1 zł
2 600 000 zł

DŁUBAK Zbigniew (1921 Radomsko -2005 Warszawa)

MOVENS-5, 1965 r.

olej/płyta, 80 x 61 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: ZBIGNIEW DŁUBAK | „MOVENS-5” | 80 X 61 cm | 1965r | olej – drewno

cena wywoławcza: Wykup abonament

Asymetria 310A z cyklu Asymetria, 1988 r.

fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier archiwalny, papier fotograficzny, 30 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem na odwrociu: 'Zbigniew DLUBAK | ASYMMETRY 310A 1988'

Asymetria 319B z cyklu Asymetria, 1988 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 30 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ZBIGNIEW DLUBAK | ASYMMETRY 319B 1988'

ASYMETRIA 338A, 1989

Fotografia, 127 x 178 mm
Sygnowana ołówkiem na odwrocie: Zbigniew Dłubak / Asymetria 338A, 89

IKONOSFERA 2, 1968

Fotografia, 23 x 12 cm
Sygnowana ołówkiem na odwrocie: Zbigniew Dłubak / „Ikonosfera - 2” 1968 r.

ASYMETRIA 333A, 1989

Fotografia, 127 x 178 mm
Sygnowana ołówkiem na odwrocie: Zbigniew Dłubak / Asymetria 333A, 89

Z cyklu: 'Egzystencje - Wnętrza, 1959-1966 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 59 x 50 cm (arkusz)sygnowany na odwrociu

Akt

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 60 x 45 cm (arkusz)

Asymetria 83, 1994 r.

akryl/płótno, 100 x 140 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Zbigniew DŁUBAK ASYMETRIA 83 1994 100 x 140 cm akryl'

Asymetria 51, 1993 r.

akryl/płyta pilśniowa, 104 x 110 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Zbigniew DŁUBAK | ASYMETRIA 51. 1993 | 104 x 110 cm akryl'

Z cyklu: Egzystencje-Wnętrza

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 59 x 49 cm
sygnowany na odwrociu

Z cyklu: Ikonosfera I

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23,1 x 10,1 cm (wymiary każdej pracy)

Z cyklu: Asymetria, 1991

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier fotograficzny, 11,2 x 17,3 cm (zadruk)
sygnowany na odwrociu: 'Zbigniew DŁUBAK | z cyklu ASYMETRIA | 1991'

Z cyklu: Asymetria, 1993

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier fotograficzny, 17,6 x 11,1 cm (zadruk)
sygnowany na odwrociu: 'Zbigniew DŁUBAK | ASYMETRIA 579A 1993'

Asymetria, 1986

fotografia czarno-biała
28x28 cm
na odwrocie opis: „ZBIGNIEW DŁUBAK | ASYMETRIA | 1986”; sygnowana na odwrocie: „Dłubak”

Asymetria, 1991 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 17 x 12 cm, datowana i opisana u dołu: 'Asymetria 1991 7/100 Zdłubak',
edycja 7/100

cykl Gestykulacje, lata 70.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 24,2 x 18,2 cm,

z cyklu Egzystencje-Wnętrza, 1959-66 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 49 x 59 cm, na odwrociu sygnowany ołówkiem,

Asymmetry, 1991

gelatin silver print on photographic paper, 17 x 12 cm
dated and described at the bottom: 'Asymetria 1991 7/100 Zdlubak'
edition 7/100

The Gestures series, the 1970s

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 24.2 x 18.2 cm

From the Series 'Existences-Interiors', 1959-66

gelatin silver print on Baryta paper, 49 x 59 cm
signed in pencil on the reverse

Asymetria 51, 1993

akryl, płyta; 103 x 109,4 cm świetle ramy;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: Zbigniew DŁUBAK / ASYMETRIA 51 ·1993 / 104 x 110 cm [poprawione], akryl

Z cyklu Gestykulacje - Systemy, lata 70. XX w.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 58 x 196 cm

Przypominam samotność cieśniny, 1948 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23,6 x 15,5 cm
na odwrociu opisany: 'Zbigniew Dłubak | il. do poematu P. Nerudy | "Serce Magellana" | - "Przypominam samotność | cieśniny | 1948'

Ocean

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 20 x 16,8 cm
na odwrociu opisany: 'Z. Dłubak OCEAN'

From the series: 'Gesticulations - Systems', the 1970s

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, tektura, 58 x 196 cm

I remind a loneliness of a strait, 1948

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 23.6 x 15.5 cm
described on the reverse: 'Zbigniew Dlubak | il. do poematu P. Nerudy | "Serce Magellana" | - "Przypominam samotnosc | ciesniny | 1948'

Ocean

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 20 x 16.8 cm
described on the reverse: 'Z. Dlubak OCEAN'

