Rynek aukcyjny po spowolnieniu wakacyjnym wraca do pełnej prędkości z licytacjami m.in. sztuki dawnej i współczesnej. Już 5 września aukcja malarstwa i designu w Pragalerii, kolejne ze spodziewanych wydarzeń, którymi firma otwiera się poza tzw. młodą sztukę. Oprócz ciekawego, klasycznego i nowego polskiego wzornictwa, zwracamy uwagę na bardzo dobry obraz Jana Szczepkowskiego. Dzień później odbędą się dwie aukcje. W Desie Unicum ciekawa aukcja poświęcona varsavianom, z szeroką ofertą dzieł sztuki i rzemiosła różnych technik. Do wylicytowania, wśród wielu innych obiektów, ważny i rzadki na rynku duży olej Łunkiewicz-Rogoyskiej przedstawiający usmiechnięte dzieci w przeddzień wojny, a także gipsowy Mały Powstaniec Jerzego Jarnuszkiewicza. Tego samego dnia debiut nowego uczestnika rynku: swoją pierwszą aukcję sztuki współczesnej przeprowadzi firma Face to Face Art i otwarcie zapowiada się bardzo ciekawie. W katalogu wielkie nazwiska (w tym Magdalena Abakanowicz, Jan Lebenstein, Stanisław Fijałkowski, Jan Tarasin, Tymon Niesiołowski, Wilhelm Sasnal). Nie należy przegapić świetnej ilustracji Jana Lebensteina do Folwarku Zwierzęcego. Zamknięcie tygodnia jest tym razem bardzo efektowne. 8 września w Ostoi pod młotek trafia wspaniały obraz Józefa Mehoffera z około 1910 roku, przedstawiający magnolie w ogrodzie willi artysty w Jankówce i jest to najważniejszy obiekt na aukcjach tego tygodnia. W katalogu znalazło się więcej strannie wybranych, dobrych obrazów, bardzo atrakcyjnych cenowo (w tym Feliks Michał Wygrzywalski i Ryszard Zając).

Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:

- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać

- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji

- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.

więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

5.09.2018, Pragaleria, 3 Aukcja Malarstwa i Designu   -   zobacz więcej >

lot 3

Jan Szczepkowski, The Edge of the Night IX, 2018 -   zobacz więcej >

Jedno z wydarzeń aukcji. Duży, bardzo dobry obraz Szczepkowskiego, realizujący ceniony program malarski, którym imponował w wielu mniejszych pracach. Rzadkie połączenie wrażliwej figuracji ze współczesnej odmiany poczuciem tajemnicy.

Cena wywoławcza 3 100 zł

lot 92

Henryk Albin Tomaszewski, Kompozycja szklana -   zobacz więcej >

Klasyka polskiego szkła artystycznego, bardzo efektowna, okazała kompozycja Tomaszewskiego, która może być ozdobą każdej kolekcji polskiej sztuki lat 60. Elegancka harmonia kształtów i rytm mają typowe dla artysty konotacje muzyczne.

Cena wywoławcza 7 500 zł

lot 93

Szmaragdowy stół oceaniczny -   zobacz więcej >

Obiekt pod każdym względem bardzo wyjątkowy i choćby z tej racji duża atrakcja rynkowa. Użytkowa, wykonana ręcznie kompozycja w kamieniu i szkle odwołuje się do natury, w tym do cyklicznych zmian aury i oświetlenia. Okazja nabycia przedmiotu nie tylko unikatowego, ale wyróżniającego się w przekroju całej krajowej oferty aukcyjnej.

Cena wywoławcza 14 000 zł

6.09.2018 Face to Face Art, Aukcja Sztuki Współczesnej -   zobacz więcej >

lot 4

Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2017 -   zobacz więcej >

Klasowe malarstwo współczesne poparte nowoczesna wrażliwością artystyczną, profesorską wiedzą i warsztatem, a inspirowane nadbużańskimi wspomnieniami z wczesnego dzieciństwa artysty. Wyrafinowane, oszczędne w środkach dzieło, wchodzi w dialog z wieloma aktualnymi ideami w malarstwie polskim i światowym, zaświadczając przy tym odmienne, indywidualne źródła i drogę twórczą artysty.

Cena wywoławcza 15 000 zł

lot 30

Jan Lebenstein, Folwark zwierzęcy, 1974 -   zobacz więcej >

Wspaniała litografia Lebensteina, zbyt rzadko docenianego jako wielki mistrz ilustracji i rysownik. Przepełnione manichejską tematyką arcydzieło Orwella znalazło idealny wyraz plastyczny, a Gustaw Herling-Grudziński mówił wręcz o osobnym, współtworzonym dziele -  "Folwarku zwierzęcym Orwella i Lebensteina".

