1 zł
2 600 000 zł

BERDYSZAK Jan (1934 Zawory - 2014 Poznań)

gwasz/karton, 20,7 x 29,5 cm

OPINIE:
- praca posiada certyfikat Galerii Skowron

cena wywoławcza: Wykup abonament

gwasz/karton, 21 x 29 cm

OPINIE:

Projekt wyobrażeń III, 1990

litografia 4/34
75 x 56,5 cm
sygn. p.d JAN/BER/DYSZ/AK 1990
praca z kolekcji Sławomira S.

Ikonosynteza, 1970-71 r.

olej/płótno, płyta, 81 x 62 x 4 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'BER | DYSZ| AK | 1970-71'
na odwrociu nalepka wystawowa z opisem pracy z Biura Wystaw Artystycznych Poznań oraz nalepka wywozowa DESY

- Man and his world, Habitat 67, 20.06-4.09.1972, Montreal

Fragment jako całość radykalna XV, 1982-1984 r.

akryl/deska, płótno,81 x 25 x 5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAN | BER | DYSZ | AK | 1982 | 1984 | FRAGMENT JAKO CAŁOŚĆ RADYKALNA XV. | AKRYL'

- Polski Dom Aukcyjny, Sztuka, 2003
- kolekcja prywatna, Nowy Jork/Warszawa

akryl/deska, płótno, 20 x 40 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'JAN | BER | DYSZ | AK | AKRYL'

- bezpośredni dar od artysty

Belka krzyża - Poutre de la Croix - rouge, 1984-88 r.

akryl/płótno, deska, 10,5 x 244 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: '1984-88 AKRYL JAN | BER | DYSZ | AK'
opisany na odwrociu: '6 POUTRE DE LA CROIX - ROUGE | 1984-88 | 10,5 x 244 cm' oraz wskazówka montażowa

- Poutress de la croix, Centre d'Arts Plastiques, Saint-Fons, 1993
- Poutres, Galerie l'Ollave, Lyon, 1993

PASSE PAR TOUT ROZDWOJONE, 2000 r.

akryl/płyta stolarska, deski, 71,5 x 168 cm
sygnowany, datowany i opisany pismem odręcznym na odwrocie:
PASSE PAR TOUT ROZDWOJONE | AKRYL | JAN| BER | DYSZ | AK | 46 MAD | 71,5 x 168 cm | 2000

APRES PASSE-PAR-TOUT, 2007 r.

akryl/płyta stolarska, deski, 92 x 91,5 cm
sygnowany, datowany i opisany pismem odręcznym na odwrocie: APRES PASSE-PAR-TOUT |
36 MAD | Va | AKRYL | 92 x 91,5 | JAN |BER | DYSZ | AK | 2007

Reszty po...c, 2010 r.

akryl, kredka na kartonie, 56 x 75, 8 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Relief XII, 1963 r.

stal, relief/deska, 70 x 60 x 21 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAN BERDYSZAK | RELIEF XII | stal-drewno | 60x70 | 1963'

Koła XLII, 1962

gwasz, papier milimetrowy; 55,5 x 36,5 cm;
sygn., dat. i opisany p. d.: JAN/ BER/DYSZ/AK/ 1962 / XLII

Gablota z powłokami

2004
odbitka barwna, autorsko pocięta, 86,7 × 60 cm,
sygn. "Jan Berdyszak", dat., tytuł i wymiary na odwrocie

Mimo iż większość prac Berdyszaka wizualnie ucieka w motywy formalnie abstrakcyjne, zajmował się on konkretnymi zagadnieniami. Były to m.in. kwestie pustki i nieobecności. "Pustka zawsze intryguje. Wszyscy chętnie zaglądają w różne dziury, w miejsca, o których wiedzą, że nic w nich nie ma" - tak tłumaczył swoje zainteresowanie Elżbiecie Dzikowskiej. Twierdził, że nieobecność "[...] może być określonym stanem pustki, która może być przypadkowa albo spowodowana przez nas, a także przez jakąś sytuację bądź wydarzenie" (Artyści mówią, Rosikon Press, 2011).
Inny egzemplarz tej pracy znajduje się w kolekcji Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Showcase with Coatings

2004
c-print, cut by the artist, 86.7 × 60 cm,
signed "Jan Berdyszak", dated, titled and dimensions on the reverse

Even though most of his works incline towards abstract motifs, Berdyszak addresses concrete issues, including such notions as emptiness and absence. As he explained to Elżbieta Dzikowska, "emptiness will always be intriguing. Everyone eagerly peeks into all sorts of holes, knowing that there is nothing inside them. He claimed that absence (...) may be a specific state of emptiness that can be accidental or caused by us, as well as by situations or events" (interview published in the book Artists Talk, Rosikon Press, 2011).
Another copy of this photograph is owned by the Library of the University of Zielona Góra.

Kompozycja, 1962

gwasz, papier; 46,7 x 24,5 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: JAN / BER / DYSZ / AK / 1962

Struktura, 1987

gwasz, papier; 23 x 33 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. l. d.: 1987 / JAN / BER / DYSZ / AK (ołówkiem)

Z CYKLU KOŁA PODWÓJNE, 1962

gwasz, papier kremowy
41,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygn. oł. p.d.: JAN | BER | DYSZ | AK | 1962

Studium po ..., 1981 r.

autooffset/papier, 84 x 60 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.d.: 'Studium po... autooffset 5/13' p.d.: '1981 JAN|BER|DYSZ|AK'

Obszar medytowania, 1974-1976 r.

akryl/płótno, 90 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'GÓRA | AKRYL | OBSZAR MEDYTO- | WANIA | JAN | BER | DYSZ | AK | 1974 | 1976''
na odwrociu papierowa naklejka wystawowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu z opisem obrazu oraz napis ołówkiem: 'OŚRODEK | SZTUKI, | ŁÓDŹ | 1976
- 10 Artystów Prezentuje Nowe i Najnowsze, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1975

Kompozycja, 1979-1980 r.

akryl/deska, 12 x 43 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'AKRYL | werniks olejny' 'JAN | BER | DYSZ | AK | 1979-1980'
na odwrociu dedykacja: 'Drogiemu Heńkowi z gorącym podziękowaniem za wspaniałe oprawy szkicowników i bezinteresowną - a piękna przyjaźń przez lata z uściskami Pan J Berdy, Poznań 23 XII 1985'

- dar od artysty, 1985 - kolekcja prywatna, Poznań - kolekcja prywatna, Polska

liczba obiektów: 417