.: Anamorfoza | mej twarzy | do oglądania z lewej | FStarowieyski | 1694

Jument

2002 r.
technika mieszana
30x41

FIGURY II, 1990

technika własna,
23,5 x 31,5 cm,
sygnowany po lewej monogramem artysty i data "1690"

FIGURY, 1990

technika mieszana,
23,5 x 31,5 cm
sygnowany l.d. "FBS 1690"

Nieznana czułość dotknięć

pastel, papier, 123 x 93 cm (w świetle p.-p.)
sygn. p.śr.

Akt fantastyczny, 1976

olej, płótno,
172 x 122.5 cm
sygnowany p.śr.: 16 [znak autorski - monogram wiązany FS] 76 na odwrocie napis śr.g.: 6 P | 11 P [?], l.d.: 8

Postać fantastyczna, 1992

pastel, papier,
67.5 x 48 cm
sygnowany p.d.: 16 [znak autorski - monogram wiązany FS] 92

Postać fantastyczna, 1988

pastel, papier,
68.7 x 48.7 cm
sygnowany p. g.: 16 [znak autorski - monogram wiązany FS] 88

Lupus aeternitatis, 1989

olej, pastel, papier naklejony na płótno,
74 x 104 cm
sygnowany l.g.: LUPUS AETERNITATIS F.B.S | 1689 | P (w kółku)

BEZ TYTUŁU, 1981 r.

Pastel na papierze 225 x 146 cm
Sygnowany l.śr.- "Starowieyski 1681 N.Y."

GOŁĄBEK POKOJU - PŁACZĄCY, 1956

linoryt, 42 x 29,5 cm
sygnowany ołówkiem u dołu "Fr. Starowiejski"

Pająk nejdejski i jajo wieczności, 1976

olej, płótno, 110 x 76 cm; u góry napis: pająk nejdejski i jajo wieczności,

sygn. monogramem wiązanym FS i dat. 1676 p. g.

Lupus 1989

technika mieszana, gwasz, olej, papier naklejony na płótno, 70 x 102 cm;
u góry napis: LUPUS AERTERNITATIS F. B. S. / 1689 / P

BEZ TYTUŁU

1981 r.
Pastel na papierze 185 x 148 cm
Sygnowany p.śr. - "Starowieyski N.Y. 1681"

OBRZYDLIWY KROWIAK..., 1996

pastel, karton,
44 x 61 cm
sygnowany czarnym pastelem wzdłuż d. krawędzi:
obrzydliwy krowiak ale z ojczystych lasów FStarowieyski 1696

DIE ROTHE SCHWÄNZEN FRESSERIN, 1999

pastel, papier,
95.5 x 65.5 cm
sygnowany czerwoną kredką p.śr.: FS [monogram wiązany], w monogram wpisana data czarną kredką: 16 99, niżej oł.: die Rothe Schwänzen | fresserin, oznaczenia literowe przy skrzydle po p. od g.: O. K. U. R. W. A. M.

SANCTA CONVERSATIONE, 1978 r.

Pastel na papierze 186 x 98 cm
Sygnowany. d.śr. "FStarowieyski 1678"
Na odwrocie nalepka - "Aberbach Fine Art, 988 Madison Avenue, New York"

Projekt plakatu do

sygnowany dat. l.śr.
pastel, papier
49x34.5

Bez tytułu, 1994

pastel, papier,
23.5 x 31 cm
sygnowany czarną kredką l.g.: F. B. S. | 1694 | P [w kółku karminowym pastelem]

ROZWIJANIE PANI THONET

1979 r.
Pastel na papierze 173,5 x 134 cm
Sygnowany monogramem śr.- "FS 1679"

Le Triomphe de la verdure, 1995

gwasz, pastel, węgiel, ołówek, papier,
23.5 x 31.5 cm
sygnowany ołówkiem p.g.: LE TRIOMPHE | DE LA VERDURE | 16 FS [monogram wiązany] 95

Z SERII "THEATRUM VITAE ET MORTIS", 1979 r.

Pastel, wosk na papierze 200 x 150 cm
Sygnowany p.śr. - "Starowieyski / N Y / 1681"
Wystawiany - Obrazy nowojorskie (1979-1981) Franciszka Starowieyskiego, Galeria Piano Nobile, Kraków XI. 1999 r.

Chronos

akwarela/papier
96x65 cm

Postać 1992

akryl, papier, 99 x 64 cm; sygn. p. ś. monogramem wiązanym i dat.: 1692

XVII Teatr Rysowania (Gdańsk), 1692 (1992)

serigrafia, 31/49, 100x70 cm

JUDYTA Z GŁOWĄ ŚW. JANA, 1988

akryl, olej, płótno,
100 x 81 cm
sygnowany l.g.: JUDITHA | CAPITUMQUE | ST. JOHANNI | 16 FS [monogr. wiąz.] 88 P [w kółku]

POLYFACIONIZM, 1988

akryl, olej, płótno,
100 x 81.5 cm

Wg. Schuberta i Dürera, 2000

sangwina, pastel na papierze,
70 x 50 cm
sygnowany i datowany l.g.

Pożeranie i kochanie, 2001

pastel na papierze, 50 x 70 cm
sygnowany i datowany p.g.

Czarnobylscy jeźdźcy

olej, płótno,
146.5 x 116.5 cm
Sygnowany l.g.: CZARNOBYLSCY / JEŹDŹCY / F. B. S. 1690 P (ostatnia litera w kółku)

Magna Mater Idiotorum II

kredka, tektura,
69 x 99 cm
Sygnowany wzdłuż d. kraw.: magna mater idiotorum II (... znak?) FStarowieyski 1699

Les Popammelles

kredka, papier,
53.2 x 73.2 cm
Sygnowany l.d.: LES popammelles śr. d. data przedzielona monogramem wiązanym: 16 FS 96 P

Locum Ubi Diaboli Poloniae Habitant

mieszana,
98.5 x 68.5 cm
Sygnowany p.g.: LOCUM UBI / DIABOLI POLONIA / HABITANT / 16 FS 96 (data przedzielona monogramem wiązanym)

Bez tytułu (Erotyk)

kredka, karton,
57 x 44 cm
Sygnowany oł. l.śr: FStarowieyski / 1683

Polski peysage, 1985

technika mieszana na papierze, 22,3 x 28,5 cm (w świetle p-p)
sygnowany u dołu: "Dariuszowi na gwiazdkę 1685 Polski Peysage/ F Strarowieyski"

Kompozycja, 1995

tusz na papierze, 42,2 x 29,5 cm
sygnowany ołówkiem śr.d.: monogram wiązany "FS 1695"

Symboliczna postać w jednej skarpetce

pastel, papier, 70x49 cm

Na lwa srogiego...

mieszana,
73.5 x 53.3 cm
Sygnowana sangwiną l.g.na lwa / srogiego bez / obawy usiądziesz / i na ogromnym / smoku jeździć / będziesz / FS (monogram wiązany) / 16 95

Strach pierwszej miłości, 1993

pastel, gwasz, papier
39,5 x 30 cm

liczba obiektów: 829