1 zł
2 600 000 zł

HISZPAŃSKA-NEUMANN Maria (1917 Warszawa - 1980 Warszawa)

Zamyślony, 1946

drzeworyt, papier; 13 x 8 cm na arkuszu 18 x 16 cm;
sygn. i dat. pod klockiem: [mysz] / MHiszpańska / 1946;
dedykacja autorki: Zochnie bardzo kochanej / Mysz 17. III. 47.
Z kolekcji Józefa Wacława Zawadzkiego.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Odpoczynek, 1946

drzeworyt, papier; 10 x 11 cm na arkuszu 20 x 14 cm;
sygn. pod klockiem l. d.: MHiszpańska [myszka];
dat. p. d.: 1946.

Przekupka, 1947 r.

sucha igła/papier, 15,9 x 12,2 cm (zadruk)
sygnowana, opisana i datowana ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska [znak myszki] Przekupka / sucha igła 1947'
wymiary arkusza: 19 x 15,5 cm

Rodzeństwo, 1952 r.

drzeworyt/papier, 28 x 14 cm
sygnowany, opisany i datowany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska-Neumann 1952 | Rodzeństwo (drzeworyt) 16/30'

Macierzyństwo, 1956

drzeworyt, bibuła; 30 x 24,5 cm (wymiar arkusza);
sygn., dat. i opisany u dołu: rysunek myszy [znak graficzny artystki] "Macierzyństwo" (drzeworyt) 9/15 1956 (ołówkiem); na passe-partout dedykacja z 4 VII 1956 r.

Para drzeworytów

1. Nawiedzenie, 1947, drzeworyt, papier; 12,5 x 9,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn., dat. i opisany u dołu: [znak graficzny artystki] MHiszpańska Nawiedzienie (drzeworyt) 1947 (ołówkiem);

2. Nowa Ruda, 1952, drzeworyt, papier; 13 x 18,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisany u dołu: rysunek myszki [znak graficzny artystki] MHiszpańska-Neumann Nowa Ruda (drzeworyt) 1952, poniżej na passe-partout dedykacja z 1955 r.: Kochanej Baśce - na najserdeczniejsze przywitanie - / mysz [znak graficzny artystki] / z całą mysią rodziną / 6/ I. 55.

Nad wodą, 1957

drzeworyt, bibuła; 46,5 x 26,5 cm;
opisany u dołu, na odwrocie: [znak graficzny artystki] mysz „Nad wodą” 1957 (ołówkiem), poniżej dedykacja okolicznościowa od autorki.

"Starodzieje", 1961 r.

drzeworyt/bibułka, 18 x 15 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem dołu: 'MHiszpańska - Neumann, odb.2, 1961 | "Starodzieje" J.Porazińskiej, il. V, drzew.'

"Starodzieje" , 1961 r.

drzeworyt/bibułka, 19,8 x 15 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska - Neumann, odb. 2, 1961 | "Starodzieje" J. Porazińskiej, il. II, dzew.'

"Nasza ziemia"

drzeworyt/papier, 48,5 x 26,6 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska-Neumann, „Nasza ziemnia” (drzew) | „Nostre sol” 15/25 1957 | (novembre)'

W góralskiej wiosce, 1946

drzeworyt, karton; 12 x 10,5 cm na arkuszu 21,5 x 17 cm;
sygn. i dat. pod klockiem: "MHiszpańska", "1946" oraz gmerk artystki.
Drzeworyt ze zbiorów Wacława Józefa Zawadzkiego (1899-1978), wybitnego kolekcjonera, wydawcy, bibliofila.