System F-5, 1978

akryl, płótno; 100 x 100 cm
sygnatura na odwrocie (częściowo zakryta przez oprawę): "ZBIGNIEW DŁUBAK »SYSTEM F-5« 100 x 100 cm 1978 akryl"; opis wtórny: "CIEMNY BRUNATNY"

Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Poznań
- Systemy, Galeria 102, Warszawa 1979

Metamorfoza obrazu Jacka Malczewskiego - dyptyk, 1973 r.

fotografia czarno-biała / papier fotograficzny, vintage print15 x 11 cm (x 2)
sygnowany, datowany i opisany na rewersie pierwszej odbitki: ‘OkiS | Zbigniew Dłubak | Metamorfoza obrazu Malczewskiego | A | 8 cm | siatka | 73’ i drugiej odbitki: ‘OKiS | Zb. Dłubak | B | 8 cm | siatka | 73’

STAN ZACHOWANIA:
- niewielki ubytek wzdłuż prawej krawędzi drugiej odbitki

Z cyklu Gestykulacje

1970-1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 23,9 × 18 cm,
vintage

Lidia Pańków, recenzując w "dwutygodniku.com" wystawę Gestykulacje. Szymon Rogiński i Zbigniew Dłubak (Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa, 2012), sugeruje, że w Gestykulacjach akt fotografowania przestaje służyć tworzeniu artystycznej fikcji. Wyjaśnia swoją teorię następująco: "Podążając za postulatami filozofii języka, twórca bada relacje między znakiem i rzeczywistością. Abstrakcyjne serie formalnie zbliżonych do siebie ujęć ciała nie mają charakteru narracyjnego. Ich zadaniem jest zmusić widza do rewizji reguł postrzegania. Uważne studia sekwencji gestów mają odsłonić mechanizmy percepcji, zdemaskować założenia, które kierują naszym oglądem".
Praca wielokrotnie publikowana i wystawiana.

Asymetria

1987
odbitka żelatynowo-srebrowa, 26,3 × 26,8 cm,
sygn., sygn. "Zbigniew Dłubak", dat. i tytuł na odwrocie
vintage

Asymetria jest jednym z ważniejszych cykli w twórczości Dłubaka. Składają się nań zarówno prace fotograficzne, jak i malarskie, które postrzegał w perspektywie filozoficznej. Cykl, realizowany od 1983 r. aż do śmierci artysty, w nowatorski sposób nawiązywał do konstruktywizmu, kontynuując zagadnienia zawarte w Teorii widzenia Władysława Strzemińskiego (Wydawnictwo Literackie, 1958). W komentarzu do niego pisał Dłubak: "Zacieram zwykłe rozpoznanie przedmiotów, by zbliżyć się do istoty tego, co kryje się głęboko w widoku rzeczy. W widoku, a więc w nas".
Wystawa, m.in. Zbigniew Dłubak. Fotografie z lat 1947-1950, 1983-2000, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2003).

From the Gesticulations series

1970-1978
gelatin silver print, 23.9 × 18 cm,
vintage

In her review of the exhibition Gesticulations. Szymon Rogiński and Zbigniew Dłubak (Fundacja Archeologia Fotografii, Warsaw, 2012) for dwutygodnik.com, Lidia Pańków suggests that in Gesticulations the act of photographing ceases to serve the purpose of creating an artistic fiction. She explains her theory as follows: "In line with the postulates of the philosophy of language, the artist investigates the relations between the sign and reality. The abstract series of formally uniform photographs of the body are not narrative in nature. Their purpose is to force viewers to revise their rules of perception. A closer examination of the gesture sequences is intended to reveal the mechanisms of perception, expose the assumptions that underlie our insight."
The work has been widely printed and exhibited.

Asymmetry

1987
gelatin silver print, 26.3 × 26.8 cm,
signed, signed "Zbigniew Dłubak", dated and titled on the reverse
vintage

Asymmetry is one of the most important achievements in Dłubak’s work. The portfolio consists both of photographs and paintings, which the artist perceived from a philosophical perspective. Dłubak worked on it from 1983 until his death, invoking, in an innovative way, the constructivist tradition, furthering the issues discussed in Władysław Strzemiński’s treatise A Theory of Vision (Wydawnictwo Literackie, 1958). In his comment about Asymmetry Dłubak wrote: "I blur the usual perception of objects to get closer to the essence of what is concealed deep in views of things. In views, and thus in us."
Exhibition: Photographs from the Years 1947-1950, 1983-2000, Zachęta National Gallery of Art, Warsaw (2003).

