1 zł
2 600 000 zł

BIEGAS Bolesław (Koziczyn 1877 - Paryż 1954)

Skały tajemnicy, 1927

olej, płyta; 51 x 41 cm
sygn. p.d.: B. Biegas

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kobieta w welonie, około 1920 r.

mosiądz, wys.: 10 cm
sygnowany: `B. Biegas`
porównaj - Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, katalog wystawy, Villa la Fleur, Konstancin - Jeziorna 2011, s. 12, poz. 14
porównaj - Ewa Borowska-Jakubowska, Artyści polscy we Francji w latach 1890 - 1918. Wspólnoty i indywidualności, Warszawa 2004, 272, il. 71
Figurka "Kobieta z woalem" została zaprojektowana przez Bolesława Biegasa jako ozdoba na korek od chłodnicy samochodu marki Secquville Hoyau.

Tęsknota, 1907 r.

brąz, wys.: 50 cm
sygnowany i datowany: `Bolesław Biegas | 1907 | Tęsknota` oraz oznaczenie wytwórni i numer: `EA II/IV`
porównaj - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie Biblioteka Polska w Paryżu, [2011], s. 94 (zdjęcie artysty w pracowni w 1906 r.), s. 170

Tęsknota, 1907 r.

brąz, wys.: 50 cm
sygnatura, data oraz tytuł autorski na podstawie: `BOLESŁAW | BIEGAS | Paris 1907 | Tęsknota`
odlew 4/8, odlewnia Fonderie de Coubertin (działa od 1963 r.), stempel odlewni i odlew u dołu podstawy z lewej, odlew pochodzi prawdopodobnie z 1988 r.

Estymacja: 40 000 - 50 000 zł

Démon, 1922

terakota
sygn. i dat. na podstawie B Biegas 192

bibliografia:
Exposition Arlington Gallery, Londres 1930, catalogue n°5
Exposition Bagatelle, Paris, 1922, catalogue s. 285, 6, 323

Lord Byron, 1919 r.

olej, sklejka, 41 × 50 cm
sygn. p. d.: B.Biegas
na odwrocie nalepka z pieczątką : ATELIER * BIEGAS * BOLESLA, nalepka z maszynopisem: BIEGAS/N 178/Lord Byron 1919/50 × 41 oraz częściowo zniszczona nalepka nalepka firmy przewozowo-ramierskiej James Bourlet & Sons, Ltd., Fine Arts Packers, Frame Makers, A 4689, 17&18 Nassau Street, Mortimer Street / Phone MUSEUM 1871

Estymacja: 60 000 - 70 000 zł

Świątynia Ptaka Tajemnic

olej, sklejka; 43 x 36 cm
sygn. p.d. B.Biegas

Na odwrocie naklejona kartka papieru z dedykacją pisaną na maszynie SZANOWNEJ I DROGIEJ / PANI BRONISŁAWIE MOŃKIEWICZ / - w serdecznej pamięci / Bolesław Biegas [odręcznie, atramentem] / Bolesław Biegas / Paryż, dnia 25 [odręcznie atramentem] sierpnia 1950 r.
Wystawiany i reprodukowany: Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011;
Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie. Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s. 277 (il.) -Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011, Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, poz. 34, s. 22 (il.); Szymański Jan, Spis rzeźb, obrazów, tkanin i dywanów, mebli i varia ofiarowanych panu Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej przez Bolesława Biegasa, artystę - rzeźbiarza i artystę - malarza, zamieszkałego przy 3-bis rue Jean Ferrandi, w Paryżu VI, mszpis 30. III. 1948 [pozycja znana w literaturze jako Inventaire Szymanski], poz. 361, datowana na 1909 r.

estymacja: 40000 - 50000 zł

Harfa

brąz patynowany, podstawa - marmur, wys.: 67 cm
sygnatura na podstawie: `B Biegas`
egzemplarz 6/8

Estymacja 50 000 - 70 000 zł

Sarkofag, 1903 r.

brąz, wys.: 53 cm, dł. podstawy: 28 cm
sygnatura: `Bolesław | Biegas | Paris | 1903` oraz znak odlewni: `(...) Founder | 5/8`

Literatura:
1) Boleslas Biegas. Sculpteur et Peintre. Album, Paris, Louis Theuveny (brak daty), il. s. 61; 2) Boleslas Biegas, Sculptures - peintures, katalog wystawy pod red. Xaviera Derynga, il. nr 12, s. 75; 3) Bolesław Biegas: Wędrówka Ducha Myśli, Kraków 1904, il. s. 112; 4) Xavier Deryng Les Peintres Polonais en France aux XIXème et XXème siècles [w:] "Connaissance de Paris et de la France", Paris 1982, N˚43, s. 55.

Wystawiany: Boleslas Biegas: sculptures - peintures, Paryż , Trianon de Bagatelle, 21 maja - 30 sierpnia 1992

Estymacja 20 000 - 30 000 zł

Król grzechów (Podróż ducha myśli), 1903

brąz patynowany, wys. 63 cm;
sygn. z boku: Boleslaw Biegas/ Podróż/ Ducha Myśli

Pocałunek pocieszenia, 1927

Olej, sklejka; 60 x 80 cm
Sygn. p.d. B.Biegas

Estymacja: 40.000 - 50.000 zł

Tancerka wschodnia, 1923

Olej, tektura; 74,5 x 49,5 cm
Sygn. l.d. B.Biegas

Estymacja: 100.000 - 120.000 zł

Portret mężczyzny, 1912

Olej, płótno; 60 x 47 cm
Sygn. l.d. B.Biegas

Estymacja: 16.000 - 20.000 zł

Wampir odpoczywający na armacie, 1916 r.

olej/tektura, 33 x 25 cm
sygnowany p.d.: `B. Biegas`

Estymacja 50 000 - 70 000 zł

Portrait

olej, płótno
64 x 59
sygn. p.d.

brąz patynowany; wys. 63 cm;
Rzeźba o francuskim tytule Le Roi des Peches (Les Peregrinations du Fantome de la Pensee), przedstawia wyłaniającą się z obłoku parę - nagiego mężczyznę obejmowanego przez klęczącą kobietę.

Pod wiatr

figurka biegnącej kobiety, z rozwiewanymi przez wiatr włosami i przylegającą do ciała szatą; sygn. "B. Biegas"; podstawa prostokątna, z białego marmuru;
brąz patynowany, marmur;
wys. 12 cm, podstawa 7,6 x 10,5 cm.
Niewielka gabinetowa rzeźba, zapewne redukcja większej pracy artysty.

PORTRAIT DE FEMME

olej, deska
64 x 59 cm
sygn. p.d. B. Biegas

proweniencja: Papillon Gallery, West Hollywood

Świątynia Ptaka Tajemnic, ok. 1927 - 28 r.

olej/sklejka, 43,4 x 36 cm
sygnowany p.d.: `B. Biegas`

ODWROCIE: 1) papierowa naklejka z dedykacja autora dla Bronisławy Monkiewicz z 1950 r.; 2) fragmentarycznie zachowana naklejka autorska
WYSTAWY: Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011

LITERATURA: - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie. Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s. 277 (il.) -Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011, Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, poz. 34, s. 22 (il.)

Estymacja: 50 000 - 80 000

liczba obiektów: 138