1 zł
2 600 000 zł

AJDUKIEWICZ Zygmunt (1861-1917)

Olej, płótno, 64 x 49,5 cm,
sygn. l.d.: Huciska 30/7 [1]915 Zygmunt Ajdukiewicz.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Scena mitologiczna – Pląsy centaurów

olej, płótno; 62, 5 x 109, 5 cm;
sygn. l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz;
na odwrocie na płótnie niemiecki napis odręczny informujący o zastrzeżeniu praw do powielania obrazu należnych firmie Victora Angerera z Wiednia.

Olej, płótno, 64 x 49,5 cm,

Odpoczynek pastuszka

olej, deska; 21,5 x 28,8 cm (w świetle oprawy);
sygnowany l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz.

Scena mitologiczna - Pląsy centaurów

olej, płótno; 62,5 x 109,5 cm;

Para staruszków (Zakochani), 1895 r.

olej/deska, 33 x 43 cm
sygnowany i datowany wewnątrz kompozycji: '29 XII 895. Zygmunt Ajdukiewicz'
na odwrociu nalepka firmy ramiarskiej oraz nalepka inwentarzowa

Portret męski

olej, płótno; 69,5 x 56,5 cm;
sygn. l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz.

Cykl 12 obrazów Życie i dzieło Tadeusza Kościuszki 1746-1817, 1890 r.

olej na tekturze naklejonej na płytę pilśniową, wymiary prac od 29 x 37 cm do 29 x 48 cm
12 prac, 11 sygnowanych, 5 datowanych
Dom rodzinny - Mereczowszczyzna na Wołyniu; W Sosnowicach - Pierwsza miłość, 1765 r.; Waszyngton składa gratulacje Kościuszce, mianując go generałem; Dubienka 18 lipca 1792 r.; Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, 24 marca 1794 r.; Racławice 4 kwietnia 1794 r.; Pozdrowienie wodza - Przegląd wojsk chłopskich przez Naczelnika; Na polu bitwy pod Maciejowicami, 10 października 1794 r.; Kościuszko ranny pod Maciejowicami; W celi petersburskiego więzienia; W parku - Solura; Usypywanie kopca Tadeusza Kościuszki pod Krakowem w 1821 r.

- kolekcja Mieczysława Cieplińskiego, Waszyngton, Stany Zjednoczone
- kolekcja Heleny i Tadeusza Kwiatkowskich, Freehold, New Jersey, Stany Zjednoczone
- wystawa 19th-Century Polish Painting, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, 1944
- Jahres-Ausstellung Kunstlerhaus, Wiedeń, 1891
- C. Czapliński, Kolekcje sztuki polskiej w Ameryce, Warszawa-Nowy Jork 2005, s. 289-290
- Z. Ajdukiewicz, Hero of two worlds. Kosciuszko. Great moments of Kosciuszko’s life immortalized in 8 famous paintings by celebrated Polish artist Zygmunt Ajdukiewicz, Nowy Jork 1945
- Tadeusz Kościuszko. Dwanaście obrazow Zygmunta Ajdukiewicza oraz Studium przez Alfreda Szczepańskiego, Wiedeń 1892
- Tadeusz Kościuszko. Mal. Zygmunt Ajdukiewicz, Wiedeń 1891

Przedmieście

akwarela, papier, 20,7 x 34,3 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Z. Ajdukiewicz

DWUKÓŁKĄ PO ŚNIEGU I LODZIE, ok. 1890

olej, deska
31,5 x 42,2 cm
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz

SWAWOLA ( ZALOTY)

olej, tektura, 32.2 x 39.9 cm
sygn. p.d. Zygmunt Ajdukiewicz
na odwrocie pieczątka "A. CHRAMOSTA (...) STADT DöSSELDORF WIEN (...)STRASSE 48", oraz odręczna notatka: "Swawola" / "Tygodnik Ilustrowany / 1898 tom I. / Wędrowiec 1906 Tom I."

REPRODUKOWANY:
Tygodnik Ilustrowany, 1898, nr 24.
Wędrowiec 1906 t. I.
Katalog 51 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 16.10.2004, poz. 27.
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Galerii Marii Ochalskiej w Willi Struvego - 14.12.2006, poz. 37.
Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska,
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2015, s. 10.

POWRÓT Z POLOWANIA, 1887

olej, płótno
54,5 x 84,5 cm
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz 887
na odwrocie stempel na płótnie: WIMMER [& Co] | GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH

PRZEDMIEŚCIE

Akwarela papier, 20,7 x 34,3 cm,
sygn. p.d.: Z. Ajdukiewicz.

