Agnieszka Kremky - Malarstwo - Galeria Abakus




Dla Agnieszki Kremky najważniejszy jest człowiek. To on króluje na płótnach artystki niepodzielnie, choć sam nie jest wyniosły, a czasem wręcz zagubiony. Poza człowiekiem autorka skupia się na barwie i świetle. W malarstwie tym zaskakuje dojrzałość kompozycji kolorystycznych, utrzymanych głównie w brązach, z przebłyskami sieny, różu indyjskiego, czy akcentami ciemnych błękitów. Klimat płócien, choć nie ich techniczna realizacja, nasuwają skojarzenia z rozwibrowaniem impresjonistów, którzy niewątpliwie muszą być autorce bliscy. Zwłaszcza kobiece malarstwo - a w tym określeniu nie ma nic pejoratywnego - Berty Morisot i Mary Cassatt, z jego czułością w patrzeniu na modela. 

Twórczość Agnieszki Kremky to malarstwo ogromnie emocjonalne. Autorka potrafi wywołać wrażenie intymnego obcowania z portretowanym człowiekiem. Nie ma w tym nic z podglądactwa, widz wierzy, że model sam zdecydował zaprzyjaźnić się z artystką, a za jej pośrednictwem z oglądającymi także. Nie tylko zaprzyjaźnić, ale i otworzyć, wyjawić najgłębiej skrywane tajemnice, zdradzać je ściszonym głosem w szeptanej rozmowie, obdarzyć najwyższym zaufaniem, wpuszczając do swojego najbardziej osobistego świata. 

Agnieszka Kremky poszukuje syntezy w gęstwinie szczegółów. Tka z materii malarskiej rozwibrowane światłem i kolorem przedstawienia, które mówią nie tyle o urodzie świata, co o wewnętrznej kondycji człowieka, o jego lękach, pragnieniach, dążeniach, aspiracjach i ograniczeniach. Jest w tym wnikliwość psychologa i delikatność prawdziwego przyjaciela.

 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


     

  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Agnieszka Kremky studia ukończyła na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn w Warszawie, na wystawie Ostblicke w Galerii Promocyjnej w Warszawie, podczas II Triennale Plastyki Sakrum w BWA w Częstochowie, w Galerii Autorów SAiP Fabryka Sztuki w Kaniach, w Galerii DAP w ramach Warszawskich Przeglądów Malarstwa, w MTG Gdańsk na II i III Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, w Radomiu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego na IV Triennale Autoportretu oraz w Galerii Racim w Algierze i w Bourg-La-Reine we Francji w Salon International d’Art.

Wystawa czynna do 31 maja 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót