1 zł
2 600 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wzięcie Turków w niewolę

akwarela, papier, 38 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: JKossak / 1880

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak na koniu, 1892 r.

akwarela, gwasz/papier, 28,5 x 21 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p. d.: `J Kossak | 1892`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koniowodny z bojowym rumakiem husarskim (Luzak pancernych, Luzak pancernych na tle bitwy), 1888 r.

akwarela/papier, 28 x 32,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l. d.: `Juliusz Kossak | 1888`
obraz posiada opinię Andrzeja Dzięciołowskiego;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak i dziewczyna przy stadninie, 1892

akwarela, papier,
23.3 x 32.2 cm
sygnowany l.d.: JKossak | 1892 (inicjały wiązane)
Na odwrocie - opatrzona siedmioma lakowymi pieczęciami z herbem Kos - karta z potwierdzeniem autentyczności wystawionym przez Wojciecha Kossaka (tekst napisany atramentem): Warszawa 22(..) | 1925 | Niniejszym oświadczam, że akwarella "Koniuchy" | przedstawiająca parę małopolską na pastwisku pochodzi | ze zbiorów ś.p. mojego szwagra Romańskiego a nabytą | została przez niego wprost od ś.p. Ojca mojego Juliusza | Wojciech Kossak Kazimierz Romański (zm.1917), plenipotent dóbr Potockich na Ukrainie, a wedle cytowanego wyżej świadectwa pierwszy właściciel prezentowanej akwareli, był mężem Zofii (1861-1946) córki Juliusza i siostry Wojciecha Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkice

akwarela na podrysowaniu ołowkiem, papier,
29 x 21,5 cm ( w świetle oprawy);
napis u dołu: Koropiec; na odwrocie napis: Kartka z teki szkiców / włas. Pani Maryi z Kisielnickich / Kossakowej oraz fragment nalepki

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŹDŹCY, 1860

akwarela, papier,
33.5 x 45 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1860

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Biała klacz

akwarela, ołówek, papier,
12 x 16,5 cm(w świetle oprawy);
Na odwrocie napis wtórny: "Treść atestu wystawionego przez Jerzego Kossaka. / Stwierdzam, że ta akwarela jest własnoręczna praca mojego dziadka Juliusz Kossaka - to klacz ulubiona Emira Rzewuskiego "Muftanarah" (patrz - Piskora "Siedem ekscelencji i jedna dama) / Kraków 1948 r. / Jerzy Kossak".
Obraz pochodzi od rodziny Jerzego Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ordynans jenerała

akwarela, papier, 26 x 33,5 cm;
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1895
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności obrazu: "Akwarela "Ordynans jenerała" / jest oryginałem ręki śp.
Mojego Ojca / Juliusza / Warszawa 5 Grud. 1923 / Wojciech Kossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

RODAKOWSKI POD CUSTOZZź, 1868

olej, płótno,
29 x 59 cm
Na odwrocie, na krośnie nalepka krakowskiej firmy z materiałami malarskimi Kutrzeba & Marczyński (druk).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Biała klacz

akwarela, ołówek, papier,
12 x 16,5 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TRĘBACZ 13 PUŁKU UŁANÓW GALICYJSKICH, przed 1866

akwarela, ołówek, papier,
29.8 x 22.7 cm
Wzdłuż dolnej krawędzi napis atramentem: Studjum z natury mojego ś.p. Ojca do Jego wspaniałego obrazu bitwa pod Custozzą 1866 | Trębacz 13 p. uł hr Trani Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POWRÓT Z MIASTA, 1888

akwarela, gwasz, papier,
28.8 x 23.7 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1888
Na odwr. nalepka Salonu Artystycznego Stefana Rychlinga w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 131, sprzed roku 1914 (1912?) z numerem "924", tytułem obrazu Powrót z miasta, określeniem techniki (akwarela) i ceną 800 rubli.
Ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z dnia 25.XI.1965, potwierdzająca autorstwo Juliusza Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

STARCIE UŁANA 1 PUŁKU Z HUZAREM ROSYJSKIM, 1891

EPIZOD Z POTYCZKI POD ROŻANEM PODCZAS tzw. "WYPRAWY NA GWARDIĘ" w 1831 roku
Akwarela na szkicu ołówkowym, część świateł i bieli gwaszem,
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę;
23,8 x 30,7 cm (w świetle starego passe-partout typu "wiedeńskiego")
Sygnowany ponad dolną krawędzią po prawej pędzelkiem i tuszem:
Juliusz Kossak | 1891.
Pod górną krawędzią nieco w lewo od osi dwa pęknięcia papieru;
w prawym dolnym narożniku drobny ubytek.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PORTRET OFICERA ROSYJSKICH DRAGONÓW NA KONIU, po 1855

Akwarela na sumarycznym szkicu ołówkowym, sepia,
gruboziarnisty papier akwarelowy naklejony całą powierzchnią na tekturę;
49,2 x 40,8 cm
Nie sygnowany, ponad dolną krawędzią po lewej piórem i atramentem
potwierdzenie autentyczności ręki syna Wojciecha:
Stwierdzam niniejszem że | aKwarella (sic) ta jest oryginalną pracą | mojego ś. p. Ojca Juliusza z roku 1864 | Wojciech Kossak;
na odwrocie w centrum naklejony fragment maszynopisowej, pozytywnej opinii Kazimierza Buczkowskiego z 5 VI 1946 r.
(prawa połowa kartki ukośnie oderwana wraz z warstwami tektury;
lewy górny narożnik ostemplowany tuszową faksymilową pieczątką tegoż).
Stare, amatorsko podklejone rozdarcia przy krawędziach:
lewej w połowie wysokości, prawej u dołu oraz dolnej mniej więcej
w połowie szerokości - ślad po oprawie w passe-partout typu "wiedeńskiego" (?).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

OFICER NA KONIU

akwarela, papier, wym: 47 X 38,5 cm.
l.d. stwierdzenie autentyczności:
Stwierdzam niniejszem, że/
akwarela ta jest oryginalną pracą /
mojego śp.Ojca Juliuszsa z roku 1864/
Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic do obrazu Stanis?aw (Jan) Fredro pod Smole?skiem

akwarela, papier,
wym.: 36 x 52 cm,
sygn. monogramem wi?zanym l.d.: JK;
p.d. piecz?? lakowa i napis atramentem: Podniszczony szkicownik mojego ?.p. Ojca / Juliusza / Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Berek Joselewicz na czele oddziału

powstańczego
akwarela, papier,
55,5 x 37 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1893

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŹDZIEC, 1847

akwarela, papier,
31.2 x 24.5 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1847

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wyścigi konne w Krakowie, 1895 r.

litografia barwna;
wymiary: 520 x 840 mm;
sygn. p. d. rogu płyty: JK 1895; poniżej: Zakład
litogr. M. Salba w Krakowie; grafika służyła jako plakat reklamowy krakowskiej firmy Biuro Rozlepiania Afiszów C. Makoszewskiej.
Stan zach.: pękniecie papieru w górnej części plakatu. Bardzo rzadka grafika.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bracia ślubni

akwarela, papier, 43,5 x 33 cm; (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Juliusz Kossak / ...1857

liczba obiektów: 438