1 zł
2 600 000 zł

KATZ Emmanuel (zw. Mané-Katz) (1894 - 1962)

Opuszczając Sztetl

akwarela, papier; 29 x 27 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Mane-Katz.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Portret kobiety w fotelu

sygn. l.d.
węgiel, papier
65x47.5 cm

Szkice postaci

sygn. p.d.
kredka, papier
65x49.5 cm

Głowa Żyda

tusz, papier; 34,5 x 23,8 cm;
sygn. wzdłuż lewej krawędzi u góry: Mane Katz

Cannes

akwarela, papier, 22,5 x 32 cm,
sygn. l.d.: Mane Katz Cannes.

Letnisko

gwasz/papier, 63 x 47,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'mane-katz'

Głowa Żyda

tusz, papier; 34,5 x 23,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. wzdłuż lewej krawędzi u góry: Mane Katz.

Pejzaż z Karpat, około 1930 r.

olej/płótno, 65 x 82 cm
sygnowany p.d.: 'Mane-Katz'
na odwrociu papierowa nalepka aukcyjna

Marzyciel, 1925 r.

olej, płótno, 93 × 74 cm
sygn. i dat p. d.: Mané-Katz/25
na odwrocie napis: Mané Katz, poniżej nalepka wystawowa z odręcznym opisem pracy oraz poniżej napis: 12 Rue du Moulin de Beuvre/"Le reveur"

Zakup w Paryżu w Domu Aukcyjnym Boisgirar

PEJZAŻ

Gwasz, tektura, 22,5 x 30 cm,
sygn. p.d.: Mane Katz 61.

CANNES

Akwarela, papier, 22,5 x 32 cm,
sygn. l.d.: Mane Katz Cannes.

*droit de suite

Jeune priant

Olej, płótno
sygn. na odwrocie
28,5 x 19 cm

Hassid

tusz lawowany na papierze
sygn. p.d.
37 x 28,5 cm

Portrait de jeune femme

Tusz lawowany na papierze
sygn. p.d.
stan zachowania: praca do konserwacji
41 x 27 cm

Famille de Djerba

Olej, płótno
sygn. p.d.
46 x 38 cm

Danse auprès du feu

Tusz na papierze
Napis na odwrocie: dessin original de Mané-Katz.
30 x 38 cm

Nu assis

Tusz na papierze
sygn. monogramem p.d.
23,5 x 16 cm

Port de Provence

Gwasz na papierze
sygn. l.d.
46 x 59 cm

Vente de Mes Oger et Dumont du 20 juin 1980

Marzyciel, 1925 r.

olej, płótno, 93 × 74 cm,
sygn. i dat p.d.: Mané-Katz /25

- zakup w Paryżu w Domu Aukcyjnym
Boisgirard 02.07.2010

Martwa natura z dzbanem i koszykiem owoców, 1928

olej, płótno, 97 x 79 cm
sygn. p.g.: Mane - Katz / 28

Skrzypek

litografia, papier, 49 x 64,5 cm, sygn. l.d. na kamieniu: Mane-Katz

Macierzyństwo

olej, płótno; 46 x 53,5 cm;
sygn. i dat. p. g.: Mane -Katz ?4;
na odwrocie
- nalepki galeryjne?;
- oznaczenia: E. P. 18 / 7;
- pieczęć (częściowo czytelna);
- napisy ołówkiem (częściowo czytelne): 1402 ... 5 no gold...;
- na blejtramie oznaczenie firmy ramiarskiej Anco Bilt z Nowego Yorku

Letnisko [Drzewa we frontowym ogrodzie]

gwasz, papier; 63 x 47,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. l. d. (ołówkiem): mane-katz

Martwa natura z dzbanem i koszykiem owoców, 1928 r.

olej, płótno, 97 × 79 cm, sygn. i dat. p.g.: Mane-Katz / 28

AKT

papier, akwarela, 58,5 x 43 cm
sygn. l.d.: Mané - Katz

NAD BRZEGIEM

olej, płótno, 56,5 x 38,5 cm
sygn. u dołu: Mané-Katz
op. na odwrocie: Mané-Katz

Bouquet de fleurs

gwasz, papier
62 x 47 cm
sygn. i dat. p.d. Mane Katz 26

Taniec

litografia barwna, papier, wym. 54 x 70 cm
sygn. l.d.: Mane-Katz oraz p.d.: MOURLOT LITH. - MANARANCHE GRAV.

