1 zł
2 600 000 zł
/14

TCHÓRZEWSKI Jerzy (1928 Siedlce - 1999 Warszawa)

Płonąca przestrzeń, 1979

olej, akryl, płótno; 65 x 80 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: J. Tchórzewski 79. / "PŁONĄCA PRZESTRZEŃ" / akryl-olej.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Bez tytułu, 1976

olej, płótno; 110 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 76.
sygn. i dat. na odwrocie: J. Tchórzewski 76.

Ptaki, 1988

technika własna, papier; 78,5 x 59 cm,
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 88.

KOMPOZYCJA, 1981

akwarela, gwasz, papier
72 x 97 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: J. Tchórzewski 81.

Kompozycja, 1992 r.

tempera/tektura, 74,5 x 102 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 92'

Zielone światła, 1963 r.

technika mieszana/tektura naklejona na płytę pilśniową, 98 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski | 63'
opisany, sygnowany i datowany na odwrociu.: 'J. Tchórzewski 63 | ZIELONE ŚWIATŁA'

cienkopis, papier; 32 x 22,3 cm;
sygn. p. d.: JTch 81.

Przestrzeń XIX, 1949 r.

gwasz, tusz/papier, 34,5 x 22,5 cm (arkusz)
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski 49'
opisany i datowany na naklejce: 'Przestrzeń XIX – 1949'
opisany na odwrociu: 'PRZESTRZEŃ XIX'

Ciemniej, 1990

technika własna (gwasz, tusz), papier; 48,5 x 68,5 cm (w świetle oprawy); sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 90.
na odwrocie opis: JTchórzewski (długopisem) oraz: „CIEMNIEJ” (ołówkiem).

Kogut i kwiaty, 1954

gwasz, papier; 35 x 49 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 54.
na odwrocie nalepka z opisem obrazu: Tchórzewski Jerzy / akwarela gwasz / 35 x 49 / Kogut III, ponadto na odwrocie oprawy nalepka inwentaryzacyjna (?) z autorem, datą powstania, tytułem, oraz wymiarami i techniką wykonania poprzedzona numerem 115.

Bez tytułu, 1978 r.

sepia, papier, 47 x 34,5 cm,
sygn. p.d.: JTch78

Bez tytułu, 1988

tech. własna, papier,
53 x 67,5 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: J. Tchórzewski 88

Figura (Spalona postać), 1963/1964

technika własna, karton; 100 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: Jerzy Tchórzewski 1964;
na odwrocie nalepki: -) Muzeum Narodowego w Krakowie, 2009, z wystawy Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964; -) IRSA / WAWEL oraz odręcznie napisanym numerem 45.

Ptaki, 1988

Pejzaż z Zakopanego

olej, płótno; 30 x 40 cm;
sygn. p. d.: J. Tchórzewski.

Płonąca przestrzeń, 1979

Obraz Z. 6, 1959

olej, płótno, 150 x 76 cm
sygn. l.d.: J. Tchórzewski 59
na odwrocie papierowa nalepka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z opisem pracy oraz włoski znaczek celny

PRZESTRZEŃ XIV, 1949 r.

tusz, akwarela/papier, 29 x 36 cm
sygnowany i datowany p.d.: J Tchórzewski 49

„W latach 1947-1949 rysował tuszem dziwne, umowne pejzaże i wnętrza, których przestrzeń wyznaczała czasem nisko poprowadzona linia horyzontu. W przestrzeni tej pojawiały się najrozmaitsze formy-martwe natury
z wysmukłymi dzbankami, obłe kształty ni to ludzi, ni to rzeźby, przypominające nieco surrealistyczne kompozycje Marka Włodarskiego lub schematyczne twarze wyjęte jakby z obrazów Pabla Picassa czy Paula Klee.” Anna Żakiewicz ([w:] Jerzy Tchórzewski. Rysunki. kat. pod red. J. Grabskiego, Kraków-Warszawa, 2003, s. 23)

Rzadka praca Jerzego Tchórzewskiego z tego okresu.

ZMIERZCH, 1994 r.

akryl/płótno, 40,5 x 53 cm
sygnowany i datowany l.d.: Tchórzewski 94
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie na tekturze: J Tchórzewski 94

Misterium I, 1965 r.

olej/płótno, 99 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 65'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'J.Tchórzewski 65 | „MISTERIUM I”'
oraz wskazówka montażowa

/14
liczba obiektów: 275