Nocami straszy męka głodu, 1948 r.

fotografia czarno-biała, odbitka bromowa/papier fotograficzny,vintage print
11,5 x 16,5 cm
opisany na odwrociu: 'tytuł: "Nocami straszy męka głodu" | brom'
na odwrociu pieczęć ZAIKS-u z datą powstania fotografii: '1948' oraz pieczęć autorska

- Materia (w) fotografii, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2008 - I Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Pałac Sztuki, Kraków 1948
- Materia (w) fotografii, katalog wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Sopot 2008, s. 19 (il.)

Asymetria 145 A, 1986 r.

37 x 25,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Zbiegniew DŁUBAK | z cyklu ASYMETRIA 105A | I 1986 | 1986 | Zbig | 37A' oraz 'Zbigniew DŁUBAK | z cyklu ASYMETRIA 105A | II 1986 | 1986 |76 Zbig | 37B'

- Zbigniew Dłubak. Fotografie z lat 1947 - 1950, 1983 - 2000, Galeria Zachęta w Warszawie 21.10-23.11 2003, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 03.2004
- Zbigniew Dłubak. Fotografie z lat 1947 - 1950, 1983 - 2000, katalog wystawy w Galerii Zachęta i Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Warszawa 2003, s. nlb (il.)

Asymetria, 1986 r.

30 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ZBIGNIEW DLUBAK | ASYMETRIA | ZDlubak | 1986 [sygnatura] | 3497'
na odwrociu naklejka z Domu Aukcyjnego Rempex

- Dom Aukcyjny Rempex - kolekcja prywatna, Polska
- Zbigniew Dłubak. Fotografie z lat 1947 - 1950, 1983 - 2000, Galeria Zachęta w Warszawie 21.10 - 23.11 2003, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 03.2004

Asymetria 585A z cyklu Asymetria

1993
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 17,7 × 12 cm,
sygn., dat. i tytuł na naklejce na odwrocie
vintage print

"Problem asymetryczności świata wybiega daleko poza zasięg sztuki. To jest raczej postawa wobec świata, jakaś filozofia. Jestem przekonany, że wszystko co na świecie istnieje, wszystkie przedmioty, wszystkie rzeczy, wszystkie fakty są niepowtarzalne. Nie dadzą się zrekonstruować. Nie dadzą się porównać, ponieważ każda z tych rzeczy jest innym, odrębnym, indywidualnym bytem" - tak o Asymetrii, cyklu, do którego należy prezentowana praca, mówił sam artysta w rozmowie z Jerzym Wójcikiem (dla "Rzeczpospolitej") tuż przed otwarciem dużej indywidualnej wystawy Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1965-1991, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (1992).

Asymetria 453A z cyklu Asymetria

1990
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 12 × 17,7 cm,
sygn., dat. i tytuł na odwrocie
vintage print

Ostatnie dwadzieścia lat twórczości Dłubak poświęcił na realizację fotograficzno-malarskiego cyklu Asymetria. Zbliżenia kobiecego ciała: ust, waginy i pośladków to najobszerniejsza seria tego cyklu. Fragmenty ciała sfotografowane zostały z bardzo bliskiej odległości, powstały kompozycje na tyle abstrakcyjne, że chwilami trudno rozpoznać, co rzeczywiście jest obiektem fotografii.

Asymmetry 585A from the Asymmetry series

1993
gelatin silver print, RC paper, 17.7 × 12 cm,
signed, dated and titled on label on the reverse
vintage print

"The problem of the asymmetry of the world goes far beyond art. Rather it is an attitude to the world, a philosophy. I am convinced that anything that exists in the world, any object, any thing, and fact is unique. They cannot be reconstructed. Being different, autonomous and individual as they are, they cannot be compared." - this is what the artist said about Asymmetry in his interview with Jerzy Wójcik (for Rzeczpospolita) shortly before the opening of his large individual exhibition, Zbigniew Dłubak. Works from 1965-1991, CCA Ujazdowski Castle, Warsaw (1992).

Asymmetry 453A from the Asymmetry series

1990
gelatin silver print, RC paper, 12 × 17.7 cm,
signed, dated and titled on the reverse
vintage print

Dłubak devoted the last 20 years of his work to his Asymmetry - a series of photographs with elements of painting. Close-ups of the female body: mouth, vagina and buttocks represent the largest portion of the series. At times, the abstract compositions created by the body parts photographed at a close range make it difficult for us to recognize the actual object.

