RÓŻYCKI Andrzej (ur. 1942, Baranowicze)
You never know if we'll pick ourselfs up tomorrow
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 43 x 82 cm
signed, dated and described on the reverse: '"NIE WIADOMO, CZY WSTANIEMY RANO" | ANDRZEJ ROZYCKI | GRUPA "ZERO-61"'
cena wywoławcza: Wykup abonament
1968/1969
odbitka żelatynowo-srebrowa, 78 x 70 cm,
sygn. "Andrzej Różycki", dat. i tytuł na odwrocie
nakład: 1/1
vintage
Przedstawiona fotografia pochodzi z ostatniej wystawy grupy Zero-61, której Różycki był członkiem. Ze względu na miejsce wystawienia prac - stary budynek mieszczący niegdyś warsztat kowalski - ekspozycja zatytułowana została Kuźnia. Odbyła się w maju 1969 r. w Toruniu, w ramach ogólnopolskiego sympozjum na temat wzajemnych wpływów plastyki i innych dziedzin sztuki na fotografię artystyczną. Częścią twórczego zabiegu Różyckiego było pozostawienie szarego papieru dookoła fotografii, a także powieszenie jej bezpośrednio na haku drzwi.
Portret I Sekretarza z cyklu Fotografia monopolowa
1982
kolaż, papier toaletowy, odbitka żelatynowo-srebrowa, 38 x 30,6 cm,
oprawa autorska,
sygn. "Andrzej Różycki", dat., tytuł cyklu oraz napis
"Galeria Czyszczenie Dywanów" na odwrocie
unikat
vintage
Krzysztof Jurecki opisał cykl Fotografia monopolowa jako "ważną formę artystycznego oporu i walki z systemem totalitarnym, niby gloryfikujący kolejki przed sklepami, żołnierzy na ulicach czy świnie w chlewie, a także w specjalny sposób Wojciecha Jaruzelskiego". Odważne prace Różyckiego zostały wówczas pokazane w podziemnej galerii Czyszczenie Dywanów w Łodzi. Ich ważną cechą jest nawiązanie do elementów sakralnych zdobień, tutaj jednak w prześmiewczy sposób za materiał zdobniczy posłużył papier toaletowy.
Wystawa: Fotografia monopolowa, Czyszczenie Dywanów, Łódź (1982).
1968/1969
gelatin silver print, 78 x 70 cm,
signed "Andrzej Różycki," dated and titled on the reverse
edition: 1/1
vintage
This photograph was on display at the last exhibition of the Zero-61 art group, of which Różycki was a member. Given that the exhibition was held in an old building that had housed a blacksmith’s shop, the show was named The Smithy. It took place in May 1969 in Toruń, during a nationwide symposium about the influence of the fine arts and other art disciplines on photography and vice versa. To add meaning to his artistic gesture, Różycki left the grey paper around his work and hung it directly on a door hook.
Portrait of the 1st Secretary from the Monopoly Photography series
1982
collage, toilet paper, gelatin silver print, 38 x 30.6 cm,
frame made by artist,
signed "Andrzej Różycki," dated, series title and inscription
"Galeria Czyszczenie Dywanów" on the reverse
unique object
vintage
Krzysztof Jurecki described the Monopoly Photography series, which includes this artwork, as an "important form of artistic resistance and struggle against the totalitarian system, a series that supposedly glorifies queues in front of stores, soldiers in the streets, and pigs in a sty, and also Wojciech Jaruzelski in a special way." The bold works by Różycki were shown at the time in the underground Carpet Cleaning gallery in Łódź. One of the most important features of the Monopoly of Photography is the way the artist imitates religious ornamentation, here by means of toilet paper, which adds an element of mockery to the work.
Exhibition: Monopoly Photography, Carpet Cleaning gallery, Łódź (1982).
