1 zł
2 600 000 zł

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Szkic Walezy - do zabójstwa Wapowskiego

ołówek, papier, 15 × 19,5 cm w świetle passe-partout
u dołu opisany: JM/1862 rp./
Walezy - do zabójstwa Wapowskiego
na odwrocie dwa szkice figuralne dwóch postaci

cena wywoławcza: Wykup abonament

Album 15 obrazów

Nakładca Franciszek Bondy, Wiedeń 1893
oryginalna, ozdobna oprawa wydawnicza, tłoczona, złocona, sygn. F. Gogl. Wiedeń, czerwone płótno 51 x 36 cm, 15 heliograwiur na oddzielnych kartach,

Głowa konia króla J.Sobieskiego do obrazu Sobieski pod Wiedniem, 1883 r.

olej, płótno, 45,5 × 34,5 cm, dat. p. d.: 17/ I 883
Na odwrocie orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego i Edwarda Łepkowskiego z dnia 4.06.1963.

Wianki

ołówek, papier naklejony na tekturę, 13 x 9 cm
sygn. i dat. p. d.: JM/1875, opis. l. d.: Wianki

Do instalacji Cystersów w Polsce, 1888 r.

ołówek, papier, 24,5 x 19,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: monogram wiązany JM/1888 r., opis. śr. d.: do installacyi Cystersów w Polsce
na odwrocie nalepka Salonu Artystycznego Feliksa Richlinga w Warszawie

Poczet królów polskich

Zbiór portretów historycznych. Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył St. Smolka i A. Sokołowski. Wiedeń 1893 ; 41 x 31 cm;
oprawa wydawnicza po profesjonalnej konserwacji, płótno bogato ilustrowane symboliką patriotyczno-religijną, brzegi kart złocone z trzech stron.

Osobowość artysty, twórczość, forma i styl

385 rycin w tekście i 40 tablic oraz 2 tablice synchronistyczne;
napisał Mieczysław Tretter, Książnica "Atlas", Lwów - Warszawa 1939; 32 x 24 cm;
oprawa półskórek tytulatura na grzbiecie współcześnie złocona. Unikalny, jeden ze stu numerowanych egzemplarzy odbitych na papierze kredowym, oferowany z nr. 27. Stan zachowania bardzo dobry.

bez tytułu, 1886

drzeworyt, papier; 31,5 x 26 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: "Jan Matejko r.p.: 1886", p.d.: "B:PUC-W: CIECHOMSKI"

Szlachcic

ołówek, papier; 12,3 x 9,5 cm w św. p-p.;
sygn. monogramem wiązanym p. d.: JM;
oznaczenie p. g.: 42

Dzieje cywilizacyi w Polsce, Kazanie Skargi

Warszawa 1911 (zeszyt I), 1912 (zeszyt II)
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem.
Obrazy i tekst Jana Matejki. Przedmowa W. Wankiego i T. Jaroszyńskiego 12 ilustracji wykonanych w technice heliograwiury i sygnowanych "J. Matejko pinx. J. Lowy imp."; 48 x 35 cm;

Portret Żyda, 1883

Ołówek, kredka, papier; wym.: 16,5 x 9,5 cm; sygn.

STEFAN BATORY LISTEM OD IWANA GROŹNEGO ZGNIEWANY, przed 1870

ołówek, papier
14 x 10 cm
sygn. monogramem wiązanym p.d.: JM
napis autorski l.d.: Batory. - | listem | od | Iwana | Groźnego | zgniewany

GŁOWA KONIA

Ołówek, papier, 32 x 27 cm,
opisany: Kraków dnia 25.11.1880. Koń Witoldowy z Grunwaldu, (słowo nieczytelne),
sygn. p.d.: monogram wiązany JM.

PORTRET MĘŻCZYZNY W OKNIE

Ołówek, papier, 13 x 10 cm,
sygn. p.śr.: monogram wiązany JM.

Otrucie królowej Bony

rytował Józef HOLEWIŃSKI (1848 - 1917); 33 x 27 cm

Portret Stanisława Giebułtowskiego, 1855

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 22 x 16 cm (owal);
na odwrocie naklejona kartka z numerem: 19.
Lit. wybór: Stanisława Serafińska, Jan Matejko. Wspomnienia rodzinne, Kraków 1955, s. 43: "W roku następnym [1855] zrobiona akwarela, portrecik młodego Stanisława Giebuł[towskiego] przed jego wstąpieniem do seminarium duchownego, na pamiątkę świeckiego stanu i stroju darowany [...] matce [...]" (z zapisków sekretarza Jana Matejki Mariana Gorzkowskiego), il. cz.-b. na wklejce między s. 48-49.

Studium głów

ołówek/papier, 26 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany monogramem p.d.: 'JM.'

- kolekcja prywatna, Kraków

Poczet królów polskich

Zbiór portretów historycznych. Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył St.Smolka i A.Sokołowski. Wiedeń 1893, 41 x 31 cm

Mniszech - dworzanin Zygmunta Augusta

ołówek, papier, 13 × 7,5 cm w świetle passe-partout
p. g. autorski opis pracy: Mniszech/ dworzanin/Zygmunta/Augusta wojewoda sandomier/ski
ubytek papieru w środkowej części po prawej, przedarcia

Portret Antoniego Serafińskiego, 1872 r.

olej/karton, tektura, 46,5 x 38,5 cm
sygnowany monogramem i datowany p.d.: 'JM | rp 1872'
na odwrociu nalepka z cyfrą '6' odręcznie zmieniona na '1', nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1950 roku oraz na krośnie numer inwentarzowy: 'MŚK/dep/1336/SzM'

liczba obiektów: 265