1 zł
2 600 000 zł

TCHÓRZEWSKI Jerzy (1928 Siedlce - 1999 Warszawa)

Mocne światła, 1982

akryl, olej, płótno, 41 × 27,5 cm
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 82
na odwrocie autorski opis: J.Tchórzewski 82/”MOCNE ŚWIATŁA”/akryl-olej

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kompozycja abstrakcyjna, 1962 r.

olej, tusz/papier, 38 x 26 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: 'PROJEKT Nr 3 (30) | Str. 15 | roto | Jerzy Tchórzewski'

Pogoń, 1958 r.

olej/płótno, 93,5 x 132 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J. Tchórzewski 58'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 58 | "POGOŃ" '
na odwrociu naklejki wystawowe z V Biennale Sztuki w São Paulo z 1959 roku - opisowa i z numerem '1', naklejka z opisem obrazu oraz naklejka wywozowa z Zachęty (jako "Obraz YF")
opisany na blejtramie (częściowo nieczytelnie) : '[JERZY TCHÓRZ] EWSKI "OBRAZ YF" góra'

- V Biennale Sztuki w São Paulo, 1959
- Jerzy Tchórzewski. Słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska przy współpracy Krzysztofa Tchórzewskiego, Olszanica 2009, s. 75, il. 103
- Mistrzowie Polskiego Malarstwa Współczesnego. Jerzy Tchórzewski, Poznań 2001, s. 54, (il.) kat. 24, jako "Pogoń"

PEJZAŻ Z DROGĄ OBSADZONĄ LIPAMI, 1953

Olej, płótno; 98 x 69 cm
Sygnowany p.d.: J.TCHÓRZEWSKI 53

Oczekiwanie:, 1967 r.

olej/płótno, 150 x 89,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 67'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 67 | "OCZEKIWANIE"' oraz nalepka wystawowa Muzeum Sztuki w Łodzi z opisem pracy w języku angielskim i informacją o wystawie '6 Polish Painters | Royal College of Art, London'

- "Jerzy Tchórzewski", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1980, jako "Ocalony"
- "Jerzy Tchórzewski: malarstwo", ZPAP CBWA Zachęta, Warszawa, kwiecień 1969, jako "Ocalony"
- “Six Painters from Poland", Royal College of Art, Londyn, luty-marzec 1968

- Jerzy Tchórzewski, katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu 1980, oprac. Mariusz Hermansdorfer, s. 39, poz. kat. 48 (il.) jako "Ocalony"
- Jerzy Tchórzewski: malarstwo, katalog wystawy, ZPAP CBWA Zachęta,Warszawa 1969, poz. kat. 9 (il.) jako "Ocalony"
- Six Painters from Poland, katalog wystawy, Royal College of Art, Londyn 1968

Rycerz, 1964

Gwasz, karton, płyta pilśniowa; wym.: 97 x 61 cm; sygn. l.d.: J. Tchórzewski 64; opis autorski na odwrocie (na płycie): J. Tchórzewski Rycerz. Drewniana autorska oprawa.

* opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Bez tytułu, 1975 r.

flamaster/papier, 20 x 20 cm
sygnowany śr.d.: 'JTchórzewski 75'

Kompozycja, 1962

olej/ceramika, wys.: 8 cm, śr.:26,7 cm
sygnowany i datowany na prawej krawędzi: 'Tchórzewski 62'

- Współczesne malarstwo na misach ceramicznych. Kolekcja Jana Styczyńskiego, Galeria Kordegarda, Warszawa, styczeń 1979'

Kompozycja, 1973

olej/ceramika, wys.: 5,5 cm, śr.:37 cm

- Janina Ramm, Kolekcja Jana Styczyńskiego, "Stolica", 3 lipca 1977, nr 27(1542), s. 13

olej/ceramika, wys.: 37 cm, śr.:4,5 cm

Bez tytułu, X/XI 1999 r.

gwasz, 21 x 10 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Nocne światła (1982)

sygn. dat. p.d.
akryl, olej, płótno
41x27.5 cm

Uciekająca przed pożogą, 1955 r.

olej/płótno, 135 x 95 cm

- Jerzy Tchórzewski. Malarstwo, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych Zachęta, Warszawa 1957

- Jerzy Tchórzewski. Słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska przy współpracy Krzysztofa Tchórzewskiego, Olszanica 2009, s. 59, il. 84 - Jerzy Tchórzewski. Malarstwo, katalog wystawy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta, Warszawa 1957, kat. 19 (obraz datowany na 1956 rok).

Mała litania do gwiazd (tryptyk), 1980-87 r.

akryl/płyta pilśniowa, 104 x 52 cm (każda z części)
każda część sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: 'J.Tchórzewski 80/87 | "Mała litania do gwiazd" | TRYPTYK ŚRODEK/ STRONA PRAWA/S. LEWA'
opisany na jednej części: 'akryl' oraz na dwóch: 'A. Borkowy | WARSZAWA | Szanajcy 8 m 49 | /POLAND'

Mocne światła, 1982 r.

na odwrocie autorski opis: J.Tchórzewski 82/"MOCNE ŚWIATŁA"/akryl-olej

Kompozycja, 1983 r.

akwarela/gwasz, papier, 45,5 × 33,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: JTchórzewski 83

Pogoń, 1958 r.

olej/płótno, 93,5 x 132 cm
na odwrociu naklejki wystawowe z V Biennale Sztuki w Sao Paulo z 1959 roku - opisowa i z numerem '1', naklejka z opisem obrazu oraz naklejka wywozowa z Zachęty (jako "Obraz YF")

Kompozycja, 1975

flamaster/papier, 20 x 20 cm
sygn. l.d.: JTchórzewski

Ojcze powiedział Adam..., 1960

monotypia (technika mieszana, tusz, gwasz na papierze), 77,5 x 30 cm
sygn. p.d.: J.Tchórzewski 60

Proweniencja:
- Jean-Clarence Lambert, Paryż (francuski poeta, eseista i krytyk sztuki związany z międzynarodowym ruchem Phases).
Wystawy:
- Galeria Krzywe Koło, Warszawa, 1960;
- Galerie du Fleuve, Le voir-dit. Peintures sculptures dessins objects de Aldine... Novelli... Viseux. Sur de poèmes de Jean-Clarence Lambert, Paris, 7-28 febbraio 1961.

Nasze tajemne zaręczyny, twojej i mojej śmierci..., 1960 r.

monotypia/papier, 70 x 49,5 cm
sygnowany p.d.: 'Tchórzewski'
- Jean-Clarence Lambert, Paryż
- Galeria Krzywe Koło, Warszawa 1960
- Galerie du Fleuve, Le voir-dit. Peintures sculptures dessins objects de Aldine… Novelli… Viseux. Sur de poèmes de Jean-Clarence Lambert, Paryż 1961

liczba obiektów: 275