PORTRET MĘŻCZYZNY

Olej, tektura, 49 x 29 cm,
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz 1900,
na odwrocie naklejka z 1903 roku Wiener Künstlerhaus (Wiedeński Dom Sztuki), data, numer ewidencyjny.

MUZYKA, TRYPTYK, 1901

Olej, złota farba, płótno 125 x 30,5 ; 115 x 70; 125 x 30,5 cm
Sygnowany na środkowej kwaterze, l.d.: Ajdunkiewicz | 1901

Górale z Galicji i Lodomerii - zbiór 5 prac, ok. 1890 r

chromolitografia, papier; 25 x 16 cm;
sygn. na płycie monogramem wiązanym AZ.

Portret Herr von Ritter, 1900

olej, tektura; 50 x 30,5 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Zygmunt Ajdukiewicz 1900. na odwrocie napis ołówkiem: Herr von Ritter | Wiener | Kunstlerhaus 1901. na odwrocie na blejtramie nalepka z numerem: 1901 | 1983

Przedmieście

akwarela papier, 20,7 x 34,3 cm,
sygn. p.d.: Z. Ajdukiewicz

NA DRODZE, 1885

Olej, deska; 31 x 15 cm
Sygnowany l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz. | 1885
Na odwrocie kwit dla nabywcy z warszawskiego Salonu Krywulta z datą15 maja 1885 r.

Portret Herr von Ritter, 1900

olej, tektura; 50 x 30,5 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Zygmunt Ajdukiewicz 1900.
na odwrocie napis ołówkiem: Herr von Ritter | Wiener | Kunstlerhaus 1901.
na odwrocie na blejtramie nalepka z numerem: 1901 | 1983.

PORTRET KOŚCIUSZKI, 1890

Litografia, papier; 35 x 25 cm
Sygnowany z płyty p.d.: Zygmunt Ajdukiewicz | 1890; nizej faksymil podpisu
Był to dodatek do Alfred Szczepański, Tadeusz Kościuszko, Wiedeń 1891, nakładem autora w 100 egzemplarzach, druk portretu: Fr.Bondy, Wiedeń

Siostry

olej, tektura; 40 x 49,5
sygn. l.d. Z.Ajdukiewicz

Estymacja: 7000 - 8000 PLN

Myśliwy z gończymi psami, 1884 r.

olej/deska, 19.5 x 31,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `ZA | 84`
Odwrocie: papierowa naklejka ze składu przyborów malarskich: `J. v. Meiller` w Wiedniu

Estymacja 35 000 - 50 000 zł

Głowa mężczyzny w krakowskim stroju - szkic

olej, tektura;
25,5 x 19,5 cm;
u dołu potwierdzenie autentyczności: Autentyczność szkicu śp. brata Zygmunta Ajdukiewicza / stwierdzam/ Roman Ajdukiewicz

Pejzaż letni, 1886

olej, płótno naklejone na tekturę; 38,5 x 47 cm;
napis na odwrocie: Zyg. Ajdukiewicz 886

U płatnerza, 1883 r.

olej/deska, 27 x 21,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `Zygmunt Ajdukiewicz 883`

Estymacja 40 000 - 50 000 zł

olej, tektura;
25,5 x 19,5 cm;

8 kart ze szkicami do Historii Złotego Runa`

kredka/papier, 27 x 18 cm
na odwrociu kart o numerach 2 i 8: `Poświadczam że 8 rysunków | do "Historji Złotego Runa" | pochodzi z ręki mojego zmarłego | brata Śp Zygmunta Ajdukiewicza | Roman Ajdukiewicz | Kraków, 23/8 917 r.`

Estymacja: 3 500 - 5 000 zł

Scena z Pana Tadeusza, 1882

olej, deska; 28 x 21 cm;
sygn. i dat. p. d.: Zygmunt Ajdukiewicz/ 1882

Tadeusz Kościuszko

Dwanaście obrazów Zygmunta Ajdukiewicza
oraz studium przez Alfreda Szczepańskiego.
Wiedeń [1892]. Nakładca Franciszek Bondy. 51 x 36 cm,
12 heliograwiur.

Tadeusz Kościuszko

Dwanaście obrazów Zygmunta Ajdukiewicza oraz studium przez Alfreda Szczepańskiego.
Wiedeń [1892]. Nakładca Franciszek Bondy. 51 x 36 cm, 12 heliograwiur. Oryginalna oprawa wydawnicza, ozdobne płótno z tłoczeniami w kolorze czarnym i złotym. Niewielkie zagięcia, tylne lico zaplamione i zadrapane, grzbiet teki podklejony, ryciny w stanie bardzo dobrym.
Dwanaście obrazów namalowanych przez Ajdukiewicza w 1891 r. przedstawiających oprócz portretu najważniejsze chwile z życia naszego Wielkiego Wodza.