Movens 3, 1965 r.

olej/deska, 84 x 59 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `ZBIGNIEW DŁUBAK | "MOVENS - 3" | 84 x 59 cm 1965 r. | olej - drewno`

- zakup bezpośrednio od artysty
- kolekcja prywatna, Nowy Jork

- "Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1965-1971", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, marzec - kwiecień 1992
- "17 Contemporary Artists from Poland", Albrait-Knox Art Gallery, Nowy Jork, 26.09-31.10.1976
- IV Złote Grono - BWA Zielona Góra, 25.09-25.10.1969
- "Zbigniew Dłubak. Malarstwo", Galeria Foksal PSP, październik 1966
- Musée des Beaux-Arts La Chaux-de-Fonds
- Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1965-1971, katalog wystawy, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 1992, s. nlb. (il.)
- Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1945-1980, katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 1981, s. 52 (il.)
- IV Złote Grono Zielona Góra - 1969, katalog wystawy, BWA Zielona Góra 1969, s. 154
- Zbigniew Dłubak. Malarstwo, katalog wystawy, Galeria Foksal PSP, Warszawa 1966, s. nlb. (il.)

Asymetria 51

akryl, płyta, 104 x 110,
sygn. na odwrocie: Zbigniew Dłubak Asymetria 51 1993 rok

Asymetria 83, 1994 r.

akryl/płótno, 100 x 140 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `Zbigniew DŁUBAK ASYMETRIA 83 1994 100 x 140 cm akryl`

Asymetria 140A-1987

1987
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 28,2 x 28,6 cm (30 x 29,9 cm),
sygn., dat. i tytuł na odwrocie,
vintage print

Asymetria jest cyklem malarsko-fotograficznym. Fotograficzna jego część składa się z kilku serii: drzew, kartonów, twarzy, fragmentów ciała, które razem tworzą wieloletnią obserwację powierzchni przedmiotów, roślin i fragmentów ciała, które pozornie tylko są jednolite lub symetryczne. Cykl stanowi także programową wypowiedź Dłubaka, który uważał że obraz fotograficzny nie przylega do rzeczywistości i jest zawsze zniekształceniem oraz efektem kreacji autora.
Wystawa: Zbigniew Dłubak. Fotografie z lat 1948-1950, 1983-2000, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2003).

Asymetria 163A.87

1987
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 28,3 x 28,3 cm (31,3 x 30,3 cm),
vintage print

Według Dłubaka problem asymetryczności świata wybiega daleko poza zasięg sztuki. Uważał on, że "wszystko co na świecie istnieje, wszystkie przedmioty, wszystkie rzeczy, wszystkie fakty są niepowtarzalne. Nie dadzą się zrekonstru- ować. Nie dadzą się porównać, ponieważ każda z tych rzeczy jest innym, odrębnym, indywidualnym bytem." Próba wyrażenia asymetrii poprzez fotografię i poprzez malarstwo odbywa się jego zdaniem na zupełnie innych zasadach. Cykl Asymetria jest swoistym badaniem tego tematu przez artystę.

Asymmetry 140A-1987

1987
gelatin silver print, 28.2 x 28.6 cm (30 x 29.9 cm),
signed, dated and titled on the reverse,
vintage print

Asymmetry is a series of works which combine painting and photography. The photographic part of the project consists of several sets of images: trees, cardboard, faces, parts of body, which are only seemingly uniform and symmetrical. Asymmetry is also an artistic manifesto by Dłubak, who believed that the photographic image is incompatible with reality, being merely a distortion, an effect of the artist`s creation.
Exhibition: Zbigniew Dłubak. Photographs from the Years 1948-1950, 1983-2000, Zachęta National Gallery of Art, Warsaw (2003).

Asymmetry 163A.87

1987
gelatin silver print, 28.3 x 28.3 cm (31.3 x 30.3 cm),
vintage print

According to Dłubak, the problem of the asymmetry of the world goes far beyond art itself. As the artist believed, "anything that exists in the world, any objects, any things, and facts are unrepeatable. They cannot be reconstructed. Being different, autonomous and individual as they are, they cannot be compared." Attempting to express the asymmetry through photography is subject to com- pletely different rules. Through his Asymmetry Dłubak is, in a way, investigating and exploring the topic.

Asymetria 104A

1985
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 25,8 x 38,5 cm (30 x 40 cm),
jedna z trzech znanych odbitek,
vintage print

Dłubak zaczął pracę nad zdjęciami z cyklu Asymetria w 1983 r., dwa lata po rozpoczęciu cyklu malarskiego pod tym samym tytułem. Obrazy wypełniają płaskie minimalistyczne kompozycje. Fotograficzna część cyklu składa się z kilku serii: drzew, kartonów, twarzy, fragmentów ciała. To wieloletnia obserwacja powierzchni tylko pozornie jednolitych lub symetrycznych. Asymetria stanowi także programową wypowiedź Dłubaka o obrazie fotograficznym, który nie przylega do rzeczywistości. Fotografia według artysty jest zawsze zniekształceniem i efektem kreacji autora, jest asymetryczna względem świata.
Wystawy cyklu, m.in.: Asymetria, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1988, 1994); Asymmetry, Gallery Polish-American Artists Society (PAAS), Nowy Jork (1989).