Wędkarze na statku, 1944 r.

tusz/papier, 16,5 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'MANÉ - KATZ 44'
na odwrociu rysunek: Walka bokserska

Kobieta w białej sukni, ok. 1925 r.

olej, płótno naklejone na tekturę, 46 × 38 cm
sygn. p. d.: Mane Katz

olej, płótno, 97 × 79 cm
sygn. i dat. p. g.: Mane- Katz/28

Dziewczynka

ołówek, papier, 26,8 × 19,8 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. g.: Mane-Katz

Les deux rabbins

olej, płótno
55 x 46 cm
sygn. l.g. Mane Katz

Rak (1961)

sygn. dat. p.d.
gwasz, papier
50x65 cm

Bouquet d`anémones

olej, płótno
35,5 x 27 cm
sygn. l.d. Mane Katz

Freidl i jej matka, 1966

Litografia barwna; wym.: 695 x 520 mm;
sygn. pł. l.d.: Mane-Katz, l.d.: Mourlot lith. Manaranche grav., nr 146/300. Plansza z teki "Mane-Katz. Douze lithographies pour Stempeniou de Cholem Aleikhem", wydanej nakładem Boston Book & Art. Shop, Boston Massachusets; plansze odbite w litografierni Andre Sauret, Monte Carlo 1966. Podstawą edycji był cykl gwaszy wykonany w 1958.

Portret Szolem Alejhema, 1966

Paysage de bord de rivičre

gwasz, papier
63 x 47 cm
sygn. p. d.: MK

HOMME , ok. 1950

olej, płótno
sygn. śr. d.: "mané-Katz"
100 x 40 cm

VIEIL HOMME A LA CANNE, ok. 1950

olej, płótno
sygn. l.d.: "mané-Katz"
100 x 40 cm

L`ENFANT HASSID, 1930

olej, płótno
sygn. p.g.: "Mané-Katz"
30 x 41 cm
pochodzenie: kolekcja D.A.,Paris

Le trompettiste

Olej na płótnie
73 x 60 cm
sygn. l. g.: Mane Katz

LA CHARRETTE AU COIN DE LA RUE

olej, płótno
sygn. l.d.: "Mané-Katz"
38,2x 46 cm

Wędkarze na statku, 1944 r.

tusz/papier, 16,5 x 22 cm (w świetle passe partout)
sygnowany i datowany l.d.: `MANE - KATZ 44`

Estymacja: 10 000 - 15 000

Taniec

litografia barwna/papier, 54 x 70 cm
sygnowany l.d.: `Mane-Katz` oraz p.d.: `MOURLOT LITH. - MANARANCHE GRAV. `

Estymacja: 1 000 - 2 000

Kapela w wiosce (1966, ilustracja do Stempeniu Szolem Alejchema)

sygn. na kamień l.d. (wyd. Mourlot )
litografia barwna
49.5x65.5

Skrzypek przy stole

druk artystyczny, papier;
49,5 x 65 (wymiary odbitki), 54 x 70,5 cm (wymiar arkusza);
sygn. na płycie l. d.: Mané-Katz; napis p. d.: MOURLOT LITH. - MANARANCHE GRAV.

Nu

akwarela, tusz, papier,
27 x 38 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. g.

PORTRAIT D`HOMME A LA BARBE ROUSSE

olej, płótno
sygn. i dat. p.d. Mané-Katz 30
45,70 x 38 cm
pochodzenie:
kolekcja I.B. Frydman, Paris

HASSID A LA BARBE ROUSSE, 1927

olej, płótno
sygn. i dat. p. śr.: Mané-Katz/ 1927
55 x 46 cm
pochodzenie:
kolekcja J-R.H

