1 zł
2 600 000 zł

PĘKALSKI Leonard (1896 - 1944)

SAMSON I DALILA, ok. 1935

olej na tekturze, 27 x 35 cm
na odwrocie pieczątka składu materiałów malarskich "Juljan Burof Warszawa Nowy Świat 47" oraz ołówkiem: nr kat. 192.
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr 192 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty

cena wywoławcza: Wykup abonament

ODPOCZYNEK (W plenerze), l. 30-te XX w.

akwarela 36 x 50 cm, na odwrocie ołówkiem: "nr kat. 111"
Wystawiana: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969 ZPAP, w katalogu nr 111 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.

Górski potok

sygn. l.d.,
akwarela, gwasz, papier,
21x29.5 (w św.p-p)

Podwórko

sygn. p.d.
ołówek, akwarela, papier
26.5x34.5

Kompozycja formistyczna

olej, płótno, tektura;
41 x 47,5 cm w świetle ramy

MARTWA NATURA Z BARYŁKAMI

olej na płótnie,
43 x 53,5 cm,
na odwrocie tytuł obrazu i nr katalogowy "63"

PORTRET PANI WANDY P. W ZIELONEJ SUKNI

akwarela,
43 x 32 cm,
sygnowana ołówkiem p.d. "Leonard Pękalski"

PORTRET OJCA, 1916

akwarela, kredka na papierze naklejonym na tekturę, 43,5 x 36,5 cm sygnowana l. d. "Le. Pękalskiego/ 1916 r" Literatura: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna. Warszawa marzec - kwiecień 1969 Związek Polskich Artystów
Plastyków; w katalogu poz. 367 (Wówczas jako własność siostry artysty, J. Sawickiej w Warszawie).
Wczesna praca znakomitego artysty - z okresu studiów pod kierunkiem Edwarda Trojanowskiego. "Lata studiów" - jak pisze Juliusz Straszyński - "wpoiły zapalonemu samoukowi nade wszystko solidną dyscyplinę rysunku, sztukę wyrazistego konturu, określającego formę."

Potok leśny

Akwarela, papier,
21 x 29, 5 cm
sygn. l. d.: Leonard Pękalski

MARTWA NATURA Z BUKIETEM KWIATÓW, KARAFKź I CYTRYNAMI

olej na tekturze,
49 x 58,5 cm,
sygnowany p.d. "Kochanej szwagierce / Leonard Pękalski / 32"

PEJZAŻ JESIENNY

Akwarela, papier; 25 x 33,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p. d.: Leon Pękalski

Młyn wodny

olej, tektura, 47 x 33 cm;
sygn. p.d.: L Pękalski 35

Martwa natura

akwarela/papier, 36 x 42,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `Leonard Pękalski`

Pejzaż wiejski z zabudowaniami

ołówek, akwarela, papier, 27 x 34,5 cm;
sygn. p.d.: Leon. Pękalski

NAD WODĄ

olej na tekturze, 51,8 x 38,5 cm, na odwrocie ołówkiem "90" i "84 ol."

PEJZAŻ Z KOŚCIÓŁKIEM

olej na tekturze, 51,9 x 32,7 cm,
na odwrocie ołówkiem "89" i "83 ol."

Kwiaty w wazonie

olej, płyta, 35 x 27 cm;
sygn. p.d.: L. Pękalski

MARTWA NATURA Z BUKIETEM

olej na płótnie, 51,2 x 64 cm
Wystawiany i zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 222

PORTRET P. WANDY P. Z OWOCAMI

olej na płótnie, 54 x 42 cm,
na odwrocie (na płótnie) oł. "187", "38 ol"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 187

liczba obiektów: 88