Bez tytułu (Mokotów) z cyklu Krajobrazy

1962
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 23,3 x 29,8 cm,
vintage print

Fotografie z cyklu Krajobrazy powstawały w Warszawie w latach 1950-1962. Dłubak uchwycił niszczejące, bądź zniszczone fragmenty miasta, puste podwórka, odrapane mury, opuszczone kamienice. Zestaw, rozpoczęty kilka lat po wojnie, może być metaforą upadku miasta i jego mieszkańców.
Wystawa: Zbigniew Dłubak. Krajobraz peryferyjny, Galeria Asymetria, Warszawa (2009) - publikowana także w katalogu wystawy.

Asymmetry 104A

1985
gelatin silver print, 25.8 x 38.5 cm (30 x 40 cm),
signed, dated and title on the reverse,
one of three known prints,
vintage print

Dłubak started working on his Asymmetry series of photographs in 1983 r., two years after beginning his cycle of paintings under the same title. The images fill flat minimalist compositions. The photographic part of the project consists of several sets of images: trees, cardboards, faces, parts of body. It resulted from years of Dłubak`s observations of surfaces which are only seemingly uniform and symmetrical. Asymmetry is also Dłubak`s statement on the incompatibility of the photographic image with reality. According to the artist, photography is always a distortion, an effect of the artist`s creation - it is asymmetrical with the external world.
Selected exhibitions of the series: Asymmetry, Mała Galeria ZPAF-CCA, Warsaw (1988, 1994); Asymmetry, Gallery Polish-American Artists Society (PAAS), New York (1989).

Untitled (Mokotów) from the Landscapes series

1962
gelatin silver print, 23.3 x 29.8 cm,
one of three known prints,
vintage print

The Landscapes photographs were created in the years 1950-1962. Dłubak photographed run-down or destroyed parts of the city, empty yards, shabby-looking walls, abandoned houses. The set of photographs, begun several years after the war, may be a metaphor for the fall of the city and its residents.
Exhibition: Zbigniew Dłubak. Peripheral Landscape, Asymmetry Gallery, Warsaw (2009). The work was also printed in the exhibition catalogue.

Bez tytułu z cyklu Ikonosfera III (Ikonosfery)

1970-1971
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 12,5 x 17,6 cm,
vintage print

Cykl zdjęć Ikonosfery składa się z trzech części, przedstawiających fragmenty kobiecego ciała oraz zdjęcia z najbliższego otoczenia autora. W dwóch pierwszych instalacjach Dłubak w intencjonalny sposób wykorzystał otaczającą przestrzeń galerii. W przypadku trzeciej instalacji zrezygnował z aranżowania fotograficznego environment. Zdjęcia kobiecych pleców zaprezentował na tle płaskiej ściany. Pary identycznych odbitek ułożył w pionowe pasy, które wywołują wrażenie lustrzanego odbicia. Po raz pierwszy pokazał fragment Ikonosfery III (jeden pionowy pas) na wystawie monograficznej w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie w 1970 roku. Pełną wersję instalacji wystawił rok później.
Wystawy: Fotografia i malarstwo, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Warszawa (1970); Wystawa prac Zbigniewa Dłubaka, Galeria Współczesna, Warszawa (1971).

estymacja: 3000 - 4000 zł

Bez tytułu z cyklu Asymetria

1986
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 39,2 x 26,2 cm (39,8 x 29,8 cm),
vintage print

Wystawy, m.in.: Asymetria, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1988, 1994); Asymmetry, Gallery Polish-American Artists Society (PAAS), Nowy Jork (1989).

estymacja: 3000 - 5000 zł

Untitled from the Iconosphere III (Iconospheres) series

1970-1971
gelatin-silver print, 12.5 x 17.6 cm,
vintage print

The Iconospheres series of photographs consists of three parts showing details of a female body and the artist`s nearest surroundings. In the first two installations, Dłubak intentionally uses the interior of a gallery. For the third installation, he gave up arranging the photographic environment, showing the woman`s back against a flat wall. Dłubak arranged pairs of identical prints into vertical strips, which give the impression of a mirror reflection. The artist showed a fragment of Iconosphere III (one vertical strip) at his monographic exhibition in Klub Międzynarodowej Prasy i Książki in Warsaw in 1970. The full version of the work was shown a year later.
Exhibitions: Photography and Painting, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Warsaw (1970); Exhibition of Zbigniew Dłubak`s Works, Galeria Współczesna, Warsaw (1971).

estimate: 3000 - 4000 zł

Untitled from the Asymmetry series

1986
gelatin silver print, 39.2 x 26.2 cm (39.8 x 29.8 cm),
vintage print

Among his most important exhibitions was Asymmetry, Mała Galeria ZPAF-CCA, Warsaw (1988, 1994); Asymmetry, Gallery Polish-American Artists Society (PAAS), New York (1989).