Projekt uruchomienia obrazu fotograficznego Ikar
1975
trzynaście odbitek żelatynowo - srebrowych, jedna o wym. 11,5 x 14,5 cm oraz dwanaście o wym. 9 x 11 cm każda, podklejone na czarnym kartonie o wym. 70 x 50 cm.
sygn. dat. i tytuł na przodzie kartonu
vintage print
1973
jedna odbitka bromowo-srebrowa na kremowym, matowym papierze barytowym o wym. 20,5 x 10 cm oraz dwie odbitki bromowo-srebrowe na błyszczącym papierze barytowym o wym. 15 x 24 cm każda, podklejone na czarnym kartonie o wym. 70 x 50 cm
vintage print
Przyczynek do komparatystyki: Zapałki (9 : I dla fotografii)
1974
dziewięć odbitek bromowo-srebrowych na papierze barytowym o wym. 16,8 x 17 cm każda, podklejone na czarnym kartonie o wym. 65 x 60 cm
sygn. i dat. na odwrocie kartonu; dwie naklejki z nazwiskiem i tytułem na przodzie kartonu
vintage print
1986
fotokolaż, 63,5 × 52 cm w świetle passe-partout,
sygn., dat. i tytuł na odwrocie
unikat
vintage print
Praca należy do serii fotograficznych kolaży o symbolicznym wyrazie, w których Różycki porusza wątki religijne. Widoczna jest jego fascynacja autentyczną sztuką ludową oraz zainteresowanie tematem sacrum, który eksplorował. Często w swoich pracach artysta interpretując nowoczesność, odnosi się do mitów i symboli.
1986
photocollage, 63.5 × 52 cm (size within the opening of the mount),
signed, dated and titled on the reverse
unique object
vintage print
The work belongs to a series of symbolic photographic collages in which Różycki examines religious themes. He is clearly fascinated with genuine folk art and committed to exploring the topic of the sacrum. Often, when interpreting the present, the artist invokes myths and symbolism.
sygn.na odwrociu,
fotografia czarno-biała autorska (1/2),
42x61
brom, papier naklejony na karton, 50,5 x 39,5 cm,
nakład: 3/3
vintage print
Praca pochodzi z okresu stanu wojennego i była prezentowana między innymi na "podziemnej" wystawie na "Strychu" (aktywnym w latach 1982-86 w Łodzi), galerii - pracowni i klubie Łodzi Kaliskiej.
Fotografia czarno-biała, wydruk, papier, pseudosolaryzacja, 60 x 50cm;
Sygn., dat., opisana na odwrocie, fotografia z okresu Zero-61;
Wydruk autorski, nakład 2/3, life-time print
59x50 cm
baryt
wydruk 1973-2010
fotografia czarno-biała, wydruk, papier, pseudsolaryzacja, 60 × 50 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie, fotografia z okresu Zero-61; wydruk autorski, nakład: 2/3, life-time print
fotografia czarno-biała, wydruk, papier, pseudosolaryzacja,?60 × 50 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie, fotografia z okresu Zero-61; wydruk autorski, nakład: 1/3 life-time print
Bez tytułu (fotografia warunkowa), II poł. XX w.,
fotografia czarno-biała, brom, papier, tektura, kolaż, 66,5 × 74 cm;?odbitka autorska, nakład: nieokreślony vintage print
Odbitka srebrowo-żelatynowa, papier, 50 x 50 cm; sygn., dat. i opis. (ołówkiem) na odwrocie;wydruk autorski, nakład: 3/6; life time print
FOTOGRAFIA WARUNKOWA ,z cyklu Ujawnienia fotograficzne, 1976.
2 odbitki srebrowo-żelatynowe, papier na kartonie, 70 x 50 cm (wymiar kartonu); opis. l.d. (flamastrem): Fotografia warunkowa z cyklu Ujawnienia fotograficzne, 1976, sygn. p.d.: Andrzej Różycki; odbitki autorskie, nakład: 3/5; vintage prints
fotografia,
30 x 24,5 cm;
napisy autorskie na odwrocie: NADMISTRZOWI / MAŁA SZTUKA / Z DUŻEJ WOJNY. / Z WYSTAWY: "CZYSZCZENIE DYWANÓW". 22 VI 82. ... A. RÓŻYCKI