PORTRAIT D`HOMME

olej, płótno
sygn. l.g.: Mane-Katz
55,50 x 46,50 cm

BOUQUET DE FLEURS, 1933

olej, płótno na desce
sygn. l.d.: Mané-Katz 33
73 x 54 cm

PETIT GARCON SUR LE BANC, 1931

Pastel, papier
sygn. i dat. p.d.: mane-katz 31
65 x 50 cm

PORTRAIT DE FEMME

Pastel, papier
sygn. p.d.: Mané-Katz
71,20 x 50 cm

DEUX RABBINS

olej, płótno
sygn. p.d.: Mané-Katz
86,80 x 70,60 cm
pochodzenie:
kolekcja Morez, France
Kolekcja J. Feingolda
literatura:
Robert S. Aries, Mane -Katz the complete works, Londres, 1970, n°315, reprodukowany s.96

LA JETEE

gwasz, papier
sygn. l.d.: Mané-Katz
49,40 x 63,80 cm
pochodzenie:
O`Hana Gallery, Londres
Kolekcja J. Feingolda
literatura:
Robert S. Aries, Mane -Katz the complete works, Londres, 1970, n°694, reprodukowany s.214

LE CAVALIER DU FEU

olej, płótno
sygn. p.d.: mané-Katz
50,50 x 60,90 cm
pochodzenie:
O`Hana Gallery, Londres
Kolekcja J. Feingolda
literatura:
Robert S. Aries, Mane -Katz the complete works, Londres, 1970, n°357, reprodukowany s.108
załączony certyfikat Jacques O`Hana

MARIAGE

olej, deska
sygn. l.d.: M.K.
17 x 12,50 cm
pochodzenie:
Dominion Gallery, Montréal Kolekcja J. Feingolda

VOEUX, 1957

tusz, akwarela, papier
sygn. l.d.: Mané Katz; na odwrocie: meilleurs voeux pour 1957 Mane-Katz
17,20 x 13,50 cm
pochodzenie:
Kolekcja J. Feingolda

European Landscape, 1941

gwasz, papier
76 x 61 cm.
sygn. p.d.: Mane-Katz

Head of Hassid

olej, płótno
55 x 46 cm
sygn. p.d.: Mane-Katz

Musicians, 1942

olej, płótno
55 x 46 cm
sygn. p.d.: Mane-Katz

Father and Son

olej, płótno
27 x 22 cm
sygn. l.g.: Mane-Katz

Bouquet de fleurs

olej, karton
24 x 18,5 cm
sygn. p.d.

NOTRE-DAME DE PARIS, 1954

olej, płótno
sygn. p.d.: "Mané-Katz"
130 x 89,50 cm
proweniencja: M. Lavigne (acquis aupres de celui-ci le 8 mars 1970 par l`actuel propriétaire)
Collection européenne

LE MARIAGE

olej, płótno
sygn. śr.d.: "Mane-Katz"
88 x 116 cm

HOMMES EN PRIERE

olej, deska
sygn. l.g.: "M.K."
19,20 x 15,10 cm

VILLAGE SUR LA COLLINE, 1935

olej, karton
sygn. i dat. p.d.: "Mane-katz 35"
49,70 x 64,70 cm

MUSICIENS

olej, płótno
sygn. l.g.: "Mane-Katz"
22,50 x 16,50 cm

COUPLE

gwasz, papier
sygn. p.g.: "mané-katz"
64 x 49 cm

VUE DE YAFFO TEL-AVIV

olej, papier naklejony na płótno
46 x 55 cm
proweniencja: Collection Jack Schwartz
Chabad Lubavitch Community Center

NU DEBOUT, 1921

pastel, papier
sygn. i dat. p.d.: "Mane Katz 21"
60,80 x 46 cm

Trois personnages

akwarela, papier
sygn. l.d.
25,5 x 18,5 cm (a vue)

TACIERZYŃSTWO

brąz, podstawa - drewno,
wys.: 15,5 cm
sygnatura ryta: `M. Katz`

Sabbath

64x49.5 cm
sygn.

The Jar Bearer

gwasz
63x49 cm
sygn. p.g.

Riders

akwarela, papier
28x35 cm
sygn. p.d.