estimate: 3000 - 5000 zł

Asymetria 110

akryl, płótno, 140 x 100 cm,
sygn. na odwrocie (płótno): Zbigniew Dłubak Asymetria 110 1998

1970-1978
three gelatin silver prints,
23 x 17.3 cm, 23.7 x 6.3 cm, 23 x 17.3 cm (within the passe-partout),
each signed on the reverse

Zbigniew Dłubak was creating his Gesticulations series, also known as Systems - Gesticulations, from 1970. The photographs complement his series of paintings entitled The Systems, which he started in 1974. It consists of two parts - female torsos and hand gestures. Each gesture was broken down into 8 or 12 parts corresponding to the number of frames on a medium-format negative film (6 x 6 and 6 x 9 cm respectively). The gestures, as presented in sequences, lose their cultural meanings and make way for new interpretations.
Prints most probably prepared for publication.

estimate: 4000 - 6000 zł

Asymmetry

1991
gelatin silver print,
11.2 x 11.2 cm (17.5 x 12.5 cm within the passe-partout),
signed, dated, title and edition on the front,
edition: 39/100

Zbigniew Dłubak dedicated the last 20 years of his artistic work to the Asymmetry series, which consists of several sets of images: trees, cardboard, faces and parts of the body. It was the result of years of Dłubak`s observations of surfaces that are only seemingly uniform and symmetrical. Asymmetry is also Dłubak`s statement on the incompatibility of the photographic image with reality. According to the artist, photography is always a distortion, an effect of the artist`s creation - it is asymmetrical with the external world.

estimate: 1500 - 3000 zł

Z cyklu Gestykulacje

1970-1978
trzy odbitki żelatynowo-srebrowe, papier,
23 x 17,3 cm, 23,7 x 6,3 cm, 23 x 17,3 cm (w świetle passe-partout),
każda sygnowana na odwrocie

Zbigniew Dłubak tworzył Gestykulacje, znane także jako Systemy - Gestykulacje, od 1970 r. i stanowią one uzupełnienie malarskiego cyklu Systemy, który powstawał od 1974 r. Seria składa się z dwóch części - korpusów kobiet i układów dłoni. Każdy typ gestów był rozpisany na 8 lub 12 części odpowiadajacych ilości klatek średnioformatowego negatywu (format klatki 6 x 6 cm lub 6 x 9 cm). Przedstawienie gestów w sekwencjach powoduje zatarcie ich kulturowych znaczeń i umożliwia nowe interpretacje.
Odbitki przygotowane prawdopodobnie do publikacji.

estymacja: 4000 - 6000 zł

Asymetria

1991
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier,
11,2 x 11,2 cm (17,5 x 12,5 cm w świetle passe-partout),
sygn., dat., tytuł i nakład na przodzie,
nakład: 39/100

20 ostatnich lat twórczości Zbigniew Dłubak poświęcił cyklowi Asymetria składającemu się z kilku serii: drzew, kartonów, twarzy, fragmentów ciała. To wieloletnia obserwacja powierzchni tylko pozornie jednolitych lub symetrycznych. Asymetria stanowi także programową wypowiedź Dłubaka o obrazie fotograficznym, który nie przylega do rzeczywistości. Fotografia według artysty jest zawsze zniekształceniem i efektem kreacji autora, jest asymetryczna względem świata.

estymacja: 1500 - 3000 zł

Asymetria 84

akryl, płótno, 100 x 140 cm,
sygn. na odwrocie (płótno) Zbigniew Dłubak oraz opis autorski.

Asymetria 51

akryl, płyta, 104 x 110,

Asymmetry 80c

1985
gelatin silver print, 37 x 26.5 cm,
signature, date and description on the reverse,
edition: 1/1
vintage print

Dłubak devoted the last 20 years of his work to a series of photographic images with elements of painting entitled Asymmetry, from which the lot comes. The artist describes his approach in the following way: "Some of the photographs depict objects I prepared specifically for the series. The surfaces of the different materials arranged in space are dissected by planes and spheres known from optical geometry. (?) The asymmetry in my works is not in their form, but it is a touch of the fundamental axiom of vision." (Zbigniew Dłubak, Photographs from the years 1947-1950, 1983-2000, Zachęta National Gallery of Art, 2003).

