1 zł
2 600 000 zł

TCHÓRZEWSKI Jerzy (1928 Siedlce - 1999 Warszawa)

Pamięci ojca, 1959 r.

olej/płótno, 119 x 134 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J. Tchórzewski 59.'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 59 | "Pamięci ojca"'

- "Jerzy Tchórzewski", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, październik 1980, CBWA Zachęta, Warszawa, listopad 1980
- Rencontre 68 - Phases, 1968
- XXXIV Biennale, Wenecja, 1968
- VIII Biennale Sztuki, São Paulo, 1965
- Galeria Fustenberg, Paryż, 1960

cena wywoławcza: Wykup abonament

Obraz 4/61, 1961 r.

olej/płótno, 65 x 94 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. TCHÓRZEWSKI 61'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski'

Bez tytułu, 1958/1962 r.

gwasz/papier, 68 x 98 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski 58/62'

Kompozycja , 1987 r.

gwasz/papier, 99,5 x 74,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J.Tchórzewski 87'
- Lipert Gallery, Nowy Jork
- prywatna kolekcja, Stany Zjednoczone
- Lipert Gallery, Nowy Jork
- Elżbieta Dzikowska, Polscy artyści w sztuce świata, rozmowy Elżbiety Dzikowskiej, Warszawa 2005, s. 301

Zimne światła, 1987

akryl, karton naklejony na tekturę,
72,5 x 56 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: JTchórzewski 87;
na odwrocie napis autorski.: J. Tchórzewski 87 | "ZIMNE ŚWIATŁA" | akryl

Obraz 59/24, 1955-59 r.

olej/płótno, 194 x 134 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `J Tchórzewski 59` oraz opisany na blejtramie: `JERZY TCHÓRZEWSKI OBRAZ 59/24`
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z galerii Chalette

- zakup bezpośrednio od artysty
- galeria Chalette, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Nowy Jork

- "6 Contemporary Polish Painters", Galerie Chalette, Nowy Jork, kwiecień 1961
-"6 Contemporary Polish Painters", katalog wystawy Galerie Chalette, Nowy Jork, kwiecień 1961, New York 1961, s. nlb.

L`espace bleue, 1964 r.

olej/płótno, 80 x 66 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski 64. | "l`espace bleue"`
na odwrociu papierowa nalepka wywozowa z Desy z opisem pracy

bez tytułu, 1957

olej, płótno, 95 x 65 cm
sygn. p.d.: J.Tchórzewski 57.

Kompozycja, 1975

Pisak, papier; wym.: 20,0 x 19,5 cm;
sygn. i dat. p.d.

METAL, 1958 R

gwasz/papier, 61 x 86 cm (w świetle ramy)
sygnowany p.d.: J. Tchórzewski

- Wystawa, "Fragmenty większej całości" 2009
- Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek
- Sielecki Galeria Extravagance

CZERWONA PRZESTRZEŃ II, 1964 R

olej/płótno, 136 x 95 cm

- kolekcja prywatna

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie, Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964, kwiecień-maj 2009

Bez tytułu, 1978 r.

rysunek flamastrem na papierze, 48,5 x 35 cm, sygn.
Dar Rodziny.

KOMPOZYCJA, 1964

tusz pióro, pędzel, akwarela, papier
68,5 x 99 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: J Tchórzewski 64

Sygnały, 1975 r.

olej/płótno, 70 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ` J. Tchórzewski 75 | "SYGNAŁY"
na odwrociu wskazówka montażowa

- kolekcja prywatna, Niemcy

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 84;
na odwrocie opis: J Tchórzewski 84 / "NIEPOKóJ" / akryl / (...) / z żywą nadzieją artystyczną / Jerzy Tchórzewski / 3 V 87 oraz pośrodku napis długopisem: Proszę nie ruszać

Trzy rysunki, 1981, 1986, 1988 r.

flamaster/papier
1) 32,5 x 22,8 sygnowany i datowany p.d. oraz l.d.: 'J. Tch 81'
2) 22,8 x 32,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tch 88'
3) 22,8 x 32,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tch 86'

Lejki, 1949

tusz, piórko, akwarela, papier; 34,5 x 29,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 49
na odwrocie fragment innej pracy artysty.
Praca prezentowana na wystawie: I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później., kat. wyst. Starmach Gallery, Kraków 1998

Obraz 59/32, 1959

olej, płótno; 65 x 81 cm;
sygn. i dat. p. d.: 59 J. Tchórzewski
na odwrocie płótna powtórne sygn. i dat.: J. Tchórzewski 59; na krośnie napis autorski: Jerzy Tchórzewski "Kompozycja" (napis zamalowany na czarno przez autora?), 1959 (napis zamalowany na czarno przez autora?) "OBRAZ 59/32"; nalepki: -) na krośnie Konfrontacje 1960 oraz stempel GALERIA SZTUKI WSPóŁCZESNEJ PRZY STAROMIEJSKIM DOMU KULTURY, WARSZAWA, RYNEK STAREGO MIASTA NR 2; -) na płótnie z Galerii Chalette z Nowego Jorku (1100 Madison Ave., New York 28, NY) z numerem C 2259, autorem, tytułem: Painting # 59/32, techniką i wymiarami.

Wystawy:
Konfrontacje 1960, Galeria Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury, Warszawa 1960;
6 Contemporary Polish Painters, Galerie Chalette, New York 04.1961, [katalog wystawy pod red. Janusza Boguckiego].

Bez tytułu, 1960 r.

drzeworyt, akwarela/papier, 22,9 x 22,2 cm
sygnowany p.d.: `J.Tchózewski 60`
wydane przez: `Galeria "Krzywe Koło" Warszawa - lipiec 1960

Oczekiwanie, 1967

olej, płótno; 150 x 89,5 cm
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 67
na odwrocie napis autorski: J.Tchórzewski 67/ "OCZEKIWANIE" oraz nalepka wystawiennicza: Muzeum Sztuki w Łodzi z informacjami o pracy, tytułem w języku angielskim: Expectation, rokiem: 1967, techniką oraz wzmiankowanie o wcześniejszej wystawie: 6 polish paiters Royal College of Art., London

Bibl.: Jerzy Tchórzewski malarstwo kwiecień 1969, ZPAP CBWA Zachęta, Warszawa 1969, (wstęp M. Porębski) - porównaj kat. poz. 9;
Jerzy Tchórzewski, Muzeum Narodowe Wrocław 1980, kat. oprac.: Mariusz Hermansdorfer, s. 39, kat. poz. 48;
Makowski, Tadeusz; Potworowski, Piotr; Markowski, Eugeniusz; Brzozowski, Tadeusz; Kobzdej, Aleksander; Tchorzewski, Jerzy. Six Painters from Poland, Londyn, 1968, 22 luty - 23 marzec 1968.

liczba obiektów: 275