PORTRAIT D`HOMME

olej, płótno
sygn. l.g.: "mané-katz"
55 x 46 cm

PAYSAGE D`ISRAEL

Gwasz,papier
sygn. p.d. "Mane Katz"
47,50 x 61,50 cm
Proweniencja: O`Hana Gallery, Londres
Par cessions successions successives a l`actuel propriétaire
Bibliografia: Robert S. Aries, "Mané-Katz, The complete works, volume I", Londres, 1970, reproduit p. 215

DEUX MUSICIENS

Gwasz,papier
Sygn. p.d.: "Mane-Katz"
63 x 48,50 cm

LES ETUDIANTS, 1955

olej, płótno
sygn. p.g.: "Mane-Katz"
92 x 72,50 cm
Proweniencja: Kolekcja Jean et Bluette Nordmann, Fribourg
Bibliografia: Robert S. Aries, "Mané-Katz, the complete works, volume I", Londres, 1970, reproduit p. 133

LE MARIAGE, 1957

olej, płótno
sygn. p.d. "Mane-Katz", oraz sygn. i dat. na odwrocie: "MANE-KATZ le concert les tuilerie 1954" ??
109,50 x 116,50 cm
Proweniencja: Galerie Ferrero, Geneve
Galerie Charpentier, Paris
Kolekcja Jean et Bluette Nordmann, Fribourg
Wystawiany: Galerie Charpentier, Paris, "Ecole de Paris", 1957, n° 71
Galerie Ferrero, Geneve, exposition 1965 ref. 16
Bibliografia: Robert S. Aries, "Mané-Katz, the complete works, volume I", Londres, 1970, reproduit p. 157

VILLAGE D`UKRAINE, 1931

olej, płótno
sygn. i dat. l.d. "Mane Katz 31"
73,50 x 92,50 cm
Proweniencja: Kolekcja I.B. Frydmana, Paryż

gwasz, papier
47 x 63 cm
sygn. p.d. Mane Katz

Trójka dzieci

olej, płótno
31 x 41 cm
sygn śr. d. Mane-Katz
wystawiany: Art Expo, Judaica Pavilion, 1967, Montreal Kanada

Muzycy

olej, płótno
51 x 37 cm
sygn. l.d. Mane-Katz

Rabin z uczniami

olej, płótno
46 x 31 cm
sygn. p.g. Mane - Katz

Muzycy

tusz, akwarela, papier
38 x 28 cm
sygn. p.d. Mane Katz

Konie

akwarela, tusz, papier
28 x 35 cm
sygn. p.d. Mane - Katz

Konie

olej, płótno
66 x 76 cm
sygn. p.d. Mane - Katz

Wózek z kwiatami

olej, płótno
35 x 23 cm
sygn. l.d. Mane-Katz

Bukiet kwiatów

olej, płótno
27 x 22
sygn. p.d. Mane-Katz

Portret mężczyzny

olej, płótno
115 x 88 cm
sygn.p.g. Mane Katz

Młody Żyd

olej, płótno
100 x 65 cm
sygn. p.d. Mane - Katz

Arabowie, 1956

olej, płótno
46 x 55 cm
sygn.p.g. Mane Katz

gwasz, papier
46 x 61
sygn. p.d. Mane Katz

Matka i dziecko

olej, płótno
86,5 x 71 cm
sygn. p.d. Mane Katz

Uczący się, 1929

olej, płótno
93 x 74 cm
sygn. p.g. Mane Katz/29

Martwa natura z koroną, 1928

olej, płótno;
97 x 78 cm
sygn. p.g. Mane-Katz/ 28

Mężczyzna w czerwonym kapeluszu, 1923

tempera, papier naklejony na płótno,
63,2 x 48,2 cm
sygn.p.g.:Mane-Katz.23

Kompozycja, 1935

gwasz, tektura;
49,5 x 64,6 cm w świetle ramy
sygn. p.d. Mane-Katz/ 35

Rabin

sygn. p.d.
tusz, papier
29x27

Bouquet de fleurs

Gwasz na papierze
Syg. p.d.
53 x 40 cm

Femme a la robe blanche (ca.1925)

Olej na płótnie naklejony na tekturę
Syg. p.d.
46 x 38 cm

Jeune Juif en priere (1927)

Olej na płótnie
Syg.i datowany p.d.
100 x 65 cm
Dedykacja : "a Madame Paulette Robert avec hommages Mane-Katz Paris 1928"