Asymetria 80c

1985
brom, papier, 37 x 26,5 cm,
sygn., dat. i opis na odwrocie,
nakład: 1/1
vintage print

Ostatnie 20 lat twórczości Dłubak poświęcił na realizację fotograficzno-malarskiego cyklu "Asymetria", z którego pochodzi prezentowana praca. Sam artysta tak opisuje swe założenia: "część tych prac to fotografie przedmiotów specjalnie przygotowanych przeze mnie. Powierzchnie różnych materiałów ułożone w przestrzeni poprzecinane są płaszczyznami i sferami należącymi do geometrii optycznej. (...) Asymetria w moich pracach to nie cecha ich formy, ale dotknięcie podstawowego aksjomatu widzenia." (Zbigniew Dłubak "Fotografie z lat 1947-1950, 1983-2000", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2003).

Amonity - 1, 1959 r.

olej/deska, 100 x 80 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: `Zbigniew Dłubak | "AMONITY-1" | olej 100x80 1959r.`

Pochodzenie: D.A. Rempex

Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1945-1980. Muzeum Narodowe we Wrocławiu luty- marzec 1981

reprodukowany: Zbigniew Dłubak. Prace z lat 1945-1980. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1981, s. 41.

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 35 000 - 45 000

Asymetria, 1991 r.

fotografia czarno-biała/papier fotograficzny, 17 x 12 cm
sygnowana, datowana i opisana u dołu: `Asymetria 1991 7/100 Zdłubak`

Estymacja: 4 000 - 5 000

Asymetria 80c, 1989 r.

fotografia czarno-biała, brom/papier,
37 x 26,5 cm (w świetle passe-partout), edycja 1/1

Estymacja: 12 000 - 15 000

Asymetria, 1991

7/100, fotografia czarno-biała/papier fotograficzny,
17 x 12 cm (w świetle ramy),
sygnowana, datowana i opisana u dołu: Asymetria 1991 7/100 ZDłubak,
z kolekcji Galerii Boss, Warszawa

Asymmetry 3914, 1991

technika własna,
32,4 x 50 cm,
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: ZBIGNIEW DŁUBAK ASYMMETRY 3914 1991 ZDłubak oraz etykieta V Międzynarodowego Triennale Rysunku,
z prywatnej kolekcji, Kraków

An ocean, 1973

druk vintage/papier,
29 x 64 cm,
sygnowany i datowany po lewej stronie: Zbigniew Dłubak 1973,
z prywatnej kolekcji, Kraków

`Antropolity - 11`, 1964 r.

olej/płyta pilśniowa,
85 x 61 cm
ODWROCIE: odręczny opis obrazu oraz naklejka z Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze

Asymetria

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny, 22,6 x 27,6 cm;
na odwrocie stempel autorski Zbigniewa Dłubaka

Asymetria

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny,
22,6 x 27,6 cm;

Koń

fotografia czarno-biała,
19,6 x 16,2 cm;
Na odwrocie pieczęć autorska Zbigniewa Dłubaka

Morski ptak

fotografia czarno - biała , brom, papier,
24,5 x 18 cm;
na odwrocie dwukrotny stempel autorski; tytuł autorski: MORSKI PTAK / SEA BIRD (ołówkiem) oraz fragment nalepki wystawowej

bez tytułu, lata 70-te,

fotografia czarno-biała,
27,5x 18,5 cm,

Rytmy

fotografia czarno-biała,
17,2 x 17,2 cm;
na odwrocie pieczęć ze ZPAF-u Zbigniewa Dłubaka.

Batory w Narwiku

fotografia czarno-biała,
18,1 x 12,6 cm;
na odwrocie pieczęć autorska Zbigniewa Dłubaka i tytuł: 3 BATORY
W NARWIKU.

Morski Ptak

brom na papierze, 24,5x18 cm

bez tytułu

brom na papierze, 14x18 cm

PRZYPOMINAM SAMOTNOŚĆ CIEŚNINY MAGELLANA , 1948

Odbitka srebrowo-żelatynowa; papier; 22,8 x 15,5 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie (długopisem); odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print Niewielki zaciek w prawym dolnym rogu oraz rysa (1,5 cm) na środku odbitki.

NOCAMI STRASZY MĘKA GŁODU , 1948

Fotografia czarno-biała, brom, papier, 11,5 x 16,5 cm; opisana na odwrocie oraz pieczątka autorska; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

brom/papier,
20 x 26 cm
na odwrocie pieczątka autorska Z. Dłubak ZPAF PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
odbitka lata 70. XX w.

brom/papier,
22 x 17,6 cm
odbitka lata 70. XX w.

brom/papier,
16,5 x 24,8 cm
odbitka lata 70. XX w.

