PIWARSKI Jan Feliks (1794-1859)
litografia, karton; 20,5 x 15,8 cm + tekst 12,5 x 15,8 cm, na arkuszu 35 x 50 cm;
sygn. u dołu "J. F. Piwarski" oraz suchym tłokiem z monogramem artysty. Po prawej "Odciskano w Lit. M. Fajans", u góry nad wizerunkiem "KRAM MALOW:" i "ODDZIAŁ PORT: N 3" [14 tablica Kramu malowniczego warszawskiego, 1855-1859]. Marginesy arkusza reperowane.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Ubiory Wojska Polskiego z roku 1831, ok. 1845
Akwatinta; wym.: 275 x 217 mm; zestaw 6 plansz rytowanych w Warszawie przez Fryderyka Krzysztofa Dietricha. Edycja warszawska (A. della Trozzo liczyła 30 plansz); tu pełny zestaw tzw. wydania krakowskiego (przez Friedleina), odbity z przesłanych z Warszawy płyt.
Cynkografia; wym. komp.: 375 x 258 mm, plansza: 480 x 350 mm; sygn. płyty w obrębie kompozycji: J.F. Piwarski 1853. Praca po konserwacji, znana także jako "Kiper winiarz opatowski", wchodziła w skład teki "Kram malowniczy warszawski czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów. Obejmujące typy ludowe warszawskie i postronne... Podług własnego utworu wydaje Jan Felix Piwarski", Warszawa 1855-1859; odbitka wykonana w Cynkografii Banku Polskiego w Warszawie. Interesujące judaicum.
sygn. na kamień p.d.dat. l.d.
litografia
38.8x24.7 cm
Stanisław Radwan Służewski, 1856 r.
litografia/papier, 43,5 x 27,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany na kamieniu p.d.: 'JFPiwowarski', opisany l.d.: 'War 1856'
na dole opisany: 'STANISŁAW RADWAN SŁUŻEWSKI | dawny Towarzysz Kawaleryi Narod. z Epoki Stanisława Augusta | Urodz: w Galicyi 1757 r. - chodzi zdrów po najlepsze 1856 r. | w Warszawie' oraz 'KRAM MALOWNICZYCZY ODZIAŁ III ci', 'ODCISKANO W ZAKŁADZIE M.FAJANSA' | 'No 1' oraz wypukład pieczęć u góry opisany: 'TYPY I UBIORY DAWNE POLSKIE' Praca pochodzi z albumu Kram malowniczy warszawski czyli Obrazy miejscowe z ubiegłych czasów : obejmujące typy ludowe warszawskie i postronne niemniej charakterystyka miejscowa w ogólności
- Teresa Sulerzyska, Elżbieta Budzińska. Jan Feliks Piwarski 1794-1859: rysunki, grafika. Katalog wystawy, Warszawa 1961 s. 62
Licobraz dra Jana Siestrzyńskiego, 1855-1859
Litografia M. Fajansa;
wym. pl.: 405 x 295 mm. Grafika z teki "Kram malowniczy warszawski, czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów", Warszawa, 1855-59. Pod kompozycją obszerna nota informacyjna o założycielu pierwszego zakładu litograficznego w Warszawie
sygnowana przez J. Piwarskiego. Praca po konserwacji.
Miedzioryt;
wym. komp.: 230 x 186 mm;
sygn. pł. p.d.: JPiwarski ad vivum del et sculp 1828;
Pod kompozycją tytuł: Adam Prosper Burzyński Biskup Sandomierski Senator Królestwa Polskiego. Rzadkie. Lit.: "Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających", t. I, Warszawa 1990, poz. 604.
grafik i malarz, pionier techniki litografii w Polsce, autor wielu popularnych i cenionych grafik, przedstawiających folklor warszawski połowy XIX w. - Kram malowniczy warszawski, czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów przez ? Oddział I-III. Warszawa 1855-1856. Litografia i cynkografie tonowe sygnowane na płycie.
KRAM MALOWNICZY WARSZAWSKI, CZYLI OBRAZY MIEJSCOWE Z UBIEGŁYCH CZASÓW, Warszawa, 1855-59
24 tablice w 4 okładkach z ilustracja "Dawny Pociejów przy ulicy Nowo-Senatorskiej w Warszawie do roku 1809";
Litografia;
wym.: 359 x 275 mm;
sygn. w obrębie kompozycji: J.F. Piwarski s. i f. 1847; poniżej kompozycji: w Cynkografii Banku Polskiego; bardzo dobra odbitka.
Pałac Kazimierzowski w Warszawie
(obecnie gmach rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego)
Akwatinta,
wym. 30,5 x 39 cm
autor grafiki: Dietrich 1840 rok
Cynkografia,
wym.: 36,5 x 22,7 cm
Sygn. l.d.: F. Piwarski. ; napis na środku u góry: TYPY LUDOWE WARSZAWSKIE / z dawniejszych czasów; na dole: JAROSŁAWIAK Z ORZECHAMI / orzechów włoskich, orzechów! Kopa dwanaście groszy / ( chodził po nowym mieście 1825r.)
Cynkografia,
wym.: 37,8 x 23 cm
Sygn. p.d.: FPiwarski 1855.; napis na środku u góry: TYPY LUDOWE POSTRONNE / w WARSZAWIE.
Na środku u dołu: JĘDRZEJ PIETRASZEK / Kobziarz z Zawoja (pod Babią górą) w Karpatach / (w przedsionku Gdańskiej piwnicy w Warszawie) /
PAŁAC KAZIMIERZOWSKI CZYLI LICEUM WARSZAWSKIE W ROKU 1824
litografia barwna, 22,4 x 33,5 cm,
sygnowana l.d. "rys z nat J F Piwarski",
p.d. "Odbijano w zakł. lit. Lassallego w Berlinie",
u dołu sucha pieczęć z monogramem
Kram malowniczy warszawski, czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów, 1855 - 59 Warszawa.
24 tablice w okładce z widokiem "Dawny Pociejów przy ulicy Nowo-Senatorskiej w Warszawie do roku 1809";
cynk. ton., 37,8 x 23
sygn. p. d. : FPiwarski 1855.; napis śr. g.: TYPY LUDOWE POSTRONNE | w WARSZAWIE.,; śr. d.: JĘDRZEJ PIETRASZEK | Kobziarz z Zawoja (pod Babia górą) w Karpatach | (w przedsionku Gdańskiej Piwnicy w Warszawie) | KRAM MALOWNICZY No 1 ODDZIAŁ DRUGI | część II. | Odciskano z cynku w Zakładzie Litograficznym Banku Pol.; niżej pieczęć okrągła wyciskana w papierze z monogramem wiązanym: CH.
z: Kram malowniczy czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów..., Warszawa 1855-59
cynk. ton., 36,5 x 22,7
sygn. l. d.: F. Piwarski.; napis śr. g.: TYPY LUDOWE WARSZAWSKIE | z dawniejszych czasów; d.: JAROSŁAWIAK Z ORZECHAMI | orzechów włoskich, orzechów ! Kopa dwanaście groszy | (chodził po nowem mieście 1825r.) | KRAM MALOWNICZY No1 ODDZIAŁ DRUGI | Odciskano z cynku w Zakładzie Litograficznym Banku Pol.; niżej pieczęć okrągła wyciskana w papierze z monogramem wiązanym: CH.
olej na płótnie, 26,6 x 32 cm
Scena w typie litografii Piwarskiego. Do porównania z kompozycją reprodukowaną we "Wsi Ilustrowanej" 1914 nr 7 s. 24