Arab na pustyni, 1964 r.

olej/płyta, 119,5 x 58 cm
sygnowany i datowany autorskim monogramem wiązanym p.d.: 'mysz (znak graficzny artystki) MHN | 64'
na odwrociu naklejka z opisem pracy w języku niemieckim

Stajenka Betlejemska, 1949 r.

drzeworyt/papier, 13,5 x 10,4 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHN | Stajenka Betlejemska (drzeworyt) 1949'

Uliczka w miasteczku, 1946 r.

drzeworyt/papier, 16,5 x 11,8 cm
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: '3. 1946 Hiszpańska'

Teatr w Sandomierzu, 1952 r.

drzeworyt/papier, 16 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: monogram wiązany: 'MHiszpańska - Neumann' oraz datowany i opisany p.d.: 'Teatr w Sandomierzu (drzeworyt) 1952'

MACIERZYŃSTWO, 1955

Drzeworyt, papier; 32 x 23,5 cm (odcisk)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Macierzyństwo" (drzeworyt) 1955

Wygasły piec, 1948

drzeworyt, bibuła; 17,8 x 20,3 cm (wymiar bibuły);
sygn. l. d.: [znak autorski w kształcie myszy] / MHiszpańska-Neumann / "Wygasły piec" /drzeworyt/ 1948 (ołówkiem); oraz napis autorski na passe-partout z lewej u dołu: a to w charakterze dokładki - za spóźnienie! / [znak autorski w kształcie myszy] 30.XI.50.

Widok na miasto, 1946 r.

drzeworyt/papier, 17 x 11,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'MHiszpańska oraz gmerk autorski', datowany p.d.:'1946'

Droga do Betlejem, 1958 r.

drzeworyt/papier,33,5 x 18 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '(gmerek autorski) M. Hiszpańska-Neumann "Droga do Betlejem" (drzew.) 1958 | 11 105/200'

W kręgu ciszy, 1958

Drzeworyt; wym. komp.: 295 x 390 mm; sygn. oł. pod kompozycją: [rysunek Mysz - znak autorki] M. Hiszpańska-Neumann
"W kręgu ciszy" /drzeworyt/ dalej dedykacja autorska dedykacja i rok powstania grafiki. Egz. 20/25; marginesy postrzępione, bez szkody dla kompozycji. Lit.: Katalog wystawy, ZPAP, Warszawa 1961.

Dwie Arabki, 1960

Drzeworyt dwubarwny na bibule; wym.: 580 x 310 mm; sygn. oł. pod kompozycją: [rysunek Mysz - znak autorki] M. Hiszpańska-Neumann "Dwie Arabki" /drzeworyt / egz. 7/25. Niżej autorska dedykacja na Gwiazdkę 1960. Praca z cyklu "Egipt". Lit.: Katalog wystawy, ZPAP, Warszawa 1961.

Kobiety z Fajum, 1960

Drzeworyt dwubarwny na bibule; wym.: 450 x 280 mm; sygn. oł. pod kompozycją: [rysunek Mysz - znak autorki] M. Hiszpańska-Neumann "Kobiety z Fajum" /drzew / 21/40. Niżej autorska dedykacja na Boże Narodzenie 1960. Praca z cyklu "Egipt". Lit.: Katalog wystawy, ZPAP, Warszawa 1961.

Zestaw graficznych pamiątek po artystce

Katalog wystawy prac artystki, Warszawa ZPAP 1961 z dedykacją autorską; Katalog wystawy Maria Jarema - Maria Hiszpańska-Neumann, Genewa 1963; własnoręcznie wykonane dwa karnety Bożonarodzeniowe z życzeniami i wklejonymi okolicznościowymi 18 drzeworytami barwnymi (wym.: 180 x 118 mm; sygn.; 1971 oraz wym.: 162 x 80 mm, sygn.; 1974); wycinki prasowe dotyczące twórczości artystki.

NOWA RUDA I, 1948

drzeworyt, 15 x 12,5 cm, sygnowany i datowany ołówkiem pod klockiem "MHiszpańska" i "1948", także gmerk artystki - stylizowany rysunek myszy. Poniżej, ołówkiem, dedykacja: "Kochanym Jóźkom - paskudny Mysz 28. I. 48".

W GÓRALSKIEJ WIOSCE, 1946

drzeworyt, 12 x 10,5 cm na arkuszu 21,5 x 17 cm, sygnowany i datowany pod klockiem, ołówkiem: "MHiszpańska", "1946" oraz gmerk artystki.

