1 zł
2 600 000 zł

HISZPAŃSKA-NEUMANN Maria (1917 Warszawa - 1980 Warszawa)

WDOWA, 1948

kwasoryt, 24,7 x 19 cm w świetle passe-partout, sygnowany i datowany ołówkiem pod płytą l.d. "Mysza", p.d. "1948"

Grafika reprodukowana i opisana w: Jan Białostocki, Maria Hiszpańska-Neumann, Arkady 1963, s. 12, il. 8.

Ze spuścizny po wybitnym warszawskim kolekcjonerze Wacławie Józefie Zawadzkim (1899-1978), zwanym w środowisku Puchatkiem.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Przytuleni, 1946 r.

drzeworyt/papier, 29,5 x 22 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.d.: `Maria Hiszpańska 1946 | Pani Marysi | na wędrówkę`

Uschnięte drzewo, 1947 r.

akwaforta/papier, 17 x 12,5 cm
u dołu sygnowana, datowana i opisana ołówkiem: `M. Hiszpańska Uschnięte drzewo akwaforta 1947`

Zrozpaczony, 1953 r.

kwasoryt/papier, 21 x 13 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.d.: `M. Hiszpańska-Neuman | "Zrozpaczony" (kwasoryt) 1953`

RATUSZ W SANDOMIERZU, 1951

Drzeworyt, papier; 13 x 18,5 cm (w świetle p-p)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: muszka MHiszpańska-Neumann Ratusz w Sandomierzu (drzeworyt) 1951

Jeźdźcy apokalipsy, 1951

Drzeworyt/bibuła; wym.: 93 x 112 mm;
sygn. oł. l.d. Praca naklejona na karton.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule; wym.: 450 x 245 mm;
sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja pol. i fr.), technika i datowanie; odbitka 15/25. Stan zach.: dobry.
Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963, il. tabl. 22.

Sierotki, 1948

Drzeworyt na bibule; wym.: 125 x 100 mm;
sygn.: oł. p.d. (znak autorski w postaci myszy); śr.d.: dedykacja autorska, p.d.: data.

CYKL MITY NIEKLASYCZNE, 1959

Cztery drzeworyty na bibułce:
45 x 30 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" I (drzew.) 9/25 1959
45 x 25 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" II (drzew.) 9/25 1959
30 x 42 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Unklassische Mythen, III" "Mity nieklasyczne III" /Holz, drzeworyt 13/25/ 1959
45 x 25 (odcisk klocka); sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Mity nieklasyczne" IV 8/25 1959 /drzew./

Bibl.: Brigitta Waldow-Schily, Maria Hiszpanska-Neumann, Leben und Werk, 1917-1980, Frankfurt am Main, 2014
Pochodzenie: kolekcja Mateusza Grabowskiego

Para grafik z cyklu Król Artur, 1956 r.

drzeworyt/bibuła, 1) wymiar odbitki 6,5 x 10 cm 2) wymiar odbitki 8 x7 cm
każda z grafik sygnowana ołówkiem l.d.: `MHN` opisana na środku "Król Artur" oraz datowana p.d.: `1956`

Sandomierz - panorama, 1953

Drzeworyt; wym.: 250 x 310 mm, sygn. l.d.: M Hiszpańska-Neumann i mysz (znak graficzny autorki), śr.d.: Sandomierz (drzeworyt), p.d.: 1953. Naddarcia dolnego marginesu. Lit.: J. Białostocki, "Maria Hiszpańska-Neumann", Warszawa 1963.

Nasza ziemia, 1957

Drzeworyt na bibule; wym.: 450 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska-Neumann; p.d. tytuły (wersja pol. i fr.) i datowanie; odbitka 15/25

Wiadukt w miasteczku, 1946

Drzeworyt na bibule; wym.: 100 x 85 mm, plansza: 130 x 125 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska i mysz (znak graficzny artystki), p.d. data; grafika wklejona w pp.

Zbiór prac i pamiątek z okresu uwięzienia w obozie Ravensbrück ofiarowanych przyjaciółce artystki, 1944 r.

1) "Po 12 - tu godzinach pracy w fabryce - Neubrandt. VII.44", ołówek/papier, 21 x 14,5 cm, sygnowany l.d.: `Halusi od Myszy | 8.III.47 | MHiszpańska` oraz p.d.: `NB VII. 44`; 2) trzy kartki świąteczne wykonane w fabryce zbrojeniowej w Neubrandenburg, 6.XII.1944 r. - Matka Boska z Dzieciątkiem, akwarela/karton, 11,5 x 5 cm, Św. Teresa, tusz/papier, 6 x 4 cm, Św. Krzysztof, akwarela/papier, 7 x 5 cm; 3) dwie obrączki z numerem więziennym `7591`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

NARODZINY TRISTANA, 1965

Drzeworyt, bibułka; 31 x 15 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: MHiszpańska Neumann G. v. Strassburg - "Tristan und Isolde" Ill. II - Tristan`s Geburt - Hlz 25/50
Przyklejony licem do tektury

IZOLDA ROZPOZNAJE ZABÓJCĘ SWEGO WUJA, 1965

Drzeworyt, bibułka; 30 x 14,5 cm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: MHiszpańska - Neumann 1965 G. v. Strassburg - "Tristan und Isolde" Ilustr. VII - Izolda rozpoznaje zabójcę swego wuja /drzew/ 21/30

Wojna żaków z panami, 1954

Drzeworyt; wym. komp.: 140 x 100 mm; sygn, oł. l.d.: "mysz" (znak autorski graficzki), M. Hiszpańska-Neumann, p.d. data; poniżej: R. Brandstaetter, "Wojna żaków z panami". Odbitka autorska ilustracji przygotowanej dla wydawnictwa Iskry.

Uschnięte drzewo, 1947

Akwaforta; wym. komp.: 168 x 128 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska [wraz z myszką, znakiem rozpoznawczym autorki], tytuł i technika; p.d.: data.

Matka Boża z Dzieciątkiem

mozaika ceramiczna na płycie;
śr. 35,5 cm;
sygn. na odwrocie napis wtórny: M. HISZPAŃSKA

Tristan und Isolde II. Tristans Geburt, 1964

Drzeworyt na bibule;
wym.: 310 x 150 mm;
sygn. oł. l.d.: znak artystki w formie "myszki" Hiszpańska Neumann; opis, tyt. i num. d.: 22/50/II.

liczba obiektów: 137