PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
Józef Wilkoń, Być drzewem, 2017 r.
wydruk pigmentowy na papierze archiwalnym Hahnemuhle Photo Rag Baryta 315 g., 80 x 98 cm
sygnowany p.d., w l.d.: 'ed. 1/5 + 1AP'
cena wywoławcza: Wykup abonament
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
tekst: KAZIMIERZ KUSZNIEROW
design: ANIA NAŁĘCKA /TBD
materiał: KSIĄŻKA nakład 550 szt język angielski
dane: wymiar 30X30, liczba stron 83, zdjęć 23
rok: 2013
SYGNOWANA I DATOWANA
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
55 x 40 cm, 2000 (rok powstania), 2013 (rok wydruku)
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
Bez tytułu z cyklu Ukryci ludzie, 2010
fotografia barwna, papier,
41,5 x 50 cm;
sygn., dat., opis na odwrocie (ołówkiem); wydruk autorski
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
Hidden People 1 from the Hidden People series
2010/2013
pigment prints, paper Museo Silver Rag 350 g, 100 x 127 cm (120 x 147 cm),
signed, dated and described on the reverse,
edition: 1/4 + 2 a.p. (this size)
The series is part of Sputnik`s IS(not) project. Adam Pańczuk and his companion, the Icelandic writer Sindri Freysson, investigated the impact of local mythology on the mentality of the islanders. Folk beliefs in Iceland are highly individual and have many local varieties. In Icelandic legends elves or hidden people have good intentions and are favourably inclined towards people - they give humans presents or warn against danger. The result of a survey show that 62% of Icelanders believe that it is possible, likely or certain that elves and hidden people do actually exist.
The series won 2nd Prize in the Portrait Series category of the Pictures of the Year International (2011).
IS(not) exhibitions in Poland, the Czech Republic, Slovakia, Iceland and Ireland.
Publications: Marie Claire, Italy; Esquire, Russia; Duży Format, Gazeta Wyborcza and the IS(not) book, Sputnik Photos (2011).
estimate: 7000 - 9000 zł
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
Hidden People 1 z cyklu Hidden People
2010/2013
wydruk pigmentowy, papier Museo Silver Rag 350 g, 100 x 127 cm (120 x 147 cm),
sygn., dat. i opis na odwrocie,
nakład: 1/4 + 2 a.p. (w tym formacie)
Cykl powstał w ramach projektu IS(not) kolektywu Sputnik Photos. Adam Pańczuk oraz towarzyszący mu pisarz Sindri Freysson badali wpływ islandzkiej mitologii na mentalność mieszkańców wyspy. Wierzenia ludowe na Islandii posiadają wiele specyficznych cech i lokalnych odmian. Jednak w islandzkich opowieściach elfy, czyli ukryci ludzie, na ogół mają dobre intencje i są przychylnie nastawieni do ludzi - obdarowują ich prezentami albo ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Według badań nad wierzeniami Islandczyków w zjawiska nadprzyrodzone 62% uważa, że możliwe, prawdopodobne lub pewne jest, że elfy i ukryci ludzie istnieją.
Cykl zdobył II nagrodę w kategorii Portrait Series, Pictures of the Year International (2011).
Wystawy w ramach projektu IS(not) w Polsce, Czechach, Słowacji, Islandii i Irlandii.
Publikacje: Marie Claire, Włochy; Esquire, Rosja; Duży Format, Gazeta Wyborcza oraz książka IS(not), Sputnik Photos (2011).
estymacja: 7000 - 9000 zł
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
In the Rhythm oft he Land, 2005
Fotografia czarno-biała, papier Ilford matowy, 24 x 36 cm; sygn. i dat. ołówkiem na odwrocie; wydruk autorski; edycja: 1/15
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
fotografia, 46 x 44 cm
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
Ignacy z serii Karczeby, 2008/2010
wydruk pigmentowy, papier Museo Silver Rag, 60 x 60 cm,
sygn., dat., na odwrocie,
nakład: 4/6
Karczeby - tak w gwarze chachłackiej (mieszaninie języka polskiego i białoruskiego) mówiono o ludziach silnie związanych z ziemią, którą uprawiali od pokoleń, własnymi rękami "karczowali", "wycierali" lasy, by w ich miejscu móc uprawiać ziemię. Karczeb to także po chachłacku pień z korzeniem, który tkwi w ziemi po ścięciu drzewa. Podobnie było z ludźmi - nie tak łatwo było "wyrwać" ich ze swojej ziemi, choćby w czasach stalinowskich. Za swoje przywiązanie do roli płacili często wolnością i życiem. Po śmierci, chowany tuż przy roli, którą uprawiał za życia, karczeb sam stawał się ziemią, pielęgnowaną później przez jego potomków. Wybrane nagrody za cykl w roku 2009: I honorowe wyróżnienie Magnum Expression Award; honorowe wyróżnienie Lens Culture International Exposure Awards; I miejsce za reportaż w kategorii "Portret", BZ WBK Press Photo; I miejsce za reportaż w kategorii "Ludzie", Grand Press Photo. Wybrane wystawy: Daegu Photo Biennale, Korea Południowa (2010); La Galerie Particuliére, Paryż (2010); Catherine Edelman Gallery, Chicago (2011). Publikacje: British Journal of Photography, F5, Le Tigre, Contraste Magazine, Polityka, Gazeta Wyborcza, Przekrój.
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
fotografia czarno-biała, wydruk, papier Hahnemühle Photo Rag Bright White 310 g,
60 x 60 cm (wydruk), 80 x 100 cm (z passe-partout i drewnianą oprawą);
sygn. i numerowana na odwrocie: Adam Pańczuk / 1/3;
wydruk autorski, nakład: 1/3
PAŃCZUK Adam (ur. 1978 r.)
wydruk autorski, nakład: 1/3