1 zł
2 600 000 zł

BRZOZOWSKI Tadeusz (1918-1987)

GEHEIMRAT, 1959

olej, płótno
41 x 17 cm
sygn. czerwoną farbą na żerdziach krosna:
- na lewej: T. BRZOZOWSKI. 1959; - na prawej: „GEHEIMRAT“ 41 x 17; - na górnej oł.: 7 [w kółku] obok 33 [przekreślone]
na płótnie u góry: strzałka i napis: góra
na dolnej listwie krosna dedykacja autorska: KOCHANYM | JANUSZOM | od Łysego

Obraz wystawiany i opisany:
- Maciej Gutowski, Grupa „Phases“ i obrazy w Krzysztoforach,  „Dziennik Polski“, 1959, nr 170;
- Wystawa Ruchu Phases, Kraków, Galeria Krzysztofory (wystawa powtórzona następnie w Warszawie i Lublinie), 1959-1960.
Tadeusz Brzozowski 1918-1987 [red. Anna Żakiewicz], MN Warszawa, Warszawa 1997, kat. nr 87, s. 227 (jako własność Janusza Boguckiego - znanego teoretyka i historyka sztuki).

cena wywoławcza: Wykup abonament

Snob, 1986 r.

akwarela, tusz/papier, 14,5 x 11 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany p.d.: 'T.B. 86.' i opisany p.g.: '"snob"'
na odwrociu opisany: 'Meiner | Lieben Otesia ! | tadeusz Br. | 1986, | August'

Lumperek, 1970

olej, płyta; 94 x 47 cm;
sygnowany na odwrocie na płycie: T. Brzozowski / 1970 powyżej napis: góra [strzałka] upside na listwach blejtramu napis autorski: T. BRZOZOWSKI 1970 / "LUMPEREK" / 83 X 47

Sallowa, 1979 r.

olej/płótno, 33 x 32 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `góra | upside t. Brzozowski | 79` i na blejtramie: `T. BRZOZOWSKI "SALLOWA" 1979 33 x 32`

- III Triennale Malarstwa i Grafiki, "Nasz Czas - Metafora -Tendencje", BWA, Łódź 1979
- "El Realismo Magico en al Arte Polaco - la Estrefa de las Fuentes", Barcelona 1980
- "El Realismo Magico en al Arte Polaco - la Estrefa de las Fuentes", Madryt 1980
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, s. 239, poz. 363

Fraucymer, 1959 r.

olej/płótno, 165 x 129 cm
opisany na blejtramie: `165 x 129` oraz na odwrociu papierowe nalepki wystawowe z opisem pracy: z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, ze Seattle World`s Fair, Gres Gallery w Waszyngtonie oraz Minneapolis Institute of Arts

- Gres Gallery, Waszyngton, Stany Zjednoczone
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone

- "Art since 1950 - American and International Seattle World`s Fair", Rose Art Museum, Seattle, 21.04-21.10.1962
- "15 Polish Painters", Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961 (wystawa objazdowa: Carnegie Institute, Pittsburghh; Minneapolis Institute of Art, Minneapolis; Washington University, St. Louis;
William Proctor Institute, Utica Munson, 1962; Museum of Fine Arts, Montreal, 1962; The National Gallery of Canada, Ottawa, 1962)
- "Contemporary Polish Painting and Sculpture", Gres Gallery, Waszyngton, 1961
- "Brzozowski", Gres Gallery, Chicago, 1961
- "Polsk maleri", Frederiksberg Raadhus, Kopenhaga, 14.11.1959-3.12.1959
- "Poolse schilderkunst van nu", Stedelijk Museum, Amsterdam, 2.10.1959-2.11.1959
- "15 Polish painters", Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961 (później Pittsburg, Carnegie Institute, 1961; Minneapolis, Minneapolis Institute of Arts, 1961; St.Louis, Washington University, 1961; Utica Munson, William Proctor Institute, 1962; Montreal, Museum of Fine Arts, 1962; Ottawa, The National Gallery of Canada, 1962)
- "Polsk maleri", Frederiksberg Raadhus, Kopenhaga, 14 listopada - 3 grudnia 1961
- "Poolse schilderkunst, van nu", Stedelijk Museum, Amsterdam, 2 października - 2 listopada 1961
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 90, s. 227
- Alicja Kępińska, Nowa sztuka. Sztuka polska w latach 1945-1978, Warszawa 1981 (il.)
- Tadeusz Dobrowolski, Malarstwo polskie ostatnich dwustu lat, Wrocław 1976
- Tadeusz Dobrowolski, Historia sztuki polskiej, t. 3, Kraków 1965 (il.)
- Art since 1950 - American and International Seattle World`s Fair, katalog wystawy, Rose Art Museum, Seattle 1962, (il.)
- 15 Polish Painters, katalog wystawy, Museum of Modern Art, Nowy Jork 1961, s. 15 (il.)
- Poolse schilderkunst, van nu, katalog wystawy, Stedelijk Museum, Amsterdam 1961 (il.)