Pociąg nadjeżdża

olej, płótno
26 x 34 cm
sygn. p.d. Zygmunt Ajdukiewicz 885 r.

Portret dziewczyny, 1910

olej, sklejka;
29,5 x 24,5 cm

SCENA Z PANA TADEUSZA, 1882 R.

olej/deska,
28 x 21 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Zygmunt Ajdukiewicz | 1882`

PIERWSZY KAPELUSZ

akwarela, tusz, ołówek/papier, 23 x 12 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d. :`Zygmunt Ajdukieicz`

SANNA, 1889

olej, deska,
39 x 25
sygnowany p.d.: Zygmunt Ajdukiewicz 89
Na odwrocie wyciśnięty stempel: A. EBESEDER | WIEN | I OPERN(..) 20; ponadto naniesione farbą numery: 32 i 140.

Portret mężczyzny

olej, płótno, 62 x 50 cm;
sygn. p. d.: Zygmunt Ajdukiewicz

Portret mężczyzny

olej, płótno, 62 x 50 cm;

U płatnerza, 1883 r.

olej/deska,
27 x 21,5 cm
sygnowany i datowany u dołu: `Zygmunt Ajdukiewicz 883`

Portret mężczyzny

olej, płótno,
62 x 50 cm;

Generał kawalerii na czele regimentu

olej na płótnie, 58,5 x 71 cm,
sygn. p. d.: "T. A."

Portret mężczyzny

olej, płótno
62 x 50 cm

Portret mężczyzny, 1902 r.

olej/deska, 35,5 x 26 cm
sygnowany i datowany p. d.: `AZ 27.XI.902`
na odwrocie trudno czytelna pieczątka oraz naklejka: ``1917 | 1496`

WYJAZD NA POLOWANIE, 1889

olej, deska
55.5 x 77 cm
sygnowany l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz | Monachium 1889

Chłopiec w czerwonym berecie, 1895 r.

olej/deska mahoniowa, 25 x 18 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Zyg. Ajdukiewicz | Vienna 29/8 | 1895`

Myśliwy z psem

olej/deska, 26,5 x 19,5 cm
sygnowany l. d.: `Zygmunt ajdukiewcz`

SWAWOLA (ZALOTY),

olej na tekturze, 32,2 x 39,8 cm,
sygnowany p.d. "Zygmunt Ajdukiewicz",
na odwrocie (tekturze) pieczątka "A. CHRAMOSTA / [...] / STADT DöSSELDORF / WIEN / [...]STRASSE 48", na papierowym zaplecku napisy: ołówkiem "Swawola" oraz atramentem "Tygodnik Ilustrowany / 1898 tom I. / Wędrowiec 1906 Tom I."

Zakole rzeki, 1898

olej, tektura, 24,5 x 32 cm
sygn. monogramem wiązanym l.d.: AZ 21 / 6(18)98
na odwrocie pieczątka owalna: A. Chramosta / zur Stadt Düsseldorf / Wien / I. Kärntnerstrasse 48

ODPOCZYNEK PASTUSZKI

olej, deska,
21.5 x 28.8 cm
sygnowany l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz

STUDIUM DĘBU, 1898

olej na tekturze,
30,5 x 50 cm,
sygnowany u dołu "Sparbach / 7/10 898", na odwrocie (na tekturze) fragment pieczątki niemieckiej firmy introligatorskiej
Załączona ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z 1975 r. oraz Dowód sprzedaży ŤDesaą Dzieła Sztuki i Antyki w Warszawie.

Sanna, ok. 1890

olej, płótno,
64 x 87.5 cm

Zaloty

olej, tektura, wym.: 32 x 39,5 cm
"sygn. p.d.: Zygmunt Ajdukiewicz; Obraz monochromatyczny, gris en gris, przeznaczony do reprodukcji w heliograwiurze. Publikowany w Tygodniku Ilustrowanym 1898 t. I, oraz w Wędrowcu 1906 t. I."

Portret starca

olej, płótno, wym.: 45 x 35 cm
sygn. p.g.: Zygmunt Ajdukiewicz Monachium
Na odwrocie ekspertyza K. Buczkowskiego.

Niedźwiadek

sygnowany l.d.
olej, płótno
70x99.7

Niedźwiadek

olej, płótno, 71 x 100 cm; sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz

Zupa charytatywna, 1884

olej, tektura 30 × 37
sygnowany u dołu po prawej: "Zygmunt Ajdukiewicz 1884"

Scena historyczna

olej, płótno,
57.5 x 77 cm

Polowanie z chartami

olej, tektura,
20.5 x 15.5 cm
Sygnowany p.d.: Zyg.Ajdukiewicz 86.

liczba obiektów: 62