Sandomierz - ratusz, 1951 r.

drzeworyt/papier, 29,5 x 24,5 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem: 'MHiszpańska-Neumann Sandomierz- ratusz (drzeworyt) 1951'
Praca pochodzi z teki "Sandomierz"

Lament, 1946 r.

drzeworyt/papier, 21,2 x 13 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem śr.d.: 'MHiszpańska', datowany p.d.: '1946'

Modlitwa, 1946 r.

drzeworyt/papier, 21 x 13 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'MHiszpańska', datowany p.d.: '1946'

MACIERZYŃSTWO, 1946

Drzeworyt, papier14 x 10 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: myszka Mysz 1946 ale to jest bardzo złe

PRZYTULENI, 1946

Drzeworyt, papier, 22 x 13,5 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: MHiszpańska myszka 1946

tusz, papier, 43,8 x 29,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: [znak myszy] mysz / 1960

DYSPUTA MARCHOLTA ZE SCHOŁASTYKAMI, 1954

drzeworyt, 21 x 15,5 cm,
sygnowany i datowany ołówkiem pod ryciną l.d. "Hiszpańska Neumann", p.d. "1954", pośrodku tytuł pracy.
Dedykacja: "Kochanej Zofijce z mnóstwem najlepszych życzeń i najserdeczniejszych ucałowań od myszy i całej mysiej rodziny 15. V. 1954".
Ilustracja do sztuki R. Brandstaettera Wojna żaków z panami.
Z kolekcji Wacława Józefa Zawadzkiego, z dedykacjami dla niego i najbliższych.

KORWETA, 1949

drzeworyt na bibułce, 12,5 x 19 cm,
sygnowana i datowana pod klockiem, ołówkiem l.d. "Mysz", p.d. "1949".
Pośrodku dedykacja: "Kaczorkowi i Józkowi ze ślicznym mysipiskiem".

NOWA RUDA, 1951

drzeworyt na bibułce, 13 x 19 cm,
sygnowany pod klockiem ołówkiem l.d. "Mysz 1951 Nowa Ruda (drzeworyt)".
Dedykacja: "Kochanemu Józkowi z najserdeczniejszymi życzeniami Mysz z rodziną".

Sandomierz, 1951

drzeworyt, papier jasnobrązowy;
13 x 18,5 cm (w świetle oprawy)

Muzykanci

drzeworyt, papier; 21 x 14 cm (w świetle oprawy0;
sygn. l. d.: Z.Hiszpańska

Sandomierz, 1951

drzeworyt, papier jasnobrązowy; 13 x 18,5 cm (w świetle oprawy)

POGRZEB GAWRONA, 1957

drzeworyt na bibułce, 45 x 24,5 cm na arkuszu 50,5 x 30 cm, odbity w 25 egzemplarzach. sygnowany i datowany pod klockiem "M Hiszpańska-Neumann Pogrzeb gawrona /drzew. 25/25 1957"
Grafika reprodukowana i opisana w: Jan Białostocki, Maria Hiszpańska-Neumann, Arkady 1963, s. 12, il. 20
Ze spuścizny po wybitnym warszawskim kolekcjonerze Wacławie Józefie Zawadzkim (1899-1978).

SIOSTRY-PIASTUNKI, 1948

kwasoryt, 25 x 19 cm w świetle passe-partout, sygnowany i dedykowany pod płytą ołówkiem l.d.
"Józkowi - Puchatkowi /Mysza" oraz p.d. "I 1949"

Grafika reprodukowana i opisana w: Jan Białostocki, Maria Hiszpańska-Neumann, Arkady 1963, s. 12, il.7.

Ze spuścizny po wybitnym warszawskim kolekcjonerze Wacławie Józefie Zawadzkim (1899-1978), zwanym w środowisku Puchatkiem.

WDOWA, 1948

kwasoryt, 24,7 x 19 cm w świetle passe-partout, sygnowany i datowany ołówkiem pod płytą l.d. "Mysza", p.d. "1948"

Grafika reprodukowana i opisana w: Jan Białostocki, Maria Hiszpańska-Neumann, Arkady 1963, s. 12, il. 8.