Nature morte

Olej na płótnie
Syg. p.d.
35 x 23 cm

Corrida

Olej na płótnie
Syg. l. środek
36 x 35 cm

Le reveur

Olej na płótnie
Syg. p.d., powtórna syg. na odwrocie
93 x 74 cm

Nu

Akwarela i tusz
Syg. l.g.
27 x 38 cm (w świetle passe-partout)

CZYTAJĄCY

litografia/papier,
38 x 30 cm
sygnowany l. d.: '64/100', 'Mane - Katz'

Bouquet de fleurs

Gwasz,
Syg. p. d.
53 x 40 cm (w świetle passe-partout)

WIEŚ, 1961 R.

olej/płótno,
54 x 65 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Mane Katz 61`

Żyd grający na flecie

brąz patynowany i lakierowany, wys. 40 cm;
sygn. na podstawie: MANE Katz; odlew współczesny

Żydowski skrzypek

brąz patynowany i lakierowany, wys. 38 cm;

PORTRET MŁODEGO ŻYDA

atrament, długopis, papier, 35.7 x 27.7 cm
sygnowany l.d.: Mané-Katz

Portret młodego rabina, ok. 1946

akwarela, tusz, długopis/ papier
35,5 x 27,5 cm
sygn. l.d. Mane-Katz

olej/płótno,
16 x 24 cm
sygnowany l. d.: `Mene Katz`

Wędkarze na statku, 1944 r.

tusz/papier, 17 x 22 cm
sygnowany i datowany. l. d.: `Mané-Katz 44`
na odwrociu: Walka bokserska (rysunek - ucięty u góry)

Popiersie mężczyzny

węgiel, papier, 65 x 50 cm;
sygn. p. g.: Mane Katz / 29

Statki przed tamą, 1931 r.

olej/karton,
48 x 64 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Mane - Katz 31`

Martwa natura, 1928

olej, płótno;
81 x 65 cm
sygn. p.g.: Mané-Katz 28

Skrzypek

brąz,
wys.: 38 cm
sygnatura ryta na podstawie: `Mane - Katz`

Pejzaż z Karpat, ok. 1930 r.

olej/płótno,
65 x 82 cm
sygnowany p. d.: `Mane - Katz`

Popiersie mężczyzny

węgiel, papier,
65 x 50 cm;
sygn. p. g.: Mane Katz / 29

Przed chatą

olej/płótno naklejone na płytę, 51 x 61 cm
sygnowany l. d.: `Mane Katz`

Żyd grający na flecie

brąz patynowany, podstawa marmur, wys. z podstawą: 40 cm
sygnowany na podstawie: `MANE KATZ`

Wieś na Ukrainie, 1936 r.

olej/płótno, 88 x 114,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Mane Katz 36`

Malarz na plenerze

olej, deska, 30,2 x 37,2
sygn. l.d.: Mane Katz
wtórna p.d.: Soutine
Obraz posiada ekspertyzę prof. Jerzego Malinowskiego z dnia 15 grudnia 2001 roku, Warszawa

Dziewczynka

ołówek, papier,
26,8 x 19,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.g.: Mane-Katz

Corrida, ok. 1930

olej, płótno,
35 x 35 cm
sygnowany l.d.: Mane - Katz

Portret mężczyzny

pastel, tektura,
59,5 x 47,2 (w świetle ramy)
sygn. l. d.: Mané - Katz

Portret Żyda, ok. 1926

olej, tektura,
19.7 x 15.8 cm
sygnowany l.d.: Mané Katz

Corrida

olej, płótno, 34,8 x 34,9
sygn. l. d.: Mane-Katz

Chłopiec w czerwonej kamizelce

olej, tektura, 46,3 x 37,5
sygn. p. d.: Mané-Katz ; na odwrociu naklejka domu aukcyjnego Christie`s i nowojorskiego sklepu z materiałami artystycznymi Roberta Rosenthala

Wędkarze na statku, 1944

tusz, papier
17 x 22 cm

Sztorm, 1931

tempera, papier naklejony na płótno
62,8 x 46,5 cm

63,2 x 48,2 cm

liczba obiektów: 140