Cena wywoławcza 1 200 zł

lot 67

Jan Tarasin, Bez tytułu, 1977 -   zobacz więcej >

Klasyka polskiego malarstwa XX wieku, w wersji gwaszem na papierze, więc bardziej dostępna cenowo niż kompozycje na płótnie. Praca stanowi klasyczny przykład typowego dla Tarasina pochodu znaków, symboli w niekończących się poziomych szeregach - idei kompozycyjnej, która znalazła niewiele równych sobie jako świeże, przemyślane i niezmiennie frapujące wykorzystanie abstrakcji w malarstwie.

Cena wywoławcza 7 000 zł

6.09.2018, Desa Unicum, Varsaviana: Malarstwo, Grafika, Fotografia, Rzemiosło Artystyczne -   zobacz więcej >

lot 26

Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska, Święto majowe 1939 w Warszawie, 1939 -   zobacz więcej >

Wydarzenie i duża rzadkość. Bardzo reprezentacyjna, duża kompozycja Łunkiewicz-Rogoyskiej, reprezentowanej na rynku skromną liczbą prac, zazwyczaj znaczenie ustępujących oferowanej na tej aukcji. Wyjątkowosci pracy dodaje znaczący moment w historii Polski i Warszawy, tuż przed wojenną zagładą maista. Cena wywoławcza odpowiada kolekcjonerskiej wartości obrazu.

Cena wywoławcza 38 000 zł

lot 60

Stefan Rassalski, Kolumna Zygmunta -   zobacz więcej >

Pełen uroku, ale także artystycznej i stricte warsztatowej klasy drzeworyt jednego z polskich mistrzów tej techniki graficznej. Autor jest ważną postacią polskiego życia artystycznego, w tym szczególnie zasłużonym dla Warszawy, której poświęcił znaczną część dorobku fotograficznego i graficznego.

Cena wywoławcza 300 zł

lot 109

Jerzy Jarnuszkiewicz, Mały Powstaniec, lata 50.-60. XX wieku -   zobacz więcej >

Gipsowa figurka  przedstawiająca chyba "najsłynniejszego" powstańca warszawskiego. Zarazem pierwsze, poruszające dzieło Jarnuszkiewicza, zrealizowane w 1983 roku w postaci pomnika na Podwalu. Twórca należał do najważniejszych postaci dla historii polskiej rzeźby współczesnej, a figurą dziecka-uczestnika Powstania zapisał się na zawsze w świadomości narodowej Polaków.

Cena wywoławcza 15 000 zł

lot 180

Cukiernica skrzynkowa, XVIII-XIX w., Szymon Stanecki, Warszawa -   zobacz więcej >

Efektowny przykład klasycyzmu stanisławowskiego w złotnictwie, którego Szymon Stanecki był wiodącym przedstawicielem. Zwraca uwagę wysmakowana formy cukiernicy. Z uwagi na jedność walorów materiału i kształtu w pełni zasługuje na miano przedmiotu uniwersalnie pięknego i eleganckiego.

Cena wywoławcza 12 000 zł

8.09.2018, Ostoya, 175 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego -   zobacz więcej >

lot 20

Józef Mehoffer, Kwitnące magnolie w Jankówce, ok. 1910 -   zobacz więcej >

Najważniejszy obraz na polskich aukcjach w tym tygodniu. Widoki z ogrodu w Jankówce pojawiały się już na rynku, za każdym razem wzbudzając zasłużone zainteresowanie i uzyskując odpowiednią wycenę. Dzieło Mehoffera, będące ozdobą aukcji z Ostoi, należy do najlepszych na rynku przedstawień tego tematu w twórczości artysty, więc cenę początkową należy uznać za niewygórowaną.

Cena wywoławcza 150 000 zł

lot 22

Feliks Michał Wygrzywalski, Rozbitkowie, 1932 -   zobacz więcej >

Jeszcze jedna wysokiej klasy oferta przedwojennego malarstwa polskiego na tej aukcji. Przykład dojrzałego stylu artysty, z charakterystyczną wersją realistycznego pejzażu w nasyconych barwach i figurami ludzkimi ukazanymi w ostrym świetle. O atrakcyjności oferty świadczy fakt, że obraz jest znacznie lepszy od wielu wystawianych na rynku prac artysty w tej tematyce, natomiast można go licytować od zdecydowanie niżej ceny wywoławczej.

Cena wywoławcza 16 000 zł

lot 213

Ryszard Zając, Asyż, 1968 -   zobacz więcej >

Oferta dobrego, ciekawego malarstwa lat 60, charakterystyczna dla sztuki Ryszarda Zająca. Spiętrzenie brył budynków we włoskich miasteczkach (ulubiony motyw artysty) posłużyło mu jako "kubistyczny" budulec w bogatych w materię malarską obrazów. Oferowany "Asyż" jest atrakcyjnym przykładem tej twórczości.

Cena wywoławcza 9 000 zł

Powrót