Przytuleni, 1946 r.

drzeworyt/papier, 29,5 x 22 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.d.: `Maria Hiszpańska 1946 | Pani Marysi | na wędrówkę`

Uschnięte drzewo, 1947 r.

akwaforta/papier, 17 x 12,5 cm
u dołu sygnowana, datowana i opisana ołówkiem: `M. Hiszpańska Uschnięte drzewo akwaforta 1947`

Zrozpaczony, 1953 r.

kwasoryt/papier, 21 x 13 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.d.: `M. Hiszpańska-Neuman | "Zrozpaczony" (kwasoryt) 1953`

RATUSZ W SANDOMIERZU, 1951

Drzeworyt, papier; 13 x 18,5 cm (w świetle p-p)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: muszka MHiszpańska-Neumann Ratusz w Sandomierzu (drzeworyt) 1951

Jeźdźcy apokalipsy, 1951

Drzeworyt/bibuła; wym.: 93 x 112 mm;
sygn. oł. l.d. Praca naklejona na karton.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule; wym.: 450 x 245 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja pol. i fr.), technika i datowanie; odbitka 15/25. Stan zach.: dobry.
Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963, il. tabl. 22.

Sierotki, 1948

Drzeworyt na bibule; wym.: 125 x 100 mm;
sygn.: oł. p.d. (znak autorski w postaci myszy); śr.d.: dedykacja autorska, p.d.: data.

CYKL MITY NIEKLASYCZNE, 1959

Cztery drzeworyty na bibułce:
45 x 30 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" I (drzew.) 9/25 1959
45 x 25 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" II (drzew.) 9/25 1959
30 x 42 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Unklassische Mythen, III" "Mity nieklasyczne III" /Holz, drzeworyt 13/25/ 1959
45 x 25 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" IV 8/25 1959 /drzew./

Bibl.: Brigitta Waldow-Schily, Maria Hiszpanska-Neumann, Leben und Werk, 1917-1980, Frankfurt am Main, 2014
Pochodzenie: kolekcja Mateusza Grabowskiego

Para grafik z cyklu Król Artur, 1956 r.

drzeworyt/bibuła, 1) wymiar odbitki 6,5 x 10 cm 2) wymiar odbitki 8 x7 cm
każda z grafik sygnowana ołówkiem l.d.: `MHN` opisana na środku "Król Artur" oraz datowana p.d.: `1956`

Sandomierz - panorama, 1953

Drzeworyt; wym.: 250 x 310 mm, sygn. l.d.: M Hiszpańska-Neumann i mysz (znak graficzny autorki), śr.d.: Sandomierz (drzeworyt), p.d.: 1953. Naddarcia dolnego marginesu. Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule; wym.: 450 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja pol. i fr.) i datowanie; odbitka 15/25

Wiadukt w miasteczku, 1946

Drzeworyt na bibule; wym.: 100 x 85 mm, plansza: 130 x 125 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska i mysz (znak graficzny artystki), p.d. data; grafika wklejona w pp.

Zbiór prac i pamiątek z okresu uwięzienia w obozie Ravensbrück ofiarowanych przyjaciółce artystki, 1944 r.

1) "Po 12 - tu godzinach pracy w fabryce - Neubrandt. VII.44", ołówek/papier, 21 x 14,5 cm, sygnowany l.d.: `Halusi od Myszy | 8.III.47 | MHiszpańska` oraz p.d.: `NB VII. 44`; 2) trzy kartki świąteczne wykonane w fabryce zbrojeniowej w Neubrandenburg, 6.XII.1944 r. - Matka Boska z Dzieciątkiem, akwarela/karton, 11,5 x 5 cm, Św. Teresa, tusz/papier, 6 x 4 cm, Św. Krzysztof, akwarela/papier, 7 x 5 cm; 3) dwie obrączki z numerem więziennym `7591`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

NARODZINY TRISTANA, 1965

Drzeworyt, bibułka; 31 x 15 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: MHiszpańska Neumann G. v. Strassburg - "Tristan und Isolde" Ill. II - Tristan`s Geburt - Hlz 25/50
Przyklejony licem do tektury

IZOLDA ROZPOZNAJE ZABÓJCĘ SWEGO WUJA, 1965

Drzeworyt, bibułka; 30 x 14,5 cm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: MHiszpańska - Neumann 1965 G. v. Strassburg - "Tristan und Isolde" Ilustr. VII - Izolda rozpoznaje zabójcę swego wuja /drzew/ 21/30

Wojna żaków z panami, 1954

Drzeworyt; wym. komp.: 140 x 100 mm; sygn, oł. l.d.: "mysz" (znak autorski graficzki), M. Hiszpańska-Neumann, p.d. data; poniżej: R. Brandstaetter, "Wojna żaków z panami". Odbitka autorska ilustracji przygotowanej dla wydawnictwa Iskry.

Uschnięte drzewo, 1947

Akwaforta; wym. komp.: 168 x 128 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska [wraz z myszką, znakiem rozpoznawczym autorki], tytuł i technika; p.d.: data.

Matka Boża z Dzieciątkiem

mozaika ceramiczna na płycie;
śr. 35,5 cm;
sygn. na odwrocie napis wtórny: M. HISZPAŃSKA

Tristan und Isolde II. Tristans Geburt, 1964

Drzeworyt na bibule;
wym.: 310 x 150 mm;
sygn. oł. l.d.: znak artystki w formie "myszki" Hiszpańska Neumann; opis, tyt. i num. d.: 22/50/II.

Tristan und Isolde, 1964

Drzeworyt na bibule;
wym.: 310 x 150 mm;
nie sygn.; dat. i num. oł.: 32/50.

Pieta, 1960

Drzeworyt na bibule
wym. komp.: 485 x 295 mm
sygn. oł. l.d.: mysz (znak graficzny autorki), śr.d. tytuł, p.d.: odb. Próbka 25 III 60.

Święta Rodzina, 1951

Drzeworyt
wym.: 120 x 90 mm
sygn. oł. od l.: mysz (znak graficzny artystki) M. Hiszpańska-Neumann "Sw. Rodzina" (drzeworyt) / 1951. Praca wklejona w pp, na którym dedykacja artystki z 1956.

Melancholia, 1956

Drzeworyt;
wym. komp.: 175 x 150 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann, śr.d. tytuł i technika, p.d. data. Pod kompozycją dedykacja artystki dla Bogny Krasnodębskiej-Gradowskiej i Ludwika Gardowskiego z 26 X 1956.

Dziwne światło, 1948

Drzeworyt;
wym. komp.: 175 x 150 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann, śr.d. tytuł i technika, p.d. data. Na pp dedykacja artystki dla Bogny Krasnodębskiej-Gradowskiej z marca 1950.

Modlitwa, 1946

Drzeworyt;
wym.: 210 x 124 mm;
sygn. oł. l.d.: MHiszpańska, dat. p.d.

WIDOK WARSZAWY, 1964

Mozaika, szkło, technika własna, płyta pilśniowa; 47 x 112 cm
Sygnowany na odwrociu: myszka, MARIA HISZPAŃSKA - NEUMANN | "WARSZAWA" | PROJEKT - MOZAIKA | 1964

Bułgaria, ulica Gurka w Tyrnowie, 1954

Drzeworyt na bibule;
wym.: 360 x 235 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann, śr.d. tytuł, technika i datowanie.

Wyjście żaków z Krakowa, 1954

Drzeworyt;
wym.: 140 x 100 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann oraz "myszka" (znak autorki); poniżej komp. tytuł; na ppartout dedykacja autorki. Ilustracja do powieści R. Brandstettera "Wojna żaków z panami".

DRZEWA, 1947

drzeworyt na bibułce,
18,5 x 22 cm, na arkuszu 22 x 24 cm,
sygnowany i datowany ołówkiem l.d. "MH
[mysz-gmerk artystki] 1947",
na odwrocie oprawy, na tekturze
napis "własność Dra L. Manteuffla".

DZIECI I MIASTO, 1947

drzeworyt,
16,5 x 12 cm, sygnowany ołówkiem pod klockiem u dołu. Odbitka 26 z 30.

Drzeworyt na bibule;
wym.: 310 x 150 mm;

Tristan und Isolde, 1964

Drzeworyt na bibule;
wym.: 310 x 150 mm;

Wieś w górach, 1946

Drzeworyt na bibule;
wym.: 120 x 100 mm;
sygn. oł. l.d.: znak artystki w formie "myszki" Hiszpańska; dat. p.d.

Modlitwa, 1946

Drzeworyt na bibule;
wym.: 200 x 120 mm;
sygn. oł. l.d.: MHiszpańska, znak artystki w formie "myszki", dat. p.d. (il. s. 43)

Zespół 6 prac, pochodzących z teki Sandomierz:

a) Sandomierz. Ratusz II, 1953
b) Sandomierz. Katedra, 1953
c) Sprzedawczynie warzyw, 1952
d) Sandomierz. Kościół św. Jakuba, 1953
e) Sandomierz. Ratusz I, 1951
f) Sandomierz, 1953

Uliczka w Nowej Rudzie, 1952

Drzeworyt; wym.: 177 x 118 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann, śr.d. tyt., poniżej dedykacja.

Nowa Ruda, 1952

Drzeworyt; wym.: 117 x 175 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann, śr.d. tyt., poniżej dedykacja.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule;
wym.: 450 x 245 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann;
p.d. tytuły (wersja pol. i fr.) i datowanie; odbitka 15/25. Stan zachowania: dobry. Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963, il. tabl. 22.

Dzieci i gwiazdy II, 1956

drzeworyt/papier
48 x 34,5 cm
edycja: 61/109

Sandomierz - ratusz

drzeworyt, papier, 13 x 18 cm (w świetle oprawy);
opisany u dołu: MHiszpańska-Neumann (znak myszki) Sandomierz - Ratusz
(drzeworyt) 1951

Droga do Betleem, 1958

Drzeworyt na bibule;
wym.: 340 x 180 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska i monogram wiązany (tzw. mysz); śr. tytuł, technika i datowanie. Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963, il. tabl. 25.

Sandomierz - ratusz

opisany u dołu: MHiszpańska-Neumann (znak myszki) Sandomierz - Ratusz (drzeworyt) 1951

Sandomierz - ratusz

Zespół drzeworytów, 1951

Zespół 4 drzeworytów;
1. Żałobnice, 2. Praczki, 3. Wdowa, 4. Nowi jeźdźcy apokalipsy

Ulicznicy, 1938.

Drzeworyt, 26 x 18 cm w świetle passe-partout. Sygnowany pod klockiem, ołówkiem "M. Hiszpańska 1938".

[SANDOMIERZ]

"Sandomierz - ratusz", 1951. Drzeworyt, 13,5 x 19,5 cm. Sygnowany pod klockiem ołówkiem "MHiszpańska-Neumann Sandomierz - ratusz (drzeworyt) 1951". Oprawa.

Sandomierz - ratusz

drzeworyt, papier,
13 x 18 cm (w świetle oprawy);

Pieta III, 1961

Drzeworyt na bibule;
wym.: 530 x 390 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-
Neumann; p.d. tytuł (wersja fr.) i datowanie; odbitka 23/50. Stan zach.: dobry.
Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963.

Pieta, 1960

Drzeworyt na bibule;
wym.: 295 x 490 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuł i datowanie; odbitka 3/25. Stan zach.: dobry.

Pocieszenie, 1958

Drzeworyt na bibule;
wym.: 530 x 390 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja niem. i fr.) i datowanie; odbitka 25/25.
Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963, il. tabl. 25.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule;
wym.: 450 x 245 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja pol. i fr.) i datowanie; odbitka 15/25. Stan zach.: dobry.

Wierzby, 1947

Akwaforta;
wym.: 242 x 158 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska i monogram wiązany (tzw. mysz); śr. tytuł i dedykacja artystki; p.d.: 1947; na odwrocie stempelek Fundusz Daru Narodowego (i nr 243).

Sandomierz - ratusz

Sprzedawczynie warzyw, 1952

Drzeworyt; wym.: 250 x 195 mm; sygn. p.d.: M Hiszpańska--Neumann i dat. l.d.: Gemüsehandlerinnen 1952.

Sandomierz, 1953

Drzeworyt; wym.: 195 x 145 mm, sygn. p.d.: M Hiszpańska--Neumann i dat. l.d.: Sandomierz 1953.

Sandomierz. Ratusz I, 1951

Drzeworyt; wym. 120 x 175, sygn. p.d.: M Hiszpańska-Neumann i dat. l.d.: Rathaus I 1951.

Sandomierz. Katedra, 1953

Drzeworyt; wym.: 250 x 195 mm, sygn. p.d.: M Hiszpańska--Neumann i dat. l.d.: Aussicht auf den Dom 1953.

Sandomierz. Ratusz II, 1953

Drzeworyt; wym.: 195 x 245 mm, sygn. p.d.: M Hiszpańska--Neumann i dat. l.d.: Rathaus II 1953.

Sandomierz. Kościół św. Jakuba, 1953

Drzeworyt; wym.: 250 x 195 mm, sygn. l.d.: M Hiszpańska--Neumann i dat. p.d.: Sankt Jakobskirche 1953.

Betlejem, 1949

Drzeworyt; wym.: 120 x 97 mm, sygn. l.d. oł. M Hiszpańska-Neumann i dat. p.d.

Sandomierz - ratusz

Sandomierz - ratusz

(drzeworyt) 1951

Sandomierz - ratusz, 1951

Drzeworyt sztorcowy
wym.: 120 x 175 mm (plansza 145 x 220 mm)
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; Sandomierz-ratusz (drzeworyt) 1951.

Macierzyństwo

drzeworyt, papier,
38, 20 cm (w świetle oprawy),.
sygn. u dołu: MHiszpańska Neumann "Macierzyństwo" (drzew.) 1956 / 25 +6 odb. (ołówkiem)

PO WODĘ - Z BUŁGARII, 1955

drzeworyt na bibułce,
20 x 26 cm,
sygnowany l.d. ołówkiem "Mysz" i gmerk artystki. Pośrodku tytuł pracy, l.d. "1955". Poniżej dedykacja: "Kochanej Halince (?) mysz XII.55"

Ukrzyżowanie, 1971

drzeworyt barwny, papier,
60 x 34,2 cm (w świetle oprawy);
opisanay u dołu: (rysunek myszki) MHiszpańska-Neumann drzew. barwny 5/50 1971
(ołówkiem)

Macierzyństwo

drzeworyt, papier,

Sandomierz-burza (1952)

sygn. l.d.dat. p.d., drzeworyt, 17.5x11.8 cm

Targ w Sandomierzu (1952)

sygn. l.d.dat. p.d., drzeworyt, 14.7x17.8 cm

Exlibris prof. Andrzeja Ryszkiewicza

drzeworyt, papier,
10,9 x 6,2 cm (odcisk płyty)
Ze zbiorów Ireny Jakimowicz.

Pocieszenie, 1958

drzeworyt na bibule; wym.: 395 x 295 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 25/25. Stan zachowania dobry.

Pieta III, 1961

drzeworyt na bibule; wym.: 530 x 390 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 23/50. Stan zachowania dobry.

Pieta, 1960

drzeworyt na bibule; wym.: 295 x 490 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 3/25. Stan zachowania dobry.

Nasza ziemia, 1957

drzeworyt na bibule; wym.: 450 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 15/25. Stan zachowania dobry.

WYGASŁY PIEC, 1946

drzeworyt, 16 x 18 cm,
sygnowany ołówkiem i dedykacja autorska z 1950 r.

