1 zł
2 600 000 zł

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Jan Matejko

lata 80. XIX w.
fotografia typu carte de visite, papier albuminowy naklejony na karton,
9,7 x 6,3 cm (10,7 x 6,5 cm),
nadruk "Jan Mieczkowski w Warszawie" na przodzie kartonu,
nadruk zakładu JMieczkowski i odręczny wpis "Matejko" na odwrocie
vintage

Carte de visite to rodzaj fotografii o niewielkich rozmiarach, zazwyczaj ok. 6 x 9 cm, opatentowanej w 1854 r. w Paryżu przez fotografa André Adolphe’a Eugène’a Disdéri’ego. Zdjęcie, przyklejone do nieco większego kartonika, przedstawiało zazwyczaj pojedynczego modela. Czasem na neutralnym tle, niekiedy na tle zasłony i w otoczeniu rekwizytów. Portrety te wykonywano po kilka na jednej kliszy podczas jednej sesji, dzięki czemu cena pojedynczej fotografii była niska. Ta technika rozsławiła fotografię i spopularyzowała ją na całym świecie. Carte de visite odgrywały także rolę biletów wizytowych, a te, przedstawiające znane osoby, stawały się obiektem kolekcjonerskim.
Prezentowana fotografia przedstawia Jana Matejkę (1838-1893) - wybitnego polskiego malarza, twórcę obrazów historycznych i batalistycznych.

cena wywoławcza: Wykup abonament

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Jan Matejko

1880s
carte de visite photograph, albumin paper mounted on cardboard,
9.7 x 6.3 cm (10.7 x 6.5 cm),
printed inscription "Jan Mieczkowski w Warszawie" on the front of the cardboard, printed name "JMieczkowski" and hand written "Matejko" on the reverse
vintage

Carte de visite is a type of small-sized photograph, usually 6 x 9 cm, patented in 1854 in Paris by the photographer André Adolphe Eugène Disdéri. CdV is a photo, mounted on a card, which shows a single model, sometimes against a neutral background, and sometimes in front of a curtain, amongst various props. Photographers used a single sheet of film to take several portraits during one session, thanks to which the price of one photograph was low. This contributed to instant popularisation of photography worldwide. Cartes de visite were used also as visiting cards, and those with portraits of distinguished persons became collectors’ items.
This photograph is a portrait of Jan Matejko (1838-1893), a preeminent Polish painter known for his works depicting historical and military events.

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

PORTRET KOBIETY W CHUŚCIE

Fotografia retuszowana ołówkiem, papier albuminowy naklejony na tekturkę; 26 x 21 cm
Sygnowany ołówkiem śr. l.: J. Mieczkowski | Warszawa

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Portret kobiety,IIpoł. l. 60/ l. 70. XX

fotografia czarno-biała, papier albuminowy na tekturce, 9,8 x 6,3 cm
(wymiar tekturki); l.d., drukiem: Fot. JAN MIECZKOWSKI, p.d. No 496 w Warsz.; odbitka zakładowa, nakład: nieokreślony, vintage print

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Helena Modrzejewska. [188-?]

Fotografia
form 14,3x10 cm na oryg. podkładzie form. 16,3x10,8 cm
(Portretowana ujęta w całej postaci w stroju ze sztuki "Antoniusz i Kleopatra". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoconych brzegach. Pod zdjęciem nadruk: "Jan Mieczkowski w Warszawie", rozdzielony cesarskim orłem. Na odwrocie reklamowa winieta: "JMieczkowski w Warszawie Róg Senatorskiej i Miodowej, Ner 496" oraz piecz.: "Maurycy Robiczek w Warszawie. Skład obrazów Marszałkowska 51". U góry atramentem: "Modrzejewska Elena w roli Kleopatry". Zdjęcie lekko wyblakłe i zaplamione, poza tym stan dobry

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Helena Modrzejewska w roli Kleopatry, 1880 r.

fotografia czarno-biała, tonowana, albumin na tekturce,
14 x 9,5 cm (wymiar odbitki), 16,5 x 10 cm (wymiar tekturki);
opisana (piórem) na odwrocie tekturki;
odbitka autorska (zakładowa), nakład: nieokreślony

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Lili Ożarowska. 1891

. Fotografia form. 14,5xx10,7 cm (Portretowana ujęta w 3/4 postaci, zwrócona lekko w prawo, wsparta o kolumienkę z dekoracją roślinną. Ubrana w suknię z długimi rękawami. Włosy upięte w fantazyjny koczek. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoconych brzegach. Pod zdjęciem nadruk: "Jan Mieczkowski w Warszawie", rozdzielony cesarskim orłem. W prawym dolnym narożniku zdjęcie podpis atramentem: "Lily". Na odwrocie reklamowa winieta z medalami nagrodowymi i cesarskim orłem oraz tekstem: "12 Medailles dont 5 en Or et un Diplome D'Honneur. JMieczkowski Varsovie Miodowa 3". Na górnym marginesie odwrocia odręczna dedykacja atramentem w jęz. francuskim z 9 kwietnia 1891. Stan dobry

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Portret Feliksa Boguskiego, krewnego Marii Skłodowskiej ze strony matki, l. 70. XIX w.

fotografia wizytowa (carte-de-visite), albumin, tekturka firmowa,
10,5 x 6,5 cm;
opisana na odwrocie (piórem): Władysław Boguski;
odbitka autorska (zakładowa);
nakład: nieokreślony

MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Portret księdza

fotografia czarno-biała, kolodionowa?, 37,5 x 28,5 cm; odbitka autorska,
nakład nieokreślony; fotografia naklejona na firmową tekturkę z tłoczoną pieczęcią, uciętą w połowie
Reprodukowana w: W. Mossakowska, Początki fotografii w Warszawie (1839-1863), T. 2, Ilustracje, Warszawa, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, 1994.

liczba obiektów: 9