Asymetria, 1986

fotografia czarno-biała, brom, papier, 30,2 x 30 cm; sygn., dat., i opis na odwrocie ołówkiem; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Asymetria, 1986

fotografia czarno-biała, brom, papier, 40 x 27 cm (wym. obrazu); sygn. ołówkiem na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Asymetria, 1986

fotografia czarno-biała, brom, papier, 25,5 x 23 cm; sygn. na odwrocie ołówkiem; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

fotografia czarno-biała (1/1), 25x18,5cm

Asymetria 1991 r.

fotografia czarno-biała, brom/papier błyszczący, 17,3 x 12,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn., dat i opisana u dołu odbitki: `Asymetria 1991 5/100 Z. Dłubak`; nakład: 5/100

Nocami straszy męka głodu, 1948

fotografia czarno-biała, brom, papier, 11,5 x 16,5 cm; opisana na odwrocie oraz pieczątka autorska; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Asymetria 154 e, 1987

fotografia czarno-biała, brom, papier, 38,8 x 25,6 cm (arkusz), sygn., dat. i opisana (ołówkiem) na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Asymetria 163 a, 1987

fotografia czarno-biała, brom, papier, 31,5 x 30 cm (arkusz), sygn., dat. i opisana (ołówkiem) na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Bez tytułu z cyklu Asymetria, 1986

fotografia czarno-biała, brom, papier
39,7 x 29,5 cm
(arkusz); na odwrocie pieczątka autorska; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

39,7 x 29,5 cm;
na odwrocie pieczątka autorska; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Pejzaż, 1955-60/2008

fotografia czarno-biała, brom, papier,
29,5 x 20,5 cm (arkusz)
na odwrocie pieczątka fundacji Archeologia Fotografii oraz opis (ołówkiem); odbitka autorska, nakład: 2/5, reprint
Pozytyw wykonany z negatywu Zbigniewa Dłubaka przez Sławomira Fitaka.

Akt

gwasz, papier, 50 x 35,8 cm

ULICE Sź DLA LUDZI, NIE DLA SŁOŃCA, 1947-50

30 x 40 cm, odbitka wykonana przez Stanisława Fitaka z negatywu autorskiego, nakład: 2/5

Asymetria, 1991

fotografia czarno-biała, brom, papier błyszczący,
17,3 x 12,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat i opisana u dołu odbitki: Asymetria 1991 32/100 Z. Dłubak; odbitka autorska, nakład: 32/100

Akt

gwasz, papier,
50 x 35,8 cm

Para fotografii - z cyklu Asymetria, 1986

2 fotografie czarno-białe, brom/papier,
37 x 25,5 cm
na odwrocie: `Zbiegniew DŁUBAK / z cyklu ASYMETRIA 105A/I 1986 / 1986 / Zbig / 37A` oraz `Zbigniew DŁUBAK / z cyklu ASYMETRIA 105A/II 1986 / 1986 / 76 Zbig / 37B`

Asymetria, 1986

30,5 x 30 cm (arkusz)
28,5 x 28,2 cm (odbitka), sygn. i dat. na odwrocie: ZBIGNIEW DŁUBAK / ASYMETRIA / 1986 (ołówkiem)
odbitka autorska nakład nieokreślony

Kolekcja - System, 1978

zestaw 16-tu fotografii czarno-białych, brom, papier, 17,5 x 17,5 cm (każda odbitka), 82 x 73 cm (całość); odbitki naklejone na płótno, opisane u dołu: ZBIGNIEW DŁUBAK / KOLEKCJA-SYSTEM / 1978

Asymetria 6, 1982

akryl, płyta pilśniowa, 60 x 60 cm, sygn. i opisany na odwrocie: ZBIGNIEW DŁUBAK "ASYMETRIA 6" 1982 akryl, 60 x 60 cm; oraz numer 11; stan zachowania: w dwóch miejscach na licu zarysowana malatura

Asymetria, 1991

sygn., dat. i opisana u dołu odbitki: Asymetria 1991 6/100 Z.Dłubak;
odbitka autorska, nakład: 6/100

Amonity - 1, 1959

olej, płyta pilśniowa, 100 x 80 cm;
na odwrocie napisy autorskie: Zbigniew Dłubak /
"AMONITY - 1" / olej 100 x 80 1959 r.

Asymetria 25/100 1991

fotografia czarno-biała,
17,5 x 12,5 cm (w świetle passe - partout);
sygn. i opisany flamastrem na dole: Asymetria 1991 25/100 podpis artysty

Asymetria, 1991

fotografia, 18 x 12,5 cm,
dar Sławomira Bossa

Asymetria 425A.90

fotografia brom, papier, 1/1
40 x 40 cm
sygn. tył Dłubak Zbigniew / Asymetria 425A.90 / 1990
prace prezentowana na wystawie w Zachęcie 2003

Asymetria 537A.91

fotografia brom, papier, 1/1
40 x 40 cm
sygn. tył Dłubak Zbigniew / Asymetria 537A.91 / 1991

liczba obiektów: 114