1 zł
2 600 000 zł

PĄGOWSKA Teresa (1929 Warszawa - 2007 Warszawa)

Cień i kwiat, 1988

olej, płótno, 50 × 40 cm
sygnowany l. d.: "TP 88" i na odwrocie: "Teresa Pągowska 88, Cień i kwiat, 50 × 40 cm"

cena wywoławcza: Wykup abonament

Jazz (Negro Spirituals II), 1988 r.

olej, tempera/płótno, 151 x 136 cm
sygnowany l.d. monogramem wiązanym: 'TP. 88'
na odwrociu napis: 'TERESA PĄGOWSKA 1988 | NEGRO SPIRITUALS II | 151 x 136 cm'

- Maciej Gutowski, Teresa Pągowska, Warszawa 1996, s. 45 (il.)

Butelka i papier z cyklu Przedmioty, 1996 r.

olej/płótno, 50 x 50 cm
sygnowany l.d. monogramem wiązanym: 'TP.'

HORYZONTY, 2002

olej, płótno / 140 x 130 cm
sygn. l.d.: T.P.
opisany na odwrocie: TERESA PĄGOWSKA 2002 HORYZONTY 140 X 130/ T. Pągowska 2002

DZIEŃ 7

olej, płótno, 130 x 100 cm
opisany na blejtramie: DZIEŃ 7
na odwrocie potwierdzenie autentyczności Filipa Pągowskiego

Postać, 1981

kredka, papier; 48,5 x 63 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: T. Pągowska 81.

AKT Z BIAŁYM ZNAKIEM, 1961

olej, płótno
120 x 110 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: TERESA PĄGOWSKA |
"AKT Z BIAŁYM ZNAKIEM" 1961 | 120 x 110
poniżej strzałka na odwrocie na płótnie nalepka z pieczątką: Prezydium | Wojewódzkiej Rady Narodowej | Wydział Kultury | Oddział Konserwacji i Ochrony Zabytków| Gdańsk ul. ...8/12 | [nr inw.] 10. IV. 1962 | ...
na krośnie u góry: 102 x 110 NR. 9.
u dołu przykryta częściowo ramą włoska nalepka

Obraz opisany i wystawiany:
- Teresa Pągowska, Galleria il Canale Diretta da Aldo della Vedova Accademia, 878 B - Venezia 29 maggio -7 giugno 1962, folder ze wstępem Zdzisława Kępińskiego, spis poz. 9;
- Teresa Pągowska, Studio d’arte contemporanea di Matilde Giorgini, Firenze settembre 1962, "Quadrante" (wystawa przeniesiona z Wenecji).

Pies i jego pan, 1999

tempera, akryl, płótno; 150 x 140 cm;
sygn. i dat. p. d.: TP 99;

Obraz wystawiany:
Teresa Pągowska. Malarstwo, Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie, 31.05 - 22.06.2001
Obraz reprodukowany:
red. Bożena Wojciechowska, Teresa Pągowska, Warszawa 2001, s. 109

MONOCHROMAT DWA CZARNE, 1978

olej, płótno, 140 x 130 cm
sygn. p.d.: monogramem artysty: TP
opisany na odwrociu: TERESA PĄGOWSKA 1978/MONOCHROMAT/DWA CZARNE/130 x 140

WSPOMNIENIA GRECKIE

olej, collage, płótno, 74 x 116 cm
na odwrocie potwierdzenie autentyczności Filipa Pągowskiego-syna artysty
oraz nalepka CBWA Oddział Gdańsk w Sopocie z roku 1958/9

Obraz czarny z aktem, 1962

olej, płótno, 150×120 cm
sygnowany na odwrocie l.g.: "Obraz czarny z aktem 1962" | "Teresa Pągowska | olej 1962 | 150×120 | cena 7.000"
na odwrocie nalepka wystawowa Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu z opisem obrazu; inskrypcja "własność BWA nr inwent. 164"

Proweniencja:
kolekcja prywatna, Poznań
dawna kolekcja Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań

Galeria Miejska Arsenał, Poznań 1996
Teresa Pągowska. Malarstwo, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznańska Galeria Nowa, Poznań 2003

Literatura:
W. Nowaczyk, Trop figury - o malarstwie Teresy Pągowskiej [w:] Teresa Pągowska, red. U. Namiota, M. Waller, Poznań 2003, s. 12, il. na s. 13

Gong, 1960

olej, technika mieszana, płótno, 55,5 x 124,5 cm,
sygn. i opisany na odwrociu: GONG | TERESA PĄGOWSKA,

Wystawiany: I Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, 1962 r.

Incydent, 1960

olej, płótno, 110 × 119 cm,
niesygnowany, na odwrocie nieczytelna nalepka z galerii w Chicago (najprawdopodobniej Contemporary Art Gallery z wystawy "Painters of Poland" w kwietniu 1961) oraz nalepka z tytułem i rokiem powstania: "PAGOWSKA, TERESA / INCID

Wspomnienia, 1983 r.

olej/płótno, 130 x 120 cm
opisany na odwrociu: 'TERESA PĄGOWSKA 1983 | "WSPOMNIENIA" | 130x120 cm'
na odwrociu wskazówka montażowa

Westerplatte, 1951 r.

olej/płótno, 38,5 x 55 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'TPągowska | Sopot 51'
opisany na odwrociu: 'WESTERPLATTE'
na odwrociu fragmentarycznie zachowana papierowa naklejka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych

W teatrze, 1989 r.

akryl/płótno, 159,5 x 139,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'TP [monogram wiązany] 89'
opisany na odwrociu: 'TERESA PĄGOWSKA 1989 | W TEATRZE | 160 x 140 cm'
na odwrociu dwie naklejki wystawowe z galerii Arsenał w Białymstoku

- kolekcja prywatna, Szwajcaria
- Galeria Miejska "Arsenał", Białystok, 1992

Temat muzyczny, 1958 r.

olej, kolaż/płótno, 73 x 116 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'TERESA PĄGOWSKA "TEMAT MUZYCZNY" 58'
na odwrociu naklejka wystawowa z Musée d'Art et d'Histoire w Genewie z 1959 roku oraz naklejka wywozowa z warszawskiej Galerii Zachęta
-Teresa Pągowska. Wystawa Malarstwa, XIII Festiwal Sztuk Plastycznych w Sopocie, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 20.08 - 11.09 1960, Sopot
-Wystawa Sztuki Polskiej w Genewie, Musée d'Art et d'Histoire, 1959

-Teresa Pągowska. Wystawa Malarstwa, XIII Festiwal Sztuk Plastycznych w Sopocie, katalog wystawy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych, 20.08 - 11.09 1960, Sopot, 1960, kat. 13, s. nlb
-Argumenty, nr. 35 z dn. 30.08.1959, (il.) (jako "Na temat muzyki Szopena")

ZDJĘCIE Z KRZYŻA, 1986

olej, płótno, 160 x 140 cm
sygn. l.d. monogramem artystki: T.P. 86
op. na odwrocie: TERESA PĄGOWSKA 1986 160 X 140 CM/ ZDJĘCIE Z KRZYŻA

Negro Spirituals, 1988

olej, płótno; 150 x 136 cm;
sygn. oraz opis na odwrocie: Pągowska; TERESA PĄGOWSKA 1988 / NEGRO SPIRITUALS / 150 X 136 CM oraz nalepka wystawowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu z wystawy z 2003 r.

PANI BUDDA, 1994

tempera, akryl, kredka, płótno
140 x 130 cm
sygn. p.d. : TP. 94
na odwrocie na płótnie sygn. p.g.: T. Pągowska | 94
na górnej listwie krosna napis: TERESA PĄGOWSKA 94 PANI BUDDA 140 x 130 cm

Obraz opisany i wystawiany:
- Teresa Pągowska (wstęp Maciej Gutowski), WAiF Warszawa 1996, s. 72, il. barwna;
- Teresa Pągowska, Nagroda im. Jana Cybisa (wstęp Bogusław Deptuła), ZPAP Warszawa 2000.

liczba obiektów: 288