GZY, 1967 R

olej/płótno, 119 x 51 cm
sygnowany i opisany na odwrocie, na płótnie: t. Brzozowski | 1967 powyżej napis: góra, upside [strzałka] i nalepka wywozowa na listwach blejtramu opis autorski: T. Brzozowski‚ "GZY"‚ 119 x 51 | 1967 na górnej listwie pismem odręcznym: 1-o Premio Lignano - Biennale Internationale d` Arte Contemporanea

- wł. Eva Pape, USA (?)
- kolekcja prywatna

- 1-o Premio Lignano-Biennale Internationale d` Arte Contemporanea,
Lignano, 25.VIII-6.X.1968; (kat.) repr.
- Wystawa Grupy Krakowskiej z okazji 25-lecia PRL, Kraków,
Galeria Krzysztofory, 16.I.-15.II.1969 (kat.; bez spisu prac)

- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Anna Żakiewicz,
Wawrzyniec Brzozowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat.190, s. 233
Galeria Krzysztofory, 16.I.-15.II.1969

Centromedyk, 1965

tusz, piórko, akwarela, papier; 34,5 x 53 cm;
sygn. i dat. l. d.: "centromedyk", T. B. 65

RARYTAS, 1980

tusz pióro, papier czerpany kremowy
43 x 29,3 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: "Rarytas" T.B. 80.

Hochsztapler, 1980 r.

olej/płótno, 66 x 33 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: `T. Brzozwoski | 1980` oraz na blejtamie: `T. BRZOWSKI 1980 "HOCHSZTAPLER"

- "Wystawa prac plastyków Okręgu Zakopiańskiego ZPAP", Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz, 1980
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Wawrzyniec Brzozowski, Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 372, s. 239
- Wystawa prac plastyków Okręgu Zakopiańskiego ZPAP, katalog wystawy, Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz 1980, poz. kat. 1

Maystrówa, 1986 r.

tusz, pióro/papier czerpany, 33 x 16 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B. 86.` oraz dedykacja u dołu: `J. W. Pan J. CHR. przyjąć raczy TO | od T. BR.` oraz tytuł autorski `Maystrówa`

Menuet, 1963 r.

tusz, akwarela, papier, 46,5 × 27 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: T.B. 63 oraz w p.g.: Menuet.

Szatan, 1963 r.

tusz, akwarela, papier, 48 × 26,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: T.B. 63 oraz w p. g.: "Szatan"

V.I.P., 1986 r.

tusz/papier, 27 x 9 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'T. | B. | 86.' oraz opisany l.g.: '"V.I.P."'

Pazukan, 1965 r.

tusz/papier, 57 x 38 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '"Pazukan" T.B. 65'

Padlinna & Ścierwiątka, 1979 r.

olej/płótno, 66 x 33 cm
sygnowany, datowany i opisany blejtramie: `T. BRZOZOWSKI. 1979 "PADLINNA & ŚCIERWIĄTKA" 66 x 33`
opisany na odwrociu: `góra | upside | 79. | t. Brzozowski.`

- "El Realismo Magico en al Arte Polaco" - le Estrefa de las Fuentes, wystawa zbiorowa, Barcelona, Madryt, 1980
- III Trienalle Malarstwa i Grafiki: Nasz Czas - Metafora - Tendencje, Łódź, BWA, czerwiec - lipiec 1979

- Tadeusz Brzozowski 1918 - 1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, poz. kat. 361, s. 239
- El Realismo Magico en al Arte Polaco - le Estrefa de las Fuentes, katalog wystawy zbiorowej, [red.] Andrzej Pollo, Barcelona 1980, poz. kat. 2, s. nlb (il.)
- III Trienalle malarstwa i grafiki: Nasz czas - Metafora - Tendencje, katalog wystawy zbiorowej, [red.] Bernard Kepler, Łódź 1979, poz. kat. 4, s. nlb

MYTO, 1963

olej, płótno
94 x 99,5 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: t. Brzozowski. | 1963.
powyżej napis: góra [strzałka] upside
na listwach blejtramu opis autorski: T. BRZOZOWSKI. | 93 x 100 | "MYTO" | 1963

Obraz opisany i reprodukowany:
- Tadeusz Brzozowski - Malarstwo Rysunek, klub MPiK, Toruń, listopad 1963;
- Malarstwo i rysunki Tadeusza Brzozowskiego, Muzeum Narodowe w Poznaniu, grudzień 1963 (bez kat.);
- Jerzy Stajuda, Konserwatysta, POLSKA (oraz edycje obcojęzyczne) 1964, nr 5, il. barwna;
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, red. naukowa Anna Żakiewicz, Warszawa MNW 1997, s. 229, poz. 144.

BARONESA, 1980

olej, płótno, 33 x 66 cm
na odwrocie : upside (strzałka) góra | t. Brzozowski. 1980.
na krośnie u dołu: T BRZOZOWSKI, po prawej: 33 x 66, u góry: "BARONESA“, po lewej: 1980.
Tadeusz Brzozowski, Kraków Desa, ul. Św. Jana 3, VI 1980;
OPISANY:
Tadeusz Brzozowski 1918-1987 (red. Anna Żakiewicz), MN Warszawa, Warszawa 1997, kat. nr 367, s. 239.

Asessor, 1963 r.

tusz/papier, 51 x 35,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `T.R. 63` oraz p.d.: "Asessor" | Brzozowski 63`

Diabełek, 1942

olej, deska; 12,5 x 15 cm;
sygn. i dat. białą farbą na odwrocie: T. BRZOZOWSKI / 1942 / KRAKÓW
oraz nalepka z opisem pracy

Homo ludens - a la ice cup emma calue, 1986 r.

technika własna/papier, 50 x 40 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B 86 r` oraz tytuł autorski u dołu

liczba obiektów: 263