Staruszka, 1939

drzeworyt;
wymiary: 190 x 110 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska.
Stan zach.: dobry

Pocieszenie, 1958

drzeworyt na bibule;
wymiary: 395 x 295 mm;
sygn. oł. l.d.:
M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 25/25.
Stan zach.: dobry

Nasza ziemia, 1957

drzeworyt na bibule;
wymiary: 450 x 245 mm;
sygn. oł. l.d.:
M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 15/25.
Stan zach.: dobry

Pieta III, 1961

drzeworyt na bibule;
wymiary: 530 x 390 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 23/50.
Stan zach.: dobry

Pieta, 1960

drzeworyt na bibule;
wymiary: 295 x 490 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; odbitka 3/25.
Stan zach.: dobry

Wierzby, 1947

akwaforta;
wymiary: 245 x 155 mm;
sygn. i tyt. oł. (wraz z określeniem techniki) l.d.: M. Hiszpańska, dat. p.d.; poniżej odbitki dedykacja autorki.
Stan zach.: dobry

Uliczka - Nowa Ruda I

drzeworyt, 18 x 12,5 cm
sygn. ołówkiem u dołu: "M.Hiszpańska Neuman. Nowa Ruda I. 23/43 1952 4."

Autoportret 1947

suchoryt, wym.: 165 x 114 mm, sygn. dat. i tyt. oł.

Boże Narodzenie 1949

drzeworyt, wym.: 120 x 100 mm sygn. dat. oł.

SANDOMIERZ 1951-1953

cykl drzeworytów, 34,5 x 24,5 cm,
sygnowane ołówkiem "Hiszpańska-Neumann"
"Dzwonnica św. Jakuba", 1952 (fot.)
"Katedra", 1953,
"Mały Rynek", 1951,
"Ratusz", 1953,
"Kościół św. Jakuba", 1953,
Sandomierz - Widok ogólny, 1953

SANDOMIERZ - cykl drzeworytów

podpisy ołówkiem w języku niemieckim
(technika określona "Holzstich", tj. drzeworyt sztorcowy),
wszystkie sygnowane ołówkiem
"Ratusz I", 1951
22,5 x 22,3 cm
"Ratusz II, 1953
28 x 31 cm
"Kościół św. Jakuba, 1953,
39 x 25 cm
"Targ na jarzyny", 1952,
22 x 22,5 cm
. "Widok na katedrę",1953
36 x 25 cm
Bez tytułu - Widok ogólny miasta, 1953,
26,5 x 35,5 cm

WYGASŁY PIEC, 1946

drzeworyt, 16 x 18 cm, sygnowany ołówkiem i dedykacja 1950

DZIWNE ŚWIATŁO, 1948

drzeworyt, 18,5 x 15 cm, sygnowany ołówkiem "M. Hiszpańska-Neumann Dziwne światło 1948"
oraz dedykacja 1950

"JESIEŃ WALCZAKÓW", 1947

akwaforta, 24,4 x 17,4 cm, sygnowana ołówkiem "MHiszpańska "Jesień Walczaków" oraz dedykacja "Kaczorkowi i Jackowi Mysz 19.IX.47" oraz "akwaforta 1947"
Hiszpańska wykonała tylko nieliczne akwaforty w latach 1947/48.

"WIERZBY", 1947

akwaforta, 24 x 15,5 cm, sygnowana ołówkiem "MHiszpańska Wierzby"

RODZINA GÓRALSKA, 1948

Drzeworyt, 21 x 16,8 cm, sygnowany ołówkiem "myszką" (znak artystki), "Szlembark 1948"; późniejsza dedykacja (z 1952 r.)

POWRÓT, 1961

tempera na tekturze, 102 x 68 cm
sygnowany po lewej w środku rysunkiem myszki oraz "1961 MN"

MATKA BOSKA Z DZIECIĄTKIEM, 1968

"witraż" i malowidło olejne na płycie, 72,5 x 35,3 cm
na odwrocie dedykacja: "Kochanemu Witusiowi od ciociobabci Myszy na urodziny 24.VIII.68" i rysunek myszki

Portret męski, 1948

ołówek na kartonie, 32,5 x 24 cm
z lewej strony napis "To jest portret (zapijaczonej) duszy redaktorskiej"/ 28. I. 48 i rysunek myszy.

liczba obiektów: 137