1 zł
2 600 000 zł
/4

AJDUKIEWICZ Zygmunt (1861-1917)

Olej, płótno, 64 x 49,5 cm,
sygn. l.d.: Huciska 30/7 [1]915 Zygmunt Ajdukiewicz.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Scena mitologiczna – Pląsy centaurów

olej, płótno; 62, 5 x 109, 5 cm;
sygn. l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz;
na odwrocie na płótnie niemiecki napis odręczny informujący o zastrzeżeniu praw do powielania obrazu należnych firmie Victora Angerera z Wiednia.

Olej, płótno, 64 x 49,5 cm,

Odpoczynek pastuszka

olej, deska; 21,5 x 28,8 cm (w świetle oprawy);
sygnowany l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz.

Scena mitologiczna - Pląsy centaurów

olej, płótno; 62,5 x 109,5 cm;

Para staruszków (Zakochani), 1895 r.

olej/deska, 33 x 43 cm
sygnowany i datowany wewnątrz kompozycji: '29 XII 895. Zygmunt Ajdukiewicz'
na odwrociu nalepka firmy ramiarskiej oraz nalepka inwentarzowa

Portret męski

olej, płótno; 69,5 x 56,5 cm;
sygn. l. d.: Zygmunt Ajdukiewicz.

Cykl 12 obrazów Życie i dzieło Tadeusza Kościuszki 1746-1817, 1890 r.

olej na tekturze naklejonej na płytę pilśniową, wymiary prac od 29 x 37 cm do 29 x 48 cm
12 prac, 11 sygnowanych, 5 datowanych
Dom rodzinny - Mereczowszczyzna na Wołyniu; W Sosnowicach - Pierwsza miłość, 1765 r.; Waszyngton składa gratulacje Kościuszce, mianując go generałem; Dubienka 18 lipca 1792 r.; Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, 24 marca 1794 r.; Racławice 4 kwietnia 1794 r.; Pozdrowienie wodza - Przegląd wojsk chłopskich przez Naczelnika; Na polu bitwy pod Maciejowicami, 10 października 1794 r.; Kościuszko ranny pod Maciejowicami; W celi petersburskiego więzienia; W parku - Solura; Usypywanie kopca Tadeusza Kościuszki pod Krakowem w 1821 r.

- kolekcja Mieczysława Cieplińskiego, Waszyngton, Stany Zjednoczone
- kolekcja Heleny i Tadeusza Kwiatkowskich, Freehold, New Jersey, Stany Zjednoczone
- wystawa 19th-Century Polish Painting, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, 1944
- Jahres-Ausstellung Kunstlerhaus, Wiedeń, 1891
- C. Czapliński, Kolekcje sztuki polskiej w Ameryce, Warszawa-Nowy Jork 2005, s. 289-290
- Z. Ajdukiewicz, Hero of two worlds. Kosciuszko. Great moments of Kosciuszko’s life immortalized in 8 famous paintings by celebrated Polish artist Zygmunt Ajdukiewicz, Nowy Jork 1945
- Tadeusz Kościuszko. Dwanaście obrazow Zygmunta Ajdukiewicza oraz Studium przez Alfreda Szczepańskiego, Wiedeń 1892
- Tadeusz Kościuszko. Mal. Zygmunt Ajdukiewicz, Wiedeń 1891

Przedmieście

akwarela, papier, 20,7 x 34,3 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Z. Ajdukiewicz

DWUKÓŁKĄ PO ŚNIEGU I LODZIE, ok. 1890

olej, deska
31,5 x 42,2 cm
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz

SWAWOLA ( ZALOTY)

olej, tektura, 32.2 x 39.9 cm
sygn. p.d. Zygmunt Ajdukiewicz
na odwrocie pieczątka "A. CHRAMOSTA (...) STADT DöSSELDORF WIEN (...)STRASSE 48", oraz odręczna notatka: "Swawola" / "Tygodnik Ilustrowany / 1898 tom I. / Wędrowiec 1906 Tom I."

REPRODUKOWANY:
Tygodnik Ilustrowany, 1898, nr 24.
Wędrowiec 1906 t. I.
Katalog 51 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 16.10.2004, poz. 27.
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Galerii Marii Ochalskiej w Willi Struvego - 14.12.2006, poz. 37.
Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska,
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2015, s. 10.

POWRÓT Z POLOWANIA, 1887

olej, płótno
54,5 x 84,5 cm
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz 887
na odwrocie stempel na płótnie: WIMMER [& Co] | GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH

PRZEDMIEŚCIE

Akwarela papier, 20,7 x 34,3 cm,
sygn. p.d.: Z. Ajdukiewicz.

PORTRET MĘŻCZYZNY

Olej, tektura, 49 x 29 cm,
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz 1900,
na odwrocie naklejka z 1903 roku Wiener Künstlerhaus (Wiedeński Dom Sztuki), data, numer ewidencyjny.

MUZYKA, TRYPTYK, 1901

Olej, złota farba, płótno 125 x 30,5 ; 115 x 70; 125 x 30,5 cm
Sygnowany na środkowej kwaterze, l.d.: Ajdunkiewicz | 1901

Górale z Galicji i Lodomerii - zbiór 5 prac, ok. 1890 r

chromolitografia, papier; 25 x 16 cm;
sygn. na płycie monogramem wiązanym AZ.

/